Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

İKNA OLMAYA DEĞİL İKNA ETMEYE GELDİK…

Yayınlanan

açık

adalıyalı İKNA OLMAYA DEĞİL İKNA ETMEYE GELDİK… WhatsApp Image 2019 05 08 at 15
adalıyalı İKNA OLMAYA DEĞİL İKNA ETMEYE GELDİK… yatu bodrum Corolla 728x150

Gökova ve Mavi Yolculuk’un ilk konaklama koyu olan Adalıyalı’da, ETS Gruba ait olan, toplam 124 bin metrekarelik alanda inşa edilmesi planlanan otel için, bugün Mazı Mahallesi’ nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Haber: Rezzan Şebin

Bu sabah saat 09:00’da Mazı’da yapılan toplantıda bakanlık tarafından Çevre Etki Değerlendirme (ÇED)  konusunda bilgilendirme yapıldı. Çiftlik Muhtarı Halil Köse “Toplantının yeri burası olmamalı, Adalıyalı Çiftliğe 6 km uzaklıkta iken siz 30 km uzaklıkta toplantı yapıyorsunuz bu toplantının yeri burası değil , bu toplantı yeniden yapılmalı” derken, diğer katılımcılar “bütün engellere rağmen katılımın yüksek olması ve Mazılı yerel halkın gösterdiği ilgi  de gösteriyor ki, bu otel buraya yapılamaz” şeklinde yorum yaptılar.

adalıyalı İKNA OLMAYA DEĞİL İKNA ETMEYE GELDİK… WhatsApp Image 2019 05 08 at 15

Projenin ÇED raporunu hazırlayan çevre mühendisi Mustafa Tel’in  çuval bezi üzerinde yaptığı  sinevizyon gösterisinin sonunda,  Muğla Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkilisi  Bekir Erdoğan soru cevap bölümüne geçildiğini ifade ederek söz vermeye başlayarak, “Bakanlıktaki inceleme değerlendirme komisyonuna sizin görüşlerinizi tutanaklara geçirip ileteceğiz” dedi. Söz alanlar sırasıyla ve özetle şunları söyledi:

Ayşe Temiz  (Arkeolog) : Bodrum müzesinden emekliyim bu bölgeyi çok iyi bilirim. İnşaat yapılacak alan 2863 yazılı yasaya göre buraya inşaat yapılması yasak ve sakıncalı. Bu projeyi aklım yasal olarak almıyor. Ormanlık alanda cetvelle çizilmiş gibi plan olmaz.

Güney Şirin “Burada ÇED’i hazırlayanın savunma yapmasına gerek yok, halk görüşlerini söyleyecek” dedi.

Rezzan Şebin “Biz sizleri ikna etmeye geldik,  ikna olmaya gelmedik”

BU PLANLAR PROJELER YOK HÜKMÜNDEDİR…

Arif Yılmaz: (Kaptan) “Önünüzdeki deniz alanının tamamı arkeolojik sit alanıdır. Bütün bölge arkeolojik deniz alanıdır ve tamamen dalışa yasak bölgedir. Buraya iş makinası girdiği andan itibaren tarih fışkıracak ondan sonrada geri dönüşü olmayacak, ve burası deniz turizmi alanıdır mavi yolculuktaki teknelerin konaklama alanıdır, turizm tek taraflı olamaz. Bir yandan tesis yaparken bir yandan haritalara işlenmiş koyları deniz turizmine kapatacaksınız , böyle şey olmaz, denizciler olarak her deniz kıyısı teknelerin yanaşabileceği koy değildir özelliklere sahiptir, bu alanlar deniz turizmi olarak işaretlenmiş ve bu koylar kaybolacak riskli koylar olarak belirlenmiştir, yaptığımız çalışmalarda tedirginliklerimizin haklı olduğunu gördük, bu alanın tahsisi yasal değildir, buraya açılan tahsisler kendi direktifleri ile 2007 şubat ayında ortadan kaldırılmıştır yani YOK hükmündedir” dedi.

