Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ARABULUCULUK PANELİ BODTO’DA GERÇEKLEŞTİ…

Yayınlanan

açık

dava Şartı arabuluculuk ARABULUCULUK PANELİ BODTO’DA GERÇEKLEŞTİ… arabuluculuk paneli bodto
dava Şartı arabuluculuk ARABULUCULUK PANELİ BODTO’DA GERÇEKLEŞTİ… divenire group2

Çağdaş Holding ve Etik Arabuluculuk Merkezi işbirliği ile 15 Mart Cuma günü, BODTO konferans salonunda “Dava Şartı Arabuluculuk” konulu panel gerçekleştirildi. 

Panele; Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) Üyesi Yaşar Şimşek, Muğla Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla Adalet Komisyonu Başkanı Bilal Saydam, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, Bodrum Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tolga Yamalı, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Serhat Işık, Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, Meclis Üyesi Toros Demirdöven, Bodrum Adliyesi’nde görevli savcı ile hakimler, basın mensupları ve avukatlar katıldı.

T.O.B.B. Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çiğdem Kırca moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Adem Albayrak, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Başkanı İlker Koçyiğit ise konuşmacı olarak yer aldı.

HSK Üyesi Yaşar Şimşek, Bodrum gibi güzide bir turizm merkezinde olmanın gurur kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Yargımızın sorunlarını konuşmak, bu konuda mesafe almak bizim için çok önemli. Arabuluculuk hararetle desteklediğimiz bir konu.  Yargıtay’ımızın iş kapasitesi tüm Dünya Yargıtaylarından daha fazla. Ama bu son dönemde alternatif uyuşmazlık çözümlerinin devreye girmesiyle dava yükleri de azalıyor. Biz arabuluculuk, tahkim, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, davaların ertelenmesi gibi bu sisteme katkı veren bütün müesseseleri destekliyoruz. Ben bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese, Bodrum Ticaret Odamıza çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle bu toplantının çok faydalı geçeceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Çiğdem Kırca ise panel başlangıcında açıklamalarda bulunarak “Arabuluculukta önemli olan uyuşmazlık tarafların kendi iradeleri ile sonuca ulaşması. Dava şartı olarak kabul edilmesinin nedeni ise insanlara bu kültürü alıştırmaktır. Eğer toplumun kültüründe bu alışkanlık oluşmazsa bundan bir sonuç alamayız. Arabuluculuğun kabul edilebilir ve Dünyada bu kadar yaygın olmasının sebebi dostane bir çözüm yolu olması, ucuz olması, zaman açısından çok daha kısa sürede bitmesi. Önemli olan uyuşmazlık taraflarının kendi iradeleri ile bir araya gelmesidir.” dedi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar da Dünyadaki yargı sisteminden bahsederek, köyden kente göçün artması ile hak arama bilincinin de arttığına ve geçen yıla göre her yıl %20 oranında davaların artacağına işaret ederek, amacın sorunların daha barışçıl ve kısa sürede çözümlenmesinin olduğunu belirtti. “Arabuluculuk yargının bir alternatifi değildir, bunu özellikle belirtelim. Yargı her zaman var olacak, mahkemelerimiz her zaman olacak.” diyen Öztatar, Arabuluculuk sayesinde ticari davaların da daha kısa sürede çözümlendiğinin altını çizdi.

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Adem Albayrak ise, arabuluculuk sürecinin tercih edilme nedenlerini açıklayarak şunları kaydetti: “Günümüzde uyuşmazlıklar eskiye göre daha çetrefilli hale geldi. Bu uyuşmazlıkları çözmede sadece Türk yargı sistemi değil, Dünyadaki tüm yargı sistemleri sıkıntıya girdi. Bu sıkıntının ardından insanlar alternatif çözüm yolları aradı. Arabuluculuk sayesinden insanlar uyuşmazlıkları daha kolay çözerek bu süreci daha mutlu atlatıyorlar.” ifadelerini kullandı.

BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ise “Tüm katılımcıları BODTO adına saygıyla selamlıyorum.” diyerek şunları ifade etti: “Arabuluculuk sistemi ile uyuşmazlıklarda sorunların çözümü için getirilen bu düzenleme ile mahkemelerdeki bazı sorunlarında sonlanacağına inanıyoruz. Bodrum’da ortalama yıllık istihdam 40 binden 80 bine kadar ulaşıyor; buna bağlı olarakta çok çeşitli iş dünyasını ilgilendiren birçok uyuşmazlık yaşıyoruz. Bunların uzun sürmesi de mağduriyet yaratmakta. Dünyanın tecrübe ettiği uyuşmazlıkların mahkeme dışında çözülmesi sisteminin Türkiye’de de iyi bir tecrübeye konu olacağına inanıyoruz. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da ifade ettiği gibi Ticaret Odaları ve Borsalar bu örgütlenmede mümkün olan desteği vermek niyetinde.”. Gelişen insan ilişkileri ile modern toplamlarda örgütlenmelerin sivilleştiğine dikkati çeken Akkaya, “Ben bu uyuşmazlık çözümlerinin mahkeme dışında da aranmasının Türk iş hayatına da katkı sunacağını düşünüyorum. Bu vesileyle bu faydalı panelin düzenlenmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara, kişilere çok teşekkür ediyorum. Bu entelektüel birikimi bizim tüccarlarımıza hukukçularımıza sunduğunuz için çok teşekkür ederiz, sağ olun var olun.” dedi.

Toplantıda Etik Arabuluculuk Merkezi adına konuşan YK Başkanı Burcu Cılız ise, Arabuluculuk çözüm yolunun sunduğu fırsatlara dikkat çekerek, “Arabuluculuk ile toplumsal uzlaşmaya da katkı sağlıyoruz. Uzlaşma kültürünün oluşması için iş insanlarının, ticaret odalarının, STK’ların, hukukçuların ve arabuluculuk merkezlerinin birlikte hareket ettiğini görmek en büyük hedefimiz. Bugünkü toplantımız ile de bu kültürün yaygınlaşması adına katkı vermeyi umuyoruz.” dedi.

Panel soru-cevap bölümü ile sonlanırken ardından Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ve Meclis Üyesi Toros Demirdöven tarafından katkılarından ötürü HSK Üyesi Yaşar Şimşek’e, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’e, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Adem Albayrak’a, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Başkanı İlker Koçyiğit’e, Muğla Başsavcısı İlyas Yavuz’a, Bodrum Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tolga Yamalı’ya ve Etik Arabuluculuk Yönetim Kurulu Başkanı Burcu Cılız ve Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Yılmaz’a teşekkür plaketleri takdim edildi.

dava Şartı arabuluculuk ARABULUCULUK PANELİ BODTO’DA GERÇEKLEŞTİ…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

STS BODRUM’A COŞKULU KARŞILAMA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

sts bodrum okul gemİsİ STS BODRUM’A COŞKULU KARŞILAMA… sts bodruma muhte em kar  lama 1
sts bodrum okul gemİsİ STS BODRUM’A COŞKULU KARŞILAMA… divenire group2

STS Bodrum “Ege’den Karadenize 100. Yılında Gazi’nin İzinde” yolculuğundan döndü.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün denizcilik ülküsünü gerçekleştirmek için 18 yıldır engin denizlerde bayrağımızı dalgalandıran Türkiye’nin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum, 7 Mayıs’ta Bodrum’dan Samsun’a başlattığı kutlu yolculuğunu 19 günde tamamlayarak yuvaya döndü. Bodrum’dan demir aldıktan sonra sırasıyla İzmir, Çanakkale ve İstanbul’da mola veren STS Bodrum, Cumhuriyetin sembolü limanlarda ağırladığı ünlü konuklarıyla adını tüm Türkiye’ye duyurdu.

