Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUN CEREMESİ…

Yayınlanan

açık

ali peltek ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUN CEREMESİ… ali peltek makale
ali peltek ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUN CEREMESİ… divenire group2

İsmi dünyaya mal olmuş coğrafi bir konumda sürdürüyoruz yaşamımızı.

Yaşadığımız yerin tanınırlığı, son kırk yıla damgasını vuran turizm hamlesi ve dijital çağın dünyamızı global bir köy haline dünüştürmesi diyebiliriz.

Bodrum’a ayak bastığım zamandan bu yana, bir kartpostalın içinde yaşıyormuşum hissi gelip bulmuştur beni açıkçası. Her güzelin kusuru vardır ve ya olabiliyor. Öyle zamanlar ve konuyu ele alışlar oluyor ki: ortaya çıkan olumsuz resim, güzelliği gölgeler hale gelebiliyor.

Hepimizin malumu, bir trafik sorunu mevcut beldemizde, ağırlıklı olarak yetersiz park yeri ve hatalı park durumlarında fotoğrafa giren. Kimi konuya vakıf görüş sahiplerine göre, “plansız ve hesapsız şekillenen yerleşkelerde” bu tarz sorunlar kaçınılmaz addediliyor. Fakat devlet, zikredilen sorunu kontrol altına alıp, gidermek konusunda mükellef durumda olduğundan, kriter ve selahiyetleri belirleyip, alana hakim olmak için kendini gösteriyor.

Yaşadığımız güzide coğrafyada dağınık ve değişik yerleşim bölgelerinde trafiğin kontrolü ve sevki idaresi Jandarma ve Polis birimlerinde. Yalnız bir de “Trafik Zabıta” birimi mevcut. Büyükşehir yasası ile birlikte adını sıkça duyar olmuştuk. İlgili kolluk kuvvetlerine, trafikle ilgili yaşanılan ihlali bildirdiğimizde, bizi “Trafik Zabıta” birimine yönlendiriyorlardı. Dile getirmek istediğim konu, tam da burada başlıyor işte. Sanırım bir vatandaş şahit olduğu trafik kuralı ihlalini “Trafik Zabıta” birimine bildiriyor. İhbarı alan birim, Emniyet uhdesinde bulunan POLNET ile irtibata geçip, plaka üzerinden cezai işlem uyguluyor. Cezai işlem uygulanan vatandaş, durumu hukuka aykırı bulup, “Trafik Zabıta” biriminin böyle bir selahiyeti olmadığı savından yola çıkarak konuyu Danıştay’a taşıyor.

Danıştay, 2015 yılında Trafik Zabıta’nın, trafik ihlalleri konusunda müdahil olamayacağı kararını veriyor. Bodrum Belediyesi, halktan gelen talep ve tanımlama ile ilgili belirsizlik üzerine karara itiraz ediyor. 13.04.2018 yılında T. C. DANIŞTAY İdari Dava Daireleri Kurulu “Yasalara aykırı park etmiş araçların çekilmesi konusunda belediyelere herhangi bir yetki tanınmadığı” kararını veriyor.

Yıllar içinde öyle ya da böyle şekillenip, büyüyen bir yerleşke var. Bu bölge, “Bacasız Sanayi” olarak tanımlanan turizm sezonunda, yoğun bir araç yığılmasına maruz kalıyor. Şehir planlanırken park alanları göz ardı edilmiş. Bu benim görüşüm…

Muğla il tabelasından bu yana geçen her araç, “altın yumurtlayan tavuk” olarak görülüyor olmalı ki, trafikte olabildiğince müsterih bir şekilde ihlalde bulunuyor. Bu konu ile ilgili iki kez savcılığa müracaat ettim. İkisinde de takipsizlik verildi. Son edindiğim bilgide, Bodrum Jandarma Trafik ekiplerinin sekiz tane aracı mevcut. Ama bu araçların hepsi aynı anda mobilize olamıyor. Mücavir beldelerle birlikte geniş bir alandan sorumlular.

Polis Trafik şubesi elinden geldiğince görevini yapıyor ama, özellikle kaldırım iniş – çıkış güzergahlarında hak ihlallerinin sonu gelmiyor.

Şimdi şunu soruyorum? “Trafik Zabıta” ekipleri sadece, meydana gelen kazadan sonra yola dökülen yakıtın üzerine talaş dökmekle mi mesul? İsterseniz bir gün Bodrum’un herhangi yerinde bir kural ihlalini bildirin, geçen süreyi not edince ne demek istediğimi anlarsınız.

Cadde ve sokaklarda bulunan uyarı- işaret levhaları, şehrin doğal bitki örtüsü sanılacak kadar çoğaltılsada, caydırıcı önlemler alınmadıkça, özellikle dezavantajlı güruh için yaşanılan zorluk devam edecek. İlgili iradeye düşen, konuyu enine boyuna masaya yatırıp, yaşam kalitesinin artırılması için önlemleri almak olmalıdır.

ali peltek ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUN CEREMESİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… tavsanburnu halk plaji 1
kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… divenire group2

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen Ramazan Bayramı’nda açılışı yapılan halk plajında bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti ödenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca İçmeler mevkisinde 15 dönümlük denize sıfır alana yapılan ve yaklaşık 3 milyon TL’ye mal olan 1000 kişi kapasiteli plajın açılışı Ramazan Bayramı’nın ilk günü yapılmıştı. Girişlerin ücretsiz olduğu plaj, yoğun ilgi görüyordu.

Bakanlığın iştiraki olan Turaş Turizm A.Ş. tarafından işletilen Halk Plajı’nda bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti alınacağı bildirildi. Sabah saat 08.00’da açılıp, akşam 21.00’a kadar açık kalan plajda şezlong ve puf ücreti 10 TL olarak belirlendi. Otoparkta araç için 10 TL, motosiklet için ise 5 TL ücret verilecek.

Ücretlendirmelerin 17 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Turaş Turizm A.Ş. yetkilisi Cem Sultan Saran, plaja girişlerin halen ücretsiz olduğunu ifade ederek “Bakanımız zaten girişlerin ücretsiz olduğunu açıklamıştı. Sadece şezlong ve otopark ücreti var. Koruma ve kontrolü sağlayabilmek adına daha çok buradaki misafirlerin talepleri ile de gerçekleşen bir şey oldu. Bakan Bey’in söylediği gibi giriş ücreti yok, sadece şezlong ve otopark ücretli. Yiyecek içecek ücretlerimiz de oldukça makul” diye konuştu.

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… berfin ameliyat
berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… divenire group2

Eski erkek arkadaşının yüzüne asit atması ile tanınmaz hale gelen 17 yaşındaki Berfin Özek’in, 10 saat süren ilk ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Berfin Özek’in 10 saat süren ilk ameliyatını yapan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Ağız ve burunla ilgili girdiği operasyonda Berfin’in göz kapakçıklarına da operasyon ile düzelttiğinin müjdesini verdi. Berfin’in boynuna ve yüzüne silikon aparatlar yerleştirildi, kendi vücudundan alınacak doku ile genç kız yeni yüzüne kavuşacak.

İskenderun’da eski sevgilisi tarafından yüzüne kezzap dökülerek hayata küstürülen Berfin Özek, estetik operasyon için Cuma günü sabah saatlerinde Bodrum’a gelmişti. Ameliyat süreci başlayan Berfin, Bodrum Acıbadem Hastanesi’ne yatırılarak işlemleri başlatılmıştı. Berfin’in ilk ameliyatı 10 saat sürdü. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, tarafından yapılan operasyon sonrası sevindirici haberi paylaşarak Berfin’in burun ve dudaklarına yapılan operasyonun yanı sıra, göz kapaklarına da bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı.

VÜCUDUNDAN DOKU ELDE EDİLİP YÜZ YAPILACAK

Burnuna yeni bir delik açılan ve burnu düzeltilen, üst dudağı burnundan ayrılan Berfin’in göz kapakçıklarına sürpriz bir şekilde da operasyon düzenlendi. Vücuduna silikon (Balon) yerleştirilen Berfin’e kendi vücudundan doku elde edilerek yeniden yüz yapılacak. 1,5 ay boyunca 3 günde bir serum enjekte edilecek balon, Berfin’in yüzü boyutuna gelene kadar devam edecek. Yapılan bu işlemin ardından büyük operasyon başlayacak. Vücudundan alınan yeni doku ile Berfin yeni yüzüne kavuşacak.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf ilk ameliyattan sonra yaptığı açıklamada, “Ameliyattan önce yaptığımız bilgilendirme toplantısında, size verdiğimiz ameliyat bilgilerinin biraz daha ötesine geçtik. Göz kapaklarındaki problemler giderildi yeniden yapıldı. Yine ağız çevresindeki çekintiler, şekil bozuklukları düzeltildi ve beraberinde üst dudak ve burnun birbirine yapışması söz konusuydu, burun delikleri kaybolmuştu. Burun deliklerinden biri yoktu, burun deliği oluşturuldu, burnun şekli eğriliği düzeltildi” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİK İKİNCİ AMELİYATTA

Prof. Dr. Mutaf bu ameliyat sonrasından çok büyük bir değişiklik olmayacağını, asıl değişikliğin 2’inci ameliyattan sonra olacağını açıklayarak “büyük değişiklik aslında ikinci ameliyatta ortaya çıkacak ama şuanda Berfin’in profilinde ve genel görüntüsünde, aynı zamanda ağız ve göz kapağı fonksiyonlarında onu rahatlatacak çok büyük değişiklikler olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

KRİTİK BEKLEYİŞ BAŞLADI

Prof. Dr. Mehmet Mutaf kritik sürecin başladığını, yaklaşık 4 gün sonra müjdeyi vereceğini belirterek “Yaklaşık 12 saat süren bir anestezi ve ameliyattan sürecinin sonrasında mutlaka bu geceyi oldukça zor geçireceğiz ve dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç. Ama yarından sonra rahatlarız, hastamızda bizde. Gerek pansumanları gerek tıbbi bakımları sürecek ama bu ameliyatın başarısı ile ilgili kritik bir 3-4 günümüz var. Enfeksiyon riskleri ve diğer risklerin ortadan kalkmasını müjdelemek için. Bundan sonrasında ben de bu haberi izleyen, Berfin’i merak eden diğer insanlar gibi artık bir manada dua zamanına geçeceğim” ifadelerini kullandı.

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… proje ekibi
bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… divenire group2

Bodrum’da Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi oluşturuluyor.

Bodrum Belediye Başkanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği işbirliğiyle hayata geçirilecek olan “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi” projesinin ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye-AB finansmanı ile başlatılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulayıcısı olduğu “Competitiveness and Innovation Sector Operational Programme (Rekabetçi Sektörler Programı)” kapsamındaki “1.2 Yaratıcı Sektörler” hibe çağrısına yönelik proje geliştiren Bodrum Belediyesi, bu doğrultuda “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi”nin Bodrum’da kurulması için harekete geçti. İlk toplantısını Mayıs ayında gerçekleştiren proje ekibi, ikinci buluşmasında fon kaynağı yaratılması konusunu ele aldı.

Bodrum Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) ortaklığı ile yürütülmesi planlanan “Maritime Industries Design Centre in Bodrum (Bodrum Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi)” projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na fon kaynağı yaratılması için başvuru yapılacak.

Başvuru öncesi yapılan değerlendirme toplantısına, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Av. Turgay Kaya ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Tuğba Uzma Uysal, Dr. Ceray Aldemir, Dr.Efe Dündar, Dr. Berkan Hamdemir, Av. Ümit Metin ve hibe projeleri geliştirme ekibi katıldı.

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler