Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK…

Yayınlanan

açık

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 3
 • orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… mehmet tosun banner 2
 • orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Hakan Durna SM Con 05

Mart 2018 Yılında Orhan Dinç Başkanlığında göreve gelen İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, doldurduğu 1.Yıl sonunda icraatlarını “Söz Verdik, Yaptık” başlığı altında bir toplantıyla üyeleri ve basınla paylaştı.

İMEAK DTO Bodrum Şubesi toplantı salonunda gerçekleşen 1.Yıl buluşması sunumunda, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç’in yanı sıra Başkan Yardımcısı Fatih Öztarakçı, yönetim kurulu üyeleri,  Rıza Karakaya, Mehmet Ali Ünsal ve Doğan Güneri ve oda üyeleri katıldı.

Ezber bozan bir oda olmak istiyoruz…

DTO Bodrum Şubesi olarak seçimden önce Bodrum Halkına, denizcilere ve üyelerimize verdiğimiz sözlerin ne kadarını yerine getirdik ne kadarını yerine getirmek için uğraşıyoruz diyerek söze başlayan Başkan Dinç, “Kısacası hesap vermek istiyoruz. Ezber bozan bir oda olmak için uğraşıyoruz. Her görüşe, projeye ve soruna açık, şeffaf bir oda vizyonuyla hareket eden bir oda olmak istiyoruz” dedi.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 3Gelir gelmez NOx sorununu çözdük…

2000 yılından sonra yapılan ve 130 KW (147 HP) den büyük dizel makinelere sahip uluslararası sefer yapan ticari yat ve ilkel ahşap yapılı gemilerin belgelendirilebilmesi için, idare tarafından motor üreticisinden alınacak teknik dosya talep edilmekte idi. Ancak, bazı motor üreticileri, ilgili teknik dosyayı vermediği için bu motorlara sahip teknelerin donatanları mağdur olmaktaydı diyen Başkan Dinç, “Odamız girişimleri neticesinde, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından bazı kurumlar yetkilendirilerek bu kurumlarca NOx teknik dosyası düzenlenmeye başlanmış ve üyelerimizin mağduriyeti giderilmiştir” dedi.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 2

Gemi adamlarımızın ROC sorununu çözdük…

Korunaklı sularda sefer yapan deniz turizmi araçlarında çalışan gemi adamlarının 5 yılda 1 ROC belgelerinin yenilenmesi gerekmekle beraber, mevzuatta bulunan hükümler gereği çoğu gemi adamı, ROC belgesini yenilemek için kursa ve sınava girmek zorunluluğuna dikkat çeken Başkan Dinç, “Odamız girişimleri ile kurs ve sınav yükümlülüğü Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından kaldırılmış, çalışan gemi adamlarımızın 1 yıllık hizmet göstermesi şartıyla ROC (tahditli operatör telsiz ehliyeti) belgeleri Ege ve Akdeniz Kıyılarındaki Liman Başkanlıklarınca yenilenmeye başlamıştır” diyerek yıllardır muallakta olan, gemi adamlarımıza gerek zaman, gerekse maddi zararları olan sorunun çözüldüğünü ifade etti.

DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç 1. Hizmet Yılı Toplantısında ifade ettiği hizmetler aşağıdaki konulardan oluştu;

Sektörel eğitim seminerleri düzenledik…

Odamız girişimleri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Akademisyenleri tarafından denizcilerimize

 • Kriz Yönetimi
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Denizcilikte Liderlik

Eğitimleri, ücretsiz olarak verilmiş, toplamda 186 kişinin sertifikalandırılması sağlanmıştır. Eğitimlere katılanlarla yapılan anket sonuçları, yapılan eğitimlerin faydalı olduğu yönünde olup, ekonomiye vasıflı eleman kazandırmak ve deniz turizminde hizmet kalitesinin arttırılması yönünde yeni eğitim konularının belirlenmesiyle devamı yapılacaktır.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 6

