Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

NAZIM’IN KANATLARI BODRUM’DAYDI…

Yayınlanan

açık

nazım fikret NAZIM’IN KANATLARI BODRUM’DAYDI… nazim fikret 1
nazım fikret NAZIM’IN KANATLARI BODRUM’DAYDI… yatu bodrum Corolla 728x150

Nebil Özgentürk’ün “Nazım’ın Kanatları” belgeseli, büyük ozan Nazım Hikmet’in aramızdan ayrılışının 56’ncı yıl dönümüne özel gösterimiyle Bodrum’da izleyici karşısına çıktı.

Bodrum Belediyesi, Uluslararası Barış Ödülü sahibi büyük ozan Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Sinema tadındaki belgesel filmleriyle tanınan usta isim Nebil Özgentürk, Nazım Hikmet ve kader arkadaşı Ramiz Demirkuşak’ın yol arkadaşlığını anlattığı belgesel yapımı “Nazım’ın Kanatları”nı Bodrum izleyicisiyle buluşturdu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye Bodrum’da yaşayan ünlü sanatçılar da katıldı. Belgesel gösterimi, şiir dinletileri ve sürpriz sanatçıların sahnesi ile renklenen etkinlikte, Nazım Hikmet’in dizeleri bir kez daha hayat buldu.

Bnazım fikret NAZIM’IN KANATLARI BODRUM’DAYDI… nazim fikret 4odrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde Trafo Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gösteri, dinleti, söyleşi ve imza gecesinde hüzün ve coşku bir arada yaşandı.

Nazım Hikmet ile arkadaşı Ramiz Demirkuşak arasındaki dayanışmayı anlatan ve Nebil Özgentürk’ün 1001’inci belgeseli olma özelliği taşıyan belgeselin özel gösterimi Trafo Kültür Merkezi’nde yapıldı. Geceye Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcısı Ummahan Yurt, Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, gazeteci Nebil Özgentürk ile sanatçılar İlhan Şeşen, Mustafa Alabora, Metin Uca, yazar Arif Keskiner gibi ünlü isimlerin yanı sıra Bodrum’da yaşayan sanatçılar ve vatandaşlar katıldı. Gecenin konukları arasında Zülfü Livaneli’nin eşi Ülker ve kızı Aylin Livaneli de vardı.

Etkinlik, Nazımın Kanatları filminin gösterimi ile başladı. Alkışlarla sona eren filmin ardından sahneye çıkan Nebil Özgentürk, “Bu ülkenin kuytu noktalarında binlerce kişinin hatırası var. Bu ülkenin ulusal kurtuluş savaşının en güzel şiirlerini armağan etmiş insanın bu memlekette mezarının olması çok anlamlı diye düşünüyorum” diyerek Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesini istediğini söyledi.

nazım fikret NAZIM’IN KANATLARI BODRUM’DAYDI… nazim fikret 3Başkan Aras da konuşmasında “Bu akşam, kesişen hayatlar manzumesi izledik. Benim hayatım sizlerle kesiştiği için çok mutluyum. Umarım, bizler de o yıllardaki büyük ustalar gibi bu hayatı birlikte yaşar ve böyle eserler bırakırız arkamızda” diye konuştu. Tarihin zor dönemlerinde, büyük dehalar ortaya çıktığını söyleyen Aras, “Bu insanların öncüsü büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Nazım Hikmet de aynı dönemin insanıydı. Türkiye’de Atatürk’ün toplumda yaptığı değişimi, Nazım da Türk dilinde yapmıştı. Nazım Hikmet’in bir özelliği daha vardı. Yurt dışında ünlenip de Türkiye’de daha sonra tanınan bir şair. Çok önemli bir insan, çok önemli bir değer. Keşke onunla aynı dönemde yaşasaydık. Ama onu hiç unutmayacağız. Ben bu belgeseli yapan tüm emekçilere, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Aras, Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilebilmesi için Özgentürk’ün girişimlerine destek vereceğini de söyledi.

Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor…

Özgentürk daha sonra Nazım’ın ‘Vasiyet’ şiirini okudu. Şiirin ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Nebil Özgentürk Zülfü Livaneli’nin “Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor” adlı şarkısını birlikte seslendirdiler.

Konuşmaların ardından Nebil Özgentürk, sahneye art arda sürpriz isimleri davet ederek, izleyenlere doyumsuz bir müzik ve şiir ziyafeti sundu. Başkan Aras’ın da zaman zaman eşlik ettiği Nazım Hikmet dizeleri, Trafo Kültür Merkezi’nden Bodrum semalarına hoş bir seda bıraktı. Film gösterimi, şiir ve dinletilerin ardından etkinlik, sözleri Nazım Hikmet’e ait olan “Ceviz Ağacı” şarkısının hep bir ağızdan söylenmesi ile sona erdi. Etkinliğin sonunda Nebil Özgentürk, kitaplarını da okurları için imzaladı.

nazım fikret NAZIM’IN KANATLARI BODRUM’DAYDI… nazim fikret 2

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR HAZIRLIK MAÇLARINDA GALİBİYETİ ÜÇLEDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor BODRUMSPOR HAZIRLIK MAÇLARINDA GALİBİYETİ ÜÇLEDİ… bodrumspor logo
bodrumspor BODRUMSPOR HAZIRLIK MAÇLARINDA GALİBİYETİ ÜÇLEDİ… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum Belediyesi Bodrumspor, Afyon kampındaki 3’üncü hazırlık maçında 3’üncü galibiyetini aldı. 

TFF 2. Lig Kırmızı Grup ekiplerinden Bodrum Belediyesi Bodrumspor, Afyon kampının 3’üncü maçında Kütahya Bölgesel Amatör Lig temsilcisi Tavşanlı Linyit ile karşı karşıya geldi. Afyon Tesisleri’nde oynanan maçın ilk devresi golsüz eşitlikle sona erdi. Bodrumspor, galibiyeti getiren golü ikinci yarıda buldu. 80. dakikada Mustafa Sevgi’nin pasında kaleci ile karşı karşıya kalan Emirhan Subaş, güzel bir vuruşla Bodrum ekibini 1-0 öne geçirdi.

Maç bu skorla sona ererken yeşil beyazlı ekip, Afyon’daki 3’üncü maçında 3’üncü galibiyetini aldı.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

AKYARLAR AÇIKLARINDA 60 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum AKYARLAR AÇIKLARINDA 60 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… 60 KA  AK G    MEN
bodrum AKYARLAR AÇIKLARINDA 60 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum açıklarında 3 lastik botta toplam 60 kaçak göçmen ile organizatör olduğu sanılan 1 Türk yakalandı.

Çarşamba günü devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik botu ekibi, saat 02.30, 04.00 ve 06.00 sıralarında, Akyarlar açıklarında 3 ayrı lastik bot tespit etti. Durdurulan lastik botlardaki 28’i Suriye, 16’sı Filistin, 8’i Kongo, 3’ü Nijerya, 2’si Mısır, 1’i Togo, 1’i Kamerun ve 1’i Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere 60 kaçak göçmen ile organizatör olduğu sanılan 1 Türk yakalandı.

31’i erkek, 15’i kadın, 14’ü çocuk olan grup, Sahil Güvenlik botuyla kıyıya getirildi. Kaçak göçmenler, kimlik tespit işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bedri Baykam G  rsel Maceralar 1
bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… yatu bodrum Corolla 728x150

Ünlü Ressam Bedri Baykam’ın “Görsel Maceralar” isimli sergisi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bedri Baykam G  rsel Maceralar 3Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan serginin açılış kokteyline Muğla Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Osman Gürün ve Bodrum Belediye başkanı Ahmet Aras ile birlikte çok sayıda sanatsever katıldı. Sanat, spor ve siyaset dünyasından da önemli isimlerin yer aldığı serginin açılışında konuşun Bedri Baykam, ‘Görsel Maceralar’ adlı sergisini, “Sanatın, beni ve sizleri ve beni izleyenleri sıkmaması, devamlı yeni sürprizler saklaması ve zaman içinde ilerlerken sürekli bir labirentte yeni keşifler yapmak, yeni dehlizler, yeni geçişler bulmak, ‘Görsel Maceralar’ adı da buradan geliyor” şeklinde özetledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Turgutreis Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde Bedri Baykam’ı ağırlamaktan dolayı onur duyduğunu ifade ederek, ” Bedri bey sadece bir ressam değil aynı zamanda bir aktivist, bir yazar, bir siyasetçi, biraz önce ifade edildiği gibi bir sporcu, bir entellektüel, bizim için çok önemli bir ışık kendisi. Örnek aldığımız büyüklerimizden bir tanesidir. Siyasetende aynı çizgideyiz kendisiyle. Ben Bedri beyin çağdaş Türk sanatına çok büyük bir katkı yaptığına inanıyorum. Bugün ki sergimizde onun son dönem eserlerine ait. Ben buradan tekrar tekrar söylemek istiyorum özellikle son zamanlarda Bodrum’da kültür ve sanat adına çok önemli işler yapılmakta. Bizde belediye olarak bu türlü etkinliklerin ve girişimlerin sonuna kadar yanındayız her zaman maddi ve manevi. Bunları bir takvime bağlayıp artık Bodrum’da bir kültür sanat bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Man a Man 1ajandasının oluşmasına çalışıyoruz şu anda.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye başkanı Osman Gürün yaptığı konuşmasında, “Bedri Baykam’a ben baktığımda, eserlerine baktığımda karmakarışık, her şeyi ifade etmek isteyen, birisinin eksik kalmasından kesinlikle hoşnut olmayan, ama onu da, onu da, onu da, ifade etmek isteyen farklı özgün bir sanatçı.” ifadeleriyle Bedri Baykam hakkındaki görüşlerini iletti.

Konuşmaların ardından sergi salonunu gezenler, Bedri Baykam’ın eserlerini ilgiyle inceledi.  Sergi 14 Eylül 2019 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

BODRUM MÜZİK FESTİVALİ FAZIL SAY İLE BAŞLADI

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bedri Baykam G  rsel Maceralar 7Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bedri Baykam’ın ‘Görsel Mecralar’ sergisinin açılışından sonra ise D-Marin Turgutreis’te bu yıl 15’inci kez düzenlenen Bodrum Müzik Festivali’nin açılış kokteyline katıldı.

22-25 Ağustos tarihleri arasında 3 gün boyunca devam edecek Bodrum Müzik Festivali’nin açılış konserinde Fazıl Say’ın deneyimi, şef Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın dinamizmi ile konser alanını dolduran 4 bin kişiye unutulmaz bir gece yaşattı.

ÜNLÜ İSİMLERİN YENİ ŞOVU

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ardından Bodrum Antik Tiyatro’da Yaşar’ın eşsiz sesi ve yorumları, Metin Uca’nın eğlenceli sunum ve anekdotları ile müzik ve kahkahayı bir araya getiren ve ilk kez seyirciyle buluşan ‘Man a Man’ şovunu izledi.

bedri baykam BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER… Bodrum M  zik Festivali 2Yaklaşık 3 saat süren şovu izlemeye gelenler Antik Tiyatro’nun muhteşem atmosferinde Bodrum’da unutulmaz bir gece yaşadı.

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar