Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ

Yayınlanan

açık

chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ arena s  layman girgin
  • chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ mehmet tosun banner 2
  • chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ Hakan Durna SM Con 05

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Köy sınırlarında oturan, yaşlılık aylığıyla kıt kanaat geçinen bir teyzemizin yanı başındaki yedi yıldızlı bir otelle aynı su ücretini ödemesi ne denli vicdanlarımıza sığmaktadır?” Diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 24 Aralık 2018 Pazartesi günü gerçekleşen torba yasa görüşmelerinde su vergilendirmelerinde yaşanan adaletsizliğe dikkat çekti. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Komisyonda yaptığı konuşmada;  “Getirilen yasa teklifiyle büyükşehir mahallelerine dönüşen köyler ve beldeler indirimli su tarifesinden 2022 yılı sonuna kadar yararlanabilecek denmektedir. Bu açıdan bakıldığında, bu indirimlerin 2022’ye kadar uzatılmasını içeren yasa teklifini destekliyoruz.” dedi.

chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ suleyman girgin chp mugla milletvekili

CHP’li Girgin; ‘’ Ülkemiz genelinde ve Muğla özelinde 6360 sayılı Kanun’un geçici 1’inci maddesinin on beşinci ve son fıkrasında yer alan içme ve kullanma suyundaki indirimlerin uygulamada ne gibi sonuçlar doğuracağını sizlerle paylaşmak istiyorum ve bir iki de öneri getirmek istiyorum. Hepinizin tatil tercihlerinde ilk sırada bulunan “Yeryüzündeki bir cennet” olarak tanımlanan Muğla, bu güzelliklerinin bedelini özelleştirme kapsamında veya Millî Emlak aracılığıyla satılan arsalardaki betonlaşma ve tesislerle turizm merkezi ilan edilerek yapılan büyük ölçekli otelleri bünyesinde barındırmak zorunda kalarak ödemektedir. Altyapısı ne olacak, gelen milyonlarca insanın içme ve kullanma suyu ihtiyacı nasıl karşılanacak diye düşünmeden yıllarca yeni oteller, marinalar ve binalar bunlara eklenmiştir. Muğla, 2014 yılında da büyükşehir yapılarak yıllardır yapılmayan veya yanlış yapılan yatırımların günahlarıyla baş başa bırakılmaya devam edilmiş bir ilimizdir. İçme ve kullanma suyunda yapılan indirimlerin genel amacı, bölgede yaşayan halkın gelir seviyesinin düşüklüğü de göz önüne alınarak büyükşehir sonrası adaptasyonların sağlanması ve vatandaşların mağdur edilmemesidir.’’

Bu yasa mevcut hâliyle vatandaşı öne sürüp büyük sermaye odaklarına çıkar sağlamaktadır.

Muğla ilinde oturanların yüzde 60’lık kısmı kapanan köy ve beldelerde, yüzde 40’ysa şehir merkezlerinde ikamet etmektedir. Köy ve beldelerden örnekler vermek gerekirse: Bodrum Akyarlar, Marmaris Adaköy, Dalaman Sarıgerme kapanan köylerimizdendir; Bodrum Yalıkacak ve Turgutreis, Fethiye Ölüdeniz’se kapanan beldelerimizdendir. Yasanın mevcut süresinin uzatılması hâlinde hepinizin bildiği bu köy ve beldelerde yerleşik halkın desteklenmesinden öte buralarda büyük otel ve marinaların su bedellerini Muğla’da kent merkezlerinde yerleşik yaşayan halkın cebinden çıkmasına sebep olacaksınız.’’ Diye sözlerini sürdürdü.

Su, Amerikan bayrağı asılı özel yata 75 kuruş, ilçe merkezlerinde asgari ücretli çalışan vatandaşımıza ve emeklimize 3 TL

Kapanan köy ve beldelerde bu yasadan halkın hiç istifade etmediğini ifade eden Girgin, ‘’Hiç kullanım ihtimallerinin bulunmadığı marinalar, limanlar, beş yıldızlı oteller, barlar, eğlence mekânları bu indirimden yararlanmaktadır. Yatlar için yapmış olduğunuz motorin indirimine bir de marinalar için yaptığınız su indirimini ekliyorsunuz bu yasayla. Özetle “Amerikan bayrağı asılı özel yatın bağlı olduğu marinaya 75 kuruşa, ilçe merkezlerinde asgari ücretli çalışan vatandaşımıza ve emeklimize 3 TL’ye su verelim.” diyorsunuz. Su bedava, mazot bedava. Bu durum diğer illerde de büyük sanayi kuruluşlarına da büyük menfaatler sağlamaktadır. Bir de, esnaf veya yatırımcı açısından bu durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Örneğin, merkez mahallesi olarak tanımlanan Bodrum Gümbet Mahallesi’ndeki bir otel ile belde olarak tanımlanan bir yanındaki Bodrum Bitez’te yer alan bir otelin su giderinde yüzde 50 fark yaratmak sizce eşit şartlarda rekabete engel değil midir? Veya köy sınırlarında oturan, yaşlılık aylığıyla kıt kanaat geçinen bir teyzemizin yanı başındaki yedi yıldızlı bir otelle aynı su ücretini ödemesi ne denli vicdanlarımıza sığmaktadır? Fiyatlandırmada yaşanan bu adaletsizlik nedeniyle artık oteller ve marinalar yeşil alanlarını da içme suyuyla sulamaya başlamışlardır.

Bizlerce, Rekabet Kurulunun bu hususu da ciddi anlamda değerlendirmesi gerekmektedir.

KDV’yi yüzde 8’e düşsün, su ve atık su payı alınmasın!

Değerli Komisyon üyeleri, bir de en hayati unsur olan suyun indirimini sadece büyükşehirlerden beklemek yerine gelin bu indirim kadar -vatandaşa yük getirmemek adına- Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan indirim tutarını büyükşehirlere aktaralım.

Ayrıca, suyun fiyatını düşürmek adına devlet olarak yüzde 8 KDV’yi düşürelim ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına her ay aktarılan, tahsil edilen su ve atık su paralarının yüzde 1 çevre katkı payını almayalım.” Diyerek suyun vergilendirmesinde yaşanan adaletsizliğe dikkat çekti ve bu soruna bir an önce çözüm bulunmasını talep etti.

chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMÜŞLÜK’TE DEVAM ETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

denize en çok mavi yakışır DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMÜŞLÜK’TE DEVAM ETTİ… gumusluk deniz dibi calismasi 11
  • denize en çok mavi yakışır DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMÜŞLÜK’TE DEVAM ETTİ… mehmet tosun banner 2
  • denize en çok mavi yakışır DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMÜŞLÜK’TE DEVAM ETTİ… Hakan Durna SM Con 05

2015 yılında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon önderliğinde, “Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla başlatılan deniz dibi temizlik etkinliği Gümüşlük Mahallesi’nde devam etti.
Bodrum Belediyesi’nin ödüllü sosyal sorumluluk projesi kapsamında, denizlerimizin temiz tutulması konusunda farkındalık yaratmak için yapılan çalışmalarda dalgıçlar Gümüşlük’te deniz dibinde temizlik yaptılar. Bu yılın altıncı ayağı olan Gümüşlük deniz dibi temizliğine, Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi’nin yanı sıra gönüllü dalgıçlar da katıldı. Serbest dalgıç olarak katılan Kemal Gökol, Sezer Kayacan, Halil Özyanık, Yaşar Can Bıçakçı ve Özay Gökol da Bodrum Belediyesi personelleriyle birlikte deniz dibi temizliği yaptı.
denize en çok mavi yakışır DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMÜŞLÜK’TE DEVAM ETTİ… gumusluk deniz dibi calismasi 9
Denizi kullanan yerli ve yabancı vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla Bodrum Belediyesi tarafından her sene yapılan bu etkinliğin olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Kaptan Halil Özyanık, gönüllü dalgıç arkadaşlarıyla birlikte temizliğe destek vermek istediklerini, gelecek nesiller ve denizde yaşayan canlılar için denizlerimizi temiz tutmamızın önemine de değinerek, bu tür etkinliklerinin devam etmesinin gerekli oluğunu belirtti. Bodrum Belediye A.Ş. Gümüşlük Cafe önünde yapılan ve Derin1, Yılay ve Kilimci teknelerinin de destek verdikleri temizlik çalışmalarında deniz dibinden 45 kg plastik, 40 kg demir, 11 kg teneke, 112 kg tekstil, 111 kg ahşap, 110 kg cam, 30 kg araç lastiği, 53 kg akü olmak üzere toplam 512 kg atık çıkarıldı. Cinslerine göre ayrıştırılan atıklar, geri dönüşüm için Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakledildi. Bodrum Belediyesi deniz dibi temizlik etkinliği 27 Mart Çarşamba günü Yalıkavak Mahallesi’nde devam edecek…
denize en çok mavi yakışır DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMÜŞLÜK’TE DEVAM ETTİ… gumusluk deniz dibi calismasi 7

denize en çok mavi yakışır DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ GÜMÜŞLÜK’TE DEVAM ETTİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MARMARİS’TE MEHMET KOCADON SEVGİSİ

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet kocadon marmariste MARMARİS’TE MEHMET KOCADON SEVGİSİ MARMARIS MEHMET KOCADON 15
  • mehmet kocadon marmariste MARMARİS’TE MEHMET KOCADON SEVGİSİ mehmet tosun banner 2
  • mehmet kocadon marmariste MARMARİS’TE MEHMET KOCADON SEVGİSİ Hakan Durna SM Con 05

Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon, “Büyük Halk Buluşmaları”na Dalaman’ın ardından Marmaris’te devam etti. Kocadon, kentte yaşayan üniversitelilerin sorunlarına ışık tutup sosyal belediyecilik yapacağını, tanıtımlara ağırlık vererek Muğla’yı marka şehir yapacağını söyledi.
Marmaris’te düzenlenen “Mehmet Kocadon ile Büyük Halk Buluşması”na aralarında gençlerin ve üniversite öğrencelerinin de bulunduğu binlerce Marmarisli vatandaş katıldı. Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon’a eşi Hülya Kocadon ve partililer de eşlik etti. Büyük bir coşku içinde Marmarislileri selamlayan Büyükşehir Başkan Adayı Mehmet Kocadon, “Biz gönül insanıyız.  Bugün sizinle beraber eğleneceğiz. Vereceğiz coşkuyu Marmaris’e. Çünkü biz gönül insanı, birlik beraberlik insanıyız. Sevgimiz, her gün büyüye büyüye bir çığ gibi Muğla’mızı sarıyor. Sadece şuradaki güzellik için gece gündüz çalışmaya hazırım. Siz de hazır mısınız bu değişime? İşte şimdi değişim zamanı, şimdi güzelliklere güzellik katma zamanı! Ne güzel ki, bütün gençlik burada. Sizleri yolda görüyorum hep otostop çekiyorsunuz. Yoksa ulaşım sorununuz mu var? Konaklama sorununuz da olmasın sakın. Hadi gelin o zaman, sizler ile sosyal belediyecilik yapalım. Sizlere güzel güzel de kafeler açalım. Bodrum’da yapık daha önce, neden Muğla’mızda da yapamayalım ki?” diyerek her zaman gençlerin, öğrencilerin yanında olacağını söyledi.
mehmet kocadon marmariste MARMARİS’TE MEHMET KOCADON SEVGİSİ MARMARISTE MEHMET KOCADON SEVGISI 6
MUĞLA GENÇ BEYİNLER İLE BİRLİKTE YÖNETİLECEK
Tanıtım olmadan turizmin asla olamayacağını da ifade eden, 20 yıllık belediye başkanlığı görevinin yanı sıra 17 yıldır da Bodrum Tanıtma Vakfının başkanlığını yapan Mehmet Kocadon, “Ben bu görevlere ilk başladığımda, Bodrum’a sadece 3-4 ülkeden turist geliyordu. Şu anda kaç ülkeden geliyor biliyor musunuz, neredeyse 50 ülkeden geliyor.  Çin’i ve Hindistan’ı ilk keşfedenler ise yine bizleriz. Hindistan düğünleri yapıyoruz Bodrum’da ve ne kadar kazanıyoruz bu düğünlerden biliyor musunuz yılda, 30 milyon dolar. Bunların hepsini başardık, biz olarak başardık. Onun için bizler ile beraber sizler de buna katkı vererek, genç beyinleriniz ile bütün Muğla’mızı, bu ülkeyi tanıtacağız arkadaşlar. Tanıttıkça merak edileceğiz, merak edildikçe turist gelecek, turist geldikçe de ekonomik güç gelecek” dedi.
Mehmet Kocadon ile Marmaris Büyük Halka Buluşması Edis konseri ile devam etti.
mehmet kocadon marmariste MARMARİS’TE MEHMET KOCADON SEVGİSİ MARMARISTE MEHMET KOCADON SEVGISI 7

mehmet kocadon marmariste MARMARİS’TE MEHMET KOCADON SEVGİSİ mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇALIŞTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ab projesİ bodrumda GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇALIŞTI… 55759795 10156423606548585 5709063558558384128 n
  • ab projesİ bodrumda GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇALIŞTI… mehmet tosun banner 2
  • ab projesİ bodrumda GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇALIŞTI… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Dans Kulübü Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi (BDK)’ nin Avrupa Komisyonu Erasmus Plus Gençlik programı hibe desteği ile yürüttüğü Yaratıcılığını Keşfet isimli Gönüllü Projesi, 10 farklı avrupa ülkesinden toplam 30 gönüllü sanatçı genç ile devam ediyor.

23 Mart tarihinde Cennet Koyu’nda düzenlenen Doğa Sanatı temalı çevre bilinci oluşturma ve doğanın korunması konularına dikkat çekmek için oluşturulan Doğa Sanatı eserleri halkın, çevre ve doğa dernekleri ile yerel yönetimlerin katkılarıyla gerçekleştirildi.

ab projesİ bodrumda GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇALIŞTI… 55823813 10156423607633585 186143268428316672 n

Proje Koordinatörü Berat Ezel: ‘ 1 ay süresince Bodrum ve çevresinde evsel atıkların azaltılması,plastik kullanımının düşürülmesi ve doğanın dengesini yeniden oluşturmak adına bilgilendirme ve Sanat Faaliyetleri düzenleyen gönüllü gençlerimiz,hem ülkemizdeki hem de Avrupa’nın diğer ülkelerindeki gençleri ve çocukları bu konuda teşvik etmeye başladılar.Bodrum’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları,firmalar ve yerel yönetimlerin işbirliği ile daha iyi sonuçlar elde edilebilir.Umarım bu AB projemiz bu sürecin başlangıcı için güzel örnek teşkil eder. Bodrum’lu gençlerimizi de Avrupa’da ücretsiz gönüllülük yapmaları için ve daha fazla bilgi almaları için ofisimize bekliyoruz’ dedi.

Portekiz’den gelen 17 yaşındaki David Pires ‘ İlk kez Türkiye’ye ve Bodrum’a geldim. Beklentilerimin üzerinde bir ev sahipliği ve zengin kültürle karşılaştım. Farklı ülkelerden diğer gençlerle çalışmak ve öğrenmekten çok mutluyum. Umarım bu proje gibi diğer projelerde Türkiye ve kendi ülkemdeki gençlere örnek olabilirim’ dedi.

İspanya’dan katılan sanatçı Paula Rufo ise ‘ Türkiye’ye ilk kez geliyorum. Bence Sadece cennet koyu değil gezdiğim bir çok yer cennet gibi. Fakat bilinçsiz kişilerin bu güzellikleri plastic ve benzeri atıklarla kirletmesi kabullenemez. Buradaki çevre sorunu gelecekte benim ülkemi de etkilyecektir. Doğaya yardımcı olmak hepimizin görevi. Bu yüzden buradayım’ diye konuştu.

ab projesİ bodrumda GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇALIŞTI… 55450431 10156423606023585 3320662503297384448 n

Yaratıcılığını Keşfet Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kapsamında yapılan çalışmaların fotoğraf sergisi 28 Mart 2019 tarihinden itibaren Midtown Alışveriş Merkezi Sergi Salonunda sergilenecek

ab projesİ bodrumda GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ÇALIŞTI… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler