Site rengi

Tasarım

AKDENİZ FOKUNU ZABITAYA ŞİKAYET ETTİLER…

09.06.2019
A+
A-
AKDENİZ FOKUNU ZABITAYA ŞİKAYET ETTİLER…

Bodrum’un Gümbet sahillerini mesken tutan Akdeniz fokunu site sakinleri zabıtaya şikayet ettiler…

Nesli tükenme tehlikesi altındaki dişi Akdeniz foku, aylardır Gümbet Koyu’nu mesken edindi. Fok balığını gören yerli ve yabancı turistler, yaşadıkları kısa süreli şaşkınlığın ardından hayvana ilgi göstermeye başlıyor. İskele altında yatan beyaz fokun kimseyi umursamaması ise dikkatlerden kaçmıyor. Yaklaşık 2 saat boyunca iskele altında dinlenen fok balığı, daha sonra denize girerek gözlerden kayboluyor.

Akıllara durgunluk veren şikayet…

Aylardır sık sık aynı bölgede görülen fok balığına işletmeciler “Binnaz” ismini koydu. Bir siteye ait olduğu öğrenilen iskelenin altından yatan foku, bazı site sakinlerinin ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesine şikayet ettikleri öğrenildi. Şikayet edenlerin denize girmekten korktuklarını söyleyerek fokun bulunduğu alandan kaldırılmasını istedikleri iddia edildi.

Akdeniz Fok’u Bodrum’un Gümbet sahillerini mekan tuttu…

Doğal ortamında yaşayan fokun şikayet edilmesi ise yetkililer tarafından şaşkınlık ile karşılandı…

Öte yandan doğaseverler de Akdeniz fokunun kedi ve köpek gibi evcil bir hayvan olmadığını hatırlatarak, kesinlikle beslenilmemesi, yakınına gidilmemesi, dokunulmaması, birlikte yüzülmemesi gerektiğini ve hayvanın doğal ortamında rahat bırakılması gerektiğini ifade ettiler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.