Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

RAHMİ TURAN’IN BODRUM SEVDASI!

Yayınlanan

açık

ayhan ongun RAHMİ TURAN’IN BODRUM SEVDASI! ayhan ongun yazdi
ayhan ongun RAHMİ TURAN’IN BODRUM SEVDASI! reklam arena 4

Sözcü gazetesi yazarlarından Rahmi Turan’ı son günlerde akıl almaz bir Bodrum sevdası sardı. Her ne kadar Bodrum’da evi olsa da, son bir hafta da bir ulusal köşe yazarının 3 kez Bodrum’u yazması size de ilginç gelmiyor mu?

Ben 12 yıldır Bodrum’da yaşıyorum ve bu kentin sosyal, kültürel yaşamının her anında bulunmaya çaba gösteren bir yurttaşım.

Ancak daha bir kez olsun ne Rahmi Turan’la, ne de Kemal Ulusu ile hiçbir yerde karşılaşmadım, onları bir esnafla sohbet ederken görmedim. Gerçi sosyal ve ekonomik koşullarımız gereği belki da onların takıldığı yerlere biz gidemediğimiz için rastlaşmamış olabiliriz.

İnsanların yaşadıkları kente karşı duyarlı olmaları çok doğal ve hatta topluma mal olmuş isimlerin daha duyarlı olmaları zorunludur.

Ben de bu sorumluluğum gereği, daha göreve geleli henüz 3 ay olmuş, idealist, çalışkan, iyi niyetli bir başkana bir süre daha kredi verilmesi, zaman tanınması gerektiğini düşünenlerdenim.

Buna karşın, olumlu eleştirilerimi yapmaktan geri durmadığım gibi, heyecanını ve motivasyonunu azaltmamak için önce kendisinden ya da bir yetkiliden bilgi alıp, ondan sonra yazmaya özen gösteriyorum.

Çünkü biliyorum ki, her zaman telefonu açık, oradan ulaşamasam da sosyal medya üzerinden arandığında mutlaka dönüş yapıyor.

Şunu unutmamak gerekir; iş yapan hata da yapar.

Geçmişte hata yapmamak için memur zihniyetiyle hiç iş yapmayanları da gördük.

Bana göre hata yaparım diye hiç iş yapmamaktansa, varsın iş yapsın, arada hata da yapsa hoş görelim.

Bodrum’un on yıldır birikmiş sorunlarını dokununca çözecek bir sihirli değnek henüz icat edilmedi.

Daha da önemlisi ve acı olanı, on yıl boyunca ağzını açıp tek laf etmeyenlerin, bugün her fırsatta belediyeye, başkana yüklenmeleri.

Daha ilk günden yazdım, belediyecilik deneyimi olmaması, siyaset içerisinde aktif olarak bulunmaması, görev gereği çok uzun yıllar Bodrum’dan uzak kalması seçim öncesi Ahmet Aras için bir handikaptı.

Ancak Bodrum seçmen kitlesinin siyasi ve sosyolojik yapısı CHP ye meyilli ve AK Parti karşıtı olduğu için, HDP nin de inanılmaz desteğiyle CHP Bodrum’u kazandı ve Ahmet Aras, yıpranmamış bir kişilik olarak belediye başkanı seçildi.

Biraz önce saydığımız o kimi handikaplar, seçildikten sonra Aras başkan için avantaja dönüşebilir demiştik.

Gerçekten de Bodrum eşrafıyla ve yerlici tavırları meşhur siyaset baronlarıyla çok içli dışlı olmaması, onların etki alanından uzak durması Bodrum için bir şanstı.

Bagajında defosu olmayan Ahmet Aras’a doğrudan saldıramayan, belediyeden beslenen rantiyeciler; çevresindekilerden yola çıkarak, hiç de etik olmayan yol ve yöntemlerle yıpratma operasyonuna başladılar.

Mesleği gereği tez canlı ve dinamik bir yapıya sahip olan başkanın bazen ayağını gazdan çekip, frene dokunması gerekiyor kuşkusuz. Onun çalışma temposuna, hızına yetişemeyenler, geride kalınca rahatsız olmaya, söylenmeye başladılar.

Doğaldır ki; siyaset ve yerel yönetimler zorlu ve çileli bir yoldur. Herkesin bu yolu sonuna kadar aynı tempoda ve kararlılıkla yürümesi kolay değil. Hele de hayatı boyunca hiç üretmemiş, iş yapmamış kimileri için biraz yorucu ve meşakkatlidir de.

Alternatifini yaratmadan hiçbir şeyi bir çırpıda yok edemezsiniz.

Halk plajları ve şezlong konularında biraz aceleci davranılmış olunabilir.

Ama hep söylenen bir söz vardır; “her şeyin başı niyet”

Ben hala Ahmet Aras ve ekibinin iyi niyetine inanıyorum.

Yapıcı eleştiri ve önerilerimizle bir süre daha destek olunması, çalışmalara katkı konulmasından yanayım.

Rahmi Turan; yılların gazetecisi, köşe yazarı olabilir ama diğerleri gibi onun da halkın arasına karışmadan, onlara dokunmadan Bodrum la ilgili çok objektif, sağlıklı değerlendirmeler yapabileceğini düşünmüyorum.

Bodruma magazin sayfalarından, otel lobilerinden, lüks restoranların içki masalarından değil, öteki yüzünden de bakmak gerek.

Bodrum dan ve belediyeden beslenen, Bodruma hiçbir değer katmayan kesimler dışında genel olarak Bodrum halkı Ahmet Aras’tan umudunu kesmiş değil, desteklemeye de devam ediyor. İlginç olan CHP örgütlerinin bu anlamsız yayınlara karşın niye bu kadar suskun kaldığıdır.

AYHAN ONGUN (Gazeteci-Yazar) 08.07.2019/BODRUM

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 2
bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… reklam arena 4

Bodrum Belediyesi Bodrumspor alt yapılarından yetiştirdiği 7 futbolcusuna imza attırdı.

B.B.Bodrumspor yaklaşık 8 yıldır devam ettirdiği alt yapı çalışmalarının sonuçlarını almaya başladı. Bu yıl özellikle yüzünü genç transferlere dönem Bodrumspor yönetimi, 2.Lig Kırmızı grupta mücadele edecek A Takımında yer vermeyi planladığı alt yapısından yetiştirdiği 7 genç futbolcusuna imza attırarak profesyonel yaptı.

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 3Profesyonel imzayı atan genç futbolculara emeği geçen herkese teşekkür eden B.B.Bodrumspor Başkanı Rıza Karakaya, “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz alt yapı çalışmalarında emeği geçen herkesi mutlu edecek bir tablo yaşıyoruz. 8 Yıldır verdiğimiz emek meyvelerini verdi. 7 Gencimizi altyapıdan yetiştirip profesyonel futbol sözleşmesine imza attırdık. Bu imzalar başkanlığımın döneminde attığım en anlamlı imzalar oldu” dedi.

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 1 1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… bodrum yabanci turist 1
bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… reklam arena 4

BOTAV, Bodrum’a bu sezon havayolu ile gelen turist sayısında, bir önceki yıla göre yüzde 23,34’lük bir artış olduğunu açıkladı.

BOTAV’ın (Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı) Muğla Emniyet Müdürlüğü ile Milas–Bodrum Havalimanı Şube Müdürlüğü’nden derlediği bilgilere göre 2019 yılı Haziran ayı sonu itibariyle yurtdışından giriş yapan yolcu rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,34 artış yaşandı.

bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… bodrum yabanci turist 22019 yılında İngiltere,  Rusya, Polonya, Hollanda, Ukrayna, Belçika, Fransa, Azerbaycan, İsrail, Çekya, Danimarka, Romanya, Bulgaristan, İsveç, Litvanya, Sırbistan, İrlanda, İtalya ve Kazakistan’dan gelen turist sayılarında artış olurken, Almanya’dan gelen turist sayısında ise 2018 yılının aynı döneme göre azalma yaşandı. Bodrum’a deniz yolu ile giriş yapan turist sayısında da bir önceki yıla göre yüzde 6,69’luk bir artış meydana geldi.

Yurtdışından gelenlerin sayısındaki artış turizmcileri sevindirirken aynı dönemde, Bodrum’a gelen yerli turist sayısında ise yüzde 30 civarında azalma oldu.

Öte yandan, 2019 yılında Bodrum’da bulunan yatak kapasitesine 2 bin 200 yatak daha ilave edildiği bildirildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

uygarlık anadolu'dan doğdu UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU… uygarlik anadolu dan dogdu
uygarlık anadolu'dan doğdu UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU… reklam arena 4

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı kitap yayın hayatına başlıyor…

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, tarih ve kültür alanında yürüttüğü çalışmalara bir yenisi daha ekliyor. Vakıf, ülkemizin ileri gelen arkeolog hocalarından Prof. Dr. Fahri Işık’ın “Uygarlık Anadolu’dan Doğdu” adlı kitabının genişletilmiş ikinci basımını vakıf yayını olarak okuyuculara kavuşturuyor.

Özellikle kadim Anadolu medeniyetlerinin Yunan kaynaklı değil Anadolu kaynaklı olduğunu akademik düzeyde açıklayan eser, bu yönü ile Halikarnas Balıkçısının düşüncelerini de  destekler nitelikte.

Kitabın tanıtım ve imza günü 17 Temmuz  (Yarın) saat:20:00 Dibeklihan’da gerçekleştirilecek.

Okumaya devam et

Son Haberler