Site rengi

Tasarım

YÖRÜK TÜRKMENLERİ MUĞLA’DA BULUŞTU

12.06.2019
A+
A-
YÖRÜK TÜRKMENLERİ MUĞLA’DA BULUŞTU

 “Yörük Türkmen Şenliği” Menteşe İlçesine bağlı Düzeyn yaylasında yapıldı.

Yörük Türkmenlerin kültürünün ve geleneklerin yaşatılması için düzenlenen Yörük Türkmen Şenliği Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de yörükleri bir araya getirdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile bu yıl 12.si düzenlenen ‘Yörük Türkmen Şenliği’ Düzeyn yaylasında yapıldı. Yurtiçi ve yurt dışından birçok katılımcının yer aldığı şenlik iki gün sürerken, şenlik alanı renkli görüntülere sahne oldu. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Yörük Türkmen Kültürünün yaşatılmasına verdiği desteklerden dolayı, Türk Boyları Konfederasyonu tarafından ‘Yörük Türkmen Beyi’ ilan edildi ve kendisine Türkmen kıyafeti giydirildi.

“Yörük Türkmen” kültürü tanıtıldı…

Yörüklere özgü kültür öğelerinin tanıtılması ve yaşatılması için Düzeyn Yaylasında düzenlenen Yörük Türkmen Şenliğinde birçok etkinlik organize edildi. İki gün süren Yörük Türkmen Şenliği’nin ilk günü temsili yörük göçü ile başladı. Yörükler ve Türk Dünyası Çalıştayı’nda Emekli büyükelçi Halil Akıncı, Prof.Dr.Ahmet Taşağıl, Doç.Dr.Kayrat Belek, Doç.Dr. Onur Alp Kayabaşı, Dr. Sırrım Esenov, Dr. Öğretim Üyesi Shurubu Kayhan, Doç.Dr.Nesrin Osman İspova katılımcılara bilgilerini aktardı. Şenlik alanında Yörüklere özgü kıl çadırlar kurulurken, çadırlarda yayık ayran ikramı yapıldı. Ayrıca Yörüklere özgü kültür öğelerinin yer aldığı birçok stant açıldı, yöresel oyunlar oynandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte yöresel sanatçılar konserler verirken, halk oyunları gösterileri de yapıldı.

Başkan Gürün “Yörük Türkmen Beyi” ilan edildi…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türk Boyları Konfederasyonu tarafından ‘Yörük Türkmen Beyi’ ilan edildi. Başkan Gürün’e Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca tarafından Türkmen kıyafeti giydirildi. Başkan Osman Gürün’ün Yörük kültürüne verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Genel Başkan Durhasan Koca, “12 yıldır kesintisiz olarak Yörük Türkmen Toy’unu gerçekleştiriyoruz. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’ün usanmadan, bıkmadan, her yıl daha büyük katkılarıyla bu güzel toyumuzu ve panellerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu sene Türk Boyları Konfederasyonu olarak bir karar aldık. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’ü Yörük Türkmen Beyi ilan ediyoruz ve kendisine Türkmen kıyafeti giydiriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.