Bizimle iletişime geçin

ASAYİŞ

15 TEMMUZ’U BODRUM’DAN KOMUTA ETMİŞ

Yayınlanan

açık

tuğgeneral semih okyar 15 TEMMUZ’U BODRUM’DAN KOMUTA ETMİŞ arena 1 5

15 Temmuz Gecesi Bodrum’da olan dönemin Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar’ın habercisi Emre Ev’in, komutanından aldığı emirleri yerine getirerek o gece “adeta bir lider gibi” hareket ettiği vurgulandı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi 137 sanık hakkında verdiği 7 yıl 6 ay ila ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen mahkumiyet kararının gerekçesini tamamladı. Bin 893 sayfalık kararda, 15 Temmuz günü İzmir’deki askeri birliklerde cereyan eden olaylar, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanması, örgütün orduya sızma yöntemi, sanıkların savunmaları, aldıkları ceza ve bunun gerekçelerine yer verildi.

Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığında o gece yaşanan olayların da hatırlatıldığı gerekçeli kararda, 15 Temmuz 2016’da Bodrum’da ailesinin yanında olan Okyar’ın, habercisi er Emre Ev, asteğmen İdris Adam ve yüzbaşı Muhammet Okur ile ayrı ayrı yaptığı telefon görüşmeleriyle verdiği emirle darbe girişiminin başarısız olmasındaki rolü hatırlatıldı. Gerekçeli kararda, Okyar’ın, tugaydaki tüm araçlar ve cephaneliğin anahtarlarının toplatılıp, toprağın altına saklanarak muhafaza altına alınması emrini verdiği ayrıca astsubay Yusuf Özgül, uzman çavuş İlyas Mapçı ve Emre Ev’in, Okyar’dan aldığı emirle koğuşlarda yatan askerleri uyandırıp birlik dışına çıkarılması görevinde bulunduğuna vurgu yapıldı. Kararda, “Okyar’ın habercisi Ev’i tekrar arayarak ‘orada bulunanların bir kalkışma içerisinde olduklarını, onların emirlerine kesinlikle uymamasını, onlardan uzak durmasını, odasını kimseye açmamasını, makam katındaki silahlığı kilitlemesini, gerekirse karşı koymasını, silahını ve telsizini muhafaza altına almasını’ emretmiştir.” beyanına dikkat çekilerek, Okyar’dan aldığı emirleri yerine getiren er Ev’in “adeta bir lider gibi” hareket ettiği vurgulandı. Mapçı’nın tugaydaki “kobra” diye tabir edilen ve kontakla çalışan 4 aracın kullanılmasını engellemek için anahtarları alınan diğer araçları, “kobra”ların önüne çektiğinin anlatıldığı kararda, Okyar’ın, “(Tugaydaki FETÖ mensuplarını kastederek) İçeride hainlik var, kışlaya kimse sakın gitmesin, şu anda kışlada bulunanlar da orayı terk etmediği müddetçe bu hainliğin içinde olacaklar.” emri anımsatıldı. Okyar’ın gece boyunca Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve dönemin İzmir İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit’le sürekli irtibatta olduğuna işaret edilen kararda, şu ifadeler yer aldı:  “Semih Okyar, asteğmen İdris Adam’ın kendisi ile irtibata geçmiş olduğuna sevinerek, ona, darbe
yapıldığını ve kurmay başkan yarbay Bu¨lent Eryılmaz’ın darbeci olduğunu ifade etmiştir. Okyar, silahlığı kilitlemesini, oradan ayrılarak habercisi er Emre Ev’i bulmasını ve onun yanına gitmesini istemiş, ayrıca da ‘Yarbay Bülent ve onunla birlikte hareket edenlerden herhangi biri size yaklaşır ise kafasına sıkın’ şeklinde emir
vermiştir.” Darbe karşıtı komutanlar ve er Ev’in koordinesinde ormanlık araziden geçirilen 157 erin, tugayı çevreleyen tel örgu¨ler kesilerek açılan çıkıştan kışla dışına çıkarılarak kum ocağına intikal ettirildiğine dikkat çekilen kararda, eski yarbay Eryılmaz’ın “Askerleri birliğe geri getirin” emrine rağmen, Okyar’ın “askerleri kesinlikle geri götürmemeleri” emrine uyularak sabaha kadar erlerin, güvenli bir şekilde kum ocağında bekletildiğine dikkat çekildi. Eryılmaz’ın saat 02.07’de aradığı Okyar’a hitaben “Sana emrediyorum, suratle buraya geleceksin, askerleri de buraya göndereceksin, uzmanların da kışlaya gelmesi için telefon edeceksin.” demesine rağmen Okyar’ın dik duruş sergileyip darbe karşıtı emirler vererek, darbe girişiminde “etkin rol” oynadığına kanaat getirilen Eryılmaz’ın emniyet mensuplarınca gözaltına alınmasındaki rolünün altı çizildi.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

BODRUM’DA YAŞAYAN MİMAR EVİNDE ÖLÜ BULUNDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mİmar yilmaz balkanli BODRUM’DA YAŞAYAN MİMAR EVİNDE ÖLÜ BULUNDU… arena mimar vefat

İstanbul’dan Bodruma yerleşen ve yaşamını Bodrumda sürdüren  78 yaşındaki emekli mimar, Yılmaz Balkanlı, yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu. 

Konacık Mahallesi’ndeki bir sitenin görevlisi, Balkanlı’nın kapısının önüne düşen kapı önü paspasını vermek için evine çıktı. Görevli, eve çıktığında yaşlı adamı koltukta hareketsiz şekilde durduğunu gördü.  İhbarı alıp bölgeye gelen sağlık ekipleri, emekli mimarın yaşamını yitirdiğini belirledi.mİmar yilmaz balkanli BODRUM’DA YAŞAYAN MİMAR EVİNDE ÖLÜ BULUNDU… evinde   l   bulundu

Evinden alınarak Bodrum Devlet Hastanesi morguna getirilen Balkanlı’nın cenazesi, polis ve Cumhuriyet savcısının incelemelerinin ardından kesin ölüm sebebinin belirlenebilmesi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.  Ailesinin İstanbul’da yaşadığı öğrenilen mimar Yılmaz Balkanlı evli ve 2 çocuk sahibiydi.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

BODRUM’DA KAYALAR ARACIN ÜZERİNE DÜŞTÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

turgutreis kaza BODRUM’DA KAYALAR ARACIN ÜZERİNE DÜŞTÜ… arena kaza 1

Bodrum’da dün sabah saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan sağanak yağmur, ilçede hayatı olumsuz etkiledi.

turgutreis kaza BODRUM’DA KAYALAR ARACIN ÜZERİNE DÜŞTÜ… kaza 1Turgutreis- Bodrum karayolunun Akçaalan Mevkii’nde, meydana gelen olayda  saat 12.00 civarında zemini yumuşayan yamaçtan kopan kaya parçaları yola düştü.

Dev kayalar, seyir halindeki bir kamyonetin yolcu tarafının camına ve tavanına isabet etti. Sürücü Hasan Uygun, kazayı yara almadan atlattı. Yüzlerce kilo ağırlığındaki kaya parçalarının, sürücünün oturduğu bölüme isabet etmemesi olası bir yaralanma ya da ölümü önledi. Kamyonet, çekiciyle olay yerinden kaldırılırken; Bodrum yönüne yol bir süre ulaşıma kapandı. Bodrum Belediyesi ekipleri, yolda temizlik çalışması yaptı. Polis ve jandarma ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı. Yol, 2 saatlik çalışmanın ardından ulaşıma açıldı.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

BODRUM’DA HAZİNE ARAZİSİNİ ÜSTLERİNE GEÇİREN 2 ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalıkavak halil İbrahim İper BODRUM’DA HAZİNE ARAZİSİNİ ÜSTLERİNE GEÇİREN 2 ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI… arena okul haber

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bodrum’da konaklamaları için kendilerine tahsis edilen Hazine arazisi üzerindeki barakayı, imar affından yararlanarak üstlerine geçirmeye çalıştıkları iddia edilen 2 öğretmeni açığa aldı.

yalıkavak halil İbrahim İper BODRUM’DA HAZİNE ARAZİSİNİ ÜSTLERİNE GEÇİREN 2 ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI… arena evBodrum Yalıkavak Halil İbrahim İper Adnan İper Anadolu Lisesinde görev yapan Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni B.T ile Almaca Öğretmeni F.A. geçici bir süre için kaldıkları 2+1 büyüklüğündeki mülkü, devlet tarafından çıkartılan İmar Affı Yasasından yararlanarak kendi üzerilerine geçirmek istediler. Hayırsever Halil İbrahim İper tarafından Yalıkavak’a kazandırılan Anadolu Lisesinin yapımı aşamasında inşaatta çalışan işçilerin konaklaması için özel izinle hazineye ait araziye yapılan 2+1 konut, daha sonra Milas’tan Yalıkavak’a gelen Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni B.T ile Almaca Öğretmeni F.A.’ya geçici bir süreliğine konaklamaları için tahsis edildi.

Öğretmenler ise kaldıkları bu binayı İmar Affı yasası kapsamında üzerilerine geçirmek için başvuruda bulundu.  Olay, öğretmenlerin yapı kayıt belgesi almaya çalışmasıyla ortaya çıktı. Durumun ortaya çıkması ile Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açığa alındıkları bilgisine ulaşılan B.T ile F.A. hakkında soruşturma başlatılacağı bildirildi.

Okumaya devam et

Son Haberler