Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

YOKUŞBAŞI’NA GELDİĞİNDE ANTİ-SOSYAL OLMA YOLUNDA BİR ŞEHİR GÖRECEKSİN…

Yayınlanan

açık

ali peltek YOKUŞBAŞI’NA GELDİĞİNDE ANTİ-SOSYAL OLMA YOLUNDA BİR ŞEHİR GÖRECEKSİN… ali peltek makale
ali peltek YOKUŞBAŞI’NA GELDİĞİNDE ANTİ-SOSYAL OLMA YOLUNDA BİR ŞEHİR GÖRECEKSİN… reklam arena 4

Mitolojik çağlardan beri, adından ve güzelliğinden söz edilen bir yerleşim bölgesinde yaşıyoruz. Doğuyoruz, göç ediyoruz, çalışmaya geliyoruz, turistik faaliyetlerde bulunuyoruz. Seviyoruz bu kenti…
Uzun yıllar boyunca kent dokusu şekillenirken, son otuz yıldan bu yana deyim yerindeyse, metamorfoz yaşanmış…
Sosyal Devletin gereklerini ve göze çarpan eksikliklerini işleyelim bu yazımızda. Anayasamızda “Sosyal Devlet” tanımı ilk kez 1961 Anayasasında yer aldı. Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına ve “Başlangıç’ta” belirtilen temel ilkelere dayanan, milli, demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Tabi ki  üzerinden yıllar ve yıpratıcı darbelerin geçtiği anayasamızın son halinde sosyal devlet tanımı yine de yer alıyor.
Sosyal bir devlet neleri taahhüt , neleri garanti eder sorusunun cevabında bakalım isterseniz şehrimizin haline. Demokrasi, zenginlik ve kapitalizmin uyumunu dengede tutmaya çalışır sosyal bir devlet. Fırsat eşitliği, gelir dağılımı ve asgari yaşam şartlarını vatandaşlarının sağlamaları için sorumlulukları üstlenmeleri sosyal devletin önceliğidir. En önemli kalemlerin başında, ulaşılabilir ve kaliteli sağlık güvencesi geliyor. Yıllardır, Bodrum Devlet Hastanesinin ihale sürecini, şimdiyse geç kalmış inşaatını izliyoruz. Ardından ulaşım diyelim. Ama bunun içine Kamusal Alanda Erişilebilirlik ilkesini de katarak. sanırım 2015 yılında Bodrum Kaymakamlığı binasında bulanan engellilerin de faydalandığı asansör halen arızalı. Karayollarının tasarrufunda bulunan ve caddenin karşısına geçmeye yarayan Oasis’in orada ki asansör de o keza. Bodrum Belediyesine gidip, belediye başkanı ile görüşmek istese dezavantajlı bir vatandaş, orada sosyal devletin taahhüt ettiği kolaylaştırıcı argüman, zinhar mevcut değil. Daimi suretle şikayet konusu edilen kaldırımların halini, burada yaşayan herkes görüyor.
Bodrum’un yıllar içinde inşasında görev alıp emek vermiş inşaat sektörü emekçilerinin sosyal hakları nerededir diye soracak bir devlet yapılanmasını, konunun muhataplarına danışınca, gerçekten sosyal devletin garantörlük anlayışıyla örtüşmeyen hikayelere şahit olusunuz. Bu şehrin marka değerinin tescilinde var olan turizm emekçilerinin haklarını arayan, yeri geldiğinde alabilen bir oluşum var mı? Yok ! Hoş, bu konuyu sadece emekçilerin vizöründen ele almak, konuyu kadük hale getirmeye yeter. İşin bir de sermaye , yatırımcı boyutu var. Yıllardır, tilkinin kuyruğu gibi, ne uzayıp ne kısalan bir turizm sezon süresi mevcut. Tüm kadroları ile bu soruna da, sosyal devlet penceresinden bakmak gerekiyor.
Uzak düşmüşüz. Parlak neonların arkasında, dünya tarafından tanınan turizm cenneti temalı fotoğrafların gölgesinde görememişiz sanki bu sorunu. Bir çoğu ufak dokunuşlarla giderilebilecek problemler, göz ardı edildikçe yaşam hakkını kısıtlayan, zorlaştıran engellere dönüşmüş yıllar içinde.
Bir çok sorunun sebep ve çözümü, popülarite açısından getirisi tartışılır olduğundan, bizzat popülist adımların çözüme değil, anı kurtarmaya yönelik bir durum olduğunun bilincinde olan iradeli halk ve siyasi duruştan bahsediyorum. içinde halkın olduğu, saygının bulunduğu, öz değerin unutulmadığı, gelecek nesillerin emaneti coğrafyayı koruyup gözeten… Velhasıl, uzar gider bu konu. Bizler doldurmalıyız noktaların boşluğunu.
MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Anayasamızın son halindeki Sosyal Devlet tanımı ve içeriği bu halde. Talep edildiği, hatırlatıldığı takdirde bir çok sorunu gidereceğini beyan eder gibi bir hali var. Yürekli, duyarlı seçmen, siyasi idare ve bürokratlardan geçiyor bunun yolu.
Kısacası yanı başımızda olup, uzakta yaşayanların hikayesini paylaşmaya çalışacağım sizlerle. Kaybolmakla, varolmak arasındaki ince çizginin üzerinde olanları yazıp çizelim bir süre…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA… CENNET KOYU
bodrum CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA… reklam arena 4

Bodrum’un Cennet Koyu’ndaki kirliliğe tepki gösteren bir vatandaş, “Burası sözde Cennet Koyu. Cennet Koyu’nu Cehennem Koyu’na çevirmişler” dedi. 

Son 3-4 yıldır yapılaşma tehditi ile de karşı karşıya bulunan, Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Cennet Koyu, yaz ayları boyunca hem karadan, hem de denizden çok sayıda misafiri ağırlıyor. Kamp yapanların yanı sıra, piknik yapmak için giden vatandaşlar, özellikle hafta sonları koyda yoğunluk oluşturuyor. Cennet Koyu’nu aralarında süper lüks yatların da olduğu çok sayıda tekne de ziyaret ediyor.

Göltürkbükü Mahallesi sınırları içerisindeki koydaki kirlilik ise duyarlı vatandaşların tepki ve dikkatini çekiyor. Piknik ve kamp yaptıktan sonra çöplerini arkalarında bırakıp gidenlerle, kimi teknelerden denize bırakılan atıklar ve mazot artıkları, koyu kirletiyor. Koyun kumsalında yakılan ateşler de kötü görüntüye sebep oluyor.

Hafta sonu denize girmek için koya giden Gizem Çakır adlı vatandaş, gözlemlediği kirlilik karşısında isyan ederek “Burası sözde Cennet Koyu ama Cehennem koyu olmuş. Her yerde çöpler, deniz kenarında mazot kalıntıları, denizin üstünde yağ tabakası. Ağaçlık alanlarda çok çok fazla çadır kuranlar ve onların çöpleri” ifadeleriyle, çektiği videoyu twitter hesabından paylaştı.

Bir yandan da yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya olan koydaki kirliliğin önlenmesi için yetkililerin gerekli önlemleri alması gerekirken, vatandaşların da çevre temizliği konusunda daha duyarlı olması bekleniyor.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum 34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… 34 kacak gocmen
bodrum 34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… reklam arena 4

Bodrum açıklarında durdurulan bir ahşap teknede, 34 kaçak göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, dün saat 05.00 sıralarında, Bodrum ilçesi Kargı Adası açıklarında ahşap teknedeki bir grup kaçak göçmenin yasa dışı geçiş yaptığını öğrendi. Bölgeye gönderilen Sahil Güvenlik botundaki görevliler tarafından durdurulan ahşap teknedeki 13’ü Filistin, 10’u Yemen, 6’sı Afganistan, 4’ü Suriye ve 1’i Somali uyruklu olmak üzere toplam 34 kaçak göçmen yakalandı. 14’ü erkek, 11’i kadın ve 9’u çocuk olan topluluk kıyıya getirildi. Kaçak göçmenler, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… bodrum fenerbakceliler dernegi 1
bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… reklam arena 4

Bodrum Fenerbaçeliler Derneği tarafında her yıl organize edilen ve gelenekselleşen “Dünya Fenerbahçeliler Günü” 19 Temmuz’da kutlanacak.

1907 yılında kurulan Fenerbahçe’de her 19 Temmuz, “Dünya Fenerbahçeliler Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye genelindeki taraftar dernekleri ile Fenerbahçelilerin birlikte coşkuyla kutladıkları gecede özel etkinliklerde düzenleniyor. Bodrum Fenerbahçeliler Derneği’ninde bu yıl düzenlediği etkinlik, Bodrum Trafo Cafe’de gerçekleşecek. Kuruluş yılını simgeleyen gece Saat 20:00’de başlayacak.

bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… bodrum fenerbakceliler dernegi 219 Temmuz gecesi yapılacak olan etkinliğe taraftarlarını davet eden Bodrum Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Mert Sayın, “Amacımız, Fenerbahçe’ye gönül veren taraftarları ve sporseverleri bir çatı altında toplamak, üyelerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, Kulübe üye olmalarını sağlamak, kulübe mümkün olan her türlü maddi ve manevi yardımı yapmak ve bu amaçlara uygun olarak çalışmaktır. Tüm dernek yönetim kurulu üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde ve yeni sezon öncesinde gerçekleştireceğimiz #Fenerol Gecesi’nde taraftarlarımızla kucaklaşmak istiyoruz.” dedi.

Bodrum Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu:
Mert Sayın, Necat Talaşık, Mesut Durateymur, Gürkan Topan, Ali Çalıkoğlu, Ahmet Filiz, Arda Gülenay, Cem Yurdakul, Nurettin Kaplan, Adir Sağlamlar, Filiz Aslantaş, Mustafa Şimşek

 

Okumaya devam et

Son Haberler