Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

BEHÇET SAATÇİ: AÇIKLAMALAR BECERİKSİZLİKLERİNİ ÖRTMEK İÇİN…

Yayınlanan

açık

behçet saatçi BEHÇET SAATÇİ: AÇIKLAMALAR BECERİKSİZLİKLERİNİ ÖRTMEK İÇİN… Fethiye Korfez Kirliligi 1
behçet saatçi BEHÇET SAATÇİ: AÇIKLAMALAR BECERİKSİZLİKLERİNİ ÖRTMEK İÇİN… yatu bodrum Corolla 728x150

Önceki dönem Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi, bir süredir Muğla kamuoyunu meşgul eden Fethiye Körfezinde yaşanan kirlilikle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında Muğla Büyükşehir Belediyesini beceriksizlikle itham eden Saatçi; “Son günlerde Fethiye Körfezimizin içler acısı hali ve bununla birlikte gündeme gelen Fethiye Arıtma Tesisi, alt yapı ve Fethiye Solar Kurutma Tesisi’yle ilgili, mevcut yöneticilerin ‘beceriksizliklerini örtmek için’ tarafıma yaptıkları haksız ithamlardan dolayı, kamuoyunu bilgilendirme zaruriyeti doğmuştur” diyerek şunları söyledi;

Öncelikle şunu belirtelim ki; bütün bu problemlerin ana nedeni, her zaman karşısında durmuş olduğumuz Büyükşehir Yasası’dır. 2014’te devreye giren Büyükşehir Yasası yetki karmaşasına sebebiyet vermiş, ilçe belediyelerini devre dışı bırakmış ve belirsiz bir ortamın oluşmasına çanak tutmuştur. Hep söylediğimiz gibi yasa kötü, yasayı uygulayanlar yasadan da kötü olunca, geldiğimiz nokta ortadadır.

2014 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen arıtma tesisimizle ilgili olarak;

2014 yılına kadar, 2003 yılında devreye aldığımız uzun baca, biyolojik arıtma tesisimiz, çıkış değerleri açısından, muhalefette bir belediye olmamıza rağmen, her sene ilgili bakanlık tarafından ve bölgemizden sorumlu olan Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından ödüle layık görülen bir tesisken ve bugün yaşamış olduğumuz limanımızla ilgili çevresel sıkıntıların hiç birini yaşamamışken, 2014’ten sonra olup biten becerisizlik ve sorumsuzluğun bize fatura edilmesini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi yalan atıyor. Fethiye’li kandırılamaz! Yeni rapor gibi basına servis edilen değerlendirme, 01.12.2015 tarihinde başlayıp, 01.06.2017 tarihinde sona ermiş paydaşları olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Yönetim Müdürlüğü, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Fethiye Liman Başkanlığı, Muğla Valiliği ve Fethiye Belediye Başkanlığı destekleriyle TÜBİTAK tarafından 115Y468 no’lu “Kıyısal Sularda Su Kalitesi Parametresinin İzlenmesi ve Değerlendirmesi” konulu proje sonuçlarıdır. 2 yıl önceki raporla Fethiyeliler’i kandırmazsınız! Şu an gerçekler Fethiye Limanı’na bakınca gözüküyor. Fethiye, Muğla Büyükşehir ve Merkezi yönetim kavgasına kurban edilecek bir şehir değildir. Fethiye sahipsiz de değildir. Kavga edilecekse biran önce bilimin önderliğinde oluşturulacak yetkili kurullar tarafından yol haritasının çizilmesi ve tavizsiz bir şekilde uygulanmasıyla güzel ilçemizi bu çevre sorunundan kurtarabiliriz. Gün suçlu aramak değil, birlikte Fethiye Limanı’nı kurtarma günüdür. 15 gün önce yapılan çalışmaların sonuçları elimizdedir. Kimse masal anlatmasın. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Milletimiz ve körfezimiz laf değil, çözüm bekliyor.

behçet saatçi BEHÇET SAATÇİ: AÇIKLAMALAR BECERİKSİZLİKLERİNİ ÖRTMEK İÇİN… Fethiye Korfez Kirliligi 22014 yılında tonunu 140 kuruşa sattığımız suyu 8 lira 30 kuruşa içmenin karşılığını Fethiye halkı olarak çevresel değerlerimize sahip çıkılarak görmek istiyoruz…

