Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME…

Yayınlanan

açık

okluk MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME… denizciler ve stk lar okluk koyu nu masaya yatirdi 1

Okluk, Değirmenbükü, Sazanlı-Hırsız ve İngiliz koylarının deniz turizmine kapatılacağı iddialarına karşı, Bodrum Denizciler Derneği üyeleri ve STK’ların katıldığı bir toplantı düzenledi.

Bodrum Denizciler Derneği, Gökova’daki Okluk ve Değirmenbükü bölgesindeki bazı şahıs arazilerinin Cumhurbaşkanlığı Tatil Konutunun olduğu bölgede arazisine katılmak için kamulaştırma kararı alınması nedeniyle, Bodrum Trafo Kafe’de gerçekleşen toplantıda Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz durum değerlendirmesi yaparak üç yıldır Okluk Koyuna yaklaşamadıklarını ifade etti.

Mustafa Demiröz: Kamulaştırma değil, özelleştirme…

Ülkemizin bugün içerisinde bulunduğu şartlarda demokratik haklar yerine getirilemez durumda diyen Demiröz şunları söyledi;

“3 sene önce sadece Okluk koyuna gidip orayı ziyaret edelim, Kamuoyu için bir basın bildirisi çıkaralım dediğimiz gezide dahi bunu Bodrum’dan başlayarak bizi yetkili makamlar takibe aldı. Çökertme’den itibaren sahil güvenlik botu Okul gemisinin peşine takılıp bizi adım adım sahil boyu izledi. Akyaka’da plajda yapmak istediğimiz eylemi yaptırtmadılar. Biz genede serbest gezme hakkımızı kullanarak Okluk Koyu içinde gezmek istedik. Koya yaklaştığımızda sahil güvenlikler bizi engelledi ve koya sokamadı.

Okluk Bodrum’un özellikle denizcilerimiz için çok önemli bir yerdir. Doğal güzellikleri olan olmazsa olmazlarımızdan bir yerdir. Okluk Koyu Rahmetli Turgut Özal tarafından yaptırılan konuk evinin bugün onlarca kat büyütülerek alanın genişletilmesidir. Asıl hadise o alana bitişik olan diğer koyların teknecilerimizin yoğun olarak kullandığı yerlerdir. O koylarda bulunan bir kaç restoran ve uğrak yeri olan yine teknecilerimizi ikmal için karaya ayak basmak için kullandıkları yerlerinde kamulaştırılacak olması.

Tabi ki işin hukuksal boyutu toplumsal boyutu ayrı ayrı değerlendirilmesi lazım bizim düşüncemiz şudur ki sonuca gidecek sonucu getirecek yolun tespitidir. Burada toplanmamızın amacı nasıl bir yol izleyerek ve ortak bir şeyler üreterek toplumsal bir uzlaşı halinde tespit ederek bu konuda bilgisi olan, fikri olan herkesi dinleyerek bir ortak akıl üretmek ve hareket etmektir. Ümit ediyorum bu toplantı amacına ulaşır. Konunun hukuksal yollarını bularak bu bilgilendirmeler doğrultusunda hareket edeceğiz.

Bütün belirsizlikler ve bilgisizlikler ışığında kendimizce bir takım yorumlarda bulunuyoruz. Şimdi bilebildiğimiz kadarıyla önümüze gelen şeyde bu alanda bu inşaatlar yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı konut için koruma endişesinden dolayı bu alana bitişik diğer alanlarda istimlak edilecek kamulaştırılacak alınacak. Yani basitçe düşünürsek alan ne kadar büyürse koruma o kadar zorlaşır. Daha küçük alanı daha kolay korursun yada kimden koruyoruz neden koruyoruz. İstimlak kararlarına baktığınızda gerekçe olarak Cumhurbaşkanlığı işlerinde kullanılmak üzere diyor. Orada bir kamulaştırma var avukatımıza sordum alan muhatabı o mülkün sahibidir. Bizlerin karşı çıkması için burada fiili ve hukuki bir yolumuz var mıdır? bilmiyorum. Buna muhatap olan maliklerin dava açması ve karşı çıkması gerekiyor. Görüşmeler henüz yeni bu Kasım ayının 26’sında başlıyor. Malikleri değişik zamanlarda çağırarak pazarlık usulü kamulaştırmaya çalışacaklar. Önemli olan şu burada kamulaştırma demek kamu yararı demektir. Baktığımızda kamu menfaati yok kamulaştırma değil bu özelleştirme” 

Memet Çilsal: Denizciler süreci takip edip, çok daha önce dava açmalıydı…

Daha sonra toplantıya katılanlardan tek tek söz alarak görüşlerini bildirenler oldu. Çevreci ve hukukçu Mehmet Çilsal denizcilere sitemde bulunarak, neden çok daha önceden süreci takip edip dava açılmadı diyerek, “Muğla’da 5 tane Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) var. Buraları bir biçimde 80’lerden beri çıkan koruma yasalarını kaldırarak büyük bir ölçüde imara açılmasını planlayan bir süreç MUÇEP olarak bu konuyu masaya yatırdık. Anladık ki denizleri anormal bir tehlike bekliyor. Mavi yolculuğu etkileyen bir kitleyi etkileyen felaket bekliyor bu sürecin kirli boyutlarını yakaladık. Doğal SİT dediğimiz 1, 2, 3 dereceleri kaldırıp yerine nitelikli mutlak koruma ve sürdürülebilir kontrollü kullanım alanı gibi yeni tanımlar getiriyorlar. Bunun açılımı koruma derecesini düşürmekti. Eskisi de korumuyordu zaten, fakat Gökova’yı koruyan Uluslararası sözleşme idi. ÖÇKB olması bu son duruma karşı dava açmamız gerekirdi” diye konuştu.

Erdem Ağan: Kimse denizcilerin o koylara girmesini engellemesi lazım…

Erdem Ağan “Kimse denizcileri o koylara girmesini engellememesi lazım, Bizim ilk planda deniz ticareti yaptığımız için ulaştırma denizcilik ve Turizm bakanımızdan direk randevu alıp bu 26 Kasım kamulaştırma hareketinini ertelemesini istemeliyiz. Bizde burada kendi planımızı yapmamız lazım mülkü amirlerimiz bile oraya gitmeyeceksiniz eylem yapmayacaksınız diye bizlere, STK’lara baskıda bulunuyor. Demokrasinin en büyük ayıbı bu, ben gitmek istiyorsam giderim oraya, beni limandan çıkarmayınca ne olacak. Göz göre göre güzelim Gökova’mızın  parçalanmasını istemiyoruz. Ticaret odası olarak acilen bu hafta başına görüşmelerimizi yapmamız lazım” dedi.

Rezzan Şebin “Okluk Koyu konusu gündeme geldi geleli hiç bir makamdan ses çıkmıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi neden hiç bir açıklama yapmıyor. Bence önce konunun muhatabı olan Büyükşehire gidilmeli” dedi.

Zerrin Ulusman “Protesto bir tavır göstermemiz gerekiyor. Gündemde seçim var muhalefetteki belediye başkanlarımızın bir şey yapacağına inanmıyorum. Ama yinede Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret etmenizin, burada birbirimizle konuşmaktan çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.
okluk MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME… denizciler ve stk lar okluk koyu nu masaya yatirdi 2

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA, AYDIN, DENİZLİ VE KASTAMONU İLLERİNE ACELE KAMULAŞTIRMA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

muğla acele kamulastirma MUĞLA, AYDIN, DENİZLİ VE KASTAMONU İLLERİNE ACELE KAMULAŞTIRMA… mugla acele kamulastirma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla, Aydın, Denizli ve Kastamonu illerinde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına kararı verdi. Karar, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi, Emin Varol

Muğla’nın Yatağan ile Denizli’nin Honaz ilçeleri arasında inşa edilecek “380 kV Yatağan-Denizli Batı-Denizli-4 Enerji İletim Hattı Projesi” kapsamında ise hattın geçtiği güzergahtaki bazı taşınmazların Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Kamulaştırma işlemi direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle yapılacak.