Rana Öztürk (TEMA Bodrum Temsilcisi) Buranın köylüsü bu denizlerden ekmek yiyor, bu anlattıklarınızın tamamı katliamdır, köylünün ekmeği ile oynamayın, eko sistemi bozarsınız nasıl böyle bir vicdansızlık yapıyorsunuz, bu köydeki insanların   ekmeğini öldüreceksiniz, buradaki oteller buradaki köylüyü tuvalet bekçisi bile yapmıyor, şimdi buranın denizine göz diktiniz, süslü püslü laflarla köylüyü kandırmayın, biraz vicdanlı olun,” dedi.

400 DEĞİL, 25 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR…

adalıyalı İKNA OLMAYA DEĞİL İKNA ETMEYE GELDİK… WhatsApp Image 2019 05 08 at 15Erdem Ağan (Yat imalatçısı-Denizci) “Bodrum Ticaret Odası yönetim kurulu üyesiyim. 1960 lardan sonra deniz turizmi Bodrum’dan başladı, sonra yat imalatçısı sektörü canlandı. Mavi tur,  denizi doğayı ve güneşi satabileceğimiz başka bir turizm yok burada arkeoloji ve tarihide eklemişiz. Kissebükü ve Adalıyalı’ yı yok etmek üzereyiz buraya yol inerse bu koyları doğayı koyları kaybederiz. 400 personel değil 25 bin kişi ekmek yiyor, 5 bin yat bu koylara demirliyor. Bir yeri yaşatmaya çalışırken başka birçok sektörü öldürüyoruz”

Rüştü Tezcan (Denizci –Yatcı ) “Bu koylar çok az kaldı çok özel koylar, yapılacak yer çok lüksmüş çok lüks tesisler her yere yapılabilir. Yatırıma karşı değiliz yatırım yapılacak ama yeri çok iyi belirlenecek. Mavi yolculuk sürdürülebilir turizm türüdür, bunu öldürümezsiniz tek rakipsiz sektörümüzdür, çünkü dünyada çok az yerde yapılabilmektedir. Mavi yolculuk Pamukkale ve Kapadokya gibidir. Otele her yerde var kendi bacağımıza kurşun sıkıyoruz, bu koyda yapılmasının önemi gereği nedir, anlamıyorum, burada köylünün tapulu arazilerine imara kapalı ama otel inşaatına açık olacak şey değil”

88 KOYDAN 44 KOY KALDI…

Güney Şirin “HDP Ekoloji Sözcüsü “Turizm insanları beton içerisinde lüks odalarda yatırmak değil. Mavi ile yeşilin eşsiz olduğu Gökova sı ile tur yaptıracağız. Binlerce yıllık arkeoloji yapısı ile tur yaptıracağız . Bu tür tesisler yerine ev pansiyonculuğunu özendirmeliyiz. İnsanlar Ankara’nın İstanbul’u betonundan kaçıp bu doğaya geliyorlar. Bu doğayı yok edersek, özellikle doğayı korumak ile ilgili yetki alanlar bunu yaparsa bu ülke biter. 1970 lerde 88 tane koy varken bugün 44 koy kalmış. Örneğin Sea Garden koyu mavi yolculuktan çıkarıldı. Turizm bakanı burayı yaparsa bu koy olmayacak. Başka bakanların yetkililerin başka koylara inşaat yapmasına nasıl engel olacağız, nüfuzunu gücünü kullanıp tahsis alarak   inşaat yapıyor. Burası 125 dönümle kalmayacak , bu tahsisler orada devam edecek. Burada çıkacak hafriyat nereye gidecek. 30 km. ormanlık alan yok edilerek yok edilecek. Buranın yeniden eski haline gelebilmesi için 300 yıl geçmesi gerekiyor. Bu tesisin yapılmasını halkın karşı çıkılmasına rağmen yapılmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” dedi.

Bige Karan “Dernek başkanı” Bodrum’u korumak için dernek kurmak zorunda kaldık. 125 bin metrekarenin tek bir metrekaresine bile çivi çakılmasını beton dökülmesini istemiyoruz”

“HALİKARNAS BALIKÇISI MEZARINDA TERS DÖNDÜ”

Serdar Karcılıoğlu (BOYD Başkanı) Söyleyeceklerimin alkışlanmayacağını biliyorum, ama fikirlerimi söylemek istiyorum, sadece bu proje için burada bulunmuyorum. Güney Şirin turizm dersi verdi. Ama ben onun söylediklerini çürütmek için O ‘na üç gün ders veririm. Mavi yolculuk bir dünya markasıdır. Biz de destekliyoruz, ama Bodrum’a bir dünya markası olurken Bodrum mavi yolculukla dünya markası olmadı” deyince, Filiz Dizdar yüksek sesle “Halikarnas Balıkçısı mezarında ters döndü” dedi. Karcılıoğlu “Bu koyda mevcut alanın kanunsuz olduğu vurgulandı, buna karar verecek olan devlettir. Sizin o kanunsuzlukları haykırmanız çok bir şey değiştirmiyor. Bu tesisin Bodrum’un kayda alınabilecek bir destinasyona sahip olması için ihtiyacı var, Bodrum’un bu tür markalara ihtiyacı vardı. Bu markalar gelmediği sürece yarın deniz turizmi de olmayacak” dedi.

Karcılıoğlu’nun sözleri büyük tepki ile karşılanarak, yer yer kahkahalar atıldı. Tepkiler üzerine Karcılıoğlu toplantıyı terk etti.

Tunç Kutluoğlu (Kaptan) “Bu koylara çivi çakmak mavi yolculuğun ve koyların cenaze namazını kılmaktır”

İsmini söylemek istemeyen Mazılı kadın “Bütün geçimimiz çocuklarımızın geleceği tehlikede, bunlar otel yaptığında kaptanlarımız balıkçılarımız oraya yanaşamayacak, bize saygıları bile yok, kesinlikle o bölgede inşaat istemiyoruz, köylerin elinden arsalarını almak istiyorlar, inşaata yapılan hiçbir koya giremiyoruz.”

Ahmet Özkan (Kaptan) Buraya otel yapılırsa 2,5 yaşındaki çocuğuma ne barıkacağım nerede denize girecek, istemiyorum

Erkan Demirel “20 yıldır burada yaşıyorum, burada  400 kişiyi işe alacaklar ama 5 bin kişi ekmeğinden olacak.Bizim otele ihtiyacımız yok sağlık ocağımız yok” dedi.

Rezzan Şebin (Muğla Çevre Platformu) Geçmiş dönemde çevre şehircilik bakanı “4 mevsim ekolojik temelli bilimsel rapor hazırlayarak, doğal sit derecelerini yeniden revize etmişti. Ancak o raporu görmek istediğimizde genel müdür “devletin de sırları vardır, yatak odası gibi mahremiyeti vardır” diyerek bu raporu açıklamamıştı. Bugünün tutanaklarına bakarak çevre komisyonu bir karar verecek dediniz. O komisyon üyelerine soruyorum. Bu rapora ulaşabildiler mi, ki bu projenin olduğu alan hakkında bilimsel veriler ellerinde olacak mı. Ve yine bu komisyon üyeleri dik durmayı bilsinler, karar verirken korkmasınlar, bütün Bodrum ve Muğlalılar onların arkasında. O bölgede bütün canlıların yok olmasına vicdanları elverecek mi?

OTEL DEĞİL, İNAT ABİDESİ…

adalıyalı İKNA OLMAYA DEĞİL İKNA ETMEYE GELDİK… WhatsApp Image 2019 05 08 at 15Mustafa Demiröz (Kent Konseyi Başkanı) “2005den beri bu süreci takip ediyoruz.Bir inat ile buraya inşaat yapılmak isteniyor, inat abidesi oldu bu proje.  Burası orman alanı sizin benim halkın malı, bir kişinin kullanımına tahsis edilemez. Bakan olduğu için  imtiyazlarını kullanarak, bir kişinin çıkar ve menfaati için yapılmaya çalışılıyor.Bir kişinin çıkarı için yapılmak isteneni akılla mantıkla alakası yok. Sürdürülebilir turizmin vazgeçilmesi olan bu koyu nasıl betonlaşmaya feda edebiliriz, en bilinen mavi yolculuk markasını bu koylar sayesinde bugüne getirebildik, kapodakyaya otel dikiyor musun? Turizm bakanlığından bu alanları korumaya çalışırken, şimdi bakandan korumaya çalışıyoruz. Buraya bu tesis asla yapılamaz. ”

Halil Karahan (Bodrum CHP İlçe başkanı) “Burada görülen şu ki halk ve insanlar bunu kesinlikle istemiyor. Halka rağmen burada bir şey yapılamaz, bakan bu ısrarından vaz geçmelidir yaptırmayacağız sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Çiğdem Erko (CHP İlçe Çevre Komisyonu üyesi) “Vicdanlarınız bir yana aldığınız eğitim bugün burada yaşananları kabul edebiliyormusunuz, değişen planlardan haberinizin olmaması mümkün değil. Buraya tam donanımlı olarak gelmek ve net bilgiler vermek durumundasınız, bu yapılaşma ya vicdanı olan vatanını seven herkes bu yapılaşmaya karşı çıkacaktır nedenlerini bile sorgulamak vatan hainliğidir”

Önder Akkaş (Turizmci) Mazı elimizden yavaş yavaş gidiyor. Adalıyalı dünyanın sayılı yerlerinden biri. Karşı gelirken vatanımı milletimi doğayı düşünmek zorundayım, Adalıyalı’ya yapılaşma açılmasına kesinlikle karşıyım, bir komisyon kurulsun koylarımızı koruma altına alalım, komisyon mavi yolculuğun öldürmeyeceği yerlere yapılacak otel yerleri belirlesin”

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR HAZIRLIK MAÇLARINDA GALİBİYETİ ÜÇLEDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor BODRUMSPOR HAZIRLIK MAÇLARINDA GALİBİYETİ ÜÇLEDİ… bodrumspor logo
bodrumspor BODRUMSPOR HAZIRLIK MAÇLARINDA GALİBİYETİ ÜÇLEDİ… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum Belediyesi Bodrumspor, Afyon kampındaki 3’üncü hazırlık maçında 3’üncü galibiyetini aldı. 

TFF 2. Lig Kırmızı Grup ekiplerinden Bodrum Belediyesi Bodrumspor, Afyon kampının 3’üncü maçında Kütahya Bölgesel Amatör Lig temsilcisi Tavşanlı Linyit ile karşı karşıya geldi. Afyon Tesisleri’nde oynanan maçın ilk devresi golsüz eşitlikle sona erdi. Bodrumspor, galibiyeti getiren golü ikinci yarıda buldu. 80. dakikada Mustafa Sevgi’nin pasında kaleci ile karşı karşıya kalan Emirhan Subaş, güzel bir vuruşla Bodrum ekibini 1-0 öne geçirdi.

Maç bu skorla sona ererken yeşil beyazlı ekip, Afyon’daki 3’üncü maçında 3’üncü galibiyetini aldı.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

AKYARLAR AÇIKLARINDA 60 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum AKYARLAR AÇIKLARINDA 60 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… 60 KA  AK G    MEN
bodrum AKYARLAR AÇIKLARINDA 60 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum açıklarında 3 lastik botta toplam 60 kaçak göçmen ile organizatör olduğu sanılan 1 Türk yakalandı.

Çarşamba günü devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik botu ekibi, saat 02.30, 04.00 ve 06.00 sıralarında, Akyarlar açıklarında 3 ayrı lastik bot tespit etti. Durdurulan lastik botlardaki 28’i Suriye, 16’sı Filistin, 8’i Kongo, 3’ü Nijerya, 2’si Mısır, 1’i Togo, 1’i Kamerun ve 1’i Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere 60 kaçak göçmen ile organizatör olduğu sanılan 1 Türk yakalandı.

