Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME…

Yayınlanan

açık

okluk MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME… denizciler ve stk lar okluk koyu nu masaya yatirdi 1

Okluk, Değirmenbükü, Sazanlı-Hırsız ve İngiliz koylarının deniz turizmine kapatılacağı iddialarına karşı, Bodrum Denizciler Derneği üyeleri ve STK’ların katıldığı bir toplantı düzenledi.

Bodrum Denizciler Derneği, Gökova’daki Okluk ve Değirmenbükü bölgesindeki bazı şahıs arazilerinin Cumhurbaşkanlığı Tatil Konutunun olduğu bölgede arazisine katılmak için kamulaştırma kararı alınması nedeniyle, Bodrum Trafo Kafe’de gerçekleşen toplantıda Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz durum değerlendirmesi yaparak üç yıldır Okluk Koyuna yaklaşamadıklarını ifade etti.

Mustafa Demiröz: Kamulaştırma değil, özelleştirme…

Ülkemizin bugün içerisinde bulunduğu şartlarda demokratik haklar yerine getirilemez durumda diyen Demiröz şunları söyledi;

“3 sene önce sadece Okluk koyuna gidip orayı ziyaret edelim, Kamuoyu için bir basın bildirisi çıkaralım dediğimiz gezide dahi bunu Bodrum’dan başlayarak bizi yetkili makamlar takibe aldı. Çökertme’den itibaren sahil güvenlik botu Okul gemisinin peşine takılıp bizi adım adım sahil boyu izledi. Akyaka’da plajda yapmak istediğimiz eylemi yaptırtmadılar. Biz genede serbest gezme hakkımızı kullanarak Okluk Koyu içinde gezmek istedik. Koya yaklaştığımızda sahil güvenlikler bizi engelledi ve koya sokamadı.

Okluk Bodrum’un özellikle denizcilerimiz için çok önemli bir yerdir. Doğal güzellikleri olan olmazsa olmazlarımızdan bir yerdir. Okluk Koyu Rahmetli Turgut Özal tarafından yaptırılan konuk evinin bugün onlarca kat büyütülerek alanın genişletilmesidir. Asıl hadise o alana bitişik olan diğer koyların teknecilerimizin yoğun olarak kullandığı yerlerdir. O koylarda bulunan bir kaç restoran ve uğrak yeri olan yine teknecilerimizi ikmal için karaya ayak basmak için kullandıkları yerlerinde kamulaştırılacak olması.

Tabi ki işin hukuksal boyutu toplumsal boyutu ayrı ayrı değerlendirilmesi lazım bizim düşüncemiz şudur ki sonuca gidecek sonucu getirecek yolun tespitidir. Burada toplanmamızın amacı nasıl bir yol izleyerek ve ortak bir şeyler üreterek toplumsal bir uzlaşı halinde tespit ederek bu konuda bilgisi olan, fikri olan herkesi dinleyerek bir ortak akıl üretmek ve hareket etmektir. Ümit ediyorum bu toplantı amacına ulaşır. Konunun hukuksal yollarını bularak bu bilgilendirmeler doğrultusunda hareket edeceğiz.

Bütün belirsizlikler ve bilgisizlikler ışığında kendimizce bir takım yorumlarda bulunuyoruz. Şimdi bilebildiğimiz kadarıyla önümüze gelen şeyde bu alanda bu inşaatlar yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı konut için koruma endişesinden dolayı bu alana bitişik diğer alanlarda istimlak edilecek kamulaştırılacak alınacak. Yani basitçe düşünürsek alan ne kadar büyürse koruma o kadar zorlaşır. Daha küçük alanı daha kolay korursun yada kimden koruyoruz neden koruyoruz. İstimlak kararlarına baktığınızda gerekçe olarak Cumhurbaşkanlığı işlerinde kullanılmak üzere diyor. Orada bir kamulaştırma var avukatımıza sordum alan muhatabı o mülkün sahibidir. Bizlerin karşı çıkması için burada fiili ve hukuki bir yolumuz var mıdır? bilmiyorum. Buna muhatap olan maliklerin dava açması ve karşı çıkması gerekiyor. Görüşmeler henüz yeni bu Kasım ayının 26’sında başlıyor. Malikleri değişik zamanlarda çağırarak pazarlık usulü kamulaştırmaya çalışacaklar. Önemli olan şu burada kamulaştırma demek kamu yararı demektir. Baktığımızda kamu menfaati yok kamulaştırma değil bu özelleştirme” 

Memet Çilsal: Denizciler süreci takip edip, çok daha önce dava açmalıydı…

Daha sonra toplantıya katılanlardan tek tek söz alarak görüşlerini bildirenler oldu. Çevreci ve hukukçu Mehmet Çilsal denizcilere sitemde bulunarak, neden çok daha önceden süreci takip edip dava açılmadı diyerek, “Muğla’da 5 tane Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) var. Buraları bir biçimde 80’lerden beri çıkan koruma yasalarını kaldırarak büyük bir ölçüde imara açılmasını planlayan bir süreç MUÇEP olarak bu konuyu masaya yatırdık. Anladık ki denizleri anormal bir tehlike bekliyor. Mavi yolculuğu etkileyen bir kitleyi etkileyen felaket bekliyor bu sürecin kirli boyutlarını yakaladık. Doğal SİT dediğimiz 1, 2, 3 dereceleri kaldırıp yerine nitelikli mutlak koruma ve sürdürülebilir kontrollü kullanım alanı gibi yeni tanımlar getiriyorlar. Bunun açılımı koruma derecesini düşürmekti. Eskisi de korumuyordu zaten, fakat Gökova’yı koruyan Uluslararası sözleşme idi. ÖÇKB olması bu son duruma karşı dava açmamız gerekirdi” diye konuştu.

Erdem Ağan: Kimse denizcilerin o koylara girmesini engellemesi lazım…

Erdem Ağan “Kimse denizcileri o koylara girmesini engellememesi lazım, Bizim ilk planda deniz ticareti yaptığımız için ulaştırma denizcilik ve Turizm bakanımızdan direk randevu alıp bu 26 Kasım kamulaştırma hareketinini ertelemesini istemeliyiz. Bizde burada kendi planımızı yapmamız lazım mülkü amirlerimiz bile oraya gitmeyeceksiniz eylem yapmayacaksınız diye bizlere, STK’lara baskıda bulunuyor. Demokrasinin en büyük ayıbı bu, ben gitmek istiyorsam giderim oraya, beni limandan çıkarmayınca ne olacak. Göz göre göre güzelim Gökova’mızın  parçalanmasını istemiyoruz. Ticaret odası olarak acilen bu hafta başına görüşmelerimizi yapmamız lazım” dedi.

Rezzan Şebin “Okluk Koyu konusu gündeme geldi geleli hiç bir makamdan ses çıkmıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi neden hiç bir açıklama yapmıyor. Bence önce konunun muhatabı olan Büyükşehire gidilmeli” dedi.

Zerrin Ulusman “Protesto bir tavır göstermemiz gerekiyor. Gündemde seçim var muhalefetteki belediye başkanlarımızın bir şey yapacağına inanmıyorum. Ama yinede Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret etmenizin, burada birbirimizle konuşmaktan çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.
okluk MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME… denizciler ve stk lar okluk koyu nu masaya yatirdi 2

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   3

Bodrumspor’un ilk takımının son futbolcusu Hüseyin Biner, 40 kişilik bir cemaatle son yolculuğuna uğurlandı.

1931 Yılında kurulan Bodrumspor’un ilk takımında top koşturan Hüseyin Biner’in cenaze namazı bugün ikindi namazını takiben Bodrum Adliye caminde kılındı. Yaklaşık 40 kişilik bir cemaatle kılınan cenaze namazda Bodrum Belediyesi Bodrumspor’u temsilen kimsenin olmadığı ve çelenk gönderilmediği dikkatlerden kaçmadı. Cenazeye katılanlar bu ahde vefasızlığı eleştirdiler. Cenazede gözler Bodrumspor’un zor günlerdeki dostu Asi Tayfayı’da aradı.

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   1Eşiyle aynı günde hayatını kaybetti…

1916 Doğumlu olan Hüseyin Biner’in cenazesinin toprağa verildiği anda bir detay daha gözlerden kaçmadı. Biner’in merhum eşi Meliha Biner’de 9 yıl önce aynı gün 17 Şubat 2010 tarihinde vefat etmişti.

Arena Bodrum Haber olarak hayatını kaybeden ve bir devrin son temsilcisi olan Hüseyin Biner’e rahmet, kederli ailesine sabır dileriz…

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM…

Yayınlanan

açık

Tarafından

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… son dakika bodrum yine sallandi 1

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Bodrum Belediye Başkan adaylığı teklif ettiği Halil İbrahim Kaynar, bugün yaptığı bir dizi görüşmeden sonra ikna olarak, DP Bodrum Belediye Başkan adaylığını kabul etti.

Bodrum Belediye Başkan adaylığı konusunda şu ana kadar geç kalındığını düşünüyordum. Ancak gerek Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon gerekse de DP İlçe Yönetimiyle yaptığım görüşmeler sonrasında yol yürümeye karar verdim diyerek, “İttifakların değil, yerel dinamiklerin adayı olmaya karar verdim. Bodrum’u bazı kesimlere kurban etmemeliyiz.” dedi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… murat pahnaDiğer yandan DP Bodrum İlçe Başkan Yardımcısı Murat Pahna’da Arena Bodrum Haber’e kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Yaptırdığımız kamuoyu araştırmasında Bodrum’da kararsız ve mutsuz seçmenin yüksek oranda çıkması sebebiyle, tecrübeli bir başkan adayı ile yola devam etmemiz gerektiğini düşünerek Halil İbrahim Kaynar’ı ikna ettik. Bodrum’un genlerindeki merkez sağ geleneğinden kopmadığı düşüncesindeyiz. Bodrum’un huzura Muğla’nın da hak ettiği hizmete Mehmet Kocadon’la buluşarak yakalayacağı inancındayız. Çok çalışacağız, inşallah da kazanacağız.”

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… halil ibrahim kaynar dp b  odrum aday   1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 1

Bodrum’un ender kalan bakir koylarından Kargıcak’ta zeytin ve ardıç ağaçlarını kesenlerin arkasında Ankara’mı var yoksa Katarlılar mı? Köylüye ‘aman çevreciler duymasın’ diyerek rüşvet teklif edenler kim? Çevreciler Kargıcak için harekete geçti. Küdür, Kissebükü, Gündoğan’dan sonra bir hukuk savaşı da Kargıcak Koyu için başlatılıyor…   

Bodrum çevrecileri, Bodrum’un en bakir koylarından Kargıcak’ta başlatılan ağaç kıyımı için harekete geçti. Kent Konseyi Ekoloji ve Bodrum Kimliği Grubu öncülüğünde bugün Kargıcak’a giden çevreciler ve duyarlı vatandaşlar, birkaç gün önce bölgede başlatılan ağaç kesimini protesto ederek Bodrum’un 1. Derece Doğal SİT alanı olan bölgesini yapılaşmaya açmak isteyenlere karşı hukuk savaşı  başlatacaklarını duyurdular.

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 2KENT KONSEYİ EKOLOJİ VE BODRUM KİMLİĞİ GRUBUNA SİYASİLERDEN DESTEK

Bugün öğle saatlerinde Yalıçiftlik’teki Kargıcak Bükü’ne giden Bodrum çevrecilerine, Bodrum’da faaliyet gösteren STK’lar, meslek odaları ve yöre halkının yanı sıra CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan ile İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun da destek verdi. Kargıcak Koyu’nda basın açıklaması yapan Bodrum Kent Konseyi Ekoloji ve Bodrum Kimliği Grubu sözcüsü Çiğdem Erko, birkaç gündür koyda yaşanan gelişmeleri paylaşarak hukuk mücadelesi başlatacaklarının sinyalini verdi.

KÖYLÜLER NÖBET TUTMAYA BAŞLADI…

10 Şubat tarihinden bu yana ağaç katliamı ve arazi yağması başlayan 1. Derece SİT alanı Kargıcak’a, minibüslerle işçi getirildiğini haber alan Bodrum çevrecileri durumu Kaymakamlığa bildirdi. Kaymakamlık, jandarmayı bilgilendirdi ve bölgedeki ağaç kesimi durduruldu. İşçilerin Milas’tan getirildiğini haber alan Bodrum çevrecileri, olayın peşine düşerek araştırmaya başladı. Yöre sakinlerinin nöbet tutmaya başladığı bölgede bir basın açıklaması düzenleyen çevreciler, “Bunun arkasında aracılar olduğunu öğrendik. Ankara’dan yönlendiriliyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra bu kişileri deşifre edeceğiz” dediler.

Grup adına konuşan Çiğdem Erko, ağaç kıyımı yapan üç aracı ismi tespit ettiklerini belirterek, “Bu isimleri kaymakamlığa bildirdik. İsimler bizde. Olay savcılığa intikal ettiğinde herkes öğrenecek.” Diye konuştu. Bölgeye gelenlerin köylülere “Yardımcı olursanız ve olayı çevrecilere duyurmazsanız size de pay vereceğiz” dediklerini anlatan Erko, “Kaptan Mehmet Pehlivan’ın suç duyurusunda bulunmasıyla olayı öğrenmiş bulunuyoruz. Jandarma Perşembe günü kıyımı durdurdu ve sorumlulara ceza kesti. Akabinde bu insanlar bir daha burada görünmedi. Ama her şey bitmedi.” İfadelerini kullandı.

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 31. DERECE DOĞAL SİT ALANINDA KIYIM…

Bölgenin hem ormanlık alan hem de 1. derece doğal SİT alanı olduğunu hatırlatan Erko, sözlerini şöyle sürdürdü:
“250 dönümlük bir araziden bahsediyoruz. Zeytin ve ardıç ağaçları var. Ufak tefek tapulu araziler bulunuyor. Burası, doğanın çok önemli bir parçası. Ağaçları kestiğiniz zaman, seller yaşıyorsunuz. Bunu Bodrum’da hepimiz son yıllarda görüyoruz. 90’lı yıllarda başlayan iklim değişikliği sürecini biz yaşıyoruz. Dolayısıyla önce doğa diyoruz. Bu arazi kimseye ait değil. Biz pazartesi gününden sonra suç duyurularını yapacağız. Karşımızda şu anda muhatap yok. Orman Bölge Müdürlüğü haberim yok diyor. Ama aldığımız duyum, işçileri yönlendirenin Ankara kaynaklı olduğu yönünde. Bizler Anayasadan gelen yurttaşlık hakkımızla, anayasamıza sıkı sıkı sahip çıkmalıyız. Elimizde kalan son kale bu. İstediğimiz yargı kararları çıkmasa da haklarımıza sahip çıkmak durumundayız. Burası hepimizin.El ele vermeliyiz. Tüm siyasi şahsiyetlerle, idari yönetimlerle, STK’lar, dernekler ve meslek odalarıyla Bodrum’umuza sahip çıkmak durumundayız. Tabii ki köylülerimizle. Onlara sonsuz teşekkür ediyoruz. Onlar olmazsa biz burada olmazdık. Biz önümüzdeki yerel seçimlerden sonra yerel idareyle el ele çalışmak istiyoruz. Kim gelirse gelsin, biz onlardan bizimle birlikte çalışmalarını talep ediyoruz.”

“Olayın hukuki boyutu hakkında bilgi veren Avukat ve çevreci aktivist Mehmet Çilsal da Kargıcak koyunun da içinde bulunduğu bölgenin, 2018’de Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanarak askıya çıkarılan bir alan olduğunu belirterek, “O plana hiçbir itiraz olmamıştır. Bu plan, bir turizm yatırımı geleceğinin işaretini vermiştir. Bunu destekleyen bir diğer belge de 1/ 25 binlik yarımada çevre düzen planıdır. Bunu yapma yetkisi Muğla’daydı. Artık bu planlar da yerel yönetimlerin elinden alındı. Sahil kıyıları turizm merkezi olarak gösteriliyor burada da. Oysa burası 1. Derece SİT bölgesidir.”

Okumaya devam et

Son Haberler