16 Mayıs’ta, Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’ne katılan STS Bodrum Okul Gemisi, İstanbul Boğazı’nı geçerek Samsun’a hareket etti.

sts bodrum okul gemİsİ STS BODRUM’A COŞKULU KARŞILAMA… sts bodruma muhte em kar  lama 2

Bodrum Kalesi önünde görkemli karşılama…

Samsun’daki kutlamalarda yelken açan ve Türkiye’nin yıldızı olan STS Bodrum Okul Gemisi buradaki etkinliklerin ardından Bodrum’a doğru yelken açtı. Bu sabah Bodrum’a gelen STS Okul Gemisi için denizde ve karada muhteşem bir karşılama töreni gerçekleştirildi. Kumbahçe sahil boyunca beraberindeki irili ufaklı teknelerle birlikte geçiş yapan STS Bodrum, Bodrum Kalesi önünde biriken kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından karşılandı. Vatandaşların ellerinde Türk bayrakları ve alkışlarla beklediği STS Bodrum, liman girişinde tekneler, optimist ve laserler tarafından alkışlar ve siren sesleriyle selamlandı.

STS Bodrum Okul Gemisi Bodrum Limanı’na girerken denizde ve karada muhteşem bir selamlama ile karşılandı…

Karşılama törenine, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcıları Önder Batmaz ve Ummahan Yurt, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediyesi’nin meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bodrum Bandosunun marşları eşliğinde limana yanaşan STS Bodrum Okul Gemisi’ne çıkan Başkan Aras, mürettabatı tek tek selamlayarak kutladı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras burada yaptığı konuşmada çok gururlandığını belirterek, milli mücadelenin 100’üncü yılında gerçekleştirilen bu projeyi Atatürk ve Cumhuriyet sevdalılarına armağan ettiklerini söyledi. 19 Mayıs 1919’un Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ve milli mücadeleyi başlattığı gün olduğunu kaydeden Başkan Aras, aynı zamanda milli mücadele destanını anlatan büyük nutkun da başlangıcı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“İşte biz bu ruhla bütün bu arkadaşlarımızla beraber 16 Mayıs’ta İstanbul’dan tıpkı Atatürk’ün Bandırma Vapuruna bindiği gibi bizim yelkenli okul gemimize binerek Samsun’a hareket ettik ve aynı Atatürk’ün 19 Mayıs sabahı Samsun’a ayak bastığı Tütün İskelesi’nden Samsun’a vardık. Bunun manası şuydu; Evet biz Bodrumlular olarak Atatürk’ün mirasına sahip çıkıyoruz. Cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz. Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk.”

sts bodrum okul gemİsİ STS BODRUM’A COŞKULU KARŞILAMA… sts bodruma muhte em kar  lama 3Duygusal anlar yaşandı…

Tüm mürettebatı ile STS Bodrum’a “hoş geldiniz” diyen Aras, limandaki coşkuya katılan Bodrum halkına da “Bu gemi de sizlerin, bizler de sizlerin hizmetinizdeyiz. Hep beraber daha nice böyle güzel projelere, daha nice Atatürk sevdalılarına, daha nice Türkiye Cumhuriyeti sevenlerine ve gençlerine bu projeyi armağan ediyoruz.” diye konuştu.

Başkan Aras daha sonra kızı Defne ile birlikte STS Bodrum Okul Gemisi kaptanı Mustafa Cengiz’e çiçek vererek tebrik etti. Kaptan Cengiz, “Karadeniz’in adı gibi kara sularından Bodrum’a aydınlık getirdik” sözleriyle vatandaşları selamladı. Başkan Aras’ın konuşmaya davet ettiği STS Bodrum’un tasarımcısı Yücel Köyağasıoğlu ise gördüğü manzara karşısında duygulanarak, konuşma yapamadı.

Karşılama merasimindeki coşku, Bodrum Yörük Obası Derneği halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam etti. Vatandaşlar da STS Bodrum okul gemisine çıkarak, mürettebatla kucaklaştı.

sts bodrum okul gemİsİ STS BODRUM’A COŞKULU KARŞILAMA…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM ŞEHİR TİYATROSU KURSLARI BAŞLIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum şehir tiyatrosu BODRUM ŞEHİR TİYATROSU KURSLARI BAŞLIYOR… bodrum sehir tiyatrosu kurslari
bodrum şehir tiyatrosu BODRUM ŞEHİR TİYATROSU KURSLARI BAŞLIYOR… divenire group2

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Temmuz ve Ağustos aylarında tiyatro kurslarına başlıyor.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları, sanat ve bilgi birikimlerini geleceğin sanatçı adaylarına aktarabilmek amacıyla tiyatro kursları düzenledi. 27 Mart 2019’da birinci yılını dolduran Şehir Tiyatrosu, yaz sezonunda oyunculuk, diksiyon ve etkili konuşma, çocuklar için yaratıcı drama olmak üzere üç ayrı dalda kurs açıyor. Herodot Kültür Merkezi’nde verilecek kurslarla, Bodrum’da yaşayan ve tiyatroya gönül vermiş genç, büyük ve çocukların bir kez daha tiyatro ile buluşturulması hedefleniyor.

Kurslar, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilecek…

Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü’nün kurslarına katılmak isteyenler, Herodot Kültür Merkezi’ne giderek başvuru kayıt formunu doldurabilecekler. Başvuru için son kayıt tarihi 25 Haziran 2019 olarak açıklandı.

İletişim: 0532 212 33 56

bodrum şehir tiyatrosu BODRUM ŞEHİR TİYATROSU KURSLARI BAŞLIYOR…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

S-400’LER MİLAS HAVA LİMANINA MI KONUŞLANACAK?

Yayınlanan

açık

Tarafından

s-400 mİlas S-400’LER MİLAS HAVA LİMANINA MI KONUŞLANACAK? s 400 ler milas kurulacak 1
s-400 mİlas S-400’LER MİLAS HAVA LİMANINA MI KONUŞLANACAK? divenire group2

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sitemlerinin kurulacağı yerlerden birinin, Milas-Bodrum Havalimanı olduğu iddia edildi. 

Rusya’dan alınacak olan S-400 hava savunma sitemlerinin kurulacağı yerlerden birinin, Milas olduğu öne sürüldü. Söz konusu habere göre; S-400’ler için Milas ve Dalaman’ın uygun olduğu düşünülüyor. Bu bölgelerin, gerek yakın tehditlere karşı savunma, gerek en etkin menzil açısından en uygun noktalar olduğu değerlendiriliyor.

Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın alımının önünü açan tarihi bir anlaşmaya imza attı. ABD’nin karşı çıktığı, Türkiye’nin ‘Geri dönüş yok’ dediği S-400’lerin, Türkiye’de ilk durağı Akıncı Hava Üssü olarak bilinen Mürted Üssü olacak. Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu noktalar arasında Muğla’dan da iki yer belirlendi.

s-400 mİlas S-400’LER MİLAS HAVA LİMANINA MI KONUŞLANACAK? s 400 ler milas kurulacak 2Bazı basın kuruluşlarında yer alan haberlere göre; bataryalar, gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli bir şekilde belirleyeceği noktalara gönderilecek. Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu noktalar arasında Muğla’da iki yer belirlendi. Buna göre, bataryalardan birinin Milas Hava Meydanı’na konuşlandırılması üzerinde duruluyor. Güney Ege bölgesinden gelebilecek hava tehditlerine karşı bu meydana yerleştirilecek bir batarya S-400 sistemi sayesinde, özellikle Girit adasına bulunan üslerden ve Santorini adasında bulunan hava meydanından gelebilecek tehditlere karşı gerekli önlemin alınabileceği düşünülüyor. Muğla bölgesindeki ikinci nokta olarak Dalaman belirlendi. En önemli yedek meydanlardan biri olan Dalaman, bulunduğu konum itibariyle bir batarya S-400 ile takviye edildiği takdirde Batı Akdeniz ve Güney Ege denizinde çok iyi bir atış desteği ve koruma sağlayacağı düşünülüyor.

Füze menzili yaklaşık 400 kilometre olan S-400’ler, 185 kilometre yükseklikteki hedefleri vurabiliyor. Sistem, 600 kilometre uzaklıktaki hedefleri algılıyor, 10 saniyeden az sürede hedefe tepki verebiliyor.

s-400 mİlas S-400’LER MİLAS HAVA LİMANINA MI KONUŞLANACAK?  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler