Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNİN 2018 KARNESİ…

Yayınlanan

açık

emin varol MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNİN 2018 KARNESİ… Emin Varol k    e yazisi yeni
emin varol MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNİN 2018 KARNESİ… reklam arena 4

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Muğla milletvekillerinin Yasama Karnelerini  hazırladık. Muğlalılar adına, oylarıyla Başkent Ankara’ya gönderdikleri vekillerinin Yasama faaliyetlerini takip ettik.

Yasama Faaliyeti deyince;

Genel Kurul kürsüsünden yaptıkları konuşmalar ile seçim bölgelerinin sorunlarını gündeme taşımak için yaptıkları gündem dışı konuşmalar. Komisyon çalışmaları ve yaptıkları konuşmalar, kanun teklifi hazırlama, Cumhurbaşkanı ve bakanların cevaplandırmaları için verdikleri soru önergeleri anlaşılır.

7 Haziran 2018 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinden sonra, aralarında  Muğla’dan seçilen dört CHP, iki AK Parti ve bir İyi Parti olmak üzere 7 milletvekili de yemin ederek Yasama görevine başladı.

Ancak birkaç gün sonra milletvekilleri, üç ay sürecek bir tatile girdi.

Yeni sisteme geçişten hemen sonra, TBMM’nin üç ay gibi uzun bir süre tatile girmesi tepkilere neden oldu.

Meclis’in işlevi azalmış mıydı?

TBMM tarihinde bu kadar uzun süren tatile alışık değildi. Bu nedenle de “artık Meclise  gerek kalmadı” gibi haklı eleştirilere rağmen, milletvekilleri uzun bir tatil yaptı.

Bu süreçte meydana gelen önemli olaylara rağmen muhalefetin “meclis olağanüstü toplansın” çağrıları da duvara çarparak kayboldu gitti.

1 Ekim’de Meclis yeniden açılarak yasama faaliyetlerine başladı. Ancak hazırda görüşülecek bir teklif olmadığı için de uzun bir süre aç-kapa yaptı, genel kurul toplanamadı.

Geldiğimiz noktada 1 Ekim’den bu yana tam üç ay geçti. Bu sürede yedi Muğla Milletvekili Yasama faaliyeti olarak neler yaptı.

Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi olarak onları yakından izledim.

Süleyman GİRGİNCHP:  En çalışkan milletvekiliydi. Muğla ve Türkiye meseleleri ile ilgili olarak Genel Kurul kürsüsüne tam 15 defa çıktı ve konuştu. Girgin, çeşitli komisyon toplantılarına da katılarak 40 ayrı konuşma yaptı, iktidarı eleştirdi.

Ayrıca iki ayrı kanun teklifi verdi. Yeni sistemde Meclis’in hükümeti  tek denetleme yöntemi olan 10 ayrı soru önergesi verdi. Bakanlar bu soruların 5′ ine cevap vermedi,  2′ si cevap bekliyor, 3’üne ise cevap geldi. Bunlarda Cumhurbaşkanlığı için hazırlanan Okluk Koyu ile ilgili sorusu da cevaplandırılmadı.

Sadece bu da değil. CHP Milletvekili Süleyman Girgin, 81 ayrı meclis araştırma önergesine de imza koydu.

Metin ERGUN (İYİ Parti):  7 Haziran seçimlerinde Muğla’da MHP ile İyi Parti yer değiştirdi. MHP’nin tek milletvekilliği İyi Parti’ye geçti. Milas doğumlu olan Metin Ergun tam bir Türkiye Milletvekilliği yapıyor. Muğla dışındaki tüm sorunlarla yakından ilgileniyor. Ancak, Genel Kurul kürsüsüne en fazla çıkan ikinci Muğla milletvekili. Geçen 3 aylık sürede 9 kez Meclis kürsüsünden konuşma yaptı. Çevreye duyarlı bir vekil olduğu için Çevre komisyonunda da 6 defa söz aldı. Partisinin, 28 adet Meclis Araştırma Önergelerine imza verdi. Ayrıca, İstanbul havalimanı için de Genel Görüşme açılmasını istedi. Bakanlara 12 ayrı soru yöneltti. Ancak hiç birine cevap alamadı. İyi Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, 3 ayrı konuda 3 ayrı kanun teklifini de Meclis Başkanlığı’na verdi.

Mürsel ALBAN CHP: Metin Ergun gibi, Muğlalı olmayan CHP Milletvekili Mürsel Alban da genel kurul kürsüsüne 4 defa çıkarak konuşma yaptı. 6 ayrı Meclis Araştırma Önergesine imza koydu.  Meclis Başkanlığı’na, Milli Eğitim Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin bir kanun teklifi verdi. Bakanlara ise 3 ayrı soru yöneltti

Burak ERBAY CHP: Köyceğiz doğumlu CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ı ise çoğu zaman Meclis dışında gördük. CHP’li arkadaşları ile birlikte haksızlığa uğrayanları ziyaret etti, eylemlere katıldı. Basına yaptığı “keskin açıklamaları” na tanık oldum. Genç ve kararlı bir çizgide gelecekte çok daha fazla şeyler yapacak izlenimi veriyor.

Yasama faaliyeti olarak Genel Kurul kürsüsüne yemin etmenin dışında dört kez çıktı, etkili konuşmalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moldova ziyaretine ilişkin meclis başkanlığına soru önergesi verdi, ancak cevap alamadı. 41 ayrı Meclis Araştırma Önergesine de imza attı.

Suat ÖZCAN CHPMilas doğumlu olan CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da dört defa genel kurul kürsüsüne çıktı. Yeni sistemin ilk bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda iki defa konuşarak bütçeyi eleştirdi. CHP’li arkadaşlarının verdiği iki ayrı  kanun teklifine imza verdi. TBMM’nin denetim yollarından olan Meclis Başkanlığına dört ayrı soru önergesi verdi. 39 Meclis Araştırma açılmasına ilişkin önergeye imza verdi

Yelda EROL GÖKCAN– AK Parti: Tekirdağ doğumlu olan Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, yemin etmenin dışında beş kez genel kurul kürsüsüne çıkarak konuştu. Bunlardan biri oldukça etkileyici idi.

Gökcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Muğla Büyükşehir Belediyesi her ilçede bir okul açarak milli eğitime verdi” sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan’ın grup konuşmasında böyle bir şey olmadığını söylemesi üzerine Yelda Erol Gökcan, aynı gün genel kurulda bir konuşma yaptı ve  Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Gökcan, Büyükşehir bir tek okul yaptırmadığını vurgulayarak, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Mehmet Yavuz DEMİR- AK Parti: Milaslı olan ve Ören Belediye Başkanlığı da yapan  Mehmet Yavuz Demir deneyimli bir siyasetçi. Ancak Yasama Faaliyeti yönünde, yemin etmenin dışında genel kurul kürsüsüne hiç çıkmadı ve görüşlerini beyan etmedi. Komisyonlarda konuşma da yapmadı. Yasama Faaliyetleri arasında olan kanun teklifi de vermedi. Herhangi bir kanun teklifine imza da vermedi.

Milletvekillerinin yasama karneleri böyle. Notu da artık siz verin.

Gerilimden uzak, huzur dolu bir yıl diliyorum…

emin varol MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNİN 2018 KARNESİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… M
aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… reklam arena 4

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ‘Sosyal Çalışma Programı’yla Muğlalı lisans ve önlisans öğrencileri kamu kurumlarında maaş karşılığında çalışabilecek. AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle Muğla ilinin kontenjanı 489’a çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, üniversite öğrencilerinin hayata hazırlanması ve iş bulmalarına yönelik hazırlanan Sosyal Çalışma Programı uygulamaya kondu.

Buna göre, Muğla’da yaşayan lisans ve önlisans öğrencileri yaz tatili boyunca kamu kurum kuruluşlarında ücreti karşılığında çalışabilecek. Çalışmak isteyen öğrenciler İŞKUR hizmet noktaları ya da internet üzerinden başvurarak bu imkandan yararlanmaya hak kazanabilecek.

Muğla’ya daha önce 239 olarak verilen Sosyal Çalışma Programı kontenjanı, AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle 489’a çıkarıldı. Bunun için Muğla’ya yaklaşık 2 milyon liralık ödenek ayrıldı.

Bir yaz döneminde programın azami süresi 3 ay olacak. Bir katılımcı haftada 3 gün bu programa katılım sağlayabileceğinden bir yaz döneminde katılım sağlanabilecek toplam süre 42 gün olacak. Bu yıl yaz dönemi için bu süre 39 gün uygulanacak. Günlük sosyal çalışma süresi 8 saat olup, yarım saati dinlenme, haftalık çalışma süresi de 3 gün olacak.

AK Parti Muğla Milletvekilleri Demir, Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete, üniversite öğrencilerinin hayata atılmasında programın son derece önemli olduğundan söz ederek, Muğla’ya verilen önemden dolayı başta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür etti.

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA2
güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… reklam arena 4

Güney Ege Kalkınma Ajansı 118.Yönetim Kurulu Toplantısı, Denizli Valisi Hasan Karahan’ın Başkanlığında ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in ev sahipliğinde Muğla Karabağlar Yaylasında 25 Haziran 2019 tarihinde yapıldı.

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA1Ajansın son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetlerin değerlendirildiği ve gelecek dönem çalışmaların istişare edildiği toplantıya Kurul Başkanı Denizli Valisi Hasan Karahan ve Kurul üyesi Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ile Ajans Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı.

Denizli Valisi Hasan Karahan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda öncelikle, Ajansın geçtiğimiz Şubat ayında ilan ederek yürüttüğü ve 13 Mayıs 2019 tarihinde taahhütnamelerinin teslim alınmasıyla başvuru sürecinin bittiği 2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’na değinildi.

Güçlü Sanayi Mali Destek Programı kapsamında Bölgeden 90 adet proje başvurusu yapıldığı, GEKA’dan toplam 44 milyon 380 bin TL destek tutarı talep edildiği ve böylelikle projelerin toplam bütçesinin yaklaşık 93 milyon 400 bin TL olduğu ifade edildi.

2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’nın bir diğer programı olan Temiz Üretim Mali Destek Programında ise Ajansa toplam 29 proje başvurusu gerçekleştirildiği söylendi. Söz konusu 29 proje kapsamında GEKA’dan talep edilen destek tutarının 12 milyon 500 bin TL olduğu ve başvurularda toplam proje bütçesinin yaklaşık 29 milyon TL’ye ulaştığı belirtildi. Projelerin değerlendirme sürecinin devam ettiği 2019 Yılı Teklif Çağrısı kapsamında ileri ki tarihlerde değerlendirme sürecinin tamamlanacağı ve desteklenmeye hak kazanan projelerin kamuoyuyla paylaşılacağı da ifade edildi.

Ajansın bir diğer destek mekanizması olan ve 16 Nisan 2019’da kamuoyuna ilan edilen 2019 Yılı Teknik Destek Programına da değinen GEKA Yönetim Kurulu, Mart-Nisan dönemi başvurularının tamamlandığı ve 14 adet Teknik Destek Projesinin değerlendirme sürecini geçtiğini belirtti. Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almalarını sağlayan Teknik Destek Programının toplam bütçesinin 1 milyon TL olduğu, Mayıs-Haziran dönemi proje kabullerinin devam ettiği ve yılsonuna kadar devam edecek program için bölgeden uygun proje başvurularının beklendiği de ifade edildi.

Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesinin amaçlandığı ve 10 Mayıs 2019 tarihinde ilan edilen 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programının konuşulduğu toplantıda, program için toplam bütçenin 2 milyon TL olduğu söylendi. Faaliyet başına desteğin en fazla 200 bin TL olarak belirlendiği programa, Bölgedeki kurum ve kuruluşların başvuru yapabileceği ifade edildi. GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Valisi Karahan desteklerden faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin GEKA’yı yakından takip etmeleri gerektiğini tavsiye etti.

Toplantının son bölümünde güdümlü proje destekleri kapsamında yürütülen çalışmalar, proje faaliyetleri ile bu kapsamdaki etkinliklerin değerlendirilerek yapılabilecek faaliyetler ile planlanan program katılımlarının görüşüleceği ifade edildi. Hasan Karahan, Yönetim Kurulu üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederken toplantıda alınacak kararların bölge ve ülke için hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

 

 

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

motosiklet hırsızlığı MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ… motosiklet h  rs  zlar
motosiklet hırsızlığı MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ… reklam arena 4

Milas ve Bodrum’da motosiklet hırsızlığı yaptığı belirlenen 2 şüpheli, Milas polisinin operasyonuyla kıskıvrak yakaladı. Çalıntı motosikletle yakalanan zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Milas’ta bir motosikletin çalınması üzerine çalışma başlatan Milas Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, şüphelileri tespit ettikten sonra düğmeye bastı.  Milas’tan çaldıkları motosikletle Bodrum’a kaçan ve Bodrum’da da bir motosiklet çaldıkları belirlenen A.B. ve H.I., Milas polisinin operasyonunda çalıntı motorlarla birlikte yakalandı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinden Milas’a geldikleri sırada Bafa’daki bir dinlenme tesisinden de 1 adet dizüstü bilgisayar çaldığı öğrenilen zanlılar, emniyetteki ifade işlemlerinin ve sağlık kontrollerinin ardından hırsızlık suçlamasıyla Milas Adliyesi’ne sevk edildi. Zanlılar, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Kaynak: Günaydın Milas

motosiklet hırsızlığı MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler