Site rengi

Tasarım

MUSTAFA AKINCI: BİZDE ARARIZ BİZDE KAZANIRIZ…

11.06.2019
A+
A-
MUSTAFA AKINCI: BİZDE ARARIZ BİZDE KAZANIRIZ…

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sondaj çalışmaları nedeniyle bir anda ısınan Doğa Akdeniz sularında yapılan, Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı’na katılan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Emin Varol’un sorularını cevaplandırdı.

Sıcak sularda, sıcak tatbikat ve Rumlara sıcak sözler..

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumları uyardı: “ Siz araştırma yapıyorsanız biz de yapacağız. Siz kazarsanız biz de kazacağız. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’yi yok sayamazsınız”

Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi / Emin Varol

KKTC Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, sondaj gemimizde çalışan Türk işçileri hakkında çıkardığı yakalama kararı ile ilgili sorusuna şu karşılığı verdi:

“Doğu Akdeniz’de son zamanlarda yaşanan gerginlikler hiçbirimizin arzu ettiği bir durum değildir. Biz öteden beri ‘bu zenginlikler hepimize ait ve bu kabul ediliyor” dedik. Ama iş tatbikata gelince, ‘bu bizim egemenlik alanımız’ diyen bir Rum tarafıyla karşı karşıya geliyoruz.

Müzakerelerin devam ettiği süreçte kendilerine ‘bu zenginlikler hepimize ait olduğundan bunu ortaklaşa planlayalım, ortaklaşa çıkarmak İçin işbirliği yapalım. Bunun İçin de bir ortak komite kuralım ve bu işi birlikte yapalım. Ama bu komiteyi kurmaya da bu işi birlikte planlamaya da yanaşmadılar. Tek taraflı eylemlerini sürdürdüler.

Bize de aynı şekilde davranmak kalıyor. Bize de KKTC ve Türkiye’ye aynı şekilde davranmaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz dedik. Ve bunun gerekleri yapılıyor şu anda.

Eğer siz araştırma yapıyorsanız bir de yapacağız dedik ve yaptık, yapıyoruz, yapacağız.

Eğer kazı aşamasına gelirseniz biz de yapacağız dedik şimdi o safhadayız.

Ama ben yine bugün burada bu çağrıyı yapmak istiyorum. Doğu Akdeniz bir barış gölü haline gelebilir, bir barış adası haline gelebilir. Bundan herkes yararlanır. Biz gerginlik siyaseti istemiyoruz. Çatışma siyaseti istemiyoruz. Barış istiyoruz, uzlaşma istiyoruz. Ama haklarımızı da elbette koruma kararlılığı içerisinde bunları söylüyorum. Eğer bu konuda en ufak bir ipucu görürsek, yardımlaşma ve birlikte üretme konusunda, paylaşma konusunda bir anlayış görürsek hemen bu eli tutmaya hazırız. Ama ne yazık ki bunun tam tersi gelişmeler oluyor. KKTC ve Türkiye’yi enerji politikaları dışında doğu Akdeniz enerji denkleminin dışında tutma gayretleri var. Bu çabalar coğrafyaya aykırı çabalar. Bu bölgenin coğrafyasında ve tarihinde hem Kıbrıs Türkü, hem Türkiye vardır ve var olmaya devam edecektir.”

ABD Haritası..

Emin Varol’un Türkiye’nin Doğa Akdeniz’de varlığını ortaya koyan ABD Haritası ile ilgili bir başka soruya ise KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı şu karşılığı verdi.

“Türkiye’yi dışlamayan bir haritadır. Ama önemli olan kağıt üzerinde olanlar değil, önemli olan gerçekte, fiiliyatta olanlardır. O harita 2015 tarihini taşıyor. Ama 2019 yılındayız. Ama o haritanın gerekleri değil başka şeyler yapılıyor arazide ve denizde. Dolayısıyla bizi ilgilendiren kağıt üzerinde olanlar değil gerçekte olanlardır.

Rum tarafı Kıbrıs’ta siyasi eşitliği kabul etmiyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu gergin ortamda müzakerelerin yeniden başlaması” ile ilgili son soruyu da şöyle yanıtladı.

“Aslında müzakerelerin olmamasının nedeni, şimdi yaşananlar değildir. Rum yönetimi geçenlerde beyanat verdi. Bu gergin ortam bitsin müzakereler başlasın diye. Öyle bir durum söz konusu değil. Müzakerelerin olmamasının nedeni maalesef Rum liderin, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve kararlara etkin katılımını bir türlü yanaşmamasıdır.

Biliyorsunuz BM Genel Sekreteri, özel temsilciyi görevlendirdi. Bir uzlaşma başlangıç noktası yaratabilir mi diye. Ama herhangi bir uzlaşma sağlanıp yeniden işe başlayabilmek için geçmişte var olan mutabakatların kabul edilmesi gerekir. Geçmişte var olan mutabakatların özü de iki tarafın siyasi eşitliğidir. Rum tarafı bunu kabule yanaşmıyor. Bugün eğer müzakerelerde bir tıkanma varsa, ileriye doğru bir gidiş yoksa bunun temel nedeni şu anda doğu Akdeniz’de yaşananlar değildir. Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmemesidir.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.