Kaçak charter ile mücadele…

Kamu ve özel sektörle işbirliği yaparak Türk Denizciliğini serbest ve iyi rekabet ortamında gelişmesi misyonumuz doğrultusunda, sektörümüze en çok zarar veren kaçak charter ile mücadele için kolları sıvadık. İlk adımda Odamız nezdinde bir ihbar hattı kurduk, üyelerimizden ihbarları değerlendirdik. Daha sonra, sahibinden.com vb. internet sayfaları üzerinden özel teknelerini pazarlayanları tespit ettik, bu tekneler ve bu tekneleri pazarlayanlar hakkında Vergi Dairesi ile birlikte çalışma başlattık. İlgili tekne sahiplerine mevzuat kapsamında cezai işlem uygulandı. 

Yeni hizmet binası kazandırdık…

Evden bozma eski binamız, çağımız üye ve hizmet odaklı hepimizin odası prensibini yerine getiremeyen, gelen üyelerimizin alacakları hizmetten ziyade araba parkı derdine düşmesi, aynı anda 2 üye gelince bırakın ikramı oturtacak yer bile bulamadığımız bir binaydı. Gelen üyelerimiz hemen işlerini bitirip gitmek durumunda kalı”yordu ve dertlerini anlatacak bir fırsat dahi bulamıyorlardı. Bu sorunu; Odamıza yakışır, gelen üyenin kendini evinde hissettiği, vakit ve park kaygısı yaşamadığı, 130 kişilik konferans salonuyla hem Odamızın, hem de Bodrum bölgemizin ihtiyacına cevap olacak yeni hizmet binamıza taşınarak çözdük. Konferans salonumuz, yeni hizmet binamıza taşındığımız Ağustos ayından itibaren 80’ in üzerinde eğitim, seminer, toplantı ve organizasyona ev sahipliği yaptı.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 5

Ücretsiz hukuk birimimiz üyelerimizin hizmetinde…

585 üyemiz için ürettiğimiz ticari ve sosyal konulardaki desteklere eklediğimiz bir diğeri, hukuksal konulardaki desteklerimiz oldu. Şubemiz hukuk müşaviri aracılığıyla üyelerimize ücretsiz olarak verilen hizmeti, göreve gelmemizin akabinde devreye soktuk.

İLETİŞİM AĞIMIZI BÜYÜTTÜK

WEB SAYFAMIZI YENİLEDİK

TANITIMA ÖNEM VERİYORUZ

SEKTÖRÜN KDV SORUNUYLA YAKINDAN İLGİLENİYORUZ

YILLIK AIS MUAYENE SORUNUNU ÇÖZDÜK

ÜYELERİMİZİN MENFAATİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

ÜYELERİMİZLE BİRLİKTE KARAR VERİYORUZ

HAKSIZ REKABETİN VE VERGİLENDİRİLMEMİŞ KAZANCIN KARŞISINDAYIZ

FUAR VE FESTİVALLERDE, TÜM ÜYELERİMİZİ TEMSİL EDİYORUZ

ÇEVRE, SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ VE ORGANİZASYONLAR

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE UYUM İÇİNDE HAREKET EDİYORUZ

ÜYELERİMİZE İNDİRİM SAĞLIYORUZ

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

GELECEKTE YAŞANACAK SAVAŞLAR SU’DAN SEBEPLERDEN ÇIKACAK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

prof.dr. doğan yaşar GELECEKTE YAŞANACAK SAVAŞLAR SU’DAN SEBEPLERDEN ÇIKACAK… dunya su gunu engencder turgutreis panel 2
 • prof.dr. doğan yaşar GELECEKTE YAŞANACAK SAVAŞLAR SU’DAN SEBEPLERDEN ÇIKACAK… mehmet tosun banner 2
 • prof.dr. doğan yaşar GELECEKTE YAŞANACAK SAVAŞLAR SU’DAN SEBEPLERDEN ÇIKACAK… Hakan Durna SM Con 05

Turgutreis Engelliler ve Gençlik Spor Kulübü Kültür Sanat Derneği (ENGENÇDER) Dünya Su Günü nedeniyle, Turgutreis’te “Su Paneli” düzenledi.

