Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MUSTAFA AKINCI: BİZDE ARARIZ BİZDE KAZANIRIZ…

Yayınlanan

açık

emİn varol MUSTAFA AKINCI: BİZDE ARARIZ BİZDE KAZANIRIZ… emin varol 2
emİn varol MUSTAFA AKINCI: BİZDE ARARIZ BİZDE KAZANIRIZ… yatu bodrum Corolla 728x150

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sondaj çalışmaları nedeniyle bir anda ısınan Doğa Akdeniz sularında yapılan, Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı’na katılan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Emin Varol’un sorularını cevaplandırdı.

Sıcak sularda, sıcak tatbikat ve Rumlara sıcak sözler..

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumları uyardı: “ Siz araştırma yapıyorsanız biz de yapacağız. Siz kazarsanız biz de kazacağız. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’yi yok sayamazsınız”

Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi / Emin Varol

KKTC Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, sondaj gemimizde çalışan Türk işçileri hakkında çıkardığı yakalama kararı ile ilgili sorusuna şu karşılığı verdi:

“Doğu Akdeniz’de son zamanlarda yaşanan gerginlikler hiçbirimizin arzu ettiği bir durum değildir. Biz öteden beri ‘bu zenginlikler hepimize ait ve bu kabul ediliyor” dedik. Ama iş tatbikata gelince, ‘bu bizim egemenlik alanımız’ diyen bir Rum tarafıyla karşı karşıya geliyoruz.

Müzakerelerin devam ettiği süreçte kendilerine ‘bu zenginlikler hepimize ait olduğundan bunu ortaklaşa planlayalım, ortaklaşa çıkarmak İçin işbirliği yapalım. Bunun İçin de bir ortak komite kuralım ve bu işi birlikte yapalım. Ama bu komiteyi kurmaya da bu işi birlikte planlamaya da yanaşmadılar. Tek taraflı eylemlerini sürdürdüler.

Bize de aynı şekilde davranmak kalıyor. Bize de KKTC ve Türkiye’ye aynı şekilde davranmaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz dedik. Ve bunun gerekleri yapılıyor şu anda.

Eğer siz araştırma yapıyorsanız bir de yapacağız dedik ve yaptık, yapıyoruz, yapacağız.

Eğer kazı aşamasına gelirseniz biz de yapacağız dedik şimdi o safhadayız.

Ama ben yine bugün burada bu çağrıyı yapmak istiyorum. Doğu Akdeniz bir barış gölü haline gelebilir, bir barış adası haline gelebilir. Bundan herkes yararlanır. Biz gerginlik siyaseti istemiyoruz. Çatışma siyaseti istemiyoruz. Barış istiyoruz, uzlaşma istiyoruz. Ama haklarımızı da elbette koruma kararlılığı içerisinde bunları söylüyorum. Eğer bu konuda en ufak bir ipucu görürsek, yardımlaşma ve birlikte üretme konusunda, paylaşma konusunda bir anlayış görürsek hemen bu eli tutmaya hazırız. Ama ne yazık ki bunun tam tersi gelişmeler oluyor. KKTC ve Türkiye’yi enerji politikaları dışında doğu Akdeniz enerji denkleminin dışında tutma gayretleri var. Bu çabalar coğrafyaya aykırı çabalar. Bu bölgenin coğrafyasında ve tarihinde hem Kıbrıs Türkü, hem Türkiye vardır ve var olmaya devam edecektir.”

emİn varol MUSTAFA AKINCI: BİZDE ARARIZ BİZDE KAZANIRIZ… emin varol 1ABD Haritası..

Emin Varol’un Türkiye’nin Doğa Akdeniz’de varlığını ortaya koyan ABD Haritası ile ilgili bir başka soruya ise KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı şu karşılığı verdi.

“Türkiye’yi dışlamayan bir haritadır. Ama önemli olan kağıt üzerinde olanlar değil, önemli olan gerçekte, fiiliyatta olanlardır. O harita 2015 tarihini taşıyor. Ama 2019 yılındayız. Ama o haritanın gerekleri değil başka şeyler yapılıyor arazide ve denizde. Dolayısıyla bizi ilgilendiren kağıt üzerinde olanlar değil gerçekte olanlardır.

Rum tarafı Kıbrıs’ta siyasi eşitliği kabul etmiyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu gergin ortamda müzakerelerin yeniden başlaması” ile ilgili son soruyu da şöyle yanıtladı.

“Aslında müzakerelerin olmamasının nedeni, şimdi yaşananlar değildir. Rum yönetimi geçenlerde beyanat verdi. Bu gergin ortam bitsin müzakereler başlasın diye. Öyle bir durum söz konusu değil. Müzakerelerin olmamasının nedeni maalesef Rum liderin, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve kararlara etkin katılımını bir türlü yanaşmamasıdır.

Biliyorsunuz BM Genel Sekreteri, özel temsilciyi görevlendirdi. Bir uzlaşma başlangıç noktası yaratabilir mi diye. Ama herhangi bir uzlaşma sağlanıp yeniden işe başlayabilmek için geçmişte var olan mutabakatların kabul edilmesi gerekir. Geçmişte var olan mutabakatların özü de iki tarafın siyasi eşitliğidir. Rum tarafı bunu kabule yanaşmıyor. Bugün eğer müzakerelerde bir tıkanma varsa, ileriye doğru bir gidiş yoksa bunun temel nedeni şu anda doğu Akdeniz’de yaşananlar değildir. Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmemesidir.”

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

“BATAKHANE GÜZELİ ” GÖLKÖY’DEYDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi Şehir tiyatrosu “BATAKHANE GÜZELİ ” GÖLKÖY’DEYDİ… batakhane g  zeli bodrumda 6
bodrum belediyesi Şehir tiyatrosu “BATAKHANE GÜZELİ ” GÖLKÖY’DEYDİ… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Antik Tiyatro’da prömiyerini yaptığı “Batakhane Güzeli” adlı müzikal oyunu, geçtiğimiz Cumartesi akşamı Gölköy Pazar Yeri’nde sahnelendi. 

Tiyatro sevgisini sokağa taşıyan Şehir Tiyatrosu yöneticileri, bu kez Büyükşehir Belediyesi’nin ‘gezici sahne’si ile izleyici karşısına çıktı. Bodrum Şehir Tiyatrosu oyuncularının sahnelediği “Batakhane Güzeli” adlı müzikal oyun, hafta sonunda Gölköy Pazaryeri’nde halka açık ve ücretsiz oynandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve “gezici sahne” olarak adlandırılan özel TIR’da izleyici karşısına çıkan Şehir Tiyatrosu oyuncularına ilgi çok büyük oldu. Gölköy’de yaşayan ve daha önce hiç tiyatroya gitme fırsatı bulamayan yüzlerce kişinin izlediği etkinliğe çocuklar da büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık bin kişilik bir izleyici için oyunu sahneleyen oyuncular, finalde dakikalarca ayakta alkışlandı.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularının bir kez daha muhteşem bir performans sergilediği oyunun sonunda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın telefonla tiyatro alanındaki vatandaşlara seslenmesi ise sürpriz oldu. Oyuna yoğun katılımdan dolayı Gölköy sakinlerine teşekkür eden Başkan Aras, bu etkinliğin hazırlanmasına katkı koyan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekiplerine, Gölköy Muhtarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederek “Çok kısa bir süre önce kurulan Şehir Tiyatromuz, Bodrum’un sanat ve kültür hayatına değerli katkılar yaparak bizi Türkiye’de temsil ediyor. Bodrum’u kültür ve sanatla yoğrulan bir yer haline getirmek için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Şehir Tiyatrosu Genel Yönetmeni Hüseyin Akşen ise oyunun sonunda Gölköylülere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, “Muğla Belediyesi’ne bu tır ve teknik ekibi bize sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra birlikte daha çok proje yapacağız. Sizlere ve bütün tiyatro severlere ulaşacağız” dedi.

ÜNLÜ İZLEYİCİLER DE VARDI

Seyirciler arasında yer alan ünlü tiyatro oyuncuları Melek Baykal, Aytaç Öztuna ve Oyuncu Sabriye Kara da “Beklentilerimizin çok üstünde bir Şehir Tiyatrosu izledik.  Genç yetenekleri ayrıca tebrik ediyoruz. Dekoru, kostümü ve oyunculuğu ile mükemmel bir görsel şölendi” dediler.

Erman Canatan’ın yazdığı eseri, ünlü oyuncu Erdal Cindoruk yönetti. Yeşilçam sinemasından esinlenerek, farklı bir yorumla  müzikal olarak sahneye konan oyun; seyirciye “esas oğlan, esas kız ve kötü adam, aşk, intikam, kıskançlık ve entrikaların” işlendiği eski yazlık sinema günlerini yaşatıyor.

Tiyatronun genel sanat yönetmeni Hüseyin Akşen, Tarık Papuççuoğlu, Erdal Cindoruk, Mihriban Er gibi ünlü isimlerin rol aldığı oyunda, esas kız Gülperi’yi genç yeteneklerden Cansın Yunt ve esas oğlanı Aksaraylı Halil’i Oğulcan Çelik canlandırıyor. Oyunda Tiyatronun daimi kadrosu Yerkan Kahraman, Sertaç Aydın, Ziba Türk’ün yanı sıra, Zeynep Dündar, Ertuğrul Cön, Irmak Çağlar, Filiz Çoktezcanlı, Fazıl Çelikel ve Ramin Fahrangniya da oyunları ve dansları ile yer alıyor.

İzleyenler tarafından takdir toplayan “Batakhane Güzeli” adlı müzikal oyun 26 Ağustos Pazartesi Günü saat 21.15’te Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde ücretli olarak oynayacak.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ÖZTARAKÇI: NİTELİKLİ TURİST BODRUM’UN HER NOKTASINA DOKUNMALI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gulet bookers ÖZTARAKÇI: NİTELİKLİ TURİST BODRUM’UN HER NOKTASINA DOKUNMALI… Fatih   ztarak     5
gulet bookers ÖZTARAKÇI: NİTELİKLİ TURİST BODRUM’UN HER NOKTASINA DOKUNMALI… yatu bodrum Corolla 728x150

Gulet Bookers Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Öztarakçı, geçtiğimiz hafta Kurban Bayramı nedeniyle yaşanan Turizm yoğunluğunu ve sezonu değerlendirdi.

Bayram hareketliliği ve geniş bir zaman aralığına yayılan turizm önemli olduğunu ifade eden Öztarakçı, “Nitelikli turist profilinin artması” konusuna da dikkat çekti.

Nitelikli turist katma değeri yükseltir…

gulet bookers ÖZTARAKÇI: NİTELİKLİ TURİST BODRUM’UN HER NOKTASINA DOKUNMALI… Fatih   ztarak     2

Turizm hizmetini ağırlıklı deniz üzerinde gerçekleştirdiklerine belirten Öztarakçı “Dünya’da konumları ve varlıklarıyla önemli kimlikleri Bodrum’da ağırlıyoruz. Bu kimliklerin yıllar itibarıyla tekrar tekrar Bodrum’u tercih etmesinin yanında, her gelişlerinde kendi sosyal çevrelerini de Bodrum’a taşıyarak nitelikli turist ihtiyacımıza yaptıkları katkı bizi gelecek sezonlarda ihtiyacımız olan turist başına kalacak olan katma değerin yükselmesi anlamında umutlandırıyor. Bunun en büyük göstergesi de Bodrum’u ziyaret eden mega ve süper yatların sayılarındaki artıştır. Diğer yandan bu önemli kimliklerin Bodrum’a geldiklerinde karşılaştıkları guletlere de ilgi göstermeye başladıklarını da gözlemliyoruz.” dedi.

gulet bookers ÖZTARAKÇI: NİTELİKLİ TURİST BODRUM’UN HER NOKTASINA DOKUNMALI… bodrum da bayram 2

Hedefimiz sezon boyunca boş liman…

Bodrum Yat Turizminin Dünya’daki lobi çalışmalarını her geçen yıl daha çok genleştirdiklerinin ifade eden Öztarakçı, “Mavi Tur ile deniz üzerindeki Turizmimiz yeniden toparlanmaya başladığı düşüncesindeyim. Dünyaca ünlü insanlar bu bölgede tatil tercih ediyorlar. Koylarımızın zenginliği bizim en önemli kozumuz. Özellikle yüksek sezonda gelen tekneler ile bizim teknelerimizin yoğunluğu limanlarımızda bazı sorunlar yaşamamıza neden olsa da sezon boyunca boş kalacak olan limanlar bizim hedefimiz” dedi.

gulet bookers ÖZTARAKÇI: NİTELİKLİ TURİST BODRUM’UN HER NOKTASINA DOKUNMALI… Fatih   ztarak     1Nitelikli turist Bodrum’un her noktasına dokunmalı…

Bodrum’da hizmet veren her sektörün oluşan katma değerden yaralanmasının önemine de dikkat çeken Öztarakçı değerlendirmelerini “Nitelikli turisti Bodrum’un her noktasına dokundurmalıyız. Kıyıda tatil tercih edenleri deniz üzerine, deniz üzerinde tatil tercih edenleri karaya çıkarmalıyız. Özellikle çarşı esnafı da Bodrum’a tatil için gelen turistten payını almalı” tespitiyle tamamladı.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA VALİSİNİN ACI GÜNÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

esengül civelek MUĞLA VALİSİNİN ACI GÜNÜ… mugla valisi esengul civelek
esengül civelek MUĞLA VALİSİNİN ACI GÜNÜ… yatu bodrum Corolla 728x150

Muğla Valisi Esengül Civelek’in anneannesi Kübra Tumlu Aydın’ın Nazilli ilçesinde hayatını kaybetti.

İkindi namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından Tumlu, Eğriboyun Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze töreninde taziyeleri kabul eden Muğla Valisi Esengül Civelek’in oldukça üzgün olduğu görüldü.

Tumlu, Nazilli’de düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Muğla Valisi Esengül Civelek’in Nazilli ilçesinde oturan anneannesi Kübra Tumlu, yaşlılığa bağlı olarak 105 yaşında yaşamını yitirdi. Kübra Tumlu için Nazilli ilçesindeki Koca Cami’de cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine, Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Belediyesi Eski Başkanı Haluk Alıcık, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Vali Civelek’in yakınları katıldı.

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar