Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

HASTANE KONUSUNA TAHAMMÜL KALMADI…

Yayınlanan

açık

bodrum’ HASTANE KONUSUNA TAHAMMÜL KALMADI… hastane eylemi
bodrum’ HASTANE KONUSUNA TAHAMMÜL KALMADI… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum’da yapımı bir süre önce duran Yeni Devlet Hastanesi ile ilgili bir grup vatandaş eylem ve basın açıklaması yaptı.

Bodrum’da yapımına 2017 yılında başlanan ve bir süre önce yapımı duran Yeni Devlet Hastanesi ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Turgutreis Engelliler Kültür Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) tarafından organize edilen basın açıklamasına, dernek üyeleri ve vatandaşların yanı sıra geçmiş dönem CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ da katıldı.

Yeni Devlet Hastanesi şantiyesi girişindeki basın açıklaması öncesinde 10. Yıl Marşı ve İzmir Marşı çalındı. Açıklamaya katılanlar üzerinde “Bodrumlular ölüyor”, “İsviçre gibi vergi verip Somali gibi sağlık hizmeti alıyor güzel Bodrumlu”, “Bitmeyen hastane bitirdi bizi”, “Devlette sıra çok, özele para yok, ölelim mi biz?”, “Bahane değil, hastane istiyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

Basın açıklaması Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

BİZ DE DENİZE GİRMEK İSTERDİK AMA BİRİLERİ BUNLARI YAPMAK ZORUNDA

Daha sonra bir konuşma yapan derneğin başkan yardımcısı Necdet Öcal, 2018 yılında kurulan derneğin çalışma alanlarından bahsetti. Basın açıklamasına katılımın az olmasına da dikkati çeken Öcal, “Biz bu basın açıklaması çağrısını Bodrum’u sevenler olarak yaptık. Bodrumlu olmak çok güzel bir duyguydu ama bu hastanenin yapılmasına katkı sağlamak için bizlerin gelmesi, diğer insanların burada olmaması çok üzücü. Biz de denize girmek isterdik ama birileri bunları yapmak zorunda. İşte o birileri sizlersiniz, bizleriz. Biz bunun için buradayız” diye konuştu.

MEVCUT HASTANE İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR!..

ENGENÇDER Yönetim Kurulu Üyesi Volkan İlgüz ise basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasını hiçbir siyasi parti bayrağı altında yapmadıklarını ifade eden İlgüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu açıklamayı hiçbir siyasi parti bayrağı altında olmaksızın, tamamı ile Bodrumluların mevcut Bodrum Devlet Hastanesinde yaşadıkları mağduriyetleri dile getirmek ve Bodrum halkının ve misafirlerinin, yüce devletimizin sunduğu sağlık hizmetlerinden aziz Türk milletine yakışır şekilde yararlanacağı yeni devlet hastanesine kavuşma ihtiyacını ve arzusunu dile getirmek üzere yapmaktayız. 

Mevcut devlet hastanemiz artık artan Bodrum nüfusuna ve özellikle yazın bir buçuk milyon kişiye ulaşan yoğun nüfusuna kesinlikle cevap verememektedir. 

Hastanemizin polikliniklerinden sıra alabilmek için haftalarca önceden randevu almak gerekmektedir. Muayene olduktan sonra ise tedavi süreci yetersiz malzeme ve ekipman sebebi ile çok yavaş yürümekte, başka hastaneler sevk ile sonuçlanmaktadır. Bodrum halkı olası ciddi rahatsızlıklarında Muğla, İzmir, Aydın gibi uzak Büyükşehir hastanelerine hasta halleri ile yollara revan olmaktadır veya özel sektörün hastanelerinde varını yoğunu sağlığı için feda etmek zorunda kalmaktadır. 

Mevcut Devlet Hastanesinde hastalar araçlarını hastanenin kilometrelerce uzağına park etmek zorundadır. Bu durum özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın zaten zor olan hayatlarını çekilmez hale getirmektedir. 

Mevcut Devlet Hastanemizin Hijyen koşulları 21. Yüzyıl Türkiye’sine yakışmayacak boyutlardadır. Bu durum özellikle Yurtdışından gelen, Yerli ve Yabancı turistlere karşı Ülkemizin ve İlçemizin imajını ve prestijini oldukça büyük derecede zedelemektedir. 

Bodrum Halkı en az bir Erzurumlunun Erzurum Devlet Hastanesinde, Malatyalının Malatya Devlet Hastanesinde aldığı, çağdaş ve uygar şekilde yaralandığı Devletimizin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmak istemektedir. 

Yüce Devletimizden en kısa sürede yarım bırakılan Bodrum Devlet Hastanesi inşaatına tamamlanması adına adımlar atmasını, Devlet hastanesi inşaatını tamamlamasını BodrumIulara hak ettiği şartlarda sağlık hizmeti almaya kavuşturmasına biz BodrumIuların bu feryadına ses vermesini dilemekteyiz.”

ÜSTÜNDAĞ; “İNSAN ACABA BODRUM CEZALANDIRILIYOR MU DİYE DÜŞÜNÜYOR”

İlgüz’ün konuşması sonrası kürsüye geçmiş dönem CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ geldi. Akın Üstündağ, “Aslında ben buraya davet edildiğimde müthiş bir kalabalık olacak diye bekliyordum. Çünkü Bodrum’un sağlık altyapısı neredeyse yok. Şurada birkaç tane özel hastane olmasa hakikaten büyük sıkıntı çekeceğiz” diye konuştu. 2017 yılının başında Yeni Devlet Hastanesi inşaatına başlandığını hatırlatan Üstündağ, sözlerine şöyle devam etti:

“Yaklaşık bir yıllık bir çalışmadan sonra bu noktaya geldi. Sanırım yüzde 59’a ulaşmış. Ondan sonra bir ses yok. Ne gelen var ne giden. Siz ENGENÇDER’e çok teşekkür ediyorum. Bodrum’da bu kadar STK varken geçen yıl engellilere yönelik kurulan bir dernek diyor ki; ‘Buradaki engelleri kaldırın.’ Gördüğüm kadarıyla burası bir yılan hikayesine dönmüş. Herkes farklı bir şey söylüyor. Şu anda iktidar partisinin siyasi kanadından hiçbir takip yok, bilgi yok. İnsan acaba Bodrum cezalandırılıyor mu diye düşünüyor. Aynı şirket başka yerlerde işler de alıyormuş. Hapishane yapıyormuş galiba. Oradaki şeyini alıyormuş, buradaki istihkakını alamıyormuş gibi şeyler de duyuyoruz. Yani doğru bilgi nedir? Bu hastane niye durdu. Bu konuda bir açıklama, bir bilgi, çözüm önerisi mutlaka bekliyoruz. Yani ne yapılacaksa yapılsın. Şirket bunu yapmıyorsa ihaleye çıkarılsın, başka bir şirkete verilsin. 2016’da ihale yapılmış, 700 günlük süre dolmuş. Neyi bekliyorsunuz? Şirketle ilgili sorun varsa diğer hak edişler, hapishane yapımı ile ilgili niye ödeniyor? Burada niye ödenmiyor? Bunun kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz.

Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem, konuşmaların ardından sona erdi.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

HDP EYLEMİNE POLİS GÖZALTI YAPTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

hdp bodrum HDP EYLEMİNE POLİS GÖZALTI YAPTI… hdp bodrum gozalti 3
hdp bodrum HDP EYLEMİNE POLİS GÖZALTI YAPTI… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum HDP İlçe Örgütü’nün Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yapılan kayyum atamaları ile ilgili olarak Bodrum belediye Meydanında yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti. 

Müdahale sonucunda 15 kişi gözaltına alındı…

hdp bodrum HDP EYLEMİNE POLİS GÖZALTI YAPTI… hdp bodrum gozalti 1Müdahale sonucunda içlerinde HDP Bodrum İlçe Başkanı Fulya Erdoğan, Mehmet Polat ve CHP’li Talat Aydınlar’ın da bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar önce Bodrum Emniyet Müdürlüğüne ardından sağlık kontrolü için Bodrum Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Bodrum Belediye meydanında HDP Bodrum ilçe Örgütü tarafından saat 19:00’da basın açıklaması yapılacağını bilgisine ulaşan Bodrum Emniyet Müdürlüğü, saat 18:00’den itibaren Bodrum Belediye Meydanında geniş güvenlik önlemleri aldı. Muğla Emniyet Müdürlüğünden gelen çevik kuvvet de Bodrum belediye meydanında yerini aldı. Öte yandan gün içerisinde Muğla Valiliği tarafından bir ay süre ile il ve ilçelerde basın açıklaması yapılmasının yasaklandığı bildirildi. Bodrum Belediye meydanında basın açıklaması yapmak isteyen HDP Bodrum ilçe Başkanlığının Muğla Valiliğinin bu tebligatını almayı kabul etmedikleri öğrenildi.

