Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK…

Yayınlanan

açık

ahmet aras BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK… ahmet aras 1 1
ahmet aras BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK… Nimet Banner 728X150

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bugün yaptığı basın toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarının ellerini güçlendirdiğini ifade ederek “İmar Barışı sonrasında yapılan kaçak yapılar, yıkılmaya devam edilecek” dedi.

Sezon sonrası kaçak yapılarla ilgili kaldıkları yerden devam edeceklerini ifade eden Başkan Aras, kararlılığını toplantının öne çıkan sloganı ile “Bodrum sahipsiz değil” diyerek ortaya koydu.

BAŞKAN ARAS: “BAKAN KURUM’UN AÇIKLAMALARI ELİMİZİ GÜÇLENDİRDİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bodrum’da kıyı ve koylardaki kaçak yapılaşmaya ilişkin denetimlerde bulunarak müdahale etmesi, göreve gelir gelmez ilçedeki kaçak yapılaşmaya karşı seferberlik başlatmasından umutlandığını ifade eden Aras, “Kaçak yapılaşmaya karşı başlattığımız mücadelede elimiz güçlendi” dedi.

Bodrum’da özellikle İmar Barışı’nın ardından artan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından da gündeme taşınan kaçak ve izinsiz yapılara ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum’daki meslek odaları ile STK temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında, Bakan Kurum’un açıklamaları değerlendirildi, “Bodrum sahipsiz değil” mesajı verildi.

ahmet aras BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK… ahmet aras 2 2YENİ PROJELERE DEĞİL, REHABİLİTASYONA İHTİYACIMIZ VAR…

Belediye Trafo Kafe’de düzenlenen  “Bodrum Sahipsiz Değil” konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un artık daha fazla yapılaşmaya tahammülü kalmadığını belirterek “Artık yeni projelere ihtiyacımız yok, durup nefes almaya ve rehabilitasyona ihtiyacımız var.” dedi.

Bodrum Yarımadası’nda kaçak yapılarla sonuna kadar mücadele edeceklerini ve 4 ay önce göreve gelir gelmez başlattıkları seferberliğin, Bakan Murat Kurum’un açıklamalarıyla birlikte bir milat yaşadığını söyleyen Başkan Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Seçildiğimiz andan itibaren, daha önceden yıkım kararı alınıp da uygulanmamış olan yaklaşık 30 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Bu imar barışını istismar ederek, yapı kayıt belgesi alarak onu yasallaştırabileceğini düşünenlere bir mesajdı. Bodrum sahipsiz değil mesajıydı. Bu yıkımlar bir farkındalık yarattı. Ve süreç devam ediyor. Yaz boyunca tüm tespitlerimizi yaptık. Çok ciddi sayıda kaçak ve ruhsat projesine aykırılıkları olan proje tespit ettik. Sezon biter bitmez ihlalleri ve kaçakları ortadan kaldırmaya devam edeceğiz.”

ahmet aras BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK… 20190822171424 IMG 4713BODRUM’U KORUMACI BİR ZİHNİYETLE YÖNETECEĞİZ…

Bodrum’u korumacı bir zihniyetle yönetme kararlılığında olduklarını söyleyen Başkan Aras, “Bodrum bu duruma bir günde, bir yılda gelmedi. Çok uzun süredir bizlerin de içinde olduğu bu süreç böyle devam etti. Bodrum artık dönülmez bir virajda. Bu nedenle öncelikle imardaki hukuki sistemi ve anlayışı yeniden ele almamız gerekiyor. Bundan sonra Bodrum’da sadece ve sadece rehabilitasyon amaçlı bir program uygulamak zorundayız. Bunun imar planlama süreçlerine dahil edilmesi gerekiyor. Bu topraklardaki gelişmeyi sadece imar odaklı olmaktan çıkarmamız gerekiyor. İmar barışı ciddi bir hukuksuzluğun önünü açtı ve bütün imar mevzuatı güdük hale getirildi. Vatandaşlarla yerel yönetimi karşı karşıya getirdiği gibi, vatandaşlar arasında da husumet yarattı. Sosyal travma yarattı. Biz artık Bodrum’da tüm değerlerimizi koruma ağırlıklı bir plan ve program yapacağız. Tüm kurumlarla birlikte çalışmaya hazırız.”

BAKANLIK EKİBİ, BELEDİYE İMAR MÜDÜRLÜĞÜ’NDE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ekibiyle birlikte Bodrum’a gelerek inceleme ve tespitler yapmasından son derece memnun olduklarını belirten Aras, “Sayın Bakan Bodrum için milat olabilecek bir açıklama yaptı. Biz dört aydır bunu söylüyorduk. Bodrum’da bu yapılaşmaya izin veremeyiz, bodrum daha fazla kaldıramaz dedik. Sayın bakanımız da bizim düşüncemiz doğrultusunda bir açıklama yaparak şu anda belli projelere müdahale etti. Bu projelerdeki aykırılıklar inceleniyor. İmar müdürlüğümüzde, çevre şehircilik Bakanlığının teknik ekibi var. Belediye bu konuya müdahil olmak zorunda. Birçoğuna da olmuş. Tespit ettiğimiz aykırılıklara yasal işlem yapmışız. Hükümet nezdinde bir bakanın bunu teyit etmesi çok önemli birmilat. Bu bizim elimizi de güçlendirdi.” diye konuştu.

Aras, sözlerini “Artık bundan sonraki süreçte bodrumun daha fazla bozulmasına, tarumar edilmesine izin vermeyeceğiz.” İfadeleriyle noktaladı.

ahmet aras BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK… osman g  r  nGÜRÜN: BU BİR BAŞLANGIÇ…

Toplantıda konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de “Şimdiye kadar duymadığımız bir ses duyduk. Bakan geldi ve dedi ki ‘ben bunların hepsine ceza kesiyorum ve bir ay müsaade veriyorum.’ Ben gerçekten samimiyetle ve tüm saflığımla çok mutlu oldum. Bu tesislerdeki kaçağı kabul eden ve bununla ilgili gerekli işlemi başlatan bir hareket yaptığı için, sayın bakana huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıç. Çok önemli bir şey.” diye konuştu.

İmar yetki ve sorumluluklarının belediyelere verilmesi gerektiğine dikkat çeken Gürün, “Muğla’da büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyelerine ait plan yapma yetkisi acaba ne kadar? Özel çevre koruma alanları var. Peki bunlar gerçekten korunuyor mu? Herhalde biz yanlış tercüme ediyoruz. Turizm alanları var. Turizm Bakanlığı ‘ben bu bölgeyi turizm alanı ilan ettim’ diyebiliyor. O bölgede biz sadece itiraz eden, dava açan ve hukuki süreçleri bekleyen konumunda kalıyoruz. 5 yıldır ısrarla söylüyoruz. İmar yetki ve sorumluluk, ilçe ve büyükşehir belediyelerine verin ama bizi çizdiğiniz çerçeve içinde imar kanununa göre sıkı denetleyin.” Dedi.

Bakan Kurum tarafından tespit edilerek müdahalede bulunulan alanlarda Büyükşehir Belediyesi olarak sadece ‘ilan’ yetkilerinin olduğunu söyleyen Gürün, “Biz, onların yaptığı planları ilan ediyoruz. Sonra da itiraz ediyoruz. Anlaşılır bir olay değil. Bu şekilde icraata gelerek, elemanlarını göndererek, tespitler yaparak bir bakan ilk kez ciddi olarak girdi bu işe. Bunu takip etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda daha sonra meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri söz alarak, Bodrum’da uzun yıllardır devam eden yağma, talan ve kaçak yapılaşma düzenine karşı verdikleri mücadeleleri anlattılar. Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Bo Viera Otel için denize binlerce kamyon hafriyat döküldüğünü anlatarak “Görünürdeki küçük aksaklıkları gidermek bir şey değiştirmiyor. Biz artık sonuç istiyoruz. Asıl maksat varolan kanunsuzlukları ortadan kaldırmak. Biz, Bodrum’da yerinden yönetim istiyoruz. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Turizm Bakanlığının acilen Bodrum’dan elini çekmesi yapılacak en hayırlı davranıştır.” diye konuştu.

TMMOB adına konuşan Şahabettin Doğan da “Doğamızı tahrip eden kötü inşaatlara karşı yerel yönetimlerimizi ve sivil toplum kuruluşlarını uyanık olmaya davet ediyoruz” dedi. Bunlardan birinin de Aspat’ta hayata geçirildiğini hatırlatan Doğan, “Bugün hukuki bir işlem yapıldığını duyduk, belediyemize teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu.

Toplantıya TURMEPA Temsilcisi Yaman Olgaç, MUÇEP sözcüsü Rezzan Şebin ve Gündoğan Peynir Çiçeği Gönüllüleri Adına Sema Höcek de katıldı. Konuşmacıların görüşlerini bildirmesinin ardından, toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

ahmet aras BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK… 20190822164732 IMG 4657

ahmet aras BAŞKAN ARAS: İMAR BARIŞI SONRASI YIKILACAK… yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

ZEKİ MÜREN ÇOK SEVDİĞİ BODRUM’DA ANILDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

zeki müren bodrum ZEKİ MÜREN ÇOK SEVDİĞİ BODRUM’DA ANILDI… Zeki Muren anma 1
zeki müren bodrum ZEKİ MÜREN ÇOK SEVDİĞİ BODRUM’DA ANILDI… Nimet Banner 728X150

Tüm mal varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren, vefatının 23’üncü yıl dönümünde çok sevdiği Bodrum’da anıldı.

Zeki Müren’in ölüm yıl dönümü haftası dolayısıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Zeki Müren Müzesi iki günlüğüne ücretsiz olarak halka açılırken, her sene olduğu gibi gündüz Zeki Müren Müzesi’nde mevlit okutuldu, akşam ise Antik Tiyatro’da yoğun bir katılımla sanatçı Gökhan Sezen’in sahne aldığı anma konseri gerçekleştirildi.

Bodrum Belediyesi ev sahipliğinde Türk Eğitim Vakfı ile TSK Mehmetçik Vakfı işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Kaymakamlığı’nın destekleriyle düzenlenen konseri Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Bodrum Belediye başkan yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Ummahan Yurt, TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü emekli Tümgeneral Yaşar Bal, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili, şehit ve gazi aileleri ile birlikte yaklaşık 3 bin 500 kişi izledi.

zeki müren bodrum ZEKİ MÜREN ÇOK SEVDİĞİ BODRUM’DA ANILDI… Zeki Muren anma 2Antik Tiyatro’daki gece Zeki Müren’in 1984 yılında Bodrum’da verdiği konserden görüntülerle başladı. Ardından TEV ile TSK Mehmetçik Vakfı’nın tanıtım videolarının yayınlandığı gecede Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili, TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü emekli Tümgeneral Yaşar Bal günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptı.

Daha sonra sahneye çıkan Gökhan Sezen, Zeki Müren’in en sevilen şarkılarını seslendirdi. Antik Tiyatro’yu dolduranların da bir çok şarkıya eşlik ettiği konser yaklaşık 3 saat sürdü.

zeki müren bodrum ZEKİ MÜREN ÇOK SEVDİĞİ BODRUM’DA ANILDI… Zeki Muren anma 3

zeki müren bodrum ZEKİ MÜREN ÇOK SEVDİĞİ BODRUM’DA ANILDI… yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BAKANIN YIKIM KARARI İÇİN VERDİĞİ SÜRE DOLDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaçak yapı BAKANIN YIKIM KARARI İÇİN VERDİĞİ SÜRE DOLDU… murat kurum
bodrum kaçak yapı BAKANIN YIKIM KARARI İÇİN VERDİĞİ SÜRE DOLDU… Nimet Banner 728X150

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bodrum’daki bazı kaçak yapıların yıkılması için verdiği 30 günlük süre doldu.

Bir ay önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bodrum’da yaptığı incelemeler sonrasında imara aykırılığı tespit edilen rezidans ve villa inşaatının bazı bölümlerindeki yıkım kararları alınarak, ceza kesilmişti. 

bodrum kaçak yapı BAKANIN YIKIM KARARI İÇİN VERDİĞİ SÜRE DOLDU… gundogan kacak yapiİnşaat sahiplerinin, Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Yapı Kontrol Birimi ekiplerinin gözetiminde sürdürdüğü yıkım işlemini, iki hafta önce inşaat sahiplerinin yaptığı başvurunun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devraldı. Türkbükü Mahallesi Çetiliburnu mevkisindeki rezidans ve villa inşaatının, kıyı kenar kanunu’na aykırı kısımlarıyla ilgili 24 Ağustos’ta başlatılan yıkım işlemi sürüyor.

Yıkım çalışmaları kapsamında 35 metre yüksekliğindeki asansör kulesi ve geçiş koridorunun bazı noktaları yıkıldı. Alandaki yapılarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlilerinin tespitleri sürerken yıkımı yapılacak yerlerin işaretlenmeye başladığı öğrenildi.

Yıkım işleminin alanın üst  tarafında iş makineleriyle devam ettiği görüldü.

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait tekneyle Bodrum’da 20 Ağustos’ta kıyı ve koylardaki kaçak yapılaşmayla mücadele denetimlerine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gökçebel, Gündoğan, Göltürkbükü ve Torba mevkilerinin kıyı şeridinde imara aykırı olduğu tespit edilen inşaatlara ilişkin yetkililerden bilgi almıştı.

bodrum kaçak yapı BAKANIN YIKIM KARARI İÇİN VERDİĞİ SÜRE DOLDU… yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

EN ÇOK KAÇAK YAPI MUĞLA’DA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

muğla kaçak yapı EN ÇOK KAÇAK YAPI MUĞLA’DA… mugla kent fotografi
muğla kaçak yapı EN ÇOK KAÇAK YAPI MUĞLA’DA… Nimet Banner 728X150

Muğla, imar barışına aykırı en çok yapının olduğu şehir oldu.

İmar Barışı kapsamında 31 Aralık 2017’den sonra inşaatına başlanan ve inşaat faaliyetleri devam eden yapıların tespiti için özel bir ekip kuruldu.

Çevre ve Şehir Bakanlığınca yapılan denetimlerde imar barışına aykırı en fazla yapı Muğla’da tespit edildi. Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Ula, Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer’de belirlenen bin 351 yapı etap etap yıkılmaya başladı.

ÖÇK ve sit alanlarında yapılan denetimlerde en çok imar barışına aykırı yapının tespit edildiği ikinci il Nevşehir oldu. Nevşehir merkezde 187, Ürgüp’te 115, Avanos’ta 53 ve Gülşehir’de 1 kaçak yapı tespit edildi. Bu 356 yapıdan 147’si yıkıldı, kalan yapılar için yıkım işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

İmar barışına aykırı en çok yapının yer aldığı üçüncü il ise Trabzon oldu. Çaykara’da 120, Maçka’da 11, Tonya’da 34, Akçaabat’ta 3 ve Köprübaşı’nda 3 olmak üzere il genelinde ÖÇK ve sit alanlarında tespit edilen 171 yapıdan 110’u yıkıldı.

İlk üç il dışında Antalya’da 260, Çanakkale’de 268, Rize’de 260, Edirne’de 202, İzmir’de 168, Mersin’de 178, Aydın’da 107 imar barışına aykırı yapı tespit edildi. Buralarda devam eden yıkım işlemlerinin de en kısa sürede tamamlanacağı kaydedildi.

muğla kaçak yapı EN ÇOK KAÇAK YAPI MUĞLA’DA… yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et

En Çok Okunanlar