BODRUM’UN PALMİYELERİ RİSK ALTINDA…

04.10.2019
A+
A-
BODRUM’UN PALMİYELERİ RİSK ALTINDA…

Bodrum coğrafyasının endemik yapısı içinde bir yer tutan palmiyeleri kurutan kırmızı palmiye böceğine karşı mücadele sürüyor.

2-3.5 santimetre boyunda, iyi uçabilen, kınkanatlı bir böcek olan ve Asya, Afrika, Amerika ve Avustralya kıtalarının geniş alanlarında görülen palmiye kırmızı böceği, özellikle Turgutreis ve Akyarlar bölgesinde palmiye ağaçlarını kuruttu. Turgutreis’te yaklaşık 150 metrelik alanda 4 ağacın kuruduğu ifade edildi.

İthal palmiye ağaçlarıyla birlikte gelmiş…

2005 yılından beri Bodrum’da etkili olduğu bilinen böceğin Türkiye’ye Mısır ve Tunus’tan gelen ithal palmiye ağaçları ile geldiği tahmin ediliyor. Bodrum Belediyesi ve İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin, bu zararlı böceğe karşı mücadelesi devam ediyor.

İlçe Tarım ekiplerinin palmiye ağaçlarına tuzaklar koyarak döllenme sayısını azalttığı ve yıl içerisinde böcekleri izlemeye aldığı belirtildi. Bodrum Belediyesi ekiplerinin böceğin yayıldığı palmiye ağacında ilaçlama çalışması yaptığı, böcek yüzünden kuruyan palmiye ağaçlarının ise imha edilidiği bildirildi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ataman Halikarnas dedi ki:

    Palmiye buraların bitkisi değil ,,hepsi gitsin.menengeç ve keçi boynuzu kaç tane kaldı biliyormusunuz?yerli bitki ekin sayın Belediye