hdp bodrum HDP EYLEMİNE POLİS GÖZALTI YAPTI… hdp bodrum gozalti 219:00’da bir grup HDP’li tarafından Bodrum belediye meydanı girişinde “Kayyum Darbesine Hayır, Diyarbakır, Mardin, Van Yalnız Değilsiniz” yazılı pankart açıldı. Polis grup liderine, Muğla Valiliği tarafından bir ay süre ile meydanlarda basın açıklaması yapılmasının yasaklandığını sözlü olarak bildirdi. Ancak HDP’liler “Biat Etmeyeceğiz, Korkmuyoruz, Susmayacağız” şeklinde sloganlar atarak meydanda basın açıklaması yapmak için ısrar etti. Emniyet Kuvvetleri kısa bir süre bekledikten sonra göstericileri tek tek gözaltına almaya başladı. Bazı göstericiler polisin gözaltına almasına karşı direnirken, bazıları ise sessizce polis eşliğinde araçlara yöneldiler.

Polis telsizlerinden göstericilere sert müdahale edilmemesi ve özellikle etraftaki turistlerin zarar görmemesi için çok dikkat edilmesi yönünde talimatlar geldiği ve Bodrum Emniyet Müdürü’nün emri ile gözaltı işlemlerinin hemen ardından Çevik Kuvvet ve Resmi üniformalı polislerin meydanı boşaltması dikkat çekti.

Gözaltına alınanların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ŞİKAYET YERİNE ÇÖZÜMDE BULUŞMA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

can pulak ŞİKAYET YERİNE ÇÖZÜMDE BULUŞMA… can pulak
can pulak ŞİKAYET YERİNE ÇÖZÜMDE BULUŞMA… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum’dan şikayetler hiç eksilmez.

Şikayetin, tenkidin bir maliyeti, ÖTV’si KDV’si filan yoktur. Öyle olunca, imkan ve imkansızlıklara da kulak asmadan veryansın ederiz. Bundan herkes nasibini alır. Yönetimi de, esnafı da, şöförü de, kaptanı da…

Kimse demez ki, 200 bin kişilik altyapısı çok eksik bir şehirde yazları iki milyon insan ağırlıyoruz. Kış yetmiyor ki, yaza yetişsin imkanlar. Buna rağmen helal olsun bizi yönetenlere, bunca insana huzur içinde tatil yaptırabilmek için canla başla çalışıyorlar. Kaymakamından tutun, Belediye Başkanına, hakiminden tutun savcısına, polisinden tutun jandarmasına, sahil güvenliğinden çöpçüsüne, bekçisine, hele hastanelerimizdeki doktor ve yardımcı sağlık personeline kadar herkes ter döküyor. Eğlence yerleri, restoranlar, gezi teknelerinin personel, kaptan ve mürettebatları, Aydem’ciler, Muski’ciler, aklınıza kim gelirse seferberler.

Bizim toplumun takdir duyguları nedense çalışmaz. Hep eleştiri, hep tenkittir işimiz. En ufak bir açığı yakaladık mı, duman ederiz karşımızdakini. (Vergimizi veriyoruz ya, çalışsınlar kardeşim)diye bakarız hizmetlere. Sağolsunlar, Allah razı olsun diyenimiz pek yoktur. Bütçe yetmiyor, kadro yok, personel sıkıntısı had safhadaymış umurunda mı milletin? Nereden bulurlarsa bulsunlar, ne yaparlarsa yapsınlar, yeter ki işler aksamasın. Doğru da, bu imkanlarla daha doğrusu bu imkansızlıklarla daha iyisini yapmak mümkün değil. Bunu hepimiz bilmeli ve kabul etmeliyiz.

