Site rengi

Tasarım

SARIKIZ OLARAK BİLİNEN ÖRÜMCEK TÜRÜ KIZILAĞAÇ’DA…

10.06.2019
A+
A-
SARIKIZ OLARAK BİLİNEN ÖRÜMCEK TÜRÜ KIZILAĞAÇ’DA…

Bodrum’da son yıllarda sık görülmeye başlanan ve halk arasında “Sarıkız” ya da “Sarı Ömer” adıyla bilinen Camel Spider isimli örümcek, bu kez Kızılağaç Mahallesi’nde görüldü.

Kızılağaç Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Ali Avcı adlı vatandaş, dün akşam Kızılağaç Orta Camii bölgesinde “Sarıkız” olarak bilinen bir örümcek buldu. Doğu’da askerlik yaparken sık gördüğü Sarıkız örümceğini Bodrum’da daha önce görmediği için kaygılandığını ifade ederek, “Dün akşam Kızılağaç Orta Camii’nin orada buldum. Ben Tunceli’de askerlik yaptığım için bu örümceği biliyorum, oralarda çoktu. Bodrum’da çok görülmeyen bir hayvandı ama son zamanlarda çok görmeye başladık. Dün bir kelebek attık, anında yedi. Tehlike hissettiğinde çok hızlı hareket eden bir canlı. Yaz mevsimi olduğu için insanlar dışarıda yatıyorlar, dikkatli olmaları için buradan uyarmak istedim” dedi. Ali Avcı, yakaladığı örümceği tekrar doğaya saldığını söyledi.

Sarı kız böceği ülkemizde en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmakla birlikte Ege’de de sık sık görülüyor. Akrep görünümlü böcek beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.