Turgutreis Şevket Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleşen panele, 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Prof.Dr. Doğan Yaşar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Fakültesi Su Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ceyhun Özçelik ve Muski Daire Başkanı Yüksek Çevre Mühendisi Tansel Koralay konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü gazeteci Abdulkadir Sevindik’in yaptığı panelde, konunun uzmanları 20’şer dakikalık sunum sonrasında katılımcıların sorularını cevapladı.

Suyun debisini kontrol altına alamazsan bedeline katlanırsın…

Panelin ilk sunumunu yapan Doç.Dr. Ceyhun Özçelik noktasal analizlerin bir anlam ifade etmediğini ifade ederek, “Su konusunda sağlıklı analizlerin yapılabilmesi, alansal ve zamansal desteklemesi lazım. son zamanlarda yaşadığımız yoğun yağmurlar ve fırtınalar bize iklim değişikliğinin mesajını veriyor. Suyun toprakla teması yok olur, akarken bulacağı yolu tahrip edersen önüne ne gelirse alır götürür. Özellikle Bodrum’da tepelerden aşağı inen suyun debisini aşağıdaki yatakların taşıyacağı şekilde kurulacak küçük bentlerle engellemek lazım. Engelleyemezsen bedeline katlanırsın.” dedi.

prof.dr. doğan yaşar GELECEKTE YAŞANACAK SAVAŞLAR SU’DAN SEBEPLERDEN ÇIKACAK… dunya su gunu engencder turgutreis panel 3

Muğla bu yıl susuzluk çekmeyecek…

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Daire Başkanı Tansel Koralay’da, iklimsel olarak yaşanan sonuçların ortaya çıkışı ve bu sonuçların yaşattığı sıkıntıları ortadan kaldırmak için elimizden geleni imkanlarımız dahilinde yapıyoruz diyerek, “Türkiye’nin her yerinde kurumlar arası yaşanan yetki kargaşası ve koordinasyonlu çalışamaması iklimsel değişikliklerin sonuçlarını olumsuzluklarını tam anlamıyla ortadan kaldıramıyoruz. Muğla bu yıl aldığı yağışlarla bu yaz susuzluk çekmeyeceğiz” dedi.

Gelecekte yaşanacak savaşlar, su’dan sebeplerden çıkacak…

Su üzerinden yapılan algı operasyonlarını verilen subliminal mesajların Dünya’nın gelecekte yaşayacağı dev ticaretin ayarları olduğunu ifade eden Prof.Dr. Doğan Yaşar, insanoğlunun Dünya’nın iklimlerini değiştirme konusunda bir etken olamayacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Dünya’nın 10’ar yıllıktan başlayın onbiner yıllık periyodlarına kadar kendi içinde ve genelinde ısınması ve soğuması bilimsel bir gerçektir. Dünya soğuyunca yağışlar azalır kaynaklar kıt hale gelir, ısınınca yağışlar artar kaynaklar bollaşır. Bizlerin yaptıklarıyla dünyanın bu dengesini bozmamız mümkün değil. Bütün bu gelişmelerde Dünya’nın Güneş üzerinde gerçekleşen patlamalar silsilesi ile olur. Bu patlamaların standart sapması binde ikidir. Yanı mükemmel bir uyum içerisindedir. İnsanlığın sorunu ise bu kıt ve yeterli yağış dönemlerinde suyu nasıl kullandığıdır. Dünya yakın dönemde yağışların azalması sonucu bir kıtlık dönemine girecek. Su’yu gelecekte ticaretin bir numaralı metası haline getirmek isteyenler, bugünden dev cirolara ulaştılar. Şuan itibarıyla Dünya nüfusunun %5’i suyu parayla satın alıyor. İnsanlığın sadece % 5’i, suya 1.3 katrilyon Dolar ödüyor. Gelecekte yaşanacak savaşlar ekonomik nedenlerden değil, su’dan sebeplerden çıkacak.”

prof.dr. doğan yaşar GELECEKTE YAŞANACAK SAVAŞLAR SU’DAN SEBEPLERDEN ÇIKACAK… dunya su gunu engencder turgutreis panel 1

Panel öncesinde Engençder Kültür Sanat Grubu üyelerinden Nurcan Arık’ın kanun taksimi, sonrasında da Kültür ve Turizm Bakanlığı cam sanatçısı Nasuf Cömert’in, soğuk cam sanatı performansı etkinliğe renk kattı.

