BODRUM’A YAZIK OLUYOR BEYLER… (1)

09.10.2019
A+
A-
BODRUM’A YAZIK OLUYOR BEYLER… (1)

Bodrum artık bir dünya kenti.

Bu nedenle de Bodrum’u idare edenleri uyarıyorum.

Bodrum’la ilgili haberler artık, ulusal medyada yer buluyor ve tartışılıyor.

Dün akşam yaşanan felakette olduğu gibi…

Tüm ulusal televizyon kanallarında yer alan “Dünya Kenti” Bodrum’daki sel görüntüleri, Meclis koridorlarında da gündem oldu.

Eski bir Belediye Başkanı olan AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, henüz belediye başkanı heyecanını kaybetmediği için Bodrum’daki sel baskınıyla yakından ilgileniyordu. Bir yandan da sel nedeniyle “geçmiş olsun” diyen milletvekili arkadaşlarına sel ve taşkınla ilgili bilgi veriyordu.

Yanına yaklaştığımda adeta burnundan soluyordu. “Bodrum’da her sene bu rezalet yaşanıyor” dedi…

Yavuz Demir, geçen sene yaşanan sel felaketinde Meclis’ten izin alarak, gece yarısı Bodrum’a gitmişti. Yanına Bodrum’u idare edenleri alarak selin yoğun olarak yaşandığı yerlerde çamur içinde incelemelerde bulunmuş, notlarını almıştı.

Sel Kapanı Projesi ve ötesi…

Yavuz Demir’in aldığı notlar, not defterinde kalmadı. Bodrum’un, her yıl yaşanan sel ve taşkınlardan nasıl kurtulacağına dair de kafa yordu.

Sonunda, Bodrum’daki taşkınları önlemek için dere yataklarına yapılacak Sel Kapanı Projesi gündeme alındı.

Aydın DSİ Bölge Müdürlüğü, Bodrum için bir Sel Kapanı Projesi hazırladı. Ancak, bu projenin yapılacağı alan, mücavir alan sınırları içinde olduğu için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aitti.

DSİ, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden Bodrum’daki derelerin ıslahı ile ilgili olarak izin istedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yavuz Demir de devreye girerek, Bodrum’un “acil” ihtiyacı olan Sel Kapanı Projesini, Cumhurbaşkanı’na götürdü. O’nun onayıyla da projeyi bakanlık düzeyinde takip etmeye başladı.

Belediye ile protokol imzalandı…

Altyapı yetersizliği nedeniyle her yıl kış aylarında yaşanan ve milyonlarca liralık maddi zarara yol açan su baskını görüntülerinin giderilmesi için düğmeye basıldı.

Büyükşehir Belediyesi Yasası ile mücavir alanlardaki derelerin ıslahı belediyelere bırakıldığı için, DSİ ile Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında bir protokol imzalandı.

Böylece, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Bodrum ilçe merkezindeki Gökçeler Deresi‘nin ıslah edilmesi için DSİ’ye izin verdi.

Sıra ihale izninde…

Yavuz Demir, kulisten DSİ yetkilileri ile telefonla görüştü. Bodrum’a Sel Kapanı Projesinin hangi aşamada olduğunu sordu.

DSİ yetkilisini dinlemeye devam ediyoruz.

– Bodrum’a sel kapanı projesi hazır. İhaleye çıkabilmemiz için bakanlığın izni gerekiyor. Siz de takip ederseniz bu kritik eşiği daha rahat aşmış oluruz. İhale izni alınırsa en geç Ocak 2020 yılında uygulamaya başlarız.

Şimdi sıra, Gökçeler Deresi’nin ıslahı için, Bakanlığın İhale izni vermesinde. İnşallah bu konu siyaset malzemesi yapılmaz ve kısa sürede izin çıkar.

Ancak, bu derenin ıslah edilmesi ile ilgili sorun çözülmüş olmuyor. Çünkü, çarpık şehirleşme nedeniyle Bodrum’un önünde uzun bir süreç bulunuyor. Bodrum’da sel sularının gideceği kanalların üzerine, yollar, caddeler, kaldırımlar, sokaklar ve işin kötü tarafı yolların iki tarafına işyerleri yapılmış. Bu imar kirliliğinin ıslah edilmesi ise belediyeye ait.

Yarın bu konuda, DSİ ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki resmi bir yazışmayı açıklayacağım.

Olayların ne boyutta olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Emin VAROL / Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi (9 Ekim 2019)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zuhal Asma kummerle dedi ki:

    VArolasiniz.Eş dost usandi benden süreklı burdaki sorunlarin önemlilwrini siralamamdan! 1.göç 2.inşaat Meseleleri
    3. Elbetteki Dere ve Disindaki Dereler