Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUN CEREMESİ…

Yayınlanan

açık

ali peltek ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUN CEREMESİ… ali peltek makale

İsmi dünyaya mal olmuş coğrafi bir konumda sürdürüyoruz yaşamımızı.

Yaşadığımız yerin tanınırlığı, son kırk yıla damgasını vuran turizm hamlesi ve dijital çağın dünyamızı global bir köy haline dünüştürmesi diyebiliriz.

Bodrum’a ayak bastığım zamandan bu yana, bir kartpostalın içinde yaşıyormuşum hissi gelip bulmuştur beni açıkçası. Her güzelin kusuru vardır ve ya olabiliyor. Öyle zamanlar ve konuyu ele alışlar oluyor ki: ortaya çıkan olumsuz resim, güzelliği gölgeler hale gelebiliyor.

Hepimizin malumu, bir trafik sorunu mevcut beldemizde, ağırlıklı olarak yetersiz park yeri ve hatalı park durumlarında fotoğrafa giren. Kimi konuya vakıf görüş sahiplerine göre, “plansız ve hesapsız şekillenen yerleşkelerde” bu tarz sorunlar kaçınılmaz addediliyor. Fakat devlet, zikredilen sorunu kontrol altına alıp, gidermek konusunda mükellef durumda olduğundan, kriter ve selahiyetleri belirleyip, alana hakim olmak için kendini gösteriyor.

Yaşadığımız güzide coğrafyada dağınık ve değişik yerleşim bölgelerinde trafiğin kontrolü ve sevki idaresi Jandarma ve Polis birimlerinde. Yalnız bir de “Trafik Zabıta” birimi mevcut. Büyükşehir yasası ile birlikte adını sıkça duyar olmuştuk. İlgili kolluk kuvvetlerine, trafikle ilgili yaşanılan ihlali bildirdiğimizde, bizi “Trafik Zabıta” birimine yönlendiriyorlardı. Dile getirmek istediğim konu, tam da burada başlıyor işte. Sanırım bir vatandaş şahit olduğu trafik kuralı ihlalini “Trafik Zabıta” birimine bildiriyor. İhbarı alan birim, Emniyet uhdesinde bulunan POLNET ile irtibata geçip, plaka üzerinden cezai işlem uyguluyor. Cezai işlem uygulanan vatandaş, durumu hukuka aykırı bulup, “Trafik Zabıta” biriminin böyle bir selahiyeti olmadığı savından yola çıkarak konuyu Danıştay’a taşıyor.

Danıştay, 2015 yılında Trafik Zabıta’nın, trafik ihlalleri konusunda müdahil olamayacağı kararını veriyor. Bodrum Belediyesi, halktan gelen talep ve tanımlama ile ilgili belirsizlik üzerine karara itiraz ediyor. 13.04.2018 yılında T. C. DANIŞTAY İdari Dava Daireleri Kurulu “Yasalara aykırı park etmiş araçların çekilmesi konusunda belediyelere herhangi bir yetki tanınmadığı” kararını veriyor.

Yıllar içinde öyle ya da böyle şekillenip, büyüyen bir yerleşke var. Bu bölge, “Bacasız Sanayi” olarak tanımlanan turizm sezonunda, yoğun bir araç yığılmasına maruz kalıyor. Şehir planlanırken park alanları göz ardı edilmiş. Bu benim görüşüm…

Muğla il tabelasından bu yana geçen her araç, “altın yumurtlayan tavuk” olarak görülüyor olmalı ki, trafikte olabildiğince müsterih bir şekilde ihlalde bulunuyor. Bu konu ile ilgili iki kez savcılığa müracaat ettim. İkisinde de takipsizlik verildi. Son edindiğim bilgide, Bodrum Jandarma Trafik ekiplerinin sekiz tane aracı mevcut. Ama bu araçların hepsi aynı anda mobilize olamıyor. Mücavir beldelerle birlikte geniş bir alandan sorumlular.

Polis Trafik şubesi elinden geldiğince görevini yapıyor ama, özellikle kaldırım iniş – çıkış güzergahlarında hak ihlallerinin sonu gelmiyor.

Şimdi şunu soruyorum? “Trafik Zabıta” ekipleri sadece, meydana gelen kazadan sonra yola dökülen yakıtın üzerine talaş dökmekle mi mesul? İsterseniz bir gün Bodrum’un herhangi yerinde bir kural ihlalini bildirin, geçen süreyi not edince ne demek istediğimi anlarsınız.

Cadde ve sokaklarda bulunan uyarı- işaret levhaları, şehrin doğal bitki örtüsü sanılacak kadar çoğaltılsada, caydırıcı önlemler alınmadıkça, özellikle dezavantajlı güruh için yaşanılan zorluk devam edecek. İlgili iradeye düşen, konuyu enine boyuna masaya yatırıp, yaşam kalitesinin artırılması için önlemleri almak olmalıdır.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

TOPLU ARI ÖLÜMLERİ PANİK YARATTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

karahayit TOPLU ARI ÖLÜMLERİ PANİK YARATTI… ar

Milas’ın, Karahayıt Mahallesi Sivri Kaya mevkisinde arıcılık yapan Mehmet Ali Çoban, bakıma gittiği kovanlarındaki bazı arıların öldüğünü fark etti.

Durumun bildirilmesi üzerine Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede inceleme başlattı. karahayit TOPLU ARI ÖLÜMLERİ PANİK YARATTI… ar  1Arılara verilen şerbet ile canlı ve ölü arılardan alınan numuneler, Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildi. Mehmet Ali Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada, 35 yıldır arıcılık yaparak geçimini sağladığını belirterek, toplu arı ölümleriyle ilk kez karşılaştığını söyledi.

Toplam 450 kovanının bulunduğu alandaki bazı kovanlarda arı ölümlerinin gerçekleştiğini dile getiren Çoban, “Ekiplerin yaptığı incelemede 103 kovanda arılarımın tamamının öldüğü tespit edildi. Yaklaşık 50 bin lira zararım var. Yetkililerden isteğim, bu arı ölümlerinin sebebinin belirlenmesi ve bir daha yaşanmaması için önlem alınmasıdır.” diye konuştu.

karahayit TOPLU ARI ÖLÜMLERİ PANİK YARATTI… ar  2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

23 NİSANDA OASİS’DE ŞENLİK VAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

Çocuk Şenliği 23 NİSANDA OASİS’DE ŞENLİK VAR… 23 N  SAN

Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi, geleneksel olarak düzenlediği 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni, bu yıl 21 – 23 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştiriyor. Okul gösterileri, sportif eğlenceler, survivor parkuru, atölyeler, sihirbazlık gösterisi, Mickey & Minnie Mouse ve yüz boyama gibi birbirinden keyifli etkinlikler çocuklara sunulacak.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Oasis’te muhteşem bir şenlikle kutlanacak. 21 Nisan Pazar günü, saat 13.00’te başlayacak şenliğe, 23 eğitim kurumu gösteri grupları, atölyeleri ve sergileri ile katılım sağlayacak. Tüm yıl boyunca hazırladıkları dans, halkoyunları, orkestra gibi performanslarını sergileyecek miniklerin yanı sıra, tüm ziyaretçilerin merakla izleyeceği sihirbazlık gösterisi gerçekleşecek.

Şenlik, 23 Nisan Salı günü, saat 14.00 – 17.00 arasında, sportif eğlenceler, survivor parkuru, çocuklarla münazara ve yüz boyama ile devam ederken, Mickey & Minnie Mouse çocuklara tüm eğlenceler boyunca eşlik edecek.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ARAS: BU İKİ YAKA HER ZAMAN BİR ARAYA GELSİN…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ahmet aras ARAS: BU İKİ YAKA HER ZAMAN BİR ARAYA GELSİN… halikarnas iki yaka festival 1

Bodrum Belediyesinin destekleri ve Kumbahçe Mahallesi Muhtarlığının ev sahipliğinde düzenlenen “Halikarnassos İki Yaka Kültür Sanat Festivali” renkli görüntülerle başladı.

 

Halikarnassos İki Yaka Kültür Sanat Festivali adı altında Bodrum’un Kumbahçe Mahallesi’nde düzenlenen festivalin açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kumbahçe Mahalle Muhtarı Nil Taşkıran, İstanköy (Kos adası) Müslümanları Kardeşlik Derneği Başkanı Kadri Memiş, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, Bodrumlu ve İstanköylü vatandaşlar ile ilçede bulunan yerli yabancı turistler katıldı.

Festival açılışında Kaymakam Bekir Yılmaz ile Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cumhuriyet Caddesi üzerinde hazırlanan alanda kurdele kestiler. Kaymakam Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada, festivalin ilçeye renk kattığını ifade etti. Geçen yıl yapılan ot festivalini de hatırlatarak, bu yılki festivalin Kumbahçe Mahallesi Muhtarının girişimleri ile daha kapsamlı bir hale geldiğini söyledi.

ARAS: “BU İKİ YAKA HER ZAMAN BİR ARAYA GELSİN”

Bodrum Belediye Başkan Ahmet Aras ise iki yakadaki kültürün birbirine çok yakın olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, “Bodrum’un çok kültürlü yapısı, bizim için çok önemli. Özellikle mübadelede değişen nüfus, hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da halen bu kültürün devamı niteliğinde. Biz bu insanları tekrar bir araya getirerek kökleriyle bağlantılarını oluşturmak zorundayız. Biz bu topraklarda hep birlikte yaşayarak hep birlikte gelişeceğiz. O yüzden bu festivali ben de çok önemsiyorum. İsmi üzerinde mukim kalsın ve bu iki yaka, her zaman bir araya gelsin” dedi.

Başkan Aras daha sonra Kaymakam Yılmaz ile birlikte stantları gezdi. Aras ayrıca, İstanköy ve Kalymnos’tan gelen Yunanlı misafirlerin açtığı stantları da ziyaret etti.

Oldukça kapsamlı bir içerikle başlayan festivalde kurulan yaklaşık 200 stantta; el yapımı ürünler, deri çantalar, sandaletler, takılar, hediyelik eşyalar, giyim eşyaları gibi geniş bir ürün grubunun yanı sıra, Kumbahçeli ev hanımlarının mutfaklarından çıkan orijinal tariflerden oluşan yiyecekler ve içecekler satışa sunuldu.

Festival süresince katılımcılar, sahne sanatlarında Bodrum’un dans okulları, halk oyunları ekipleri, özel okulların bünyesinde yer alan grupların performanslarını izleme fırsatı bulacak. Sea Shine Dans Akademisi, Karya Halk Dansları ve Karya Çiçekleri, Yunan Sirtaki Grubu, Ender Kasal, Reha Ergun, Mustafa Topanoğlu, Eyüp Karabad ve İstanköy Filarmoni Orkestrasının sahne alacağı festivalde ayrıca sergiler, atölyeler ve söyleşiler de düzenlenecek.

Bodrumlu yazarların kitaplarını da tanıtma fırsatını bulabileceği festivalde, Girit yemeklerinin yapılışları, orijinal tatlar, Bodrum’un geleneksel tatları ile buluşarak, festival katılımcılarına iki yaka arasında bir lezzet yolculuğu yapma imkanını da sunacak.

İki gün boyunca devam edecek festival, yarın (Pazar günü) akşam Kumbahçe Meydanında düzenlenecek ödül töreni ve konserler ile sona erecek.

ahmet aras ARAS: BU İKİ YAKA HER ZAMAN BİR ARAYA GELSİN… halikarnas iki yaka festival 5ahmet aras ARAS: BU İKİ YAKA HER ZAMAN BİR ARAYA GELSİN… halikarnas iki yaka festival 15

Okumaya devam et

Son Haberler