Site rengi

Tasarım

“3 CALLIGRAPHERS” SERGİSİ DİBEKLİHAN’DA…

06.06.2019
A+
A-
“3 CALLIGRAPHERS” SERGİSİ DİBEKLİHAN’DA…

Bodrum’da sanatın sanatseverlerle buluştuğu en önemli nokta olan Dibeklihan, kaligrafi konulu bir sergiye daha ev sahipliği yapacak.

Dibeklihan’ın kurucusu Cenap Tezer anısına gerçekleştirilecek olan “3 CALLIGRAPHERS” isimli sergide Doç. Mehtap Uygungöz, Kenan Temizel ve Almıla Yıldırım’ın eserleri sergilenecek. Yaklaşık 50 eser Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

“Kaligrafın her hareketi ‘iyi’ bir iz yaratır” sloganıyla gerçekleşecek sergide Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi görev yapan Doç. Mehtap Uygungöz ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğretim görevlileri Kenan Temizel ve Almıla Yıldırım’ın eserleri 8-27 Haziran 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.
Söz varlığını insanla birlikte sürdürürken, yazı oluşturulduğu andan itibaren, aktarıldığı yüzey yok olmadığı sürece, varoluşunu koruyabileceğini ifade eden kaligrafi sanatçısı Kenan Temizel, “Kültürel ve tarihsel olarak insanlığın en büyük dönüm noktalarından biri sayılabilecek olan yazının icadının, devamında estetik kaygılarla yeni açılımları da beraberinde getirdiği söylenebilir.  Yazı yolculuğu taş üzerinde başlamış, çamur, papirüs, parşömen ve kağıt üzerinde, kıtadan kıtaya, kültürden kültüre sürekli evrilerek devam etmiştir. Günümüzde de dijital ortamı bu yolculuğa dahil etmek mümkündür. Kaligrafi, yalnızca göze güzel görünen yazı olmakla kalmamış, kısa süre içerisinde ruha da hitap eden, hatta bazı kültürlerde ruhun kendisiyle yapıldığına inanılan büyüleyici bir sanat haline dönüşmüştür.” diyerek, bu duyguları hisseden ve sanata gönül veren tüm Bodrumluları sergiye davet etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.