2014 yılında ucube yasayla yetkiler Büyükşehire devrolunca, Alman Kalkınma Bankası’na yaptırdığımız ön fizibilite çalışma raporunu, 1. Dosyayı kaybetmelerine rağmen, iki defa Yavuz Kayı (Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün’ün Danışmanı)’ya teslim edilmiştir. Aynı dönemde ilgili dosyalar iktidar partisinin Muğla Milletvekillerine ulaştırılmak üzere ilçe başkanlığına teslim edilmiştir.  Şayet bununla ilgili şimdiye kadar en ufak bir çaba gösterilseydi, limanımız bu hale gelmezdi. Fethiye ekmeğini denizinden kazanıyor. Bırakın bizi Muğla Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, 08/11/2017 tarih ve 11027 sayılı yazısı ile ve 31/08/2018 tarih ve 12007 sayılı yazısı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Fethiye Atık Su Artıma Tesisi’nin ikinci etap inşasına başlanması konusunda gerekli uyarı yazıları yazmıştır. Ancak yapılan uyarılara rağmen yaklaşık 6 yıldır kapasitenin üzerinde çalışan tesiste yeterli düzeyde arıtma sağlanmadan, atık sular denize deşarj edilmektedir. Bizim zamanımızda çıkış suyunda balık yetiştirilen tesisin, 5 yıldır sağlıklı çalışıp çalıştırılmadığı da ayrıca bir değerlendirme konusudur. Bu kapsamda çevre kirliliğine neden olduğu tespit edilen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili Muğla Valiliği’nin başlattığı idari süreç devam etmektedir. Açıklamaları Bakanlık yetkilileri tarafından yapılmıştır. İşin özeti budur. Kamuoyuna duyurulur.

behçet saatçi BEHÇET SAATÇİ: AÇIKLAMALAR BECERİKSİZLİKLERİNİ ÖRTMEK İÇİN… Fethiye Korfez Kirliligi 3Arıtma çamurunu kurutarak, tarımsal kullanıma yönelik, Türkiye’de bir ilk olan Fethiye Solar Kurutma Tesisi’nin “5 Yılda 5 Milyon Zarar” ettiği konusuna gelince;

Fethiye Belediyesi ile Remondis şirketi arasında yapılan anlaşma sonucu Remondis, arazi kullanım bedeli olarak Fethiye Belediyesi’ne her yıl kira öder. Bunun karşılığında solar kurutma tesisin işletmesi Remondis şirketine aittir. Bu tesis istediği kurum ve kuruluştan çamur alıp kurutabilir. Şimdiye kadar bu beceriyi göstermediyse, bu sorumluluk Remondis’e aittir. 2021 yılına kadar işletme hakkı Remondis’te olup, 2021 yılından itibaren Remondis, Solar Kurutma Tesisi’ni özellikle belirtiyoruz, çalışır vaziyete getirerek Fethiye Belediyesi’ne devredecektir. Remondis’le yapılan sözleşmeleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bu işlerden sorumlu MUSKİ yöneticileri okudukları zaman göreceklerdir. Bilmeden, anlamadan, duyduklarıyla konuşmak yerine, en azından yetkili arkadaşlarımızdan bilgi alarak işin aslını öğrenebilirlerdi. Biz bu işin neresindeyiz? Anlayamadık!

Satılık kalemlerin, büyükşehirin kadrolu yazarlarının, sincabın hakkını aradığı gibi, Fethiye Limanı’ndaki balıkların hakkını da aramalarını istemek en doğal hakkımızdır.

Talep edildiği takdirde, Fethiyemiz ve Muğlamız için elimizden gelenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Fethiye bizim evladımız. Evladımızın saçının teline zarar gelsin istemeyiz. Ve tekrar hatırlatmak istiyorum; “Seçimle gelenlerin mazeret lüksü yoktur!”

