Bizimle iletişime geçin

ASAYİŞ

15 TEMMUZ’U BODRUM’DAN KOMUTA ETMİŞ

Yayınlanan

açık

tuğgeneral semih okyar 15 TEMMUZ’U BODRUM’DAN KOMUTA ETMİŞ arena 1 5
tuğgeneral semih okyar 15 TEMMUZ’U BODRUM’DAN KOMUTA ETMİŞ divenire group2

15 Temmuz Gecesi Bodrum’da olan dönemin Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar’ın habercisi Emre Ev’in, komutanından aldığı emirleri yerine getirerek o gece “adeta bir lider gibi” hareket ettiği vurgulandı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi 137 sanık hakkında verdiği 7 yıl 6 ay ila ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen mahkumiyet kararının gerekçesini tamamladı. Bin 893 sayfalık kararda, 15 Temmuz günü İzmir’deki askeri birliklerde cereyan eden olaylar, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanması, örgütün orduya sızma yöntemi, sanıkların savunmaları, aldıkları ceza ve bunun gerekçelerine yer verildi.

Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığında o gece yaşanan olayların da hatırlatıldığı gerekçeli kararda, 15 Temmuz 2016’da Bodrum’da ailesinin yanında olan Okyar’ın, habercisi er Emre Ev, asteğmen İdris Adam ve yüzbaşı Muhammet Okur ile ayrı ayrı yaptığı telefon görüşmeleriyle verdiği emirle darbe girişiminin başarısız olmasındaki rolü hatırlatıldı. Gerekçeli kararda, Okyar’ın, tugaydaki tüm araçlar ve cephaneliğin anahtarlarının toplatılıp, toprağın altına saklanarak muhafaza altına alınması emrini verdiği ayrıca astsubay Yusuf Özgül, uzman çavuş İlyas Mapçı ve Emre Ev’in, Okyar’dan aldığı emirle koğuşlarda yatan askerleri uyandırıp birlik dışına çıkarılması görevinde bulunduğuna vurgu yapıldı. Kararda, “Okyar’ın habercisi Ev’i tekrar arayarak ‘orada bulunanların bir kalkışma içerisinde olduklarını, onların emirlerine kesinlikle uymamasını, onlardan uzak durmasını, odasını kimseye açmamasını, makam katındaki silahlığı kilitlemesini, gerekirse karşı koymasını, silahını ve telsizini muhafaza altına almasını’ emretmiştir.” beyanına dikkat çekilerek, Okyar’dan aldığı emirleri yerine getiren er Ev’in “adeta bir lider gibi” hareket ettiği vurgulandı. Mapçı’nın tugaydaki “kobra” diye tabir edilen ve kontakla çalışan 4 aracın kullanılmasını engellemek için anahtarları alınan diğer araçları, “kobra”ların önüne çektiğinin anlatıldığı kararda, Okyar’ın, “(Tugaydaki FETÖ mensuplarını kastederek) İçeride hainlik var, kışlaya kimse sakın gitmesin, şu anda kışlada bulunanlar da orayı terk etmediği müddetçe bu hainliğin içinde olacaklar.” emri anımsatıldı. Okyar’ın gece boyunca Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve dönemin İzmir İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit’le sürekli irtibatta olduğuna işaret edilen kararda, şu ifadeler yer aldı:  “Semih Okyar, asteğmen İdris Adam’ın kendisi ile irtibata geçmiş olduğuna sevinerek, ona, darbe
yapıldığını ve kurmay başkan yarbay Bu¨lent Eryılmaz’ın darbeci olduğunu ifade etmiştir. Okyar, silahlığı kilitlemesini, oradan ayrılarak habercisi er Emre Ev’i bulmasını ve onun yanına gitmesini istemiş, ayrıca da ‘Yarbay Bülent ve onunla birlikte hareket edenlerden herhangi biri size yaklaşır ise kafasına sıkın’ şeklinde emir
vermiştir.” Darbe karşıtı komutanlar ve er Ev’in koordinesinde ormanlık araziden geçirilen 157 erin, tugayı çevreleyen tel örgu¨ler kesilerek açılan çıkıştan kışla dışına çıkarılarak kum ocağına intikal ettirildiğine dikkat çekilen kararda, eski yarbay Eryılmaz’ın “Askerleri birliğe geri getirin” emrine rağmen, Okyar’ın “askerleri kesinlikle geri götürmemeleri” emrine uyularak sabaha kadar erlerin, güvenli bir şekilde kum ocağında bekletildiğine dikkat çekildi. Eryılmaz’ın saat 02.07’de aradığı Okyar’a hitaben “Sana emrediyorum, suratle buraya geleceksin, askerleri de buraya göndereceksin, uzmanların da kışlaya gelmesi için telefon edeceksin.” demesine rağmen Okyar’ın dik duruş sergileyip darbe karşıtı emirler vererek, darbe girişiminde “etkin rol” oynadığına kanaat getirilen Eryılmaz’ın emniyet mensuplarınca gözaltına alınmasındaki rolünün altı çizildi.

tuğgeneral semih okyar 15 TEMMUZ’U BODRUM’DAN KOMUTA ETMİŞ  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… apart poseptik
gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… divenire group2

Gündoğan’da bir apartın pompalı düzenek kurarak denize foseptik boşalttığı iddia edildi. Zabıta ekipleri olayla ilgili inceleme yaptı. 

Edinilen bilgiye göre Gündoğan Küçükbük Mahallesi’nde denize foseptik boşaltıldığı iddiası üzerine, mahalle muhtarı Ali Akbulut, Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile bölgeye gitti. Burada zabıta ekipleri ile birlikte inceleme yapıldı. Denize foseptiğin boşaltıldığı anda bahsekonu pompanın fişini zabıta görevlisi çekti. Fişin çekilmesinin ardından denize akan foseptik durdu. Fişin yeniden takılmasıyla foseptik yeniden akmaya başlandı.

İncelemede pompa düzeneği ve denize boşaltılan foseptik cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı.

Zabıta ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

BATAN GÖÇMEN TEKNESİNDE ÖLÜ SAYISI 12’YE ULAŞTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

turgutreis açıkları BATAN GÖÇMEN TEKNESİNDE ÖLÜ SAYISI 12’YE ULAŞTI… G  MEN TEKNES
turgutreis açıkları BATAN GÖÇMEN TEKNESİNDE ÖLÜ SAYISI 12’YE ULAŞTI… divenire group2

Turgutreis açıklarında batan göçmen teknesinde 12 kişi hayatını kaybetti.

Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde kaçak göçmenlerin bulunduğu bir tekne bu sabah saatlerinde battı. Olayla ilgili ihbar alınmasının ardından olay yerine Sahil Güvenlik botları, Sahil Güvenlik Dalış Timi ve Sahil Güvenlik helikopteri sevk edildi. Suda bitkin halde bulunan 31 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik botuna alınarak kurtarıldı.

İçerisinde yaklaşık 40 kişinin bulunduğu öğrenilen teknede kayıp olanlar için de çalışma başlatıldı. Dalgıçların çalışması sonunda denizde ilk önce 8 kişinin cesedine ulaşıldı. 34 metre derinlikte bulunan teknedeki olası başka kayıpları arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Bodrum’da batan fiber teknede, 4 kaçak göçmenin daha cansız bedenine ulaşıldı. Tekne faciasında ölenlerin sayısı, 12’e yükseldi. Yaşamını yitiren kaçak göçmenlerden 9’unun yetişkin, 3’ünün ise çocuk olduğu belirtildi. Bunlardan 8’inin erkek ve 1’inin kadın yetişkin olduğu, 2’sinin erkek çocuğu, 1’inin ise kız çocuğu olduğu kaydedildi. Suriye, Filistin ve Somali uyruklu kaçak göçmenlerin kimlik tespit çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

turgutreis açıkları BATAN GÖÇMEN TEKNESİNDE ÖLÜ SAYISI 12’YE ULAŞTI…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

GÜMÜŞLÜK MAHALLESİNDE ÇIKAN YANGIN KORKUTTU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gÜmÜŞlÜk mahallesİ GÜMÜŞLÜK MAHALLESİNDE ÇIKAN YANGIN KORKUTTU… g m  l k yang n
gÜmÜŞlÜk mahallesİ GÜMÜŞLÜK MAHALLESİNDE ÇIKAN YANGIN KORKUTTU… divenire group2

Bodrum Gümüşlük mahallesinde  makilik alanda çıkan yangın söndürüldü.

Gümüşlük Mahallesi’ndeki makilik alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı.
İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne ait iki helikopter, 10 arazöz ve yangın söndürme ekipleri alevlere müdahale etti.
Yaklaşık bir hektarlık alanın zarar gördüğü yangın söndürüldü.
Soğutma çalışmaları ve yangının çıkış nedeninin tespiti için çalışmalar sürüyor.

gÜmÜŞlÜk mahallesİ GÜMÜŞLÜK MAHALLESİNDE ÇIKAN YANGIN KORKUTTU…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler