Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNİN 2018 KARNESİ…

Yayınlanan

açık

emin varol MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNİN 2018 KARNESİ… Emin Varol k    e yazisi yeni

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Muğla milletvekillerinin Yasama Karnelerini  hazırladık. Muğlalılar adına, oylarıyla Başkent Ankara’ya gönderdikleri vekillerinin Yasama faaliyetlerini takip ettik.

Yasama Faaliyeti deyince;

Genel Kurul kürsüsünden yaptıkları konuşmalar ile seçim bölgelerinin sorunlarını gündeme taşımak için yaptıkları gündem dışı konuşmalar. Komisyon çalışmaları ve yaptıkları konuşmalar, kanun teklifi hazırlama, Cumhurbaşkanı ve bakanların cevaplandırmaları için verdikleri soru önergeleri anlaşılır.

7 Haziran 2018 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinden sonra, aralarında  Muğla’dan seçilen dört CHP, iki AK Parti ve bir İyi Parti olmak üzere 7 milletvekili de yemin ederek Yasama görevine başladı.

Ancak birkaç gün sonra milletvekilleri, üç ay sürecek bir tatile girdi.

Yeni sisteme geçişten hemen sonra, TBMM’nin üç ay gibi uzun bir süre tatile girmesi tepkilere neden oldu.

Meclis’in işlevi azalmış mıydı?

TBMM tarihinde bu kadar uzun süren tatile alışık değildi. Bu nedenle de “artık Meclise  gerek kalmadı” gibi haklı eleştirilere rağmen, milletvekilleri uzun bir tatil yaptı.

Bu süreçte meydana gelen önemli olaylara rağmen muhalefetin “meclis olağanüstü toplansın” çağrıları da duvara çarparak kayboldu gitti.

1 Ekim’de Meclis yeniden açılarak yasama faaliyetlerine başladı. Ancak hazırda görüşülecek bir teklif olmadığı için de uzun bir süre aç-kapa yaptı, genel kurul toplanamadı.

Geldiğimiz noktada 1 Ekim’den bu yana tam üç ay geçti. Bu sürede yedi Muğla Milletvekili Yasama faaliyeti olarak neler yaptı.

Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi olarak onları yakından izledim.

Süleyman GİRGİNCHP:  En çalışkan milletvekiliydi. Muğla ve Türkiye meseleleri ile ilgili olarak Genel Kurul kürsüsüne tam 15 defa çıktı ve konuştu. Girgin, çeşitli komisyon toplantılarına da katılarak 40 ayrı konuşma yaptı, iktidarı eleştirdi.

Ayrıca iki ayrı kanun teklifi verdi. Yeni sistemde Meclis’in hükümeti  tek denetleme yöntemi olan 10 ayrı soru önergesi verdi. Bakanlar bu soruların 5′ ine cevap vermedi,  2′ si cevap bekliyor, 3’üne ise cevap geldi. Bunlarda Cumhurbaşkanlığı için hazırlanan Okluk Koyu ile ilgili sorusu da cevaplandırılmadı.

Sadece bu da değil. CHP Milletvekili Süleyman Girgin, 81 ayrı meclis araştırma önergesine de imza koydu.

Metin ERGUN (İYİ Parti):  7 Haziran seçimlerinde Muğla’da MHP ile İyi Parti yer değiştirdi. MHP’nin tek milletvekilliği İyi Parti’ye geçti. Milas doğumlu olan Metin Ergun tam bir Türkiye Milletvekilliği yapıyor. Muğla dışındaki tüm sorunlarla yakından ilgileniyor. Ancak, Genel Kurul kürsüsüne en fazla çıkan ikinci Muğla milletvekili. Geçen 3 aylık sürede 9 kez Meclis kürsüsünden konuşma yaptı. Çevreye duyarlı bir vekil olduğu için Çevre komisyonunda da 6 defa söz aldı. Partisinin, 28 adet Meclis Araştırma Önergelerine imza verdi. Ayrıca, İstanbul havalimanı için de Genel Görüşme açılmasını istedi. Bakanlara 12 ayrı soru yöneltti. Ancak hiç birine cevap alamadı. İyi Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, 3 ayrı konuda 3 ayrı kanun teklifini de Meclis Başkanlığı’na verdi.

Mürsel ALBAN CHP: Metin Ergun gibi, Muğlalı olmayan CHP Milletvekili Mürsel Alban da genel kurul kürsüsüne 4 defa çıkarak konuşma yaptı. 6 ayrı Meclis Araştırma Önergesine imza koydu.  Meclis Başkanlığı’na, Milli Eğitim Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin bir kanun teklifi verdi. Bakanlara ise 3 ayrı soru yöneltti

Burak ERBAY CHP: Köyceğiz doğumlu CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ı ise çoğu zaman Meclis dışında gördük. CHP’li arkadaşları ile birlikte haksızlığa uğrayanları ziyaret etti, eylemlere katıldı. Basına yaptığı “keskin açıklamaları” na tanık oldum. Genç ve kararlı bir çizgide gelecekte çok daha fazla şeyler yapacak izlenimi veriyor.

Yasama faaliyeti olarak Genel Kurul kürsüsüne yemin etmenin dışında dört kez çıktı, etkili konuşmalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moldova ziyaretine ilişkin meclis başkanlığına soru önergesi verdi, ancak cevap alamadı. 41 ayrı Meclis Araştırma Önergesine de imza attı.

Suat ÖZCAN CHPMilas doğumlu olan CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da dört defa genel kurul kürsüsüne çıktı. Yeni sistemin ilk bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda iki defa konuşarak bütçeyi eleştirdi. CHP’li arkadaşlarının verdiği iki ayrı  kanun teklifine imza verdi. TBMM’nin denetim yollarından olan Meclis Başkanlığına dört ayrı soru önergesi verdi. 39 Meclis Araştırma açılmasına ilişkin önergeye imza verdi

Yelda EROL GÖKCAN– AK Parti: Tekirdağ doğumlu olan Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, yemin etmenin dışında beş kez genel kurul kürsüsüne çıkarak konuştu. Bunlardan biri oldukça etkileyici idi.

Gökcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Muğla Büyükşehir Belediyesi her ilçede bir okul açarak milli eğitime verdi” sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan’ın grup konuşmasında böyle bir şey olmadığını söylemesi üzerine Yelda Erol Gökcan, aynı gün genel kurulda bir konuşma yaptı ve  Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Gökcan, Büyükşehir bir tek okul yaptırmadığını vurgulayarak, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Mehmet Yavuz DEMİR- AK Parti: Milaslı olan ve Ören Belediye Başkanlığı da yapan  Mehmet Yavuz Demir deneyimli bir siyasetçi. Ancak Yasama Faaliyeti yönünde, yemin etmenin dışında genel kurul kürsüsüne hiç çıkmadı ve görüşlerini beyan etmedi. Komisyonlarda konuşma da yapmadı. Yasama Faaliyetleri arasında olan kanun teklifi de vermedi. Herhangi bir kanun teklifine imza da vermedi.

Milletvekillerinin yasama karneleri böyle. Notu da artık siz verin.

Gerilimden uzak, huzur dolu bir yıl diliyorum…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… arena fosil resim

Bodrum Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlanan deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil olduğu belirlendi.

Koleksiyoner  İş adamı Hasan Güleşçi’nin farklı ülkelerden temin ettiği   deniz kabuklarını  Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı. Deniz kabukları, müzede “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” adıyla sergilenmeye başlandı. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görevli paleontolog Serdar Mayda ve ekibi, 46 deniz kabuğu fosili üzerinde araştırma yaptı. Yapılan çalışma sonucunda 46 deniz kabuğundan bir tanesinin 460 milyon yıllık olduğu belirlendi.

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… 17410445 620x410

Müze Müdürü Selen Cambazoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müze koleksiyonunda 6 bine yakın deniz kabuğu olduğunu söyledi. Koleksiyondaki deniz kabuklarının dünyanın çeşitli yerlerinden toplandığını belirten Cambazoğlu, dünyadaki en büyük deniz kabuğu koleksiyonlarından birisine sahip olduklarını ve fosilleri tarihlendirdiklerini dile getirdi. Ege Üniversitesi bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi’nden uzmanların müzeye bağışlanan fosillerle ilgili araştırma yaptığını belirten Selen Cambazoğlu, “460 milyon yıl öncesi ve 1 milyon yıl öncesi arasında tarihlenen deniz kabuklarının fosillerinin müzemizde olduğu anlaşıldı. En eski tarihlenen deniz kabuğu, 460 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Florida’dan gelen bir fosil. Deniz kabuğu fosili ‘Crytiidae’ sınıfına ait.” diyerek Bodrum’da böyle bir fosilin bulunmasının önemine  de dikkat çekti.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

Son Haberler