Bu sözlerimden her şeyin tıkırında gittiği anlamı çıkarılmasın. Elbetteki çok sıkıntımız, çok noksanımız, çok eksiğimiz var. Değerlendirmelerimizi bunları da dikkate alarak yaparsak, haksızlık ve vicdansızlık çıtamızı yükseltmemiş oluruz. Suçun yerel yönetimlerde değil, merkez yönetimde yani Ankara’da olduğunu kabul etmeliyiz. Bodrum’a 200 bin kişilik bir bütçeyi yeterli görür, altyapılara gerekli ödenekleri yollamazlar, (sen kendi yağınla kavrul) derlerse, olacağı budur işte. Ne suyu yeter Bodrum’un, ne yolu, ne de temizlik hizmetleri. Buna rağmen helal olsun, Bodrum iyi yönetiliyor. Sadece Bodrum mu, Muğla’nın merkez dahil geneli de bu dar bütçelerle iyi yönetiliyor.

Bodrum’un sıkıntılarını, sorunlarını, problemlerini hepimiz biliyoruz. Toplu şikayet yerine, sesimizi topluca Ankara’ya duyursak, yeterli ödenek istesek, veremiyorlarsa turizmden hazineye kazandırdığımızın onda birini bize ayırmalarını teklif etsek, daha iyi olmaz mı? Böyle bir talepte tüm siyasi görüş sahip ve temsilcilerinin bir araya gelmesi ve demokratik haklarını akıllıca kullanma yolunu seçmesi, daha faydalı olmaz mı sizce? Örneğin tüm Muğla milletvekilleri, yerel yöneticilerimiz, sivil toplum temsilcilerimiz birleşse ve yardım istese Ankara’dan, sonuç alamazlar mı dersiniz? Ankara’yı ve bürokrasiyi iyi bilen ve tanıyan biri olarak söylüyorum, kısa zamanda çok iyi sonuçlar alabiliriz.

Şimdi geliyorum, (elimizdeki imkanlarla bazı işleri çözemez miyiz) konusuna. Çözeriz, yeter ki çözmeye karar verelim. Örneğin trafiği rahatlatabiliriz, TIR’ları ve kamyonları şehre gece yarısı sokabiliriz. Deniz ulaşımı yolunu açabiliriz. Şehrin girişine büyük bir otopark yapabiliriz. Düzenli minibüslerle her yere gidebiliriz ki, gidebiliyoruz artık. Şehirdeki insafsız otopark ücretlerini indirebilir, kontrol edebilir, trafiği aksatan yerlerdekilerin ruhsatlarını iptal edebiliriz. Çöpleri saatinde bırakmayanlara ceza yazabilir, dükkanının önünü temiz tutmayanları önce ikaz edebilir, sonra gerekeni yapabiliriz.

Gelen yabancı turistin, Bodrum’u görmeden seyahat acentaları tarafından kapışılmasını önleyemez miyiz yani? Acentalar imkan bulsalar, otobüslerini vapura sokacaklar. Böyle şey olur mu? Yıllardır yazıyorum, bir-iki mini tren yaptırın, city-bus’ları devreye sokun, gelenler şehri bir görsünler, tanısınlar, esnaftan alışveriş yapsınlar. Bu zor bir iş mi? Karşımızdaki İstanköy (KOS)adasın baksınlar. Mini trenlerle 5-10 euroya gezdiriyorlar şehri. Biz ne yapıyoruz, uçaktan çıkanı otele tıkıyoruz, vapurdan çıkanı acentalar marifetiyle AVM’lere götürüyoruz. Böyle turizm olur mu, Bodrum’u görmeden, tanımadan yolluyoruz turistleri. Buna akıllıca bir çare bulmalıyız.

Hazır esnaftan bahsetmişken, onların da daha kaliteli ve yerel mallar satmalarını, çakma mallara dükkanlarında yer vermemelerini, vitrinlerini daha canlı ve renkli tutmalarını şart koşmalıyız. Restoranların hepsi aynı şeyi satıyorlar, mezeler aynı, yemekler aynı… Oysa millet, yerli-yabancı turistler yerel yemekleri tatmak, Türk mutfağını görmek istiyorlar. Örneğin Kısmet, Karadeniz, Eskiköy, İki Lokma ve Begonvil gibi restoranları çoğaltmalıyız.

Bodrum’un pazarları muhteşem. Yabancı turistler yerlerini bile bilmiyorlar. Bir gidebilseler, o bolluğu, o çeşitleri, o renk cümbüşünü bir görebilseler, ne kadar iyi olur. Pazarlarımız harika ama otoparkları bir rezalet. Bunları düzeltmek için de Ankara’dan yardım almamız gerekmiyor herhalde. Hangi pazarın otoparkına giderseniz gidin, bir kargaşa, bir kavga, bir itiş kakış görürsünüz. Buralara belediye birkaç görevli koysa, iş hallolacak. Bodrum merkez pazarının otoparkı, pazarcıların da araçlarını oraya park etmeleri yüzünden yetmiyor. Yalıkavak Pazarı da öyle, Ortakent  pazarı daha da rezalet… Buna bir çare bulamazlar mı, daha medeni pazaryerleri oluşturamazlar mı?

Biliyor musunuz, Avrupa’nın en modern pazaryerini Konacık Belediyesi yapmıştı. Altında koskoca bir otopark, yürüyen merdivenlerle çıkıyordunuz pazara.Bu muhteşem pazarı mahvettiler. Küçük bir bölümünü Heredot Kültür Merkezi yaptılar, geri kalan kısım yıllardır öylece bomboş duruyor. Ahh bu siyaset, neleri mahvetmedi ki..?

Neyse, mevcut imkanlarla neler yapabiliriz, buna daha fazla kafa yormak lazım. Bunu anlatmaya çalıştım…

 

Okumaya devam et

ASAYİŞ

HAVUZ DA KORKULU ANLAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

rusya HAVUZ DA KORKULU ANLAR… havuz bagulma1
rusya HAVUZ DA KORKULU ANLAR… yatu bodrum Corolla 728x150

Rusya’dan Bodrum’a tatile gelen bir Rus ailenin 12 yaşındaki kızları kaldığı otelin havuzunda ölümden döndü. Komaya giren ve yoğun bakımdaki tedavisi devam eden çocuğun hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

Rus Zvezda televizyonunun aktardığına göre St. Petersburg’dan ailesiyle Türkiye’ye tatil için gelen 12 yaşındaki bir kız çocuğu, Bodrum’da kaldığı otelin havuzunda yüzerken pompa borusunun içine çektiği kolunu kurtaramadı. Son anda birkaç kişinin müdahalesiyle boğulmak üzereyken sudan çıkarılarak Denizli’de bir hastaneye kaldırılan kız, yoğun bakıma alındı. Yoğun bakıma alınan ve komada olduğu belirtilen kızın durumu ciddiyetini koruyor.

Önceki gün meydana gelen olaya ilk önce müdahale eden kızın babası oldu. Fakat tek başına kızın kolunu borunun içinden çekemeyince otel personelinden yardıma koşan birkaç kişi boruyu kırarak küçük kızı boğulmak üzereyken havuzdan çıkarmayı başardı. Habere göre derhal Denizli’deki bir hastaneye kaldırılan kızın durumu ciddiyetini koruyor.

Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu, oteldeki kaza ile ilgili bilgiyi doğruladı. Açıklamada, “Hastane yönetiminin verdiği bilgiye göre doktorların gözetiminde bulunan çocuğun durumu kritik” denildi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, Antalya Başkonsolosluğu’nun durumu yakından takip ettiği, hastane yetkilileri, sigorta şirketi ve turizm şirketi ile temas halinde olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca tedavi masraflarının sigorta şirketi tarafından imzalanan anlaşmadaki limitler kapsamında karşılanacağı, turizm şirketininse çeviri hizmeti sağladığı kaydedildi.

Kent yönetiminden ve emniyetten kaza ve soruşturulması ile ilgili resmi bilgi istendiği belirtilen açıklamada, durumun sürekli olarak Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu’nun ve Rusya Büyükelçiliği’nin kontrolünde olduğu vurgulandı.

ZAHAROVA’DAN TÜRK YETKİLİLERE ÇAĞRI

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook’taki sayfasından yaptığı paylaşımda yarın bir konsolosluk yetkilisinin ve sigorta şirketi temsilcilerinin doktorlarla görüşmek ve Rusya’daki sağlık uzmanlarıyla kızın olası tahliyesi konusunda video konferans düzenlemek için Denizli’ye gideceğini belirtti.

Rusya Sağlık Bakanlığı’nın da konuyla ilgili devrede olduğunu belirten Zaharova, başta Türkiye Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Türk yetkililere tatili böylesine trajik şekilde sonlanan kız için ellerinden gelen desteği vermeleri çağrısında bulundu.

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar