BODRUM’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK…

13.10.2019
A+
A-
BODRUM’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK…

Her zaman söylerim.

Bodrum bir dünya şehri olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor.

Bu hafta sonu buna bir kez daha tanıklık ettim.

Bodrum Esnaf, Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (BESİAD) geleneksel hale getirdiği “8.İş İnsanları Zirvesi” ve organizasyonun mükemmelliği beni umutlandırdı.

BESİAD Başkanı Engin Kaplan, batılı bir düşünce  tarzı ile TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, GESİMED ve TÜRKONFED Başkanları, Muğla ve Bodrum Belediye Başkanları ile birçok iş insanı, ekonomist ve gazeteciyi, “bilgi edinme-tatil” anlayışıyla bir araya getirdi.

Evet bu başarılı organizasyonun içeriği ise maalesef o kadar iç açıcı değildi.

Konuşmacıların söylediklerinin tamamını bir cümlede toplarsak;

“Bodrum’dan Yükselen Çığlık” diye özetleyebilirim.

İş İnsanları Zirvesi, Barış Pınarı Harekatı’nın 4. gününe rastladığı için kürsüye çıkan her konuşmacı Kahraman Askerlerimize Başarılar dileyerek sözlerine başladi.

Ardından da ekonomide adeta ÇIĞLIK atarak devam ettiler.

Kürsüye ev sahibi olarak önce BESİAD Başkanı Engin Kaplan çıktı.  Kaplan, Barış Pınarı Harekatı’nda ordumuza başarılar diledikten sonra, zirvenin, tüm ekonomik sıkıntıların ve krizin ortasında yapıldığına dikkat çekti. Kaplan, “iş insanlarının moralinin bozuk, motivasyonlarının da olmadığını, bu nedenle  yeni iş girişimlerinde de bulunamadıklarını ” ifade etti.

GESİMED Baskanı Aysun Nalbant ise sermayenin,yatırımların ve gençlerin yurt dışına kaçtığından yakındı. Bağımsız yargı ve ifade özgürlüğünün havada kaldığını anlattı.

BESİAD Zirvesinde İstanbul’dan gelerek katılan ve konuşması merakla beklenen  “Patronlar Kulübü” TÜSİAD Başkani Simone Kaslowski de sözlerine, “Öncelikle Barış Pınarı Harekatı kapsamında ülkemize yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak için harekatta görev alan kahraman askerlerimize başarılar dilerim. Harekatın sınırlarımızda güvenlik ve huzuru kalıcı olarak sağlamasını temenni ediyorum.

Terör örgütü tarafından düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden şehitlerimizin ve vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum “diyerek başladı ve çığlıkları şöyle sıraladı:

-Büyüme yavaş dönse de henüz krizden tam olarak çıkmış değiliz. Talep hala zayıf, yatırım iştahı oldukça düşük.

-Finansal istikrarın en önemli koşulu siyasetten bağımsız, verilen istikrar hedefi doğrultusunda çalışan liyakatli, şeffaf güçlü kurumlardır.

-Bugün öyle ülkeler var ki aylarca hükümet kurulamasa bile kurumlar hiçbir sorun olmadan ekonomiyi devam ettirebiliyorlar.

– Bu nedenle Merkez Bankası başta olmak üzere tüm piyasa düzenleyici ve denetleyici kurumlarımızın bağımsızlığını ve liyakatin temel alınmasını çok önemsiyoruz.

-Elbette aynı şey hukuk sistemimiz için de geçerli. Yargının bağımsızlığı adaletin temelidir.

– Yalnızca ekonomide değil, temel hak ve özgürlükler, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, insan hakları gibi konularda da ilerleme kaydetmek zorundayız.

-İçerde ve dışarda ülkemize, kurumlarımıza ve demokrasimize güveni artırmak ekonomimizi de güçlendirecektir.

8.İş İnsanları Zirvesi’nde sıra seçilmişlere, siyasetçilere gelince Çığlıklar, ekonomiden siyasete kaydı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün çığlığı “ bütün değerlerde dejenarasyon yaşıyoruz” şeklindeydi, Gülümseyen yüz ifadesi ve esprili konuşma sitili ile çimento fabrikalarından rahatsızlığını aktardı. “hapır- hupur. Nedir bu istah?” diye sordu. Yöresel bir ifade ile “yetivesin gari” diye noktaladı.  Başkan Gürün, “ artik, bir agacin altinda oturup dinlenesimiz var” diyerek çevreye ilişkin sözleri ile güldürdü. Her şey dahil sistemini de eleştiren Başkan Gürün, bu sisteme “yedir- içir- kızart gönder” diyerek, ucuz turist profilinden şikayet etti.

Yine, Başkan Gürün’ün deyimiyle, “Bir pırlanta gerdanlığın (Muğla’nın) en büyük elmas parçasıdır” dediği  Bodrum’un Belediye Baskanı Ahmet Aras kürsüye geldi.

Kendisini ilk kez gördüm ve konuştum. Tebrik ettim. İlk izlenimim, çok nazik ve herkesi dinleyen bir başkan olduğu. Telefon numarasını rahatlıkla verebilen bir insan! Siyasetin Başkenti Ankara’da yaşadığım için, telefon numaralarına ne kadar zor ulaştığımızı iyi bilirim. Bu öz güven beni çok şaşırttı. Kürsüde de rahattı. Düzgün cümlelerle Bodrum’u “ Dünyada Türkiye’nin kapısı olacak bir destinasyon” olması gerektiğini anlattı.

Bodrum’un gündeme, sele sıkışacak bir yer olmadığını ve dünyaya açılması gerektiğinin de altını çizdi…

Emin VAROL / Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi (13 Ekim 2019)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.