Site rengi

Tasarım

BODRUM’UN “SINAVSIZLIKLA” SINAVI…

28.05.2019
A+
A-
BODRUM’UN “SINAVSIZLIKLA” SINAVI…

Haziran ayı ortası, ilköğretimle başlayıp, lisenin (ortaöğretim) bitmesini müteakip, yüksek öğrenimle kariyer ve meslek planlaması yapan öğrencilerimizin hayati öneme haiz sınav haftası. Yeni mezun olanlarla birlikte Bodrum’dan 3 bine yakın öğrenci, kendi yerleşkelerinin dışında girecek bu önemli sınava. Stresle baş edebilmekte idmansız ve yolun başında olan genç fidanlarımız, alaka ve yeteneklerine uygun toprağı seçip, filizlenip- tohum verecekleri süreci yaşayacaklar.

Yıllardır ÖSYM – TYT ve AYT sınavlarının Bodrum’da yapılmıyor olması, öğrencilerin Muğla ve Milas merkezinde bulunan okulları seçmek zorunda bırakılması, sistem tarafından sorun olarak algılanmıyorsa, ortada hakikaten bir sorun var demektir.

Ülke olarak yıllardır YÖK’ün, “kurumsal ego” olarak adlandırılabilecek uygulamalarını görüp, yaşadık. Bu yazının içinde örneklendirmeye gerek duymuyorum. Ama, eğitimin yüksek kıvamını bulduğu ve bir anlamda akademik iklimin şekillendiği bu kurumun, nüfusu 200 bine yaklaşmış, her yıl 1600’e yakın öğrencinin mezun olup üniversite sınavına girdiği bir ilçenin, istatistiksel yüzdeye vurulsa ciddi oranda olan hareket ve seyahat kısıtlılığı yaşayan öğrencileri gözardı etmesini düşündürücü buluyorum.

Yüksek Öğretim Kurumu ( YÖK), “ben yaptım, oldu” zihniyetini bir kenara bırakıp, seyahat ve hareket kısıtlılığı ile birlikte konaklama zorluğu yaşayan dezavantajlı bireylerin başta olmak üzere, hayati öneme haiz bu sınavda, olası zorluklardan etkilenebilecek öğrencilerin halet-i ruhiyelerini göz önünde bulundurmakta geç kalmaya son vermelidir.

Nitekim bu hususta Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, “ÖSYM’NİN MERKEZİ SINAVLARI TYT – AYT BODRUM’DA YAPILSIN” konu başlığı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile birlikte çalışma yapıp, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü kanalı ile Yüksek Öğretim Kurumu’ na (YÖK) göndermişlerdir. Kamuoyu ve STK’lar tarafından sahiplenip, destek verilmesi gerektiğine inandığım bu konu hakkında, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışması, tüm tespit ve gerekçeleri ile önemlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.