Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Emin Varol yazdı…. “DÜŞÜK PROFİL”

Yayınlanan

açık

emin varol Emin Varol yazdı…. “DÜŞÜK PROFİL” Emin Varol k    e yazisi yeni
emin varol Emin Varol yazdı…. “DÜŞÜK PROFİL” divenire group2

TÜSİAD’ın, Ankara’da düzenlediği ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısına, “Hükümet Temsilcisi” olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un gönderilmesi “Düşük Profil” olarak yorumlandı.

İsminden de anlaşılacağı gibi, Türkiye Sanayici ve İş adamlarından oluşan, ekonomi ve sermaye ağırlıklı çalışmaları ile tanınan bu kuruluşun en üst düzey toplantısına, öğretmen kökenli bir bakanın katılması elbette yadırgandı.

Üstelik, Türkiye’nin en onemli kuruluşunun en üst düzey toplantısını sadece bir tek bakanın o da öğretmen formasyonlu bir bakanın görevlendirilmesi, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi üyeleri ile TÜSİAD arasında buzların henüz çözülmediği krizin devam ettiği izlenimini güçlendrdi

Oysa, Ankara’ya kadar gelen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısının yapıldığı saatlerde, Ticaret Bakanı, editörler masasına konuk oluyordu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank ise fuar açılışı yapıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TÜSİAD’la yıldızının barışmadığı bir sır değil.

Erdoğan, son olarak geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yapılan Konsey toplantısına, 3 yıllık bir aradan sonra katılmıştı. Bu toplantıda Erdoğan ile TÜSİAD yöneticileri arasında Avrupa Birliği- OHAL ve Terörle Mücadele konularında tartışmalar da yaşanmıştı.

Belki de bu tartışma nedeni ile bu yılki toplantıya iktidar kanadından katılım, üst düzeyde tutulmadı.

Belki de ekonominin içler acısı halinin yüzlerine söylenmesinden kaçındılar.

Oysa, TÜSİAD üyeleri Maliye Bakanı Albayrak’ın açıklamalarına neredeyse tam kadro katılmışlar ve bazı iş insanları övgüler bile yağdırmıştı.

Hükümet adına “düşük profil”li bir katılımla izlenen toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, son derece zarif bir şekilde bu durumun farkında olduklarını hissettirdi. Bilecik,  konuşmasının son bölümünde sözü Mustafa Kemal Atatürk’e getirdi ve “Atamızın ‘Cumhurbaşkanı olmasaydım, Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim’ sözü, eğitime verdiği önemi çok net bir şekilde gösteriyor. Ne mutlu ki bugün Milli Eğitim Bakanımız da bizimle birlikte.” diyerek geçiştirdi.

Başkan Bilecik’in konuşmasını dikkatlice dinledim.

Uzun süredir duymadığımız, adeta unuttuğumuz kelimeleri kullanarak, ” Türkiye, Demokratik, laik, sosyal hukuk devletidir” sözünü hatırlattı.

“İnsan yalnızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur” dedi. Bilecik’in konuşmasında kullandığı belki en güzel cümleydi.

“Aynı trendeyiz“, gibi aynı gemideyiz” klasik deyimlere ekledi ek düşündürücüydü:

“Ayrıca, şunu kabul ediyoruz ki hepimiz aynı trendeyiz. Ancak “Aynı trende olmak, herkesi aynı yolun yolcusu yapmaz”

TÜSİAD Başkanı konuşmasında, ” Ekonomide kriz, randevu ile gelmez. Önce belirtilerini gönderir” diyerek ekonomi dersi verdi. Bu krizin belirtilerini gördüklerini, uyardıklarını hatırlattı. İğneyi kendimize, sonra çuvaldızı başkalarına batırmak gerektiğininin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan katılsaydı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir polemik yaşanacağı kesindi. Çünkü Bilecik’in sözleri oldukça keskindi.

Örneğin Avrupa Birliği konusunda. Bilecek, geçen yıl olduğu gibi açık, açık “TÜSİAD için Türkiye’nin AB üyeliği vazgeçilmez bir hedeftir.  AB müzakere sürecinin resmen sonlandırılması önerisiyle karşı karşıyayız. Bir an evvel bu hatadan dönülmelidir” dedi

Hukuk devleti dedi. yargı bağımsızlığı dedi. özgür basın dedi.

” Hukuk devleti demek, demokratik anayasal düzen, bağımsız ve tarafsız yargı, özgür basın, yasal güvenceye bağlanmış insan hak ve özgürlükleri, kuvvetler ayrılığı ve en önemlisi laik bir toplumsal düzenin varlığı demektir.Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözü, ülkemizde yargının bağımsızlığı için yol gösterici olmalıdır.”

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik konuşmasında, iktidarı uzlaşmaya da çağırdı:

“ Bir sorunu çözmek için en güzel yol, başkalarının da fikrini almaktır. Daha güçlü bir geleceğe hazırlanmak için önce gerçeklerle yüzleşebilmemiz gerekiyor. Çünkü gerçeği görmezden  gelmek, gerçeğin gücünü değiştirmez”

Daha ne söylesin?

emin varol Emin Varol yazdı…. “DÜŞÜK PROFİL”   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… apart poseptik
gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… divenire group2

Gündoğan’da bir apartın pompalı düzenek kurarak denize foseptik boşalttığı iddia edildi. Zabıta ekipleri olayla ilgili inceleme yaptı. 

Edinilen bilgiye göre Gündoğan Küçükbük Mahallesi’nde denize foseptik boşaltıldığı iddiası üzerine, mahalle muhtarı Ali Akbulut, Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile bölgeye gitti. Burada zabıta ekipleri ile birlikte inceleme yapıldı. Denize foseptiğin boşaltıldığı anda bahsekonu pompanın fişini zabıta görevlisi çekti. Fişin çekilmesinin ardından denize akan foseptik durdu. Fişin yeniden takılmasıyla foseptik yeniden akmaya başlandı.

İncelemede pompa düzeneği ve denize boşaltılan foseptik cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı.

Zabıta ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… logo msk
işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… divenire group2

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işyerinde işgüvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli gibi İSG profesyonellerinin sunacağı iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu hale geldi.

29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “İşyerinde işveren veya işveren vekili tarafından yürütülerek iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin” yönetmelik kapsamında; elliden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini işveren veya işveren vekilleri yürütebilecektir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 14.02.2019 tarihinde eğitimlerin düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı. Bu doğrultuda;
elliden az çalışanı olup, az tehlikeli sınıfta yer alan işverenler ve işveren vekillerinin herhangi bir mezuniyet şartı aranmadan 16 saatlik eğitimi tamamlayan katılımcılara “iş sağlığı ve
güvenliği hizmetlerinin yürütümüne ilişkin işveren veya işveren vekili sınavına katılım hakkı belgesi” düzenlenecek olup, sınavda başarılı olan katılımcılar yönetmelik kapsamında iş
sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir.Konu hakkında Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “İşverenlerimizin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini kendileri yürütebilmesi açısından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemizin Bakanlıkla protokolü oldukça önemlidir.Üyelerimizi bu konuda bilgilendirerek, eğitim sonunda başarılı olan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sürdürmelerini bekliyoruz.” diyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   7
bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… divenire group2

Bodrum Belediyesi, Bodrum’da sporun her branşında faaliyet gösteren kulüpleri tek çatı altında birleştirmek amacıyla düzenlenecek çalıştayın hazırlık sürecini başlattı.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   4Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü yönetimi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile başkan yardımcıları Turgay Kaya, Ummahan Yurt, Önder Batmaz ve Bodrum Belediyesi meclis üyelerine yönelik, kulübün mali durumu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. B.B.Bodrumspor tesislerinde gerçekleşen sunumda Kulüp Başkanı Rıza Karakaya’nın önderliğinde geçmiş dönemden kalan borçlar, isim sponsorluğu, stat reklam gelirleri, sponsorluk destek projeleri, altyapı ve diğer branşlar ile ilgili bilgiler ve veriler paylaşıldı.

Bodrumspor kulüp yöneticilerinin yaptığı sunumun ardından bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum ile ilgili her türlü faaliyette etkin olan ve irade ortaya koyması gereken Belediye Meclisi’nin Bodrumspor ile ilgili bilgi sahibi olmasının önemine değinerek “Kulübün geleceği ile ilgili alınacak kararlara katkı koyabilmek adına önemli bir toplantı oldu. Yeni sezon çalışmaları başlamadan önce böyle bir bilgilendirme toplantısı yapılmasını rica ettim. Kulüp yöneticilerimize ve meclis üyelerimize zaman ayırdıkları için teşekkür ederim” dedi.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   1Bodrum’daki spor faaliyetleri ile ilgili bir çalıştay hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Başkan Aras, “Bodrum’da geleceğin sporcu gençlerini yetiştiren ve sağlıklı bir genç neslin oluşmasına katkıda bulunan amatör kulüpler, çok önemli bir toplumsal görevi yerine getiriyor. Bodrum’da sayıları ve faaliyetleri çok ciddi boyutta ve her birinin belediyemizle maddi ve manevi bağlantısı var. Biz belediye olarak bir çok kulübümüze malzeme, mazot araç gereç tesis desteği veriyoruz. Dolayısıyla bu konuda hem Bodrum kamuoyunun hem de bizlerin bilgi sahibi olması gerekir. Bunun için ilk olarak Bodrumspor’umuz ile başladık.” diye konuştu.

 

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler