Bizimle iletişime geçin

EKONOMİ

120. TOPLANTIYI YAPTILAR…

Yayınlanan

açık

aydin denİzlİ muĞla geka 120. TOPLANTIYI YAPTILAR… geka agustos toplanti
aydin denİzlİ muĞla geka 120. TOPLANTIYI YAPTILAR… Nimet Banner 728X150

GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Muğla Valisi Esengül Civelek’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Denizli Valisi Hasan Karahan, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ile GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 120’nci Yönetim Kurulu toplantısı Denizli’de gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını gerçekleştirilen Muğla Valisi Esengül Civelek, öncelikle önümüzdeki 2 yıl boyunca GEKA Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini icra edecek olan Aydın ve Denizli Sanayi Odası Başkanları’nı kutlayarak yeni görevlerinin Bölge için hayırlı olmasını diledi.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Ajansın son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetler ve Bölge kalkınmasına yön verecek gelecek dönem çalışmalar hakkında Genel Sekreterlik tarafından bilgilendirilerek tüm çalışmaları istişare edeceklerini ifade etti.

aydin denİzlİ muĞla geka 120. TOPLANTIYI YAPTILAR… geka agustos toplanti 1Bölgenin kalkınmasına yön verecek ve rekabet gücünün artmasına fırsat yaratacak Fizibilite Desteği Programı kapsamında, Ajansa başvurusu yapılan projeleri inceleyerek görüşlerini sunacaklarını söyleyen Vali Civelek, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik yürütülen Teknik Destek ve Fizibilite Desteği programlarının tüm yıl açık olduğunu söyledi. Bu nedenle bölgedeki tüm paydaşların bu desteklerden etkin bir şekilde faydalanması gerektiğinin altını çizerek potansiyel proje adaylarını proje hazırlamaya davet etti.

Muğla Valisi Esengül Civelek toplantının devamında, GEKA birimlerinin 2019 yılının ilk 6 aylık dönemine dair faaliyet raporlarının ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen 2020 yılı çalışma usul ve esaslarının Yönetim Kurulu tarafından inceleneceğini söyledi. Ayrıca Vali Civelek, GEKA 2020 yılı çalışma programı ve bütçesi ile Ajans tarafından önümüzdeki yıl katılım sağlanması planlanan etkinliklerin de Yönetim Kurulu tarafından istişare edilerek karara bağlanacağını ifade etti.

Toplantının son bölümünde, Ajansın 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da Güney Ege Bölgesi’ndeki öncü gıda firmalarıyla birlikte katılacağı World Food İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı için gerçekleştirilen hazırlık çalışmalarının gözden geçirileceği belirtildi. Vali Civelek, Yönetim Kurulu üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederken toplantıda alınacak kararların bölge ve ülke için hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

aydin denİzlİ muĞla geka 120. TOPLANTIYI YAPTILAR… yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

KARAOVA ÜRETECEK BODRUM TÜKETECEK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

karaova KARAOVA ÜRETECEK BODRUM TÜKETECEK… tarimsal hizmetler mudurlugu mumcular 1
karaova KARAOVA ÜRETECEK BODRUM TÜKETECEK… Nimet Banner 728X150

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü düğün gibi bir etkinlikle açıldı.

Davul zurna eşliğinde halkoyunları gösterisi ve halkın içinden çiftçilerin konuşmalarıyla geçen programda konuşan Başkan Aras, “Bundan sonra Karaova’da üretilecek ürünler Bodrum merkezinde açılacak markette uygun fiyatla satılacak” dedi.

Bir süredir Mumcular Mahallesinde alt yapı çalışmaları gerçekleştirilen Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü hizmet binası açılışı coşkulu bir programla yapıldı. Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcıları Turgay Kaya, Önder Batmaz, Ummahan Yurt, Birim Müdürleri, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaşın katıldığı açılış programı Mumcular Mahallesi Atatürk Meydanında gerçekleşti.

Karaovalı çiftçilerden, 86 yaşındaki Yılmaz Yılmaz ve Mehmet Vuran’ın konuşmalarıyla başlayan açılış programında, bölgede geçmişten bugüne tarım hizmetleri değerlendirildi.

“Bu topraklara sahip çıkarak toprağa olan borcumuzu ödemeye çalışıyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, 5.’si düzenlenen Bağbozumu Şenliğinde üretici ile tüketiciyi yan yana getirdiklerini ifade etti.

 MÜDÜRLÜK GÖREVLİLERİ ÇİFTÇİLERE YERİNDE HİZMET VERECEK…

karaova KARAOVA ÜRETECEK BODRUM TÜKETECEK… tarimsal hizmetler mudurlugu mumcular 2Açılış programında seyircilerin arasında bulunan yabancı turistlerle kısa bir sohbet ederek konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bölgede hala tarımsal işlerle uğraşanlar varken bu fırsatı değerlendirmek zorunda olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nü kurmakla kalmayacağız, konularında uzman görevlilerimizle 24 saat vatandaşımıza hizmet sağlayacağız. Çiftçilerimizin bir ilaç yazdırabilmek için zaman ve para kaybetmesini istemiyoruz. Konusunda uzman arkadaşımız gerekli reçeteyi yazarak çiftçilerimiz hizmetinde olacak. Müdürlüğümüzde görevli Veteriner Hekimimiz yerinde hayvan sahiplerini ziyaret ederek, küçük ve büyükbaş hayvanlarla ilgili ne gerekiyorsa yapılacak. Önemli olan bir diğer konuda, Karaova Bölgesinde belli bir ürüne yönelmek. Müdürlüğümüz kurulmadan önce bölgeden 12 farklı noktadan toprak analizi aldık. Uygun ürünü pilot bir bölgede yetiştirmeye başlayacağız.”

 KARAOVALI KADINLAR ÜRETİMDE BAŞI ÇEKECEK…

karaova KARAOVA ÜRETECEK BODRUM TÜKETECEK… tarimsal hizmetler mudurlugu mumcular 4Temel hedefin üreticiye destek olarak üretimi arttırmak olduğunu belirten Başkan Aras, “Hiç kimseden para istemiyoruz. Kadınlarımıza kooperatif kurduracağız, önce onların kazanması lazım. Kocalarının eline bakmayacaklar artık. Biz kadınlarımıza ilaç, gübre gerek bütün desteği vererek onların çok kolay bir şekilde üretim yapmalarını sağlayacağız. Daha sonra ürettikleri ürün tarlada kaldı derdi olmayacak çünkü Belediye satacak. Peki Belediye ne yapacak? Bodrum’un merkezinde açacağı markette bu ürünleri satacak. Belediye uygun fiyatlarla satacağı ürünlerle piyasayı da dengeleyecek. Karaova’da ürettireceğiz Bodrum’da çarşının göbeğinde satacağız.”dedi.

Hiç kimsenin emeğinin boşa gitmeyeceğini ifade eden Başkan Aras, zeytin türevleri ile süt ve süt ürünlerinin de üreticiden alınarak tüketici ile buluşturulacağını söyledi.

Konuşmaların ardından halkoyunları gösterisi ile devam eden programda Başkan Aras çiftçilere fidan dağıttı. Kendisine bir limon fidanını Meydandaki bir noktaya dikerek can suyunu verdi.

Bölge Muhtarları ile birlikte Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün açılışını yapan Başkan Aras, hizmet binasında incelemelerde bulundu.

karaova KARAOVA ÜRETECEK BODRUM TÜKETECEK… tarimsal hizmetler mudurlugu mumcular 3

karaova KARAOVA ÜRETECEK BODRUM TÜKETECEK… yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et

BODRUM DEDEKTİFİ

AMERİKALI ÖĞRENCİLER TATİLDE BODRUM’U TERCİH ETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gulet bookers AMERİKALI ÖĞRENCİLER TATİLDE BODRUM’U TERCİH ETTİ… Fatih Oztarakci
gulet bookers AMERİKALI ÖĞRENCİLER TATİLDE BODRUM’U TERCİH ETTİ… Nimet Banner 728X150

11 farklı ülkeden 130 öğrenci, mezuniyetlerini Gulet Bookers’ın gerçekleştirdiği organizasyonla mavi yolculukta kutlayacak.

Mavi Tur ve Gulet Turizmi konusunda Dünyanın birçok ünlü ismini ağırlayarak sık sık gündemde yer alan Gulet Bookers, bu kezde Amerika’da eğitim gören 130 öğrencinin mezuniyet ve yaz tatili organizasyonuna imza attı. 16 Ülkede ofisi olan Gulet Bookers, 4.’sünü gerçekleştirdiği organizasyon dahilinde Bodrum Limanında güzel görüntüler oluşturdu.

ABD’nin Kellogg Üniversitesi’nde 11 farklı ülkeden gelerek eğitim gören öğrencilerin yer aldığı tatil organizasyonu kapsamında 130 öğrenci Bodrum’a geldi. Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum Kalesi önüne getirilen öğrenciler, buradan onları bekleyen 9 dev guletle, 6 günlük mavi tur yolculuklarına başladı. Bodrum Limanın’da yan yana dizilerek misafirlerini bekleyen ve süslenen guletler renkli görüntüler oluşturdu.

ABD’de okuyan İngiliz, Singapurlu, Tayvanlı, Hintli, Koreli, Grenadalı ve Amerikalı öğrencilerden oluşan grubu Limanda kurulan standla karşılayan Gulet Bookers yetkilileri misafirlerine Bodrum’da üretilen içeceklerden ikram edildi. Karşılamadan ve ikramlardan mutlu olan öğrenciler check-in işlemlerini yaptırarak teknelerine bindi.

gulet bookers AMERİKALI ÖĞRENCİLER TATİLDE BODRUM’U TERCİH ETTİ… Gulet Bookers 3Gereksiz hassasiyet..

Check-in işlemleri sırasında bir güvenlik görevlisinin standa gelerek ve yüksek sesle ‘buranın yetkilisi kim’ ve ‘stand için izin aldınız mı?’ gibi sorularına denizciler derneğinde bulunan kaptanlardan tepki gelince yine yüksek sesle konuşmaya devam ederek ve telefonunu çıkarıp fotoğraf çekmesi, teknelerine binmek için gelen öğrencilerin ‘şaşkın ve tedirgin’ bakışlarına neden oldu.

Gulet Bookers’ın yönetim kurulu başkanı ve Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkan yardımcısı Fatih Öztarakçı,  yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Eylül ayında bu hareketi sağlayabilmek çok önemli…

“Gulet Bookers olarak 11 ülkeden 130 öğrenciyi Bodrum’a getirdik. Bizim bu 4’üncü organizasyonumuz. İlk başladığımız 5 ülkeden 40 öğrenci getirmiştik. Yine Eylül ayının ilk haftasında organizasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Hedefimize doğru adımlarla ilerliyoruz. Uzun vadede hedefimiz 200-300-400 sayılarına ulaşmak. Bodrum’a getirmek. Bu hedefi de yakalayacağımızdan da eminiz. Eylül ayında limanda bu hareketliliği sağlayabilmek çok önemli. Organizasyonumuz 6 gün sürecek. Bodrum koyları, Kuzey Yunan adaları gezilecek. Bu organizasyonda başta Muğla Büyükşehir Liman Başkanlığı olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

gulet bookers AMERİKALI ÖĞRENCİLER TATİLDE BODRUM’U TERCİH ETTİ… Gulet Bookers 1

gulet bookers AMERİKALI ÖĞRENCİLER TATİLDE BODRUM’U TERCİH ETTİ… yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

NEVZAT KANBER: SATIŞLARIN GELİRİNİ NEREDE KULLANACAKLAR?

Yayınlanan

açık

Tarafından

nevzat kanber NEVZAT KANBER: SATIŞLARIN GELİRİNİ NEREDE KULLANACAKLAR? nevzat kanber 1
nevzat kanber NEVZAT KANBER: SATIŞLARIN GELİRİNİ NEREDE KULLANACAKLAR? Nimet Banner 728X150

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Özelleştirme İdaresi tarafından son zamanlarda Bodrum Yarımadası’nda satılan ve satılması planlanan taşınmazlar ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, satışların ekonomik kriz nedeniyle devlete kaynak yaratma amaçlı olduğunu iddia etti.

Kanber, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un incelemelerinden sonra inşaatı durdurulan büyük projelerin, imar ile yapı ruhsatına aykırı bölümlerinin yıkım kararı ile ilgili olarak da kararı desteklediklerini fakat tamamının yıkımının gerçekleştirileceğine inanmadığını söyledi.

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE GÜCÜMÜZ SORGULANMALI…

Öğleden sonra Konacık Mahallesi’ndeki parti binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına son günlerde ülke gündeminde yer alan kadın cinayetleri ve orman yangınları ile ilgili konuşarak başlayan Kanber şunları dile getirdi:

nevzat kanber NEVZAT KANBER: SATIŞLARIN GELİRİNİ NEREDE KULLANACAKLAR? nevzat kanber 2“Öncelikle Bodrum ve civar illerde yaşanan orman yangınlarıyla ilgili üzüntülerimizi bildiriyoruz. Yanan ormanlarımızın ranta ve imara açılmaması gerektiğini ve bir an önce sorumlularının bulunmasını, en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Ayrıca orman yangınlarıyla mücadele gücümüzün de sorgulanması gerektiği kanısındayız. İYİ Parti olarak üyelerimizle birlikte ağaç dikme kampanyasında hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”

Ülkemizdeki kadın cinayetleri konusuna da değinen Nevzat Kanber, “Bir diğer konu ise ülke gündeminde yoğun şekilde yer alan Kadın cinayetleri ve özellikle Emine Bulut Cinayeti. Kadın bedeni üzerinden bilinçli şekilde yapılan siyasetin bugün ülkemizi getirdiği nokta gerçekten acınası haldedir. On yaşındaki kızının gözü önünde vahşice katledilen Emine Bulut’un yaşadıklarını, insanların film seyreder gibi seyredip, kamera kaydı alıp sonra sosyal medyaya servis etmeleri de insanımızın ne kadar umarsızlaştığının bir kanıtıdır. Bu durumdan utanç duyuyor ve devletimizin her zaman yaptığı açıklamalara ve hiç bir şey yapılmamasına alışmış olsak da artık ilgili bakanlığın diğer kurumlarla bir araya gelerek somut ve ivedi adımlar atması gerektiğini belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

SATIŞLAR EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE KAYNAK YARATMA AMAÇLI…

Özelleştirme İdaresi’nin Bodrum’daki arazi satışları ile ilgili de açıklamalar yapan İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, sözlerine şöyle devam etti:

nevzat kanber NEVZAT KANBER: SATIŞLARIN GELİRİNİ NEREDE KULLANACAKLAR? nevzat kanber 3“İYİ Parti olarak sizleri ve Bodrum kamuoyunu bilgilendirmek ve dikkatini çekmek için bu basın açıklamasını yapıyoruz. Bilindiği üzere 16 Ağustos Cuma günü  Cumhurbaşkanlığı kararları ile 30860 sayılı Resmi gazete de yayınlanan ve özelleştirme idaresince Bitez, Yahşi ve Ortakent mahallelerinde toplam 106.212 m2 yüzölçümlü  taşınmazların toplam 58 milyon 110 bin liraya satıldığı açıklanmıştır. Akabinde aynı sayılı Resmi Gazete de yine Bitez ve Gökçebel mahallelerinde toplam yüzölçümü 64.676 m2  olan 12 ayrı taşınmazın özelleştirme programı kapsamına alındığı ifade edilmiş ve satışının yapılacağı belirtilmiştir. Değerli basın mensupları, satışa çıkan bu arazilerin önemli kısmı orman arazileri olduğu ve ekonomik kriz nedeniyle kaynak yaratma amaçlı olduğu ve Bodrum bölgesindeki bu arazilerin bu amaçla satılıyor olmasını Bodrum kamuoyunun da vicdanını yaralamaktadır.”

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un incelemelerinden sonra inşaatı durdurulan büyük projelerin imar ile yapı ruhsatına aykırı bölümlerinin yıkım kararı ile ilgili olarak da şu ifadelere yer verdi:

“İyi Parti olarak Bodrum’un daha fazla büyümemesi gerektiğini türlü platformlarda açıkladık. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik bakanı Bodrum’a gelerek Bodrum’un kanayan yarası olan kaçak yapılaşmaya bir dur demek amacıyla toplam 8 projedeki, Bin 611 konut, 4 otel inşaatı durdurdu. Bu konu da Hükümetimizin bu tutumunu destekliyor, geç alınmış bir karar olduğu için de üzülüyoruz. Çünkü katledilen bir doğa ve binlerce m2 denize dolgu yapılarak hoyratça rant elde edilmiştir. Bu konuyla ilgili de neler yapılacağını da yakından takip etmekteyiz. Ancak Hükümet yetkilimiz tüm bunları yaparken, Bodrum halkı ve yerel yönetiminin bu konuda bir yetkiye sahip olmadığını tüm büyük projelerin Ankara’dan, uzaktan kararlarla yapıldığını tüm halkımız bilmektedir. Biz hep yerinden yönetimi savunmuşuzdur. Kaldı ki Büyükşehir yasası bile Bodrum’un yapısına uymamaktadır. 100 km öteden, 750 km öteden Bodrum’un yerel yapısı yönetilemez, yönetilmemeli. Bodrum’la ilgili kararları Ankara değil Bodrum halkı ve yerel yönetimleri vermelidir. Çünkü Bodrum uzaktan yönetilemeyecek kadar değerli, dünyaca ünlü bir turizm merkezidir.”

Büyük inşaat projeleri ile ilgili alınan kararı desteklerini ve takipçisi olacaklarını dile getiren Kanber, ancak tamamının yıkımının gerçekleştirileceğine inanmadığını belirterek şöyle dedi:

“Ancak Çevre ve Şehircilik bakanlığı bu mühürlemeyi yaparken, özelleştirme idaresince  satılmış ve satılacak olan arazilerde bir kısmı orman ve imarsız arazi de olsa ilerleyen günlerde nasıl bir inşaat ve rant faaliyetlerinin söz konusu olacağını merak etmekteyiz. Bodrum’daki alt yapı, yol, su, kanalizasyon ve arıtma tesislerinin yetersiz kaldığı kimi yerde hiç olmadığı ve sorunlarının Yerel yönetimlerin çözemeyeceği noktaya ulaştığı bu günlerde yaşadığımız bu güzel bölgenin her geçen gün verilen ruhsatlarla, yapılan inşaatlarla doğamızın, denizimizin katledildiğini görmekteyiz. İyi parti Muğla milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun bey 21 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına hangi amaçlar için bu taşınmazların satışının yapılacağı ve buradan elde edilecek gelirin nerelerde kullanılacağını sorduğu bir soru önergesi de vermiştir.”

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, “Bu bilgiler çerçevesinde Bodrum halkının dikkatini çekmek istiyor ve Bodrum’un yeterince kan kaybetmemesi için hep birlikte sahip çıkmamız gerektiğini beyan ediyorum” diyerek açıklamasını tamamlarken şu sorulara yanıt verilmesini beklediklerini dile getirdi;

“Ve buradan soruyorum:

1-Yazın bir milyon nüfusa kadar dayanan Bodrum’da Hastane inşaatını bile bitirilememişken bu satışlardan elde edilecek gelir nerelerde kullanılacaktır?

2-satılmış olan arazilerin satış amacı nedir?

3-Doğal sermayesi ve turizm potansiyeli ile öne çıkan Bodrum’daki bu arazilerin satışından ve satış sonrasında üzerinde  planlanan yapılaşma  olacak mıdır?

4-Satışı söz konusu olan  yerler hakkında Bodrum belediyesinin  görüş ve düşüncelerine başvurulmuş mudur?

5-Büyükşehir ve Bodrum belediyeleri  bu satışlarla ilgili ne düşünmektedir?

6-Eylül ayı içersinde yeni bir takım taşınmazlarında satışının açıklanacağının duyumunu aldık. Acaba Bodrum’un tek bakir kalan bölgesi olan Küdür yarımadası da bu özelleştirme kapsamında mıdır?”

nevzat kanber NEVZAT KANBER: SATIŞLARIN GELİRİNİ NEREDE KULLANACAKLAR? yatu bodrum Corolla 728x150
Okumaya devam et

En Çok Okunanlar