Katılımcılar arasında DSP Bodrum Belediye başkan adayı Mehmet Necati Utkan, Vatan Partisi Bodrum Belediye Başkan adayı Şeref Bozkurt, İyi Parti meclis üyesi İsmail Uslu, DP meclis üyesi Selahattin Zengin’de vardı.

 

prof.dr. doğan yaşar GELECEKTE YAŞANACAK SAVAŞLAR SU’DAN SEBEPLERDEN ÇIKACAK… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… DALAMAN MEHMET KOCADONU BAGRINA BASTI 1 1
 • KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… mehmet tosun banner 2
 • KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… Hakan Durna SM Con 05

Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon ile “Büyük Halk Buluşmaları” Dalaman’dan başladı…

Kocadon, “Sağlığa, eğitime, sanata, kültüre, spora önem veren; güçlü bir kent, güçlü bir Muğla ekonomisi için geliyorum. Ne üretirseniz tüketmesi benden!” diyerek üreticinin, esnafın, turizmcinin, çocukların, gençlerin kısacası tüm Muğla halkının umudu oldu.
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine sayılı günler kala “Büyük Halk Buluşmaları”nı Dalaman’dan başlatan Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon’u binlerce Dalamanlı vatandaş karşıladı. Büyük bir sevgi seli olup akan Dalamanlılar, Mehmet Kocadon’u bağrına bastı.  23 Mart Cumartesi günü Dalaman’da düzenlenen Mehmet Kocadon ile Büyük Halk Buluşmasına binlerce vatandaş katıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla coşku içinde Mehmet Kocadon’un adını haykıran kalabalık, değişim rüzgarını Dalaman’dan Muğla il geneline şiddetle estirmeye başladı.
KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… DALAMAN MEHMET KOCADONU BAGRINA BASTI 5

“İMKANSIZLIKLARI BAŞARMAK İÇİN GELİYORUM”

Büyük alkış ve tezahüratlar arasında Dalamanlılara seslenen Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon ise seçim atmosferinde son günlere gelindiğini ifade ederek, “Hiç tereddüdümüz yok ki sizin kardeşiniz, içinizden çıkardığınız bir değer, büyük şehre yavaş yavaş emin adımlarla gidiyor. Gece gündüz dağlarda, ilçelerde, köylerde çalışıyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar kurtulamayacaklar çünkü Muğla’da değişim rüzgarı esiyor, Muğla değişim istiyor! Bu değişim rüzgarının adı da, hepinizin çok iyi bildiği Mehmet Kocadon ve Demokrat Parti’dir. Dedelerimizin, babalarımızın, annelerimizin partisi ile geliyor bu değişim rüzgarı. Esas önemlisi de, birlik beraberlik içinde geliyor, seçilmişlerin itibarını Muğla’da geri vermek için geliyor, imkansızlıkları başarmak için geliyor. Ben çiftçi bir aileden geliyorum, o yüzden halkımızın tüm sorunlarını çok iyi biliyorum. Ellerimde nasır vardı. Hayvancılık da yaptım turizm de hatta kamyonculuk bile yaptım. Ben sizin içinizden biriyim. Taşıma sektörünün derdini de biliyorum. Ve ilk defa  1999 yılında kurulan Ortakent Yahşi’de, belde belediye başkanlığı yaptım, ardından 2009’da ilçe belediye başkanlığı ve 2014’ten beri de Bodrum Yarımadası Belediye Başkanlığı yapıyorum. Bu dönemde on tane belediye kapattım, on tane belediyenin borçlarına ve personeline sahip çıktım. Hiçbir zaman mazeret üretmedim. Çünkü biz bu işi biliyoruz. Biz hiçbir zaman kibir ile belediye başkanlığı yapmadık, sizlere yukarıdan bakmadık. Çünkü ben, sizin içinizden çıkardığınız bir değerim. Gelin bu güzel kardeşimize Dalaman’ım, bir destek de siz verin” dedi.
KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… DALAMAN MEHMET KOCADONU BAGRINA BASTI 7

“SENİN GÖREVİN YÖRENDEKİ İNSANIN EKONOMİK SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK!”

Milenyum çağından sonra belediye başkanlığının artık farklı bir boyuta taşındığını ifade eden Mehmet Kocadon, “Onlar ise hala eski çağlarda kalmışlar. Billboard reklamlarında asfalt dökmüş onu gösteriyorlar, otogar gösteriyorlar, yol kaldırım vs. gösteriyorlar. Arkadaşlar, bunlar daire başkanlarının yapacağı işler. Senin işin bunun ekonomisini bulmak, mevcut hükümetten ödenek bulmak, insana saygılı nesil yetiştirmek! Senin görevin eğitime, sağlığa, spora, kültür – sanata katkı vermek, bölgenin tanıtımını yapmak. Senin görevin bunlar! Yörende yaşayan şu güzel insanların ekonomik seviyesini yükseltmek senin görevin! Sen ise nerede kalmışsın! Geç bunları kardeşim! Ne yaptın ki sen? Dalaman’a nasıl bir ekonomik güç sağladın, tanıtımının neresindesin, markalaşmanın neresindesin? Portakalını markalaştıramadın, limonunu markalaştıramadın!  Sahilinden bile faydalanamıyorsun! Bir tek şey yapıyorsun; o da suya zam yapmak! Tek bildiğimiz de bu seninle ilgili! Zam! Şoför esnafımızın ekmeğiyle oynarsın, köylünün ürettiği ürününü pazarlayamazsın, bunlarla ilgili de ayrıca hiçbir çalışma yapmazsın. Hala gelip de ‘bana oy verin’ diyorsun. Yok, arkadaşım! Oy almak artık o kadar kolay değil! O kısmı kapattık. Şimdi bu işi bilen, görev aldığı yerlerde belediyesi ile şehrini bütünleştirmiş, marka yapmış bir ustayı hadi bakalım Muğla büyükşehre getirin de, bu güzelliklerin hepsini Bodrum’da olduğu gibi Dalaman’ımızda da yapalım güzel insanlar” şeklinde konuştu.
KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… DALAMAN MEHMET KOCADONU BAGRINA BASTI 11

“NE ÜRETİRSENİZ TÜKETMESİ BENDEN”

Vizyon sahibi olmayanların, çözüm üretemeyenlerin, ekonomiyi iyileştiremeyenlerin o koltukta oturamayacağını da sözlerine ekleyen Mehmet Kocadon, “Peki, oturursan ne olur biliyor musun? Sadece o koltuğun başkanı olursun. Önemli olan gönüllerde, bu halkın başkanı olmaktır. Çiftçi kardeşim, üret ürününü üretebildiğin kadar, otlat kardeşim otlatabildiğin kadar, turizmci kardeşim, yap yatırımını yapabildiğin kadar, esnaf kardeşim, koy dükkanına koyabildiğin kadar mal! Hepsinin, -burada sözünü veriyorum arkadaşlar- ne üretirseniz tüketmesi benden. Eğer pazarlayamazsam da, bir daha karşınıza gelmeyeceğim. Ben ki bu işi bilen bir insanım arkadaşlar. Sizden bir defalığına mahsus ödünç oy istiyorum.  Dalaman’ı farklı bir boyutta Dalaman yapmak için. Dalaman’ın geleceği için. Havalimanın var ama yeterince faydalanamıyorsun. Bakın bunlar çok önemli arkadaşlar, çünkü yatırımcıya, esnafa, işletmeciye sahip çıkmazsan, bu insanlara çare üretemezsen hep böyle kısır döngüde kalırsın” diye konuştu.
Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon’a Dalaman Büyük Halk Buluşmasında eşi Hülya Kocadon, DP Muğla İl Başkanı İsmet Köse, DP Muğla Eski Milletvekili İrfettin Akar, DP Dalaman Belediye Başkan Adayı Beyhan Korkut ve eşi Hatice Korkut, DP Muğla merkez ve ilçe başkanları, DP Dalaman Meclis Üyesi Adayları, partililer ve vatandaşlar eşlik etti.
Mehmet Kocadon ile Dalaman Büyük Halk Buluşması, Ece Seçkin konseriyle devam etti.
KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… DALAMAN MEHMET KOCADONU BAGRINA BASTI 13

