Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ

Yayınlanan

açık

chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ arena s  layman girgin
chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ divenire group2

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Köy sınırlarında oturan, yaşlılık aylığıyla kıt kanaat geçinen bir teyzemizin yanı başındaki yedi yıldızlı bir otelle aynı su ücretini ödemesi ne denli vicdanlarımıza sığmaktadır?” Diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 24 Aralık 2018 Pazartesi günü gerçekleşen torba yasa görüşmelerinde su vergilendirmelerinde yaşanan adaletsizliğe dikkat çekti. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Komisyonda yaptığı konuşmada;  “Getirilen yasa teklifiyle büyükşehir mahallelerine dönüşen köyler ve beldeler indirimli su tarifesinden 2022 yılı sonuna kadar yararlanabilecek denmektedir. Bu açıdan bakıldığında, bu indirimlerin 2022’ye kadar uzatılmasını içeren yasa teklifini destekliyoruz.” dedi.

chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ suleyman girgin chp mugla milletvekili

CHP’li Girgin; ‘’ Ülkemiz genelinde ve Muğla özelinde 6360 sayılı Kanun’un geçici 1’inci maddesinin on beşinci ve son fıkrasında yer alan içme ve kullanma suyundaki indirimlerin uygulamada ne gibi sonuçlar doğuracağını sizlerle paylaşmak istiyorum ve bir iki de öneri getirmek istiyorum. Hepinizin tatil tercihlerinde ilk sırada bulunan “Yeryüzündeki bir cennet” olarak tanımlanan Muğla, bu güzelliklerinin bedelini özelleştirme kapsamında veya Millî Emlak aracılığıyla satılan arsalardaki betonlaşma ve tesislerle turizm merkezi ilan edilerek yapılan büyük ölçekli otelleri bünyesinde barındırmak zorunda kalarak ödemektedir. Altyapısı ne olacak, gelen milyonlarca insanın içme ve kullanma suyu ihtiyacı nasıl karşılanacak diye düşünmeden yıllarca yeni oteller, marinalar ve binalar bunlara eklenmiştir. Muğla, 2014 yılında da büyükşehir yapılarak yıllardır yapılmayan veya yanlış yapılan yatırımların günahlarıyla baş başa bırakılmaya devam edilmiş bir ilimizdir. İçme ve kullanma suyunda yapılan indirimlerin genel amacı, bölgede yaşayan halkın gelir seviyesinin düşüklüğü de göz önüne alınarak büyükşehir sonrası adaptasyonların sağlanması ve vatandaşların mağdur edilmemesidir.’’

Bu yasa mevcut hâliyle vatandaşı öne sürüp büyük sermaye odaklarına çıkar sağlamaktadır.

Muğla ilinde oturanların yüzde 60’lık kısmı kapanan köy ve beldelerde, yüzde 40’ysa şehir merkezlerinde ikamet etmektedir. Köy ve beldelerden örnekler vermek gerekirse: Bodrum Akyarlar, Marmaris Adaköy, Dalaman Sarıgerme kapanan köylerimizdendir; Bodrum Yalıkacak ve Turgutreis, Fethiye Ölüdeniz’se kapanan beldelerimizdendir. Yasanın mevcut süresinin uzatılması hâlinde hepinizin bildiği bu köy ve beldelerde yerleşik halkın desteklenmesinden öte buralarda büyük otel ve marinaların su bedellerini Muğla’da kent merkezlerinde yerleşik yaşayan halkın cebinden çıkmasına sebep olacaksınız.’’ Diye sözlerini sürdürdü.

Su, Amerikan bayrağı asılı özel yata 75 kuruş, ilçe merkezlerinde asgari ücretli çalışan vatandaşımıza ve emeklimize 3 TL

Kapanan köy ve beldelerde bu yasadan halkın hiç istifade etmediğini ifade eden Girgin, ‘’Hiç kullanım ihtimallerinin bulunmadığı marinalar, limanlar, beş yıldızlı oteller, barlar, eğlence mekânları bu indirimden yararlanmaktadır. Yatlar için yapmış olduğunuz motorin indirimine bir de marinalar için yaptığınız su indirimini ekliyorsunuz bu yasayla. Özetle “Amerikan bayrağı asılı özel yatın bağlı olduğu marinaya 75 kuruşa, ilçe merkezlerinde asgari ücretli çalışan vatandaşımıza ve emeklimize 3 TL’ye su verelim.” diyorsunuz. Su bedava, mazot bedava. Bu durum diğer illerde de büyük sanayi kuruluşlarına da büyük menfaatler sağlamaktadır. Bir de, esnaf veya yatırımcı açısından bu durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Örneğin, merkez mahallesi olarak tanımlanan Bodrum Gümbet Mahallesi’ndeki bir otel ile belde olarak tanımlanan bir yanındaki Bodrum Bitez’te yer alan bir otelin su giderinde yüzde 50 fark yaratmak sizce eşit şartlarda rekabete engel değil midir? Veya köy sınırlarında oturan, yaşlılık aylığıyla kıt kanaat geçinen bir teyzemizin yanı başındaki yedi yıldızlı bir otelle aynı su ücretini ödemesi ne denli vicdanlarımıza sığmaktadır? Fiyatlandırmada yaşanan bu adaletsizlik nedeniyle artık oteller ve marinalar yeşil alanlarını da içme suyuyla sulamaya başlamışlardır.

Bizlerce, Rekabet Kurulunun bu hususu da ciddi anlamda değerlendirmesi gerekmektedir.

KDV’yi yüzde 8’e düşsün, su ve atık su payı alınmasın!

Değerli Komisyon üyeleri, bir de en hayati unsur olan suyun indirimini sadece büyükşehirlerden beklemek yerine gelin bu indirim kadar -vatandaşa yük getirmemek adına- Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan indirim tutarını büyükşehirlere aktaralım.

Ayrıca, suyun fiyatını düşürmek adına devlet olarak yüzde 8 KDV’yi düşürelim ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına her ay aktarılan, tahsil edilen su ve atık su paralarının yüzde 1 çevre katkı payını almayalım.” Diyerek suyun vergilendirmesinde yaşanan adaletsizliğe dikkat çekti ve bu soruna bir an önce çözüm bulunmasını talep etti.

chp milletvekili süleyman girgin CHP’Lİ GİRGİN; SUDAKİ ADALETSİZ VERGİLENDİRMEYE DİKKAT ÇEKTİ   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… tavsanburnu halk plaji 1
kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… divenire group2

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen Ramazan Bayramı’nda açılışı yapılan halk plajında bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti ödenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca İçmeler mevkisinde 15 dönümlük denize sıfır alana yapılan ve yaklaşık 3 milyon TL’ye mal olan 1000 kişi kapasiteli plajın açılışı Ramazan Bayramı’nın ilk günü yapılmıştı. Girişlerin ücretsiz olduğu plaj, yoğun ilgi görüyordu.

Bakanlığın iştiraki olan Turaş Turizm A.Ş. tarafından işletilen Halk Plajı’nda bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti alınacağı bildirildi. Sabah saat 08.00’da açılıp, akşam 21.00’a kadar açık kalan plajda şezlong ve puf ücreti 10 TL olarak belirlendi. Otoparkta araç için 10 TL, motosiklet için ise 5 TL ücret verilecek.

Ücretlendirmelerin 17 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Turaş Turizm A.Ş. yetkilisi Cem Sultan Saran, plaja girişlerin halen ücretsiz olduğunu ifade ederek “Bakanımız zaten girişlerin ücretsiz olduğunu açıklamıştı. Sadece şezlong ve otopark ücreti var. Koruma ve kontrolü sağlayabilmek adına daha çok buradaki misafirlerin talepleri ile de gerçekleşen bir şey oldu. Bakan Bey’in söylediği gibi giriş ücreti yok, sadece şezlong ve otopark ücretli. Yiyecek içecek ücretlerimiz de oldukça makul” diye konuştu.

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… berfin ameliyat
berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… divenire group2

Eski erkek arkadaşının yüzüne asit atması ile tanınmaz hale gelen 17 yaşındaki Berfin Özek’in, 10 saat süren ilk ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Berfin Özek’in 10 saat süren ilk ameliyatını yapan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Ağız ve burunla ilgili girdiği operasyonda Berfin’in göz kapakçıklarına da operasyon ile düzelttiğinin müjdesini verdi. Berfin’in boynuna ve yüzüne silikon aparatlar yerleştirildi, kendi vücudundan alınacak doku ile genç kız yeni yüzüne kavuşacak.

İskenderun’da eski sevgilisi tarafından yüzüne kezzap dökülerek hayata küstürülen Berfin Özek, estetik operasyon için Cuma günü sabah saatlerinde Bodrum’a gelmişti. Ameliyat süreci başlayan Berfin, Bodrum Acıbadem Hastanesi’ne yatırılarak işlemleri başlatılmıştı. Berfin’in ilk ameliyatı 10 saat sürdü. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, tarafından yapılan operasyon sonrası sevindirici haberi paylaşarak Berfin’in burun ve dudaklarına yapılan operasyonun yanı sıra, göz kapaklarına da bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı.

VÜCUDUNDAN DOKU ELDE EDİLİP YÜZ YAPILACAK

Burnuna yeni bir delik açılan ve burnu düzeltilen, üst dudağı burnundan ayrılan Berfin’in göz kapakçıklarına sürpriz bir şekilde da operasyon düzenlendi. Vücuduna silikon (Balon) yerleştirilen Berfin’e kendi vücudundan doku elde edilerek yeniden yüz yapılacak. 1,5 ay boyunca 3 günde bir serum enjekte edilecek balon, Berfin’in yüzü boyutuna gelene kadar devam edecek. Yapılan bu işlemin ardından büyük operasyon başlayacak. Vücudundan alınan yeni doku ile Berfin yeni yüzüne kavuşacak.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf ilk ameliyattan sonra yaptığı açıklamada, “Ameliyattan önce yaptığımız bilgilendirme toplantısında, size verdiğimiz ameliyat bilgilerinin biraz daha ötesine geçtik. Göz kapaklarındaki problemler giderildi yeniden yapıldı. Yine ağız çevresindeki çekintiler, şekil bozuklukları düzeltildi ve beraberinde üst dudak ve burnun birbirine yapışması söz konusuydu, burun delikleri kaybolmuştu. Burun deliklerinden biri yoktu, burun deliği oluşturuldu, burnun şekli eğriliği düzeltildi” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİK İKİNCİ AMELİYATTA

Prof. Dr. Mutaf bu ameliyat sonrasından çok büyük bir değişiklik olmayacağını, asıl değişikliğin 2’inci ameliyattan sonra olacağını açıklayarak “büyük değişiklik aslında ikinci ameliyatta ortaya çıkacak ama şuanda Berfin’in profilinde ve genel görüntüsünde, aynı zamanda ağız ve göz kapağı fonksiyonlarında onu rahatlatacak çok büyük değişiklikler olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

KRİTİK BEKLEYİŞ BAŞLADI

Prof. Dr. Mehmet Mutaf kritik sürecin başladığını, yaklaşık 4 gün sonra müjdeyi vereceğini belirterek “Yaklaşık 12 saat süren bir anestezi ve ameliyattan sürecinin sonrasında mutlaka bu geceyi oldukça zor geçireceğiz ve dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç. Ama yarından sonra rahatlarız, hastamızda bizde. Gerek pansumanları gerek tıbbi bakımları sürecek ama bu ameliyatın başarısı ile ilgili kritik bir 3-4 günümüz var. Enfeksiyon riskleri ve diğer risklerin ortadan kalkmasını müjdelemek için. Bundan sonrasında ben de bu haberi izleyen, Berfin’i merak eden diğer insanlar gibi artık bir manada dua zamanına geçeceğim” ifadelerini kullandı.

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… proje ekibi
bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… divenire group2

Bodrum’da Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi oluşturuluyor.

Bodrum Belediye Başkanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği işbirliğiyle hayata geçirilecek olan “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi” projesinin ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye-AB finansmanı ile başlatılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulayıcısı olduğu “Competitiveness and Innovation Sector Operational Programme (Rekabetçi Sektörler Programı)” kapsamındaki “1.2 Yaratıcı Sektörler” hibe çağrısına yönelik proje geliştiren Bodrum Belediyesi, bu doğrultuda “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi”nin Bodrum’da kurulması için harekete geçti. İlk toplantısını Mayıs ayında gerçekleştiren proje ekibi, ikinci buluşmasında fon kaynağı yaratılması konusunu ele aldı.

Bodrum Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) ortaklığı ile yürütülmesi planlanan “Maritime Industries Design Centre in Bodrum (Bodrum Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi)” projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na fon kaynağı yaratılması için başvuru yapılacak.

Başvuru öncesi yapılan değerlendirme toplantısına, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Av. Turgay Kaya ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Tuğba Uzma Uysal, Dr. Ceray Aldemir, Dr.Efe Dündar, Dr. Berkan Hamdemir, Av. Ümit Metin ve hibe projeleri geliştirme ekibi katıldı.

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler