Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA MEHMET AKİF ERSOY’ ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI…

Yayınlanan

açık

mehmet akif ersoy etkinliği BODRUM’DA MEHMET AKİF ERSOY’ ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI… ARENA BA  LIK
mehmet akif ersoy etkinliği BODRUM’DA MEHMET AKİF ERSOY’ ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI… reklam arena 4

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) iş birliğinde hayata geçirilen projenin ilk etkinliği Bodrum Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında 2018 yılı vefa ödülüne layık görülen Mehmet Akif Ersoy anıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, vefatının 82’nci yıl dönümünde milli şair Ersoy’u rahmet, minnet ve saygıyla andıklarını söyledi.

Kaymakam Yılmaz, “Akif, bu milletin duygularına tercüman olmuş, Kurtuluş Mücadelesi’nin içerisinde yer almış, Kurtuluş Mücadelesi’nin umut ve direniş sembolü olmuş, çok önemli yerli ve milli değerimizdir. Değerli üstadımızın anlatılması ve anlaşılması adına bu projede yer alan tüm taraflara teşekkür ediyorum. Geleceğimizin teminatı gençlerimize, milli değerlerimizi anlatmalıyız.” dedi.

Milli şair Ersoy’un “Bülbül” isimli şiirinin okunduğu ve öğrencilerin proje konusuyla ilgili yaptığı resimlerin sergilendiği program, panelle devam etti. “Öyle bir şahsiyet ki bir karakter abidesi Mehmet Akif olarak anlatıyoruz” MSKÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Zeynep Özdem Köse’nin yönettiği panelde, aynı bölümde öğretim görevlisi Osman Köse ile Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ümit Akın konuşmacı olarak yer aldı.

Zeynep Özdem Köse, projedeki amaçlarının milli şair Mehmet Akif Ersoy’un daha iyi anlaşılabilmesi, İstiklal Marşı’nın yazılış öyküsünün daha iyi idrak edilmesi, hem Milli Mücadele yıllarının hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun daha iyi anlaşılması ve gelecek nesillere aktarılması olduğunu söyledi. Osman Köse ise “Öyle bir şahsiyet ki bir karakter abidesi Mehmet Akif olarak anlatıyoruz. Milletlerin tarihinde çok önemli şahsiyetler vardır. Biz onu vatan şairi, İslam şairi, vatan, millet, bayrak gibi çok önemli mesajların içini dolduran bir şahsiyet olarak görüyoruz.” dedi.

mehmet akif ersoy etkinliği BODRUM’DA MEHMET AKİF ERSOY’ ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI… M A ERSOY ANMA5Öğrencilerden, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine Şiiri’ni yüksek bir tepeye çıkarak ya da boş bir alanda veya bir balkonda yüksek sesle okumalarını isteyen Köse, şunları söyledi: “Kelimeleri tam çıkaramıyorum, anlamıyorum demeyin. Emin olun Çanakkale Savaşlarını hiçbir eserde, hiçbir kişiden dinlemediğiniz kadar muhteşem dinleyeceksiniz, zevk alacaksınız, duygulanacaksınız. Neden biliyor musunuz? Mehmet Akif Ersoy, bu şiirini Çanakkale Savaşı’nı görmeden yazmıştır. Cepheden almış olduğu telgraflarla, gelen haberlerle, birikimleriyle yazmıştır.” Dr. Ümit Akın da Ersoy’un hayatı, eserleri ve İstiklal Marşı’nın hangi koşullarda yazıldığı konusunda sunum yaptı. Öğretmenler ve öğrencilerin yoğunlukta olduğu etkinliğe,

Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Gençlik Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ile bazı siyasi partilerin ilçe temsilcileri katıldı. Muğla’nın 13 ilçesinde farklı tarihlerdeki etkinlikleri kapsayan projenin son programı, 12 Mart 2019’da MSKÜ’de gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında öğrencilere Ersoy’un “Safahat” adlı kitabı hediye edilecek.

mehmet akif ersoy etkinliği BODRUM’DA MEHMET AKİF ERSOY’ ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… bodrum kaza
bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… reklam arena 4

Otomobile arkadan çarptığı kazada, ağır şekilde yaralandı. 

Kaza, Turgutreis-Bodrum Karayolu Dereköy Kavşağı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre karayolunda seyreden 34 yaşındaki Aydın Yalçın idaresindeki motosiklet, bir anlık dikkatsizlik sonucu kavşakta 48 ABP 361 plakalı otomobile arkadan çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle motosikletinden fırlayıp otomobilin arka camına çarpan Yalçın, ağır şekilde yaralandı. Vücudunda kırıklar olduğu ifade edilen yaralı, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının tedavisinin sürdüğü bildirildi. Güvenlik güçleri kazayla ilgili inceleme yaptı. Diğer yandan kazaya karışan motosikletin çarpmanın şiddetiyle koltuğunun yerinden söküldüğü görüldü.

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… bodrum kent konseyi logo
bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… reklam arena 4

Bodrum Turgutreis Hüseyin Burnu açıklarında geçtiğimiz günlerde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber teknenin batarak, 3’ü çocuk 12 kişinin yaşamanı yitirmesi ile ilgili, Bodrum Kent Konseyi’nden basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında “Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez düşüncesine dikkat çekildi.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…

İnsanca yaşamaya, eşitliğe, nefretsiz söylemlere, bu dünya hepimizin demeye hasret…

İster Bodrum’da doğup büyümüş olalım, ister burayı evi bilip kalanlardan; Bodrum hepimiz için mavi-beyaz bir mücevher.

Hepimizin Bodrum’a dair ortak duyguları var. Her birimiz bir kez olsun, deniz kenarında oturup Bodrum’un eşsiz maviliğine dalıp gitmiş, çocukluk anılarımızı; gençlik heyecanlarımızı; acılarımızı ve mutluluklarımızı düşünmüşüzdür…

En güzel fotoğraflarımızda Bodrum’un mavi dalgaları vardır fonda…

Vardı… Artık yok!

Kan kırmızı bir renk bulaştı fotoğraflardaki fonlara.

Bodrum’un derin mavilikleri koyulaşıyor… Temiz sularına ölümün karanlığı karıştı, karışmaya devam ediyor… Deniz kenarında yapılan tatlı dost sohbetleri, acı bir iç çekişle bölünür oldu. 

“Bugün 8 kişi ölmüş, bugün 15 kişi ölmüş, ikisi çocukmuş, biri kurtulmuş…”

Ülkeler bu ölümlere engel olmak için, mülteci ve göçmen sorunları karşısında çözüm odaklı stratejiler geliştirmeli ve İnsan haklarını hiçe sayan sınır politikalarına bir son vermelidir. Sadece ülkeler ve yöneticiler değil, mültecilerin yaşam şartlarını zora sokan, ülkedeki hemen her sorundan mültecileri sorumlu tutan ve nefret söylemleri ile süreci yıpratan herkes bu ölümlerin doğal sorumlularıdır.

“Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez. Dil, din, ırk, etnik köken, ekonomik durum gözetmeksizin tüm canlıları kucaklar. Bizler yaşam hakkını kullanarak bir ümitle yola çıkıp ölüme giden insanların acı haberlerini duymak ve okumak istemiyoruz.  Bu ölümlere alışan ve sıradanlaştıran bir insanlığın parçası olmak istemiyoruz. Çocuklara borcumuz var…

Umut yolculuğunda yaşamını kaybeden insanlar için duyduğumuz üzüntü, hepimizin ortak acısıdır. Bizler Bodrum’un huzur dolu sularına her baktığımızda, bu sularda yok olan hayatların acısını kalbimizde hissetmekten yorulduk.

Bu ölümler son bulsun istiyoruz.

Bodrum’un mavi suları yeniden aydınlansın istiyoruz.

Bodrum Kent Konseyi olarak, bu konuda üzerimize düşen her çalışmayı tüm Bodrum’lu hemşehrilerimiz ile birlikte göğüsleyebilmek en büyük tesellimiz olacaktır. Sularımızda kaybolan hayatlara ve acı ölümlere alışmadığımızı, kabullenmediğimizi tüm kamuoyuna bildiriyor ve yetkilileri insan tacirlerine karşı daha fazla önlem almaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

BODRUM KENT KONSEYİ

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… G    MEN KAZA
göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… reklam arena 4

Bodrum’da dün yaşanan göçmen faciası ile ilgili 5 kişi gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. 

Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu kaçak göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber tekne battı. Olayda 31 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 3’ü çocuk 12 kişi ise yaşamını yitirdi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde facia ile ilgili olduğu iddiasıyla 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi.

Öte yandan olayda yaşamını yitiren göçmenler otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cenazelerin işlemlerin ardından yakınlarına teslim edileceği, 15 gün içerisinde bir yakını çıkmayanların Muğla’nın Menteşe İlçesi’ndeki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler