Site rengi

Tasarım

AÇIKLIYORUZ… BODRUM’A YAZIK OLMUŞ! (2)

11.10.2019
A+
A-
AÇIKLIYORUZ… BODRUM’A YAZIK OLMUŞ! (2)

Bir önceki yazımda, “Bodrum’a yazık etmeyin beyler” demiştim.

Şimdi ise, Bodrum’u her yıl taşkınlar yüzünden bataklık haline getiren ihmallerin yıllar öncesine uzandığını  öğreniyorum.

Nereden mi?

Devletin iki resmi kurumunun yazışmalarından…

Muğla’nın  Büyükşehir Belediyesi ilan edilmesinden bir buçuk sene sonra, DSİ (Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü) ile yapılan bu yazışmalar, gerçeği bütünüyle ortaya koyuyor.

“Dünya Şehri” Bodrum’daki sel baskınlarının, taşkınların artık bıktırma noktasına geldiği yıllar.

Bodrum’un derelerinin üstü kapatılarak yol yapılmış…

2016 yılının Ocak ayı…

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, MUSKİ Plan-Proje Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı’na, bir yazı yazar.

Konu: Taşkından koruma ve kontrol…

Yazının Bodrum’u yakından ilgilendiren en can alıcı bölümünü olduğu gibi paylaşıyorum:

“… Bodrum ilçesine ait vaziyet planında, fiiliyatta olmadığı iddia edilen derelerin içerisinde mansap şartını ( Bir ırmağın denize veya başka bir ırmağa döküldüğü veya kavuştuğu yer, ırmak ağzı )  sağlamayan veya üstü kapatılarak yol haline getirilmiş dereler olsa bile, bu derelerin yukarı havzadan başlayarak topogrofik olarak bir yatakları bulunmaktadır.

Fiiliyatta mevcut olan derelerin, zaman içerisinde imar planlarında yol, yeşil alan, parsel v.b şeklinde gösterilerek üstlerinin kapatılması veya tamamen iptal edilmesi üzerine yaşanan taşkınlardan idaremizin sorumlu tutulmaması gerekmektedir.”

Yani söz konusu yazıda, “Bodrum’daki sel baskınlarından ve taşkınlardan DSİ’nin sorumlu olmadığı” ileri sürülüyor. Ayrıca, ” Bodrum’daki kurumuş ve halen mevcut derelerin üzerini kapatarak bu yerleri imar planlarında, yol, yeşil alan, parsel olarak gösteren” belediyeyi suçluyor.

DSİ, Büyükşehir’den izin istiyor…

Sel baskınlarından ve taşkınlardan Muğla Belediyesini sorumlu tutan DSİ Bölge Müdürlüğü, söz konusu yazısında;  Büyükşehir Yasası’na göre,  kendi sorumluluk sahası içindeki derelerin ıslah edilmesi görevinin Büyükşehire ait olduğunu hatırlatıyor ancak, Büyükşehire  Bodrum’daki sel ve taşkınların önüne geçebilmek için, “Bodrum İlçe Merkezinde yer alan derelerin ıslah edilmesine” yönelik sel kapanı gibi projeler hazırladıklarını da bildiriyor.

DSİ Bölge Müdürlüğü, Bodrum’daki bu derelerin ıslah edilebilmesi  için,  Büyükşehir Belediyesi’nden kendilerine bir talep gelmesi gerektiğini hatırlatırken Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilmesi halinde, ıslah edilecek derelerin,   “mülkiyet sorunlarının çözülmesini” ve “dere güzergahlarının kendilerine ihtilafsız olarak teslim edilmesini” istiyor.

Bu durumda, ” Bodrum ilçe merkezi ile birlikte diğer yerleşim yerlerindeki derelerin ıslahına, bütçe imkanları çerçevesinde yatırım programına alınarak başlanabileceğini” vurguluyor.

DSİ Bölge Müdürlüğü aynı zamanda, “bu derelerin yukarı havzalarında rüsup tutucu tersip bentlerinin de projelendirilerek  yine belediye tarafından mülkiyet sorunlarının halledilmesi halinde 2016 yılı yatırım programına alınarak bütçe imkanları ile inşaatlarının yapılmasının hedeflendiğini” de belirtiyor.

DSİ yaklaşık 3 yıl sonra, Büyükşehir Belediyesi’nin isteği üzerine Bodrum’un derelerini ıslah etme hazırlıklarına başlıyor.

Bu konuda Büyükşehir’le DSİ arasında varılan mutabakat sonrası;

Bodrum derelerinin ıslahı için sıra ihaleye geliyor.

Şimdilerde ise Bakandan ihale izni bekleniyor.

Türkiye’de işler böyle yürüyor. Sıkıntıyı ise Bodrumlular çekiyor…

Emin VAROL / Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi (11 Ekim 2019)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zuhal Asma dedi ki:

    Eyvah!TESPIT EDILDIGI HALDE KADERINEMI BIRAKILMIŞ;(-O HALDE BİLİNÇLI YAPILAN HATA OLMAYAN 2.DEFA HAYALET ŞEHIRLER GIBI OLMAGA MAHKUM EDILMIŞ…Cânim istanbuldan sonra Eşşiz tatil yeri Bodrumda Büyük Şehirlerle Ayni Kaderi paylaşicak öylemi?ACİL Büyük şehirlikten KOPMAK GEREK.