31’i erkek, 15’i kadın, 14’ü çocuk olan grup, Sahil Güvenlik botuyla kıyıya getirildi. Kaçak göçmenler, kimlik tespit işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bedri Baykam G  rsel Maceralar 1
bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… yatu bodrum Corolla 728x150

Ünlü Ressam Bedri Baykam’ın “Görsel Maceralar” isimli sergisi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bedri Baykam G  rsel Maceralar 3Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan serginin açılış kokteyline Muğla Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Osman Gürün ve Bodrum Belediye başkanı Ahmet Aras ile birlikte çok sayıda sanatsever katıldı. Sanat, spor ve siyaset dünyasından da önemli isimlerin yer aldığı serginin açılışında konuşun Bedri Baykam, ‘Görsel Maceralar’ adlı sergisini, “Sanatın, beni ve sizleri ve beni izleyenleri sıkmaması, devamlı yeni sürprizler saklaması ve zaman içinde ilerlerken sürekli bir labirentte yeni keşifler yapmak, yeni dehlizler, yeni geçişler bulmak, ‘Görsel Maceralar’ adı da buradan geliyor” şeklinde özetledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Turgutreis Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde Bedri Baykam’ı ağırlamaktan dolayı onur duyduğunu ifade ederek, ” Bedri bey sadece bir ressam değil aynı zamanda bir aktivist, bir yazar, bir siyasetçi, biraz önce ifade edildiği gibi bir sporcu, bir entellektüel, bizim için çok önemli bir ışık kendisi. Örnek aldığımız büyüklerimizden bir tanesidir. Siyasetende aynı çizgideyiz kendisiyle. Ben Bedri beyin çağdaş Türk sanatına çok büyük bir katkı yaptığına inanıyorum. Bugün ki sergimizde onun son dönem eserlerine ait. Ben buradan tekrar tekrar söylemek istiyorum özellikle son zamanlarda Bodrum’da kültür ve sanat adına çok önemli işler yapılmakta. Bizde belediye olarak bu türlü etkinliklerin ve girişimlerin sonuna kadar yanındayız her zaman maddi ve manevi. Bunları bir takvime bağlayıp artık Bodrum’da bir kültür sanat bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Man a Man 1ajandasının oluşmasına çalışıyoruz şu anda.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye başkanı Osman Gürün yaptığı konuşmasında, “Bedri Baykam’a ben baktığımda, eserlerine baktığımda karmakarışık, her şeyi ifade etmek isteyen, birisinin eksik kalmasından kesinlikle hoşnut olmayan, ama onu da, onu da, onu da, ifade etmek isteyen farklı özgün bir sanatçı.” ifadeleriyle Bedri Baykam hakkındaki görüşlerini iletti.

Konuşmaların ardından sergi salonunu gezenler, Bedri Baykam’ın eserlerini ilgiyle inceledi.  Sergi 14 Eylül 2019 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

BODRUM MÜZİK FESTİVALİ FAZIL SAY İLE BAŞLADI

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bedri Baykam G  rsel Maceralar 7Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bedri Baykam’ın ‘Görsel Mecralar’ sergisinin açılışından sonra ise D-Marin Turgutreis’te bu yıl 15’inci kez düzenlenen Bodrum Müzik Festivali’nin açılış kokteyline katıldı.

22-25 Ağustos tarihleri arasında 3 gün boyunca devam edecek Bodrum Müzik Festivali’nin açılış konserinde Fazıl Say’ın deneyimi, şef Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın dinamizmi ile konser alanını dolduran 4 bin kişiye unutulmaz bir gece yaşattı.

ÜNLÜ İSİMLERİN YENİ ŞOVU

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ardından Bodrum Antik Tiyatro’da Yaşar’ın eşsiz sesi ve yorumları, Metin Uca’nın eğlenceli sunum ve anekdotları ile müzik ve kahkahayı bir araya getiren ve ilk kez seyirciyle buluşan ‘Man a Man’ şovunu izledi.

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bodrum M  zik Festivali 2Yaklaşık 3 saat süren şovu izlemeye gelenler Antik Tiyatro’nun muhteşem atmosferinde Bodrum’da unutulmaz bir gece yaşadı.

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar