Bizimle iletişime geçin

EMİN VAROL

Emin Varol yazdı…”KULİS GERİLİMİ”

Yayınlanan

açık

emin varol Emin Varol yazdı…”KULİS GERİLİMİ” Emin Varol k  e yazisi yeni
emin varol Emin Varol yazdı…”KULİS GERİLİMİ” reklam arena 4

Salı günü, İyi Parti ve MHP gruplarını, öncesini ve sonrasını, katılanların yüz ifadelerini, birbirlerine bakışlarını görünce, Meclis Başkanlığı’nı uyarmak istedim.

Her iki partinin üyelerinin “patlamaya hazır birer bomba” oldukları hissine kapıldım.

İyi Parti, 24 Haziran seçimlerini kıl payı kazanınca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurma hakkı kazandı.

Grup kurunca da, diğer siyasi partiler gibi Salı günleri doğal olarak grup toplantıları yapmaya, Genel Başkanı Meral Akşener de grup toplantılarında konuşmaya başladı.

Buraya kadar herşey normal ve teamüllere  uygun.

Ancak, yanlış olan şey; birbirlerine karşı iyice gerilen bu iki parti için tahsis edilen Meclis’teki grup salonları.

Neden mi?

Anlatayım.

Meclis’e gelenler bilir. Muhalefet kulisi dediğimiz ve muhalefet milletvekillerinin kullandığı tarafta tek bir grup salonu vardır. Bu salonu iktidar partisi ve en fazla milletvekiline sahip olan Adalet ve Kalkınma Partisi kullanır.

İktidar kulisi dediğimiz bölümde ise iki adet grup salonu vardır.

Bu iki salonu 4 muhalefet partisi kullanır. Büyük olan salonda CHP ve İyi Parti, küçük olan salonda ise MHP ve HDP grup toplantılarını yapar.

Tüm siyasi partiler aynı gün grup yaptıkları için Meclis Başkanlığı, bu iki salonu dört  siyasi partiye saatli olarak tahsis etmektedir.

İyi Parti 09.45,MHP 10.30, HDP 12.30,CHP 13.30 saatlerinde salonları kullanmaktadır.

Buradaki sorun,  İyi Parti ile MHP’nin grup salonlarının yan yana olması ve İyi Parti’nin dağılma saati ile MHP’nin başlama saatinin çakışmasıdır.

İpin  kopma noktası ise, konuşmasını tamamlayan Meral Akşener’in odasına giderken, Devlet Bahçeli’nin aynı yoldan grup salonuna geliyor olmasıdır.

Şu ana kadar Akşener ve Bahçeli hiç karşılaşmadı.

Ancak, inanışa göre, etraflarında onlarca partili ile gelip giden bu iki genel başkan bir gün mutlaka karşılaşacak.

O zaman ne olacak?

İşte bu nedenle Meclis Polisi, bu iki partinin grup toplantılarının olduğu saatlerde adeta kırmızı alarma geçiyor.

Geçtiğimiz Salı günü de, gerilimin dorukta olduğu bir gündü.

Polis, Devlet Bahçeli ile karşılaşmaması için, Meral Akşener’in grup salonuna girdiği kapıyı kilitleyerek iptal etti. Meral Akşener’den grup salonunun diğer kapısını kullanmasını, giriş ve çıkışları oradan yapmasını istedi.

Ancak bu defa başka bir sorun ortaya çıktı.

Meral Akşener, grup çıkışında bu defa eski arkadaşları MHP’lilerle karşılaşmaktan kurtulamadı. Çünkü, MHP’lilerin kullandığı kapının önünden geçmek zorunda kaldı.

Meclis Polisi, ona da çözüm buldu.

Konuşmasını tamamladıktan sonra gruptan ayrılan Meral Akşener’in geçiş yapacağı güzergahı,kulisi, kordonlarla böldü. Arasına ise onlarca polis yerleştirdi. Gazeteciler dışında kimsenin kulise girmesine izin vermedi.

Grup salonunun önündeki takım elbiseli, sarkık bıyıklı MHP’liler ise adeta bulundukları köşeye hapsetti. Bu ateşli grubun önüne hem kordon çekti, hem de çok sayıda polis yerleştirerek etten duvar ördü.

Akşener geçtikten sonra serbest bırakılan grubun içinden çıkan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, kulisin ortasında durarak, İyi Parti grup salonundan çıkarak Meclisi terkeden eski MHP’lilerin arkasından uzun uzun baktı.

Bir Salı günü daha Bahçeli ile Akşener, İyi Partiler ile MHP’liler karşılaşmamıştı.

Rahat bir nefes alan Meclis Polisi, normal düzenine dönerken, “bir gün mutlaka karşılaşacaklar” diyenlerin sayısı da hiç az değildi.

Allah korusun.

UYARIYORUM…

Dün, İyi Parti ve MHP gruplarını, öncesini ve sonrasını, katılanların yüz ifadelerini, birbirlerine bakışlarını izleyince, Meclis Başkanlığı’nı uyarmak istedim.

Her iki partinin üyelerinin “patlamaya hazır birer bomba” oldukları hissine kapıldım.

İyi Parti, 24 Haziran seçimlerini kıl payı kazanınca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurma hakkı kazandı.

Grup kurunca da, diğer siyasi partiler gibi Salı günleri doğal olarak grup toplantıları yapmaya, Genel Başkanı Meral Akşener de grup topkantılarında konuşmaya başladı.

Buraya kadar herşey normal ve teammüllere de uygun.

Ancak, yanlış olan şey; birbirlerine karşı iyice gerilen bu iki parti için tahsis edilen grup salonları.

Neden mi?

Anlatayım.

Meclis’e gelenler bilir. Muhalefet kulisi dediğimiz ve muhalefet milletvekillerinin kullandığı tarafta tek bir grup salonu vardır. Bunu da iktidar partisi ve en fazla milletvekiline sahip olan Adalet ve Kalkınma Partisi kullanır.

İktidar kulisi dediğimiz ve Ak Parti milletveklerinin kullandığı bölümde ise iki adet grup salonu vardır.

Bu iki salonu 4 muhalefet partisi kullanır. Büyük olan salonu CHP ve İyi Parti..Küçük olan salonda ise MHP ve HDP grup toplantılarını yapar.

Tüm siyasi partiler aynı gün grup yaptıkları için Meclis Başkanlığı, bu iki salonu dört muhalif siyasi partiye saatli olarak tahsis ediyor.

İyi Parti Saat 09.45.MHP Saat 10.30. HDP Saat 12.30.CHP Saat 13.30

Burada sorun olan; İyi Parti ile MHP’nin grup salonlarının yan yana olması. Bir de İyi Parti’nin dağılma saati ile MHP’nin başlama saatinin çakışması sorunu daha da büyütüyor.

İpin  kopma noktası ise, konuşmasını tamamlayan Meral Akşener’in odasına giderken, Devlet Bahçeli’nin aynı yoldan grup salonuna geliyor olması..

Şu ana kadar Akşener ve Bahçeli karşılaşmadı.

Ancak, etraflarında onlarca partili ile gelip giden bu iki genel başkan bir gün mutlaka karşılaşacak.

O zaman ne olacak?

İşte, bu nedenle Meclis Polisi, bu iki partinin grup toplantılarının olduğu saatlerde adeta kırmızı alarma geçiyor.

Geçtiğimiz Salı günü de, gerilimin dorukta olduğu bir gündü.

Polis, Devlet Bahçeli ile karşılaşmaması için, Meral Akşener’in grup salonuna girdiği kapıyı kilitleyerek iptal etti. Böylece, Bahçeli ile Akşener’in karşılaştığı anda, büyük bir kavga çıkma ihtimalini ortadan kaldırdı.

Meral Akşener’e grup salonunun diğer kapısını kullanmasını, giriş ve çıkışları oradan yapmasını istedi.

Ancak bu defa başka bir sorun ortaya çıktı.

Meral Akşener, grup çıkışında bu defa eski arkadaşları MHP’lilerle karşılaşmaktan kurtulamadı. Çünkü MHP grup salonunun, partililer tarafından kullanılan ikinci kapısının önünden geçmek zorundaydı.

Meclis, ona da çözüm buldu.

Konuşmasını tamamladıktan sonra gruptan ayrılan Meral Akşener’in geçiş yapacağı güzergahı, turkuaz renkli kordonlarla böldü. Arasına ise onlarca polis yerleştirdi. Gazeteciler dışında kimsenin kulise girmesine izin vermedi.

MHP grup salonunun önündeki takım elbiseli, sarkık bıyıklı partilileri ise adeta bulundukları köşeye hapsetti. Bu ateşli grubun önüne hem kordon çekti, hem de çok sayıda polis yerleştirerek etten duvar ördü.

Akşener geçtikten sonra serbest bırakılan MHP’li grubun içinden çıkan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, kulisin ortasında durarak, İyi Parti grup salonundan çıkarak Meclisi terkeden eski MHP’lilerin arkasından uzun uzun baktı.

Bir Salı günü daha Bahçeli ile Akşener, İyi Partilerle MHP’liler karşılamamıştı.

Rahat bir nefes alan Meclis Polisi, normale dönerken, “bir gün mutlaka karşılaşacaklar” diyenlerin sayısı az değildi.

Allah korusun…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

CHP’Lİ VEKİLLERİNDEN, İMAMOĞLU’NA JEST…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP’Lİ VEKİLLERİNDEN, İMAMOĞLU’NA JEST… Emin Varol k  e yazisi yeni
emin varol CHP’Lİ VEKİLLERİNDEN, İMAMOĞLU’NA JEST… reklam arena 4

23 Haziran zaferinden sonra Ankara’ya dönen CHP’li milletvekilleri, dün, Meclis kürsüsünden yaptıkları konuşmalara, İstanbul ve İmamoğlu vurgusu yaparak başladılar.

Muğla Milletvekili Suat Özcan Milli Eğitimle ilgili konuşmasına başlarken, “hukuksuz olarak mazbatası elinden alınan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun hakkının teslim edilmesinin  güzelliğini yaşıyoruz..” dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’a teşekkür edince CHP ve HDP sıralarından alkış aldı.

Emin Varol/ANKARA

23 Haziran zaferinden sonra Ankara’ya dönen CHP’li milletvekilleri, Meclis kürsüsünden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen  Ekrem İmamoğlu’na ve İstanbul seçimlerine mesajlar gönderdi.

Milli Eğitim’le ilgili kanun teklifi üzerine konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan her CHP Milletvekili, konuşmalarına İstanbul zaferiyle ilgili sözlerle başladı.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da Milli Eğitimle ilgili konuşmasına başlarken, hukuksuz olarak mazbatası elinden alınan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun hakkının teslim edilmesinin  güzelliğini yaşıyoruz..” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, İstanbul seçimleri ile ilgili  olarak HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’a teşekkür edince CHP ve HDP sıralarından alkış aldı.

Özcan’ın konuşması..

Öğretmen kökenli CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da Milli Eğitimle ilgili konuşmasına başlarken yine İstanbul seçimlerine gönderme yaparak başladı:

” 31 Mart’ta yapılan İstanbul seçimi sonrasında hukuksuz olarak mazbatası elinden alınan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun, 23 Haziran’da, İstanbul halkımızın iradesiyle, yeniden ona hakkını teslim etmesinin güzelliğini yaşıyoruz. Bu, bize, hepimize, bütün siyasi partilere, ülkemize iyilikler getirecektir ve ülke siyasetini her açıdan yeniden gözden geçirme fırsatı verecektir. Çünkü bu, burada hoşgörü, sevgi, saygı, ötekileştirmeme, ayrıştırmama ve iş birliği kültürünün bir sonucu gibi görünmektedir.”

Kaya’nın sözleri..

Eski bir sendikacı olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, konuşmasına Gözünüz aydın çocuklar, gözünüz aydın öğrenciler, gözünüz aydın öğretmenler, gözünüz aydın veliler, gözünüz aydın İstanbul, yeni bir hayat başlıyor. diyerek konuşmasına başladı ve şunları söyledi:

” 0-4 yaş arasındaki çocukların anneleri ve babaları, çocuklarıyla birlikte İstanbul’un dört bir yanını artık özgürce dolaşabilecek, hangi parka gitmek istiyorsa, hangi ilçeye gitmek istiyorsa oraya gidecek. Çünkü İstanbul’da yeni bir başlangıç var. Tıpkı gezinin çocukları gibi.

Karadeniz’in hırçın delikanlılarından birisi şu anda Türkiye’nin umudu olarak İstanbul’da bir başlangıç yaptı.

En büyük teşekkürü, kendisi, kendini düşünmeden, kendi haklarını düşünmeden toplumun özgürlüğünü düşünerek cezaevinden “Türkiye’nin barışa ihtiyacı var, demokrasiye ihtiyacı var.” diye mesaj yollayan Selahattin Demirtaş’a. Burada Parlamentoda milletvekilliği yapmış Selahattin Demirtaş’a da teşekkür ediyorum.”

Bu selamlamaları, AKP’li milletvekilleri sessizce ve tepki vermeden dinlediler.

 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BİNALİ BEY ANKARA’YA DÖNDÜ…

Yayınlanan

açık

emİn varol BİNALİ BEY ANKARA’YA DÖNDÜ… Emin Varol k  e yazisi yeni
emİn varol BİNALİ BEY ANKARA’YA DÖNDÜ… reklam arena 4

Bir Ankara dönüşünde Yahya Kemal’e, “Ankara’nın en çok nesini seviyorsunuz?” diye sorarlar.Yahya Kemal, “İstanbul’a dönüşü” diye cevap verir.

Bu cevap yıllardır, “Ankara’nın en güzel yanı, İstanbul’a dönüşü” şeklinde kullanılır..

23 Haziran seçimlerini kaybeden AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise bu sözü tersine çevirdi.

“İstanbul’dan aday olmanın en kötüsü, Ankara’ya eli boş dönmektir.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu karşısında 800 bin oy farkla seçimi iki kez kaybeden AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım yeniden Ankara’ya döndü.

Beş hafta aradan sonra toplanan AKP Grubunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağında oturdu.

Cumhurbaşkanı, kürsüden gözlerinin içine bakarak, “Binali beyin kazanmasını arzu ederdik. Ancak gayretleri ve mücadelesi için de teşekkür ederim” dedi.

Grup konuşmasından sonra da Binali beyi takip ettim.

Cumhurbaşkanı’nı uğurlamak için yarım saat kadar Meclis protokol kapısının önünde bekledi. Cumhurbaşkanı’nın makam aracının yanında beklerken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdullah Gül’le İstanbul seçimleri üzerine sohbet etti.

Ancak Erdoğan’ın Meclis’ten çıkışı gecikince, yakıcı güneşe daha fazla dayanamayarak gölge bir yere çekildi.

Yanımdan geçerken elimi sıktı. “Hoşgeldiniz, sizi Ankara’da bekliyorduk!” dedim. Binali bey ne anladığını bilmem ama “sağol” diye cevap verdi.

Ardından da bakan, milletvekili ve partililerle hatıra fotoğrafı çektirmeye başladı. Yoğun fotoğraf ilgisi karşısında, “seçimde yenilgiye uğrayan bir adayla neden fotoğraf çektirilir” diye düşünmüş olacak ki, “hadi gelin fotoğraf serbest” diye espri yaptı.

Erdoğan yüz vermedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dışarı çıkışıyla Binali bey yeniden Erdoğan’ın makam aracının yanına indi. Ancak Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu’yu yanına çağırarak kulağına birşeyler söyledi. Kulak kulağa bu uzun konuşmadan sonra Erdoğan, görebildiğim kadarıyla sadece TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un elini sıkarak arabasına bindi ve Meclis’ten ayrıldı..

AKP’de Moral bozukluğu.

23 Haziran İstanbul seçim mağlubiyetinden iki gün sonra toplanan AKP Meclis grubunda gözle görülür şekilde bir “moral bozukluğu ve ilgisizlik” vardı.

Erdoğan’ı dinledikten sonra konuşma yapmayı tercih eden Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP Genel Başkanı Bahçeli ise, bugünkü grup toplantısını iptal ederek, yarına aldı.

AKP grup salonu oldukça sakindi. Kalabalık yoktu. Gelenler ise öyle eskisi gibi koro halinde slogan atmıyorlardı. Erdoğan’ın Meclis’e girişi bile sakindi. Millletvekili ve bakanlar sanki Erdoğan’a gözükmemek için çaba harcıyorlardı.

Erdoğan’ın konuşması sırasında gözüm İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da idi. Erdoğan’ı endişeli izliyor gibiydi.

Cumhurbaşkanı konuşmasında, ekonomiden, milli savunmaya kadar her bakanlığın hizmetlerinden bahsetti. Ancak, ne İçişleri Bakanlığından ne de güvenlik güçlerinden söz etmedi. Morali bozulan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arkasında oturan eski bakan İsmet Yılmaz omuzuna dokunarak teselli etti.

Muhtemel bir kabine değişikliğinde, 23 Haziran seçimi öncesinde “Şahin” rolü üstlenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya fatura kesilme ihtimali var. Ayrıca, damat Berat Albayrak’la kavgası da bakanlıktan alınması için bir neden olarak gösteriliyor.

MHP’yi yok saydı, Yüzde 45 bizim

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 23 Haziran İstanbul seçiminde Binali Yıldırım’ın aldığı yüzde 45’lik oyu AKP hanesine yazdı. Cumhur ittifakının diğer ortağı MHP’ye ise birşey bırakmadı.

Erdoğan konuşmasında, 2004 yılından bu yana yapılan mahalli seçimlerde AKP’nin oyunu sıralarken;

2004’te yüzde 45,3,

2009’da yüzde 44,7

20124’de yüzde 47,9

Ve 23 Haziran’da yüzde 45 oy aldık” diye konuştu.

Bu sözler MHP’nin vereceği yanıt merak konusu

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK?

Yayınlanan

açık

Tarafından

emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? Emin Varol k  e yazisi yeni
emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? reklam arena 4

TÜRKİYE KKTC’DE ASKERİ ÜS KURUYOR…

Emin Varol / KKTC

Ada’ya ayak bastığım andan itibaren, “S-400’lerin KKTC’ye konuşlanma ihtimali var mı” sorusunun yanıtını aradım.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ve Başbakan Ersin Tatar’a doğrudan sordum. Birçok askerin de nabzını yokladım.

Sonuç: Sessizlik..

Tatbikatın kara bölümünden çıkarken, Şeref Kıt’asını selamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanına yaklaşarak bu soruyu sordum.

Birçok bürokratı ve korumayı kızdırdım.

Ancak, benim işim bu.

Ben Gazeteci’yim ve benim için kimse, “soru sorulamaz bir makamda değildir’ Herkese, her ortamda, her şartta soru sorulur ve sorarım.

Ancak, Cumhurbaşkanı Akıncı; Rumların yakalama kararı, ABD haritası ve Müzakereler konusundaki sorularıma cevap vermesine rağmen, S-400’lerin adaya yerleştirmesi soruma sessiz kaldı ve kafasını çevirerek uzaklaştı.

Başbakan Ersin Tatar, birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştü. Orada bu konunun gündeme gelip gelmediğini merak etmiştim.

emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? emin varol kktc 1BEYAZ EV

Başbakan Ersin Tatar’ı da Beşparmak dağlarındaki ünlü Beyaz Ev’de verilen resepsiyonda yakaladım. Erdoğan’la görüşmede bu konunun gündeme gelmediğini söyledi.

Ancak, böyle bir ihtimalin, yani, S 400’lerin adaya yerleştirme olasılığını sorunca, sessiz kaldı ve yakınında bulunan, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ı işaret etti ve “komutana sorun” dedi.

Yani siviller, S 400’ler konusunda sessizdi..

Neden acaba?

İddianın gerçek payı var mı?

S 400’ler KKTC’ye konuşlanabilir mi?

Yoksa bir bürokratın söylediği gibi sadece S 400’lerin bir bataryası buraya getirilebilir mi?

Yaşayıp, göreceğiz..

RUMLARA İNCE AYAR..

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yok sayarak, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, ABD’nin desteği ile Doğu Akdeniz’de yaptığı tahrikler, suların ısınmasına ve yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oldu.

KKTC’de görev yapan üst düzey bir generale göre, “ burada gerginlik daha da tırmanacak” yorumuna neden olan olaylar karşısında Türkiye’nin, Akdeniz’deki tatbikatı ile yaptığı “kararlık gösterisi” dün akşam sona erdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın, Şehit Teğmen Caner Gönyeli tatbikatında Kara ve Deniz’deki  “burada biz de varız” mesajı, sahibine, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile diğer bölge ülkelerine ulaştırıldı.

emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? emin varol kktc 2FATİH’E SELAM, RUMLARA KELAM..

Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen tatbikatın son gününde, tatbikata yakın bir bölgede sondaj çalışmalarına devam eden  FATİH Gemisi’nde çalışan ve onlara destek veren personel hakkında yakalama kararı çıkartan Rumlara bir de “ince mesaj” verildi.

Olay, tatbikatın sonundaki SELAMLAMA bölümünde yaşandı.

Kıbrıs açıklarında faaliyetlerine devam eden FATİH’e koruma görevi yapan, Deniz Kuvvetleri’mize ait ORUÇ REİS Fırkateyni de tatbikata katıldı ve “ben buradayım” dedi.

Yabancı konuklarla birlikte askerler, Oruç Reis Fırkateyni’nin tatbikat geçişini büyük bir coşku içinde ayakta el sallayarak selamladı.

FATİH’LE RADAR BAĞLANTISI KURULDU..

Doğu Akdeniz’deki tatbikat sırasında, yakın bir bölgede sondaj çalışmalarına devam eden FATİH Arama Gemisi ile, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir ile üst düzey generallerin bulunduğu UMUT Gemisi arasında radar bağlantısı kuruldu.

Bağlantı sırasında FATİH Gemisi çalışanlarına tatbikattan selamlar gönderildi, buradayız mesajı verildi ve sondaj çalışmalarında başarılar dilendi.

RUMLARIN KARARI, YOK HÜKMÜNDE..

Tatbikat sonunda, Sancak Gemisi olan UMUT Kurtarma Botu’nda yaşanan coşku sırasında yaptığımız sohbettte, askerlerin tamamı, Rumların çıkardığı yakalama kararlarının ‘yok hükmünde’ olduğunu söylediler. Böyle bir kararın işlemeyeceğini Rumların Doğu Akdeniz’de sadece gerilimi tırmandırmak için böyle bir karar çıkarttığını belirttiler.

KÖTÜ KOMŞU, EV SAHİBİ YAPAR..

Bu arada sivil bir diplomat, Rumları “Kötü Komşu” olarak yorumlayarak, “ Kötü komşu, insanı ev sahibi yaparmış” diyerek Rumların bu gerginlik politikasının Türkiye’nin işine yaradığını belirtti.

EURO’nun yükselmesi ile birlikte Rumların Kuzey’e geçerek alışveriş yaptıkları ve bunun da KKTC’nin ekonomisine büyük bir katkı yaptığı belirtildi.

Rumların özellikle Lefkoşe’deki pazarlardan alışveriş yaptıkları ve evlerinin ihtiyaçlarını karşıladıkları anlatıldı.

İstatistik olarak ne kadar Rum’un kuzeye geçtiği ve ne kadarlık alışveriş yaptıkları hesaplanmamaş. Ancak artışın gözle görülür seviyeye geldiği bu nedenle de kapının sürekli açık tutulması gerektiği vurgulandı.

KKTC’DE ASKERİ ÜS KURABİLİRİZ

Askerler ve sivil diplomatlar arasında yaptığım sohbetler sırasında “Kötü Komşu Rumlar” nedeniyle Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de ve KKTC’de yeni bir takım ataklara hazırlandığını öğrendim.

 • Yıllardır uçuşlara kapalı olan GEÇİTKALE havaalanının yeniden açılması gündemde. Bu konuda KKTC’deki askerlerimizin yoğun isteği Genelkurmay tarafından da biliniyor.
 • Türkiye KKTC’de yeni bir ASKERİ ÜSkurmaya hazırlanıyor. Bu konudaki hazırlıklar son aşamaya geldi.
 • “ Burada gerilim tırmanır” diyen bir askeri yetkililerden aldığım bilgiye göre İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Sahil Güvenlik Komutanlığı büyük bir atağa hazırlanıyor. Yeni tehdit alanı olan Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde hakimiyeti arttırmak için 105 adet yeni arama kurtama botu, 5 adet devrilmeyen kurtarma botu ve 9 adet de mobil radaranlaşması imzaladı. Hepsi de yerli olarak Antalya’daki bir tersanede yapılacak. Kurtarma botları, kötü hava şartlarında ters dönse yani alabora olsa dahi tekrar eski konumuna geri dönebiliyor. Bot kesin olarak batmıyor.

Gerçekten, “Kötü komşu, insanı ev sahibi yapıyormuş”..

 

Okumaya devam et

Son Haberler