Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’UN TARİHİ MASAL KİTABINDA…

Yayınlanan

açık

inci gürbüzatik BODRUM’UN TARİHİ MASAL KİTABINDA… inci gurbuzatik
inci gürbüzatik BODRUM’UN TARİHİ MASAL KİTABINDA… reklam arena 4

Bodrum’u masal tadında anlatan kitap “Binbir Masal Bir Kale” Epsilon yayınlarından çıktı.

Yazar İnci Gürbüzatik’in kaleminden Bodrum tarihine masalsı bir yolculuk yaşatan kitabı çocuk kitabı olarak raflarda yerini almış. Fakat Gürbüzatik, kitapta yetişkinlere de hitap edecek pek çok paragrafın olduğunu ifade etti.  “Binbir Masal Bir Kale’yi yazmaktaki amacım bunca insana kucak açan Bodrum’un tarihini masal gibi anlatmak. Ama bunu yaparken de bir macera yaşatmak ve diyorum ki bu ‘Bin Bir Masal Bir Kale’yi okuduktan sonra Bodrum artık bir başka değerdedir gözünüzde. Ona eskisi gibi bakmayacağınızdan eminim. Gözünüzde gerçek değeriyle, pırlanta gibi parlayacaktır”

İnci Gürbüzatik kimdir…

Antakya’da doğan yazar İlk,orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Dil ve tarih coğrafya fakültesine girdi. Tiyatro Bölümünü bitirdi. TRT Ankara Radyosu’nda prodüktör olarak göreve başladı. Çok sayıda kısa senorya ve kısa dramalar yazdı. çeşitli programların yapım ve yayınını gerçekleştirdi. Bodrum’da yaşıyor.

Yazar kendi kitabı hakkında şunları kaleme almış;

1-“BİNBİR MASAL BİR KALE kitabını yazma düşüncem, “Bodrum Kalesi, Su altı Eserleri Müzesi’nde, yazın çocuklarla yaptığım ‘Müzede Drama’ çalışmalarım sırasında oluştu. Kız ve erkek çocukların, zamana, tarihe, bu güne Bodrum’a dair ilgileri birbirlerinden çok farklıydı. Gözlemlediğim bu farklılık, onlara cinsiyet gözetmeksizin insan olduğumuzu Bodrum bağlamında yazmam için bir fikir, ışık oldu. Gerekliydi bu.”

2-“Tarih masal, masal tarih içindedir Bodrum’da.

Dünyanın yedi harikasından biri Bodrum’dadır. Yerinde yeller esse de insanlar bilir ki ‘o’ harika bir zamanlar limanın tam karşısında pırıl pırıl parlardı. Pırlantaydı çünkü.

Halikarnassos’un mermer taşları gerçeğini hatırlatıp göz kırpar tepelerden.

Cevat Şakir ağaçlarda, begonvillerde ışır. Deniz zaten ‘Balıkçı’yı dalga vurur kıyıya. Neyzen ney üfler. Heradot tarih yazar. Neye baksanız, neye el atsanız, sırdaş bilir size bir giz fısıldar.

Bodrum’da kale, masalların kalesidir. Gizleri ve görkemiyle bin bir masal anlatır. Burada öykülüdür her şey. Öykü merak, merak sürprizdir, macera, heyecandır hep.

Kendi yaşadığı yerin tarihini ayrıntılarıyla bilmeli insan.

Tanıyıp bilgilenmeye önce yaşadığı yerden başlamalı.

Amacım, bunca insana kucak açan Bodrum’u, hem 14. yüzyıl hem 15. yüzyıl, milattan öncesi, milattan sonrasıyla, yakın geçmişi, dünle bugünü, şimdisi, hatta hayal ötesiyle, masalsı bir macerada anlatmak.

Gerçeğin gizi çözülür mü, görmek.

Tarihe yolculuk artık solukları kesen maceradır bu kitapta. 

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 2
bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… reklam arena 4

Bodrum Belediyesi Bodrumspor alt yapılarından yetiştirdiği 7 futbolcusuna imza attırdı.

B.B.Bodrumspor yaklaşık 8 yıldır devam ettirdiği alt yapı çalışmalarının sonuçlarını almaya başladı. Bu yıl özellikle yüzünü genç transferlere dönem Bodrumspor yönetimi, 2.Lig Kırmızı grupta mücadele edecek A Takımında yer vermeyi planladığı alt yapısından yetiştirdiği 7 genç futbolcusuna imza attırarak profesyonel yaptı.

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 3Profesyonel imzayı atan genç futbolculara emeği geçen herkese teşekkür eden B.B.Bodrumspor Başkanı Rıza Karakaya, “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz alt yapı çalışmalarında emeği geçen herkesi mutlu edecek bir tablo yaşıyoruz. 8 Yıldır verdiğimiz emek meyvelerini verdi. 7 Gencimizi altyapıdan yetiştirip profesyonel futbol sözleşmesine imza attırdık. Bu imzalar başkanlığımın döneminde attığım en anlamlı imzalar oldu” dedi.

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 1 1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… bodrum yabanci turist 1
bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… reklam arena 4

BOTAV, Bodrum’a bu sezon havayolu ile gelen turist sayısında, bir önceki yıla göre yüzde 23,34’lük bir artış olduğunu açıkladı.

BOTAV’ın (Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı) Muğla Emniyet Müdürlüğü ile Milas–Bodrum Havalimanı Şube Müdürlüğü’nden derlediği bilgilere göre 2019 yılı Haziran ayı sonu itibariyle yurtdışından giriş yapan yolcu rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,34 artış yaşandı.

bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… bodrum yabanci turist 22019 yılında İngiltere,  Rusya, Polonya, Hollanda, Ukrayna, Belçika, Fransa, Azerbaycan, İsrail, Çekya, Danimarka, Romanya, Bulgaristan, İsveç, Litvanya, Sırbistan, İrlanda, İtalya ve Kazakistan’dan gelen turist sayılarında artış olurken, Almanya’dan gelen turist sayısında ise 2018 yılının aynı döneme göre azalma yaşandı. Bodrum’a deniz yolu ile giriş yapan turist sayısında da bir önceki yıla göre yüzde 6,69’luk bir artış meydana geldi.

Yurtdışından gelenlerin sayısındaki artış turizmcileri sevindirirken aynı dönemde, Bodrum’a gelen yerli turist sayısında ise yüzde 30 civarında azalma oldu.

Öte yandan, 2019 yılında Bodrum’da bulunan yatak kapasitesine 2 bin 200 yatak daha ilave edildiği bildirildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

uygarlık anadolu'dan doğdu UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU… uygarlik anadolu dan dogdu
uygarlık anadolu'dan doğdu UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU… reklam arena 4

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı kitap yayın hayatına başlıyor…

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, tarih ve kültür alanında yürüttüğü çalışmalara bir yenisi daha ekliyor. Vakıf, ülkemizin ileri gelen arkeolog hocalarından Prof. Dr. Fahri Işık’ın “Uygarlık Anadolu’dan Doğdu” adlı kitabının genişletilmiş ikinci basımını vakıf yayını olarak okuyuculara kavuşturuyor.

Özellikle kadim Anadolu medeniyetlerinin Yunan kaynaklı değil Anadolu kaynaklı olduğunu akademik düzeyde açıklayan eser, bu yönü ile Halikarnas Balıkçısının düşüncelerini de  destekler nitelikte.

Kitabın tanıtım ve imza günü 17 Temmuz  (Yarın) saat:20:00 Dibeklihan’da gerçekleştirilecek.

Okumaya devam et

Son Haberler