Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

TURGUTREİS MEDENİYET TRAFİĞİ…

Yayınlanan

açık

ali peltek TURGUTREİS MEDENİYET TRAFİĞİ… ali peltek makale
ali peltek TURGUTREİS MEDENİYET TRAFİĞİ… reklam arena 4

Bodrum’un Turgutreis Mahallesinde Mayıs sonu itibariyle hatalı park eden araçlar trafik ekipleri tarafından çekilmeye başlandı.

Bu vaziyetin yazıya konu olma sebebini, birkaç yönden ele almak gerekiyor kanımca.

Konunun önem arz etmesinin birincil sebebi : Turgutreis’te ilk defa uygulanıyor olmasından kaynaklı. Peki neden çekiliyor bu araçlar? Yaya geçidine, durak önüne, kavşak içlerine ve engelli giriş – çıkışlarına park ettikleri için. Yıllardır, bu kural ihlallerini kolluk kuvvetlerine, ilgili birimlere bilirseniz dahi, sizden, şikayete konu olan aracın plakası isteniliyor ve sanırım plaka üzerinden, kayıtlı bilgi mucibince araç sahibine ulaşılıp, aracın çekilmesi isteniliyordu. Böyle olunca ise, cezai müeyyide ile karşılaşmayan şikayete konu araç sahibi, caydırıcı bir uygulama ile yüzleşmemesinden kaynaklı ve belki rahatlığıyla, görgüsü ve hassasiyeti oranında trafikte seyrine devam ediyordu.

Trafikten doğan hak ihlali sebebiyle, iki kere kolluk kuvvetleri aracılığıyla şikayette bulunmuşluğum vardı. Adli makamlar takipsizlik vermişti. İşte tam burada, hak ihlalleri hususunda devletin mağdur olanın hakkını koruması adına, tersinden bir örnek vermek istiyorum. Sanırım 4-5 yıl önceydi. Bodrum’un üst düzey bürokratlarından birinin eşinin aracına motosikletli kurye çarpınca, Bodrum genelinde, özellikle motorize ekipler tarafından, deyim yerindeyse “sürek avı” başlatılmıştı. Dezavantajlı bir birey trafikte uğradığı haksızlığı adli makamlara taşıyor, takipsizlikle sonuçlanıyor : üst düzey bir devlet memurunun eşinin aracına motosiklet çarpıyor, ancak o zaman cezai müeyyideler ve kontroller sıklaşıp, gereğince uygulanıyor. Aksettirdiğim bu olayda işin ele alınış ve samimiyet boyutunu okurun takdirine bırakıyorum.

Birkaç kez yerel basında haber yaptığım için, Turgutreis’te vuku bulan araç çekme uygulamasının, elverdiğince takibatını yapıyorum. Özellikle Mehmet Hilmi caddesi üzerinde yaya geçidi, durak önü ve kavşak içlerine park eden araçlar, trafik ekipleri tarafından fotoğraflanıp, kesilen cezanın ardından çekici marifetiyle yediemin parkına çekiliyor. Burada yaşayanların ve misafirlerin alışık olmadığı bu hal, çeşitli serzenişlere konu oluyor. Yapılan haberlere yapılan yorumlardan yola çıkarsak: “Önce araçlara park alanları belirlensin, gelen turistleri ürkütmemek lazım, bir ensesi kalına denk gelirlerse bu uygulama sona erer…” diye uzayıp giden şekilde konuyu ele alış ve bakış açılarına rastladım.

Bodrum’da park yeri sorunu elbet mevcut ama, bu, araç sahiplerinin başkalarının hakkını gasp edercesine kural ihlali yapmasına gerekçe değil. Konu hakkında yapılan yorumların bazısı, elma ile armudu toplama ile elde edilen sonucu, çıkarım olarak ele almaya yol açıyor dolayısıyla. Kamuoyu oluşturup, demokratik yollardan Bodrum’un kronik sorunlarından olan “Park yerlerinin yetersizliğini” ele almak daha yerinde olur. Zira, çekilen araçlar, yayaların, dezevantajlı grupların hakkını gasp ediyor ve oransal olarak yüzdeye vurulduğunda çok yer tutmuyor.

Trafikte toplumsal yaşam kalitesini belirleyen tutumlar medeniyetin göstergesidir. Görevini yapan memurlara tepki göstermek ve tanıdık “ensesi kalın” diye tabir edilen zümre ile etki alanı oluşturmaya çalışmak, gayr-ı medeni tutumlardır.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 2
bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… reklam arena 4

Bodrum Belediyesi Bodrumspor alt yapılarından yetiştirdiği 7 futbolcusuna imza attırdı.

B.B.Bodrumspor yaklaşık 8 yıldır devam ettirdiği alt yapı çalışmalarının sonuçlarını almaya başladı. Bu yıl özellikle yüzünü genç transferlere dönem Bodrumspor yönetimi, 2.Lig Kırmızı grupta mücadele edecek A Takımında yer vermeyi planladığı alt yapısından yetiştirdiği 7 genç futbolcusuna imza attırarak profesyonel yaptı.

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 3Profesyonel imzayı atan genç futbolculara emeği geçen herkese teşekkür eden B.B.Bodrumspor Başkanı Rıza Karakaya, “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz alt yapı çalışmalarında emeği geçen herkesi mutlu edecek bir tablo yaşıyoruz. 8 Yıldır verdiğimiz emek meyvelerini verdi. 7 Gencimizi altyapıdan yetiştirip profesyonel futbol sözleşmesine imza attırdık. Bu imzalar başkanlığımın döneminde attığım en anlamlı imzalar oldu” dedi.

bodrumspor RIZA KARAKAYA: ATTIĞIM BU İMZALAR EN ANLAMLI İMZALAR OLDU… bodrumspor 1 1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… bodrum yabanci turist 1
bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… reklam arena 4

BOTAV, Bodrum’a bu sezon havayolu ile gelen turist sayısında, bir önceki yıla göre yüzde 23,34’lük bir artış olduğunu açıkladı.

BOTAV’ın (Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı) Muğla Emniyet Müdürlüğü ile Milas–Bodrum Havalimanı Şube Müdürlüğü’nden derlediği bilgilere göre 2019 yılı Haziran ayı sonu itibariyle yurtdışından giriş yapan yolcu rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,34 artış yaşandı.

bodrum yabanci turist YABANCI TURİST ARTTI YERLİ TURİST AZALDI… bodrum yabanci turist 22019 yılında İngiltere,  Rusya, Polonya, Hollanda, Ukrayna, Belçika, Fransa, Azerbaycan, İsrail, Çekya, Danimarka, Romanya, Bulgaristan, İsveç, Litvanya, Sırbistan, İrlanda, İtalya ve Kazakistan’dan gelen turist sayılarında artış olurken, Almanya’dan gelen turist sayısında ise 2018 yılının aynı döneme göre azalma yaşandı. Bodrum’a deniz yolu ile giriş yapan turist sayısında da bir önceki yıla göre yüzde 6,69’luk bir artış meydana geldi.

Yurtdışından gelenlerin sayısındaki artış turizmcileri sevindirirken aynı dönemde, Bodrum’a gelen yerli turist sayısında ise yüzde 30 civarında azalma oldu.

Öte yandan, 2019 yılında Bodrum’da bulunan yatak kapasitesine 2 bin 200 yatak daha ilave edildiği bildirildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

uygarlık anadolu'dan doğdu UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU… uygarlik anadolu dan dogdu
uygarlık anadolu'dan doğdu UYGARLIK ANADOLU’DAN DOĞDU… reklam arena 4

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı kitap yayın hayatına başlıyor…

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, tarih ve kültür alanında yürüttüğü çalışmalara bir yenisi daha ekliyor. Vakıf, ülkemizin ileri gelen arkeolog hocalarından Prof. Dr. Fahri Işık’ın “Uygarlık Anadolu’dan Doğdu” adlı kitabının genişletilmiş ikinci basımını vakıf yayını olarak okuyuculara kavuşturuyor.

Özellikle kadim Anadolu medeniyetlerinin Yunan kaynaklı değil Anadolu kaynaklı olduğunu akademik düzeyde açıklayan eser, bu yönü ile Halikarnas Balıkçısının düşüncelerini de  destekler nitelikte.

Kitabın tanıtım ve imza günü 17 Temmuz  (Yarın) saat:20:00 Dibeklihan’da gerçekleştirilecek.

Okumaya devam et

Son Haberler