Her konuda ülkemize hakim olan biat kültürünün bizleri getirdiği nokta budur.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’U RAHATSIZ EDEN DEV PROJELER DURDURULDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

murat kurum BODRUM’U RAHATSIZ EDEN DEV PROJELER DURDURULDU… murat kurum
murat kurum BODRUM’U RAHATSIZ EDEN DEV PROJELER DURDURULDU… yatu bodrum Corolla 728x150

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bodrum’un kıyı ve koylarında incelemelerde bulundu.

Yarımada genelinde devam eden büyük inşaat projelerini yerinde incelemek için Bodrum’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemeler sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Bodrum’da yapımı devam eden 8 projede bin 611 konut, 4 otel inşaatı durduruldu” dedi.

İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Kurum’un verdiği rakamlara göre Yarımada genelinde 8 proje kapsamında Bin 611 konut, 4 otel inşaatı durduruldu.

8 Dev proje durduruldu…

Durdurulan projelerin Epique island, Bo viera, Mesa Bodrum Demirbükü, Nef Gökçebel, Mandarin, Varyap Yalikavak, Le Chic Gümbet ve Four Seasons projeleri olduğu öğrenildi.

İmara aykırı yerler yıkılacak…

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum, sosyal medyada tepki toplayan Göltürkbükü ve Gündoğan sınırında bulunan otel inşaatı projesine ilişkin soruya, “O projeyi de bugün inceledik, bu projede de imara aykırılıklar hem kıyı tarafında hem kara tarafında tespit edildi. Kot kesitle alakalı sorunlar var, yapıların bütünlüğüyle alakalı sorunlar var. Kıyıda görüntü kirliliğine sebebiyet veren yapılar var. Yine hafriyatlarının araziye yakın bir yerde istiflendiği noktasında tespitlerimiz var. Tüm bu tespitlere ilişkin gerekli cezai işlemler yapılmıştır. Bu söylediğim bütün firmalarda inşaatlar mühürlenmiştir. Mühürlemeye ilişkin takip de emniyet güçlerimizce yapılacaktır. Bu aykırılıklar giderilene kadar da hiçbir şekilde burada inşaat faaliyeti yapılmasına da müsaade edilmeyecek. Aykırılıkların giderilmesinden sonra da işlemlerine devam edebilecekleri ilgili yüklenicilere bildirilmiştir.” yanıtını verdi.

murat kurum BODRUM’U RAHATSIZ EDEN DEV PROJELER DURDURULDU… murat kurum 2

Kurum, söz konusu projeye ilişkin yıkım olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, “İmara aykırılıklar ilgili firmaya tebliğ edildi ve bu aykırılıkların tamamı yıkılacak. Bu hem kıyı tarafında hem kara tarafında hem de otel yapılarının olduğu yerle alakalı var. Dolayısıyla bu aykırılıkların tamamının yıkılması gerekiyor. Neticede Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasa, kanun ve kurallara göre yönetilen bir devlettir. Bu çerçevede yatırımcının da muhakkak hakları vardır. Bu haklar çerçevesinde projeyi olması gereken şekle getirmesi halinde devam edebilecektir. Bunun dışında aykırılıklar giderilmeden bu projenin inşaatı durdurulmuştur.” diye yanıtladı.

Kurum, İmara aykırı yapılan yapıların yıkılması gerektiğini belirterek ilgili şirketlere eksiklerin giderilmesi için bir ay süre verdiklerini söyledi. Kurum şirketlerin imara aykırı kısımlarının yıkımlarını kendileri yapmadıkları takdirde kamunun devreye gireceğini belirterek, projelerin sürmesi için aykırılıkların ortadan kaldırılmasının şart olduğunu ifade etti. Bakan Kurum ilgili şirketlere para cezalarının kesildiğini ayrıca haklarında hukuki işlemelerin de başlatıldığını açıkladı.

Muğla’da da kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini ve mücadelelerinin kararlılıkla devam edeceğini kaydeden Kurum, “Doğal güzelliklerimizi bozacak yapılara müsade etmeyeceğiz. Müsade edenlere de gerekli her türlü cezai işlem yapılacak” diye konuştu.

Kurum, yapılan denetimler sırasında kıyılara yakın bulunan balık çiftliklerini de gezdi. Balıklara atılan yemlerin denizi kirlettiğine dair çıkan haberlerin yoğunlaşması üzerine Kurum, Bodrum’da bulunan Cennet koyu yakınlarındaki balık çiftliğini de yerinde inceledi. Kurum denetimler sonunda denizi kirlettiği tespit edilen çiftliklere 260 bin Lira para cezası kesildiğini söyledi.

Orman yangınlarının olduğu alanların imara açılması söz konusu değil…

Bakan Kurum, bir soru üzerine yanan ormanların imara açılmasının söz konusu olmadığını ifade etti. Bodrum’da yapılan denetimlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir ve Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz eşlik etti.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MİLAS VE BODRUM YANGINLARINDA SABOTAJ İHTİMALİ VAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yangın MİLAS VE BODRUM YANGINLARINDA SABOTAJ İHTİMALİ VAR… milas yangin 2
yangın MİLAS VE BODRUM YANGINLARINDA SABOTAJ İHTİMALİ VAR… yatu bodrum Corolla 728x150

Bodrum ve Milas’ta çıkan orman yangınlarını yönetmek için bölgeye gelen Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, basın açıklaması yaptı.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, Bodrum ve Milas ilçelerinde çıkan orman yangınlarıyla ilgili olarak sabotaj ihtimaline dikkat çekerek, “Her iki ilçede çıkan yangınlarda iyi niyet aramıyoruz” dedi.

yangın MİLAS VE BODRUM YANGINLARINDA SABOTAJ İHTİMALİ VAR… Mehmet CelikMuğla Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, üçüncü bir yangının ise helikopter pilotunun dikkati sayesinde büyümeden önlendiğini açıkladı. Çelik, “Biz her iki yangına müdahale ederken, saat 17.30 sıralarında Beçin orman deposunun yakınındaki ormanlığı da yaktılar. Helikopterimiz yakıtını alırken, alevi görerek hemen müdahale etti. Bu yangınların hiç birinde iyi niyet göremiyoruz. Yangınlarda tesadüf göremiyoruz. Sabaha kadar Milas ve Bodrum yangınlarını kontrol altına alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MİLLETVEKİLİ YAVUZ DEMİR YANGIN BÖLGESİNDE…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mİlas orman yangini MİLLETVEKİLİ YAVUZ DEMİR YANGIN BÖLGESİNDE… mehmet yavuz demir milas yangin 2
mİlas orman yangini MİLLETVEKİLİ YAVUZ DEMİR YANGIN BÖLGESİNDE… yatu bodrum Corolla 728x150

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde çıkan orman yangınlarındaki söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldı.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Milas ve Bodrum’un Mumcular Mahallelerinde gündüz saatlerinde çıkan orman yangınlarına ilişkin söndürme çalışmalarına katılarak bilgi aldı.

Demir, Mumcular Mahallesi’nde yangının çıktığı noktaya giderek burada Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya’dan çalışmaların işleyişi hakkında bilgi aldı.

mİlas orman yangini MİLLETVEKİLİ YAVUZ DEMİR YANGIN BÖLGESİNDE… mehmet yavuz demir milas yangin 1Demir’e beraberinde AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen de eşlik etti.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere söndürme çalışmalarına destek veren tüm Orman Genel Müdürlüğü, belediye itfaiyeleri, güvenlik güçleri ve vatandaşlara teşekkür eden Demir, Mumcular’da yaptığı açıklamada, “Bölgemizde aynı anda iki büyük orman yangınının çıkması bizleri son derece üzdü. Ekiplerimiz canla başla yangınları söndürmek için mücadele veriyor. Rüzgarın etkili olması güçleştirse de cansiperane bir çalışma var.” dedi.

Demir, yangınların çıkış nedeniyle ilgili de güvenlik güçlerince çalışmalar yapıldığına işaret ederek, “Güvenlik güçlerimiz de hemen çıkış nedenine ilişkin incelemelere başladı. Şimdiye kadar insan kaybımız olmaması sevindirici ancak, ormandaki yüzlerce canlı yangından olumsuz etkilendi. Bölge halkımıza büyük geçmiş olsun.” dedi.

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar