Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME…

Yayınlanan

açık

okluk MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME… denizciler ve stk lar okluk koyu nu masaya yatirdi 1

Okluk, Değirmenbükü, Sazanlı-Hırsız ve İngiliz koylarının deniz turizmine kapatılacağı iddialarına karşı, Bodrum Denizciler Derneği üyeleri ve STK’ların katıldığı bir toplantı düzenledi.

Bodrum Denizciler Derneği, Gökova’daki Okluk ve Değirmenbükü bölgesindeki bazı şahıs arazilerinin Cumhurbaşkanlığı Tatil Konutunun olduğu bölgede arazisine katılmak için kamulaştırma kararı alınması nedeniyle, Bodrum Trafo Kafe’de gerçekleşen toplantıda Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz durum değerlendirmesi yaparak üç yıldır Okluk Koyuna yaklaşamadıklarını ifade etti.

Mustafa Demiröz: Kamulaştırma değil, özelleştirme…

Ülkemizin bugün içerisinde bulunduğu şartlarda demokratik haklar yerine getirilemez durumda diyen Demiröz şunları söyledi;

“3 sene önce sadece Okluk koyuna gidip orayı ziyaret edelim, Kamuoyu için bir basın bildirisi çıkaralım dediğimiz gezide dahi bunu Bodrum’dan başlayarak bizi yetkili makamlar takibe aldı. Çökertme’den itibaren sahil güvenlik botu Okul gemisinin peşine takılıp bizi adım adım sahil boyu izledi. Akyaka’da plajda yapmak istediğimiz eylemi yaptırtmadılar. Biz genede serbest gezme hakkımızı kullanarak Okluk Koyu içinde gezmek istedik. Koya yaklaştığımızda sahil güvenlikler bizi engelledi ve koya sokamadı.

Okluk Bodrum’un özellikle denizcilerimiz için çok önemli bir yerdir. Doğal güzellikleri olan olmazsa olmazlarımızdan bir yerdir. Okluk Koyu Rahmetli Turgut Özal tarafından yaptırılan konuk evinin bugün onlarca kat büyütülerek alanın genişletilmesidir. Asıl hadise o alana bitişik olan diğer koyların teknecilerimizin yoğun olarak kullandığı yerlerdir. O koylarda bulunan bir kaç restoran ve uğrak yeri olan yine teknecilerimizi ikmal için karaya ayak basmak için kullandıkları yerlerinde kamulaştırılacak olması.

Tabi ki işin hukuksal boyutu toplumsal boyutu ayrı ayrı değerlendirilmesi lazım bizim düşüncemiz şudur ki sonuca gidecek sonucu getirecek yolun tespitidir. Burada toplanmamızın amacı nasıl bir yol izleyerek ve ortak bir şeyler üreterek toplumsal bir uzlaşı halinde tespit ederek bu konuda bilgisi olan, fikri olan herkesi dinleyerek bir ortak akıl üretmek ve hareket etmektir. Ümit ediyorum bu toplantı amacına ulaşır. Konunun hukuksal yollarını bularak bu bilgilendirmeler doğrultusunda hareket edeceğiz.

Bütün belirsizlikler ve bilgisizlikler ışığında kendimizce bir takım yorumlarda bulunuyoruz. Şimdi bilebildiğimiz kadarıyla önümüze gelen şeyde bu alanda bu inşaatlar yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı konut için koruma endişesinden dolayı bu alana bitişik diğer alanlarda istimlak edilecek kamulaştırılacak alınacak. Yani basitçe düşünürsek alan ne kadar büyürse koruma o kadar zorlaşır. Daha küçük alanı daha kolay korursun yada kimden koruyoruz neden koruyoruz. İstimlak kararlarına baktığınızda gerekçe olarak Cumhurbaşkanlığı işlerinde kullanılmak üzere diyor. Orada bir kamulaştırma var avukatımıza sordum alan muhatabı o mülkün sahibidir. Bizlerin karşı çıkması için burada fiili ve hukuki bir yolumuz var mıdır? bilmiyorum. Buna muhatap olan maliklerin dava açması ve karşı çıkması gerekiyor. Görüşmeler henüz yeni bu Kasım ayının 26’sında başlıyor. Malikleri değişik zamanlarda çağırarak pazarlık usulü kamulaştırmaya çalışacaklar. Önemli olan şu burada kamulaştırma demek kamu yararı demektir. Baktığımızda kamu menfaati yok kamulaştırma değil bu özelleştirme” 

Memet Çilsal: Denizciler süreci takip edip, çok daha önce dava açmalıydı…

Daha sonra toplantıya katılanlardan tek tek söz alarak görüşlerini bildirenler oldu. Çevreci ve hukukçu Mehmet Çilsal denizcilere sitemde bulunarak, neden çok daha önceden süreci takip edip dava açılmadı diyerek, “Muğla’da 5 tane Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) var. Buraları bir biçimde 80’lerden beri çıkan koruma yasalarını kaldırarak büyük bir ölçüde imara açılmasını planlayan bir süreç MUÇEP olarak bu konuyu masaya yatırdık. Anladık ki denizleri anormal bir tehlike bekliyor. Mavi yolculuğu etkileyen bir kitleyi etkileyen felaket bekliyor bu sürecin kirli boyutlarını yakaladık. Doğal SİT dediğimiz 1, 2, 3 dereceleri kaldırıp yerine nitelikli mutlak koruma ve sürdürülebilir kontrollü kullanım alanı gibi yeni tanımlar getiriyorlar. Bunun açılımı koruma derecesini düşürmekti. Eskisi de korumuyordu zaten, fakat Gökova’yı koruyan Uluslararası sözleşme idi. ÖÇKB olması bu son duruma karşı dava açmamız gerekirdi” diye konuştu.

Erdem Ağan: Kimse denizcilerin o koylara girmesini engellemesi lazım…

Erdem Ağan “Kimse denizcileri o koylara girmesini engellememesi lazım, Bizim ilk planda deniz ticareti yaptığımız için ulaştırma denizcilik ve Turizm bakanımızdan direk randevu alıp bu 26 Kasım kamulaştırma hareketinini ertelemesini istemeliyiz. Bizde burada kendi planımızı yapmamız lazım mülkü amirlerimiz bile oraya gitmeyeceksiniz eylem yapmayacaksınız diye bizlere, STK’lara baskıda bulunuyor. Demokrasinin en büyük ayıbı bu, ben gitmek istiyorsam giderim oraya, beni limandan çıkarmayınca ne olacak. Göz göre göre güzelim Gökova’mızın  parçalanmasını istemiyoruz. Ticaret odası olarak acilen bu hafta başına görüşmelerimizi yapmamız lazım” dedi.

Rezzan Şebin “Okluk Koyu konusu gündeme geldi geleli hiç bir makamdan ses çıkmıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi neden hiç bir açıklama yapmıyor. Bence önce konunun muhatabı olan Büyükşehire gidilmeli” dedi.

Zerrin Ulusman “Protesto bir tavır göstermemiz gerekiyor. Gündemde seçim var muhalefetteki belediye başkanlarımızın bir şey yapacağına inanmıyorum. Ama yinede Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret etmenizin, burada birbirimizle konuşmaktan çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.
okluk MUSTAFA DEMİRÖZ: KAMULAŞTIRMA DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME… denizciler ve stk lar okluk koyu nu masaya yatirdi 2

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ahmet aras BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI… 23 nisan bodrum 6

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Bodrum’da düzenlenen tören ve etkinliklerde renkli anlar yaşandı. Sabah erken saatlerde iki küçük öğrenci, Başkan Ahmet Aras’ı makamında ziyaret ederek temsili olarak Bodrum Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Öğrenciler, bir gün eğer başkan olurlar ise yapacaklarını ve çocukların gözünden nasıl bir Bodrum düşlediklerini anlattılar.   
Sabah saatlerinde Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bodrum Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Bodrum Şehir Stadı’nda devam etti. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şehir standında düzenlenen etkinliklere geçmeden önce ise hem makamında temsili olarak öğrencileri ağırladı hem de beraberindeki protokol ile Atatürk Anıtına çelenk sunma törenine katıldı.
Bodrum’un İslamhaneleri Mahallesi’nde bulunan Yunus Büyükkuşoğlu İlkokulu Müdürü Musa Küpelioğlu ile üçüncü sınıf öğrencisi Ercan Akıcı ve dördüncü sınıf öğrencisi Melisa Kaçak, başkanlık makamında Başkan Aras ile bir araya geldi. Ziyaret sırasında okul müdürü Küpelioğlu’ndan okul hakkında bilgiler alan Başkan Ahmet Aras, öğrencilerle sohbet ederek bayramlarını kutladı. Temsili olarak her iki çocuk teker teker Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın makam koltuğuna oturarak “Başkan olsaydın neler yapardın?” sorularına yanıtlar verdi.
Her iki çocuk başkan, okul yolunun çok tehlikeli olmasına dikkat çekerek, cadde üzerinde araçların hızlı bir şekilde gitmelerinden dolayı karşıdan karşıya geçmekte zorluk yaşadıklarını ifade ederek Başkan Aras’tan bir üst geçit yapılması yönünde taleplerini iletti, belediye personelinden ise yapılan işler hakkında bilgiler aldı.
Başarıya giden yolun eğitim ve öğretimden geçtiğini vurgulayan Başkan Aras, Bodrum Belediyesi olarak eğitim ve öğretim kurumlarına gereken desteğin verileceğini belirterek, küçük öğrenciler Melisa ve Ercan’ı ileriki yıllarda temsili olarak değil, gerçek bir protokol üyesi olarak bu koltuklarda görmeyi temenni etti. Başkan Aras öğrencilerin ziyaretlerinin ardından ise Bodrum Şehir Standındaki tören kutlamalara katılmak üzere makamından ayrıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına; Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Garnizon Komutanı Per. Alb. İzzet Adagideli, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Daha sonra Bodrum’un merkezinde yer alan ilkokul ve ortaokulların hazırlamış oldukları birbirinden renkli etkinlikler ile halk oyunları gösterileri sergilendi, öğrencilerin seslendirdiği şiirler okundu. Etkinliğe Gürcistan’dan katılan öğrenci gruplarından Anazdeuli ve İmed ekibinin hazırlamış oldukları halk dansları gösterileri de büyük beğeni topladı.
23 Nisan kutlama programı sonrası Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, protokol üyeleriyle birlikte etkinlikte görev alan öğretmenleri kutlayarak tüm çocukları ve öğrencileri selamladı.
ahmet aras BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI… 23 nisan bodrum 1ahmet aras BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI… 23 nisan bodrum 2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

23 nİsan etkİnlİklerİ BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR… 23 nisan bodrum 32 1

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Bodrum İlçe Stadı’nda gerçekleştirilen kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu.

Sabah saatlerinde başlayan programa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende öğrenciler adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu 8/C Sınıfı öğrencisi Ezgi Çolak yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in konuşmasıyla devam eden programda, Özel Fen Bilimleri Ortaokulu 7/C Sınıfı öğrencisi Ecem Yılankaya, “23 Nisan Çocuğuyum” adlı şiiri, yine aynı okulun 5/B sınıfı öğrencisi Mehmet Şefik Kocaer “23 Nisan” adlı şiiri okudu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin hazırladığı gösteri ise izleyenlerin beğenisin kazandı. Ardından komşu ülke Gürcistan’dan gelen Anazdeuli ve İmed ekibi, Gürcistan’a özgü oyunları sergilediler.

Program sonunda Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu ve Özel Fen Bilimleri Ortaokulu öğrencileri müzikli gösteri sundu. Kalabalık bir öğrenci grubu tarafından hazırlanan gösteri sonunda ortaya büyük bir Türk Bayrağı açıldı. Gösteri, izleyenlerden yoğun alkış aldı.

23 nİsan etkİnlİklerİ BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR… 23 nisan bodrum 2723 nİsan etkİnlİklerİ BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR… 23 nisan bodrum 29

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

VALİ CİVELEK’İN MAKAM KOLTUĞUNU ZEYNEP YILMAZ OTURDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

esengÜl cİvelek VALİ CİVELEK’İN  MAKAM KOLTUĞUNU ZEYNEP YILMAZ OTURDU… VAL   C  VELEK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Muğla Valisi Esengül Civelek’in, makam koltuğuna temsili olarak Emirbeyazıt İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Zeynep Yılmaz oturdu.

Vali olmak çok güzel heyecanlı bir duygu…

Temsili Vali Yılmaz’a ziyaretinde İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Şen, Okul Müdürü Kadir Tok, Sınıf Öğretmeni Feride Tosun eşlik etti.

Ziyaret kapsamında günün anlamına uygun olarak Muğla Valiliği Makamı Zeynep Yılmaz’a tahsis edildi.

Vali Civelek, “Çocuklarımız geleceğimiz, umudumuz. Onlara güçlü, büyük bir Türkiye bırakmak için biz büyükler var gücümüzle çalışıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram. ” dedi.

Makam koltuğuna oturan temsili Vali Yılmaz şunları söyledi:

Vali olmak çok güzel heyecanlı bir duygu. Muğla’nın hiçbir eksiği yok. Muğla çok güzel bir şehir. Sizlere tüm çocuklar adına teşekkür ederim.”

Daha sonra, Vali Civelek, Zeynep Yılmaz’a ziyaretin anısına hediye takdim etti.

Okumaya devam et

Son Haberler