Söz konusu enerji iletim hattının geçtiği güzergah Muğla’nın Yatağan ve Kavaklıdere ile Aydın’ın Bozdoğan ve Karacasu, Denizli’nin Babadağ, Sarayköy, Merkezefendi ve Honaz ilçelerinden oluşuyor.

Karar doğrultusunda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi içinde yer alan ve harca esas değer üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ait taşınmazlar, kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP PARTİ MECLİSİ BODRUM ADAYINA KARAR VEREMEDİ….

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet kocadon CHP PARTİ MECLİSİ BODRUM ADAYINA KARAR VEREMEDİ…. son dakika arenabodrumhaber

CHP Genel Merkezinde bugün yapılan parti meclisi (PM) sonuçlandı. Bodrum’la ilgili karar çıkmadı. 

Ankara Temsilcimiz Emin Varol’un takip ettiği PM toplantısında birçok il ve ilçe başkan adayları belirlenirken, Bodrum Belediye Başkan adayının belirlenmesi PM gündeminden çıkarıldı. Çünkü son 48 saat içerisinde yaşanan gelişmelerden dolayı genel başkan ve partinin karar organları, Kocadon üzerinde anlaşma sağlayamadı. Mehmet Kocadon’a muhalefet edenler ve 8 başkan aday adayı ikna edilmeden bu kararın açıklanamayacağına konusunda oluşan kanaat nedeniyle, Bodrum’un durumu bir sonraki PM’ne bırakıldı.

mehmet kocadon CHP PARTİ MECLİSİ BODRUM ADAYINA KARAR VEREMEDİ…. emin varol ankara

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP GENEL MERKEZİNDE MEHMET TOSUN KORKUSU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

[object object] CHP GENEL MERKEZİNDE MEHMET TOSUN KORKUSU… emin varol ankara
CHP’de nefesler tutuldu ve gözler Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün başkanlık yaptığı saat 13.00 de başlayan adayların açıklanacağı Parti Meclisi toplantısına çevrildi.
Kılıçdaroğlu, toplantı sonrasında yapacağı açıklamayla 5 yıl süreyle Bodrum’u yönetecek adayın ismini de açıklayacak. Arena Bodrum Haber bu tarihi açıklamayı izlemek üzere CHP genel merkezinde.
Genel merkezdeki kulisleri koklamaya başlayan Emin Varol’un aktardığını göre, Mehmet Tosun ismi CHP’yi korkuttu.
CHP’li bir milletvekilinin telefon konuşmasına tanık olan Emin Varol, milletvekilinin telefonda konuştuğu kişiye Mehmet Tosun’un aday olması halinde Mehmet Kocadon’un seçimleri kaybedeceğini söylediğine tanık oldu.
Telefonu kapattıktan sonra aynı milletvekili ile sohbet eden Emin Varol, Bodrum için Mehmet Kocadon isminin yanlış olacağını, Mehmet Tosun’un aday olması halinde Bodrum’da seçimleri kaybedeceklerinin tekrarladı. Aynı milletvekili Bodrum’un geçtiğimiz 5 yılda hak ettiği hizmeti almadığını da tekrarladı.
CHP’nin Kocadon’u aday göstereceğine dikkat çeken Emin Varol, ancak muhalifleri organize etmeye çalışıyorlar, parti meclisi toplantısı öncesinde Arena Bodrum Haber’e konuşan bir parti meclisi uyesi “Kocadon muhaliflerini organize etmemiz lazım dediğini ifade etti.

Okumaya devam et

Son Haberler

© 2018 Arena Bodrum Haber. Tüm Hakları Saklıdır.Tasarım Reklamettin