KOCADON: BİLDİĞİ TEK ŞEY SUYA ZAM YAPMAK… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

“GELECEĞE TOHUM AT” PROJESİNİN İLK AYAĞI DEREKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

jcı bodrum “GELECEĞE TOHUM AT” PROJESİNİN İLK AYAĞI DEREKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ… arena bodrum 11j
 • jcı bodrum “GELECEĞE TOHUM AT” PROJESİNİN İLK AYAĞI DEREKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ… mehmet tosun banner 2
 • jcı bodrum “GELECEĞE TOHUM AT” PROJESİNİN İLK AYAĞI DEREKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Bodrum Şubesi tarafından hayata geçirilen “Geleceğe Tohum At” adlı projenin ilk ayağı Dereköy Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Toprakla buluşturulan atalık tohumlar Manisa Karaoklar Ekolojik Yaşam Çiftliği’ne gönderilecek. Fide haline gelen tohumlar, burada yetiştirilerek çoğaltılacak. Proje hakkında bilgiler aktaran JCI Bodrum Şubesi 2019 Dönem Başkanı Aslı Mercan, şöyle dedi:

“Projemiz ekolojik istihdam projesidir. Bu projeyi hayata geçirirken amacımız ata tohumlarını toplayıp, ardından çoğaltıp tekrar üreticiye dağıtmak ve onların yaşamasını sağlamak. Bu esnada da çocuklarda bu bilinci aşılamak için onlarla birlikte tohum dikme etkinliği yaptık. Katılım da çok güzel. Biz bugün sahip çıkıyoruz, yarın onları daha değerli ve kıymetli yerlere getirecek olanlar çocuklarımız. Çocuklarımıza şimdiden ata tohumunun kıymetini anlatalım. dedik.” dedi.

Projenin sonraki aşamalarından da bahseden Mercan, “Türkiye’nin en iyi ekolojik tarım çiftliği ödülü alan Karaoklar Çiftliği büyük destekçimiz. Ekolojik tarımla ilgili eğitimleri onlar verecek. Verdikleri eğitim sonrasında ekolojik çiftçilik yapmaya başlayan insanlardan da alım garantili olarak bir anlaşma sağlayacaklar. Projemizin mentörlüğünü onlar gerçekleştiriyor. Bundan sonraki aşamada ise Nisan ayında eğitimimiz başlayacak. Çiftçilik yapmak isteyen ya da tarıma yönelmek isteyen herkes ücretsiz olarak bu eğitimlere katılabilir. Eğitimlerden sonra da bir tohum takas şenliğimiz olacak. Şenlikle beraber hem ata tohumunu insanlarla paylaşacağız hem de insanların evlerinde yok olmak üzere olan ata tohumlarını toplayıp çoğalmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Dereköylü çok sayıda çocuk, ata tohumlarını toprakla buluşturdu. Etkinlikte çocuklara kitap hediye edildi. Çocuklar, etkinlikte halat çekme yarışı ve çuval yarışı yaparak keyifli vakit geçirdi.

jcı bodrum “GELECEĞE TOHUM AT” PROJESİNİN İLK AYAĞI DEREKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ… arena bodrum 1 1

jcı bodrum “GELECEĞE TOHUM AT” PROJESİNİN İLK AYAĞI DEREKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler