Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

YOKUŞBAŞI’NA GELDİĞİNDE ANTİ-SOSYAL OLMA YOLUNDA BİR ŞEHİR GÖRECEKSİN…

Yayınlanan

açık

ali peltek YOKUŞBAŞI’NA GELDİĞİNDE ANTİ-SOSYAL OLMA YOLUNDA BİR ŞEHİR GÖRECEKSİN… ali peltek makale
Mitolojik çağlardan beri, adından ve güzelliğinden söz edilen bir yerleşim bölgesinde yaşıyoruz. Doğuyoruz, göç ediyoruz, çalışmaya geliyoruz, turistik faaliyetlerde bulunuyoruz. Seviyoruz bu kenti…
Uzun yıllar boyunca kent dokusu şekillenirken, son otuz yıldan bu yana deyim yerindeyse, metamorfoz yaşanmış…
Sosyal Devletin gereklerini ve göze çarpan eksikliklerini işleyelim bu yazımızda. Anayasamızda “Sosyal Devlet” tanımı ilk kez 1961 Anayasasında yer aldı. Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına ve “Başlangıç’ta” belirtilen temel ilkelere dayanan, milli, demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Tabi ki  üzerinden yıllar ve yıpratıcı darbelerin geçtiği anayasamızın son halinde sosyal devlet tanımı yine de yer alıyor.
Sosyal bir devlet neleri taahhüt , neleri garanti eder sorusunun cevabında bakalım isterseniz şehrimizin haline. Demokrasi, zenginlik ve kapitalizmin uyumunu dengede tutmaya çalışır sosyal bir devlet. Fırsat eşitliği, gelir dağılımı ve asgari yaşam şartlarını vatandaşlarının sağlamaları için sorumlulukları üstlenmeleri sosyal devletin önceliğidir. En önemli kalemlerin başında, ulaşılabilir ve kaliteli sağlık güvencesi geliyor. Yıllardır, Bodrum Devlet Hastanesinin ihale sürecini, şimdiyse geç kalmış inşaatını izliyoruz. Ardından ulaşım diyelim. Ama bunun içine Kamusal Alanda Erişilebilirlik ilkesini de katarak. sanırım 2015 yılında Bodrum Kaymakamlığı binasında bulanan engellilerin de faydalandığı asansör halen arızalı. Karayollarının tasarrufunda bulunan ve caddenin karşısına geçmeye yarayan Oasis’in orada ki asansör de o keza. Bodrum Belediyesine gidip, belediye başkanı ile görüşmek istese dezavantajlı bir vatandaş, orada sosyal devletin taahhüt ettiği kolaylaştırıcı argüman, zinhar mevcut değil. Daimi suretle şikayet konusu edilen kaldırımların halini, burada yaşayan herkes görüyor.
Bodrum’un yıllar içinde inşasında görev alıp emek vermiş inşaat sektörü emekçilerinin sosyal hakları nerededir diye soracak bir devlet yapılanmasını, konunun muhataplarına danışınca, gerçekten sosyal devletin garantörlük anlayışıyla örtüşmeyen hikayelere şahit olusunuz. Bu şehrin marka değerinin tescilinde var olan turizm emekçilerinin haklarını arayan, yeri geldiğinde alabilen bir oluşum var mı? Yok ! Hoş, bu konuyu sadece emekçilerin vizöründen ele almak, konuyu kadük hale getirmeye yeter. İşin bir de sermaye , yatırımcı boyutu var. Yıllardır, tilkinin kuyruğu gibi, ne uzayıp ne kısalan bir turizm sezon süresi mevcut. Tüm kadroları ile bu soruna da, sosyal devlet penceresinden bakmak gerekiyor.
Uzak düşmüşüz. Parlak neonların arkasında, dünya tarafından tanınan turizm cenneti temalı fotoğrafların gölgesinde görememişiz sanki bu sorunu. Bir çoğu ufak dokunuşlarla giderilebilecek problemler, göz ardı edildikçe yaşam hakkını kısıtlayan, zorlaştıran engellere dönüşmüş yıllar içinde.
Bir çok sorunun sebep ve çözümü, popülarite açısından getirisi tartışılır olduğundan, bizzat popülist adımların çözüme değil, anı kurtarmaya yönelik bir durum olduğunun bilincinde olan iradeli halk ve siyasi duruştan bahsediyorum. içinde halkın olduğu, saygının bulunduğu, öz değerin unutulmadığı, gelecek nesillerin emaneti coğrafyayı koruyup gözeten… Velhasıl, uzar gider bu konu. Bizler doldurmalıyız noktaların boşluğunu.
MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Anayasamızın son halindeki Sosyal Devlet tanımı ve içeriği bu halde. Talep edildiği, hatırlatıldığı takdirde bir çok sorunu gidereceğini beyan eder gibi bir hali var. Yürekli, duyarlı seçmen, siyasi idare ve bürokratlardan geçiyor bunun yolu.
Kısacası yanı başımızda olup, uzakta yaşayanların hikayesini paylaşmaya çalışacağım sizlerle. Kaybolmakla, varolmak arasındaki ince çizginin üzerinde olanları yazıp çizelim bir süre…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 3a

Bodrum siyasetinin etkili ismi Murat Naci Yavuz MHP saflarına geçti. MHP Bodrum İlçe Teşkilatı’nda düzenlenen üye katılım töreninde konuşan Yavuz, tek amacının Bodrum’un hak ettiği hizmetleri artık alması olduğunu söyledi.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 5AK Parti’den Bodrum Belediye Başkan aday adayı olan Murat Naci Yavuz, Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’ye katıldı. MHP Bodrum İlçe Teşkilatı’nda düzenlenen katılım törenine MHP Bodrum İlçe Başkanı Ömer Varan, yönetim kurulu üyeleri, partililer ve Bodrum siyasetinde söz sahibi olan siyasiler katıldı. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen törende Murat Naci Yavuz’a rozetini eski başkanlardan, yönetim kurulu üyesi, duayen siyasetçi Galip Özmeral taktı.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 4Törende konuşan MHP Bodrum İlçe Başkanı Ömer Varan, AK Parti ile kurulan Cumhur İttifakı’nın Bodrum’da da sağlam temeller üzerinde çalıştığını, bu doğrultuda partilerine katılan Murat Naci Yavuz’un üyeliğinden çok mutlu olduklarını söyledi. MHP- AK Parti ittifakının Bodrum’a hizmet getirecek çok güçlü bir yapı olduğunun altını çizen Varan; “Bu birliktelik Sayın Murat Naci Yavuz MHP’ye katılmasıyla daha da güçlendi. Murat Naci Yavuz gibi Bodrum’u çok iyi tanıyan, sorunlarını bilen deneyimli bir Bodrumlu siyasetçi, gücümüze güç kattı. Her şey Bodrum için çok güzel olacak” dedi.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 2BODRUM’UN DEVASA SORUNLARI VAR. ÇÖZÜMÜ DE CUMHUR İTTİFAKINDA…

MHP’ye katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Murat Naci Yavuz, el birliğiyle çalışarak Bodrum’a hak ettiği hizmetleri getireceklerini söyledi. Cumhur İttifakı’nın iki güçlü ortağı MHP ve AK Parti’nin Bodrum için bir şans olduğunu söyleyen Yavuz; “Bodrum’un devasa sorunları var. Çözümü de Cumhur İttifakında… Uzun yıllardır maalesef bu sorunlar çözülemedi. Artık Bodrum’un kaybedecek vakti yok. Buna kimsenin tahammülü de yok. Hepimiz Bodrum’un en küçük bir yağışta ne hale geldiğini görüyoruz. Yazın çöplükte çıkan ve günlerce devam eden yangın, Bodrum’u da yakıyor. Bunlar gibi devasa sorunları olan Bodrum’da çözüm çok zor değil, çok uzakta değil. Cumhur ittifakının gücü ve Bodrum sevgimizle bu sorunları çözeriz. Bu vesileyle bana kapılarını ve gönüllerini açan MHP’li kardeşlerime, başta Sayın Başkanım Ömer Varan olmak üzere çok teşekkür ederim. Partinin iyi bir neferi olarak Bodrum için, ülkemiz için çok çalışacağımın sözünü veriyorum” dedi.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DENİZİN KIZLARI KUPAYA ADIM ADIM İLERLİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalıkavakspor DENİZİN KIZLARI KUPAYA ADIM ADIM İLERLİYOR… yalikavakspor kupa maci

Geçtiğimiz sezon çıktığı karşılaşmalarda gösterdiği mücadeleci ruhu ve azmi sayesinde Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Kadınlar 1. Liginden THF Süper Lig’e Yükselen Yalıkavak Spor Kulübü Bayan Hentbol Takımı’nın THF 2018-2019 Sezonu Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası 2. Tur maçlarında da başarısını sürdürüyor.

Takımı’nın THF 2018-2019 Sezonu Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası 2. Tur maçları kapsamında ilk maçını Mardin Belediye Spor ile karşılaştı. Antalya Süleyman Evcilmen Spor Salonu’nda oynanan maçta geçtiğimi hafta aldıkları Muğla ASKF Kupası ile yüksek moral ile çıkan Yalıkavak Spor Kulübü rakibi ile arasındaki gol farkını her iki devrede de korudu. İlk yarıyı 8-11 Önde tamamlayan Denizin Kızları, ikinci yarıda da peş peşe gelen goller ile maçı, 20-23 önde tamamlayarak gurubunda büyük bir avantaj elde etti.

Maç sonunda bir açıklama yapan Yalıkavak Spor Kulübü Başkanı Mehmet Esen, şunları söyledi;

“THF Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası ikinci tur C gurubunda bugün oynadığımız Mardin Belediye Spor maçı, bizim için çok önemliydi. Bu maçı kazanmak için sahaya çıktık. Tüm takım oyuncularımız, hedefe kilitlendi ve maçı kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Öncelikle antrenörlerimize ve tüm takım oyuncularımıza, gösterdikleri üstün gayret ve aldıkları başarı için teşekkür ederim.

Bugün Mardin Belediye Spor ile olan mücadelemizde rakip takım da oldukça iyi oynadı. Karşılıklı gelen goller maçın heyecanını arttırırken, tribünlerde bizler izlemeye gelen herkese keyifli bir maç seyrettirdik.

Yarın süper ligin ilk 3 takımı arasında yer alan ev sahibi Muratpaşa Belediyespor ile karşılaşacağız. Bu maç ta bizim için oldukça zorlu bir maç. Bugün aldığımız maç ile  %90 ihtimal ile kupada ilk 8 arasında yer alacağız. Tek hedefimiz, çıktığımız her maçta, Bodrum’un bayrağını gururla ve zafer ile dalgalandırmak.“

Yalıkavak Spor Kulübü, THF Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası ikinci tur C gurubunda 19.01.2019 Tarihinde (Yarın) saat 17.00’de Mustafa Evcilmen Spor Salonu’nda  Muratpaşa Belediyespor ile karşılaşacak.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ORHAN DİNÇ: VERİLECEK EĞİTİMLER GELECEĞE IŞIK TUTACAK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum dto ORHAN DİNÇ: VERİLECEK EĞİTİMLER GELECEĞE IŞIK TUTACAK… bodrum dto 1

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, üyelerinin mesleki yetkinliklerini geliştirmek ve sektöre vasıflı eleman yetiştirmek düşüncesiyle bir dizi eğitim semineri düzenleyecek.

Bodrum Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu akademisyenlerinin, sektörün işverenlerine ücretsiz olarak verecekleri bu seminerlerde katılımcılara teorik bilgiler verilecek olup, bunun yanında farkındalık oluşturmak amaçlanacak.

bodrum dto ORHAN DİNÇ: VERİLECEK EĞİTİMLER GELECEĞE IŞIK TUTACAK… orhan dinc Bodrum DTO sube baskaniBodrum’un gerek konumu gerekse ticari yat filo büyüklüğü olarak Dünya’da benzeri olmayan bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Bodrum DTO Şube Başkanı Orhan Dinç, “Verilecek olan seminerlerin, Akdeniz çanağının en önemli deniz turizmi bölgesi olan Bodrum’da, yatçılarımızın hizmet kalitesinin ve bilinirliğinin arttırılması amacıyla, daha sonra verilecek eğitimlere ışık tutması planlanmaktadır. İşverenlere hitap edecek olan seminerlerin ardından, iş disiplini ve mesleki standartların sağlanması, yapılan işlerin kalite ve veriminin yükselmesi, fırsat eşitliğinin yaygınlaştırılması, bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmek amacıyla verilecek eğitimler belirlenecektir. Bu yüzden bütün üyelerimizi düzenleyeceğimiz seminerlere katılmaya davet ediyorum.” Dedi.

Bodrum DTO’nun planladığı seminer takvimi aşağıdaki gibidir:

  • 26 Ocak 2019 Cumartesi Günü saat 13.30-16.00 Kriz Yönetimi
  • 2 Şubat 2019 Cumartesi saat 13.30-16.00 Müşteri İlişkileri Yönetimi
  • 9 Şubat 2019 Cumartesi saat 13.30-16.00 Denizcilikte Liderlik

Okumaya devam et

Son Haberler