Site rengi

Tasarım

MAHMUT KOCADON: PLANLARIMIZ YILLIK DEĞİL 10 YILLIK OLMALI…

02.11.2019
A+
A-
MAHMUT KOCADON: PLANLARIMIZ YILLIK DEĞİL 10 YILLIK OLMALI…

2019 Yılı Muğla Oda ve Borsalar Ortak Toplantısı, Bodrum Ticaret Odası’nda (BODTO) yapıldı.

Toplantıya Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ile Av. Burak Erbay, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, TOBB Genel İdare Kurulu Üyesi Bülent Karakuş ile Muğla ve ilçelerindeki oda ve borsaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Muğla’ya 3 milyon turist geldi…

Toplantı Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un açılış konuşmasıyla başladı. Mahmut Serdar Kocadon, Muğla Oda ve Borsalarını Bodrum’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

“2006 yılından beri Muğla’da toplantıları yapıyoruz. Artık bu toplantılarımız diğer odalara da örnek olmaya başladı. Odalar ve Borsalar Kanunu ile de zorunlu hale geldi. Tahakkuk eden vergi gelirlerinde ülke genelinde Muğla ilimiz 7’nci sıradadır, bu bizim için gurur verici bir olaydır. Tüm Muğlamızda 365 bin kişiyi istihdam eden bir kapasiteye sahibiz. Bu yılın ilk 9 ayında ilimizde kurulan şirket sayısı 1153 olup gelen yabancı ziyaretçi sayısı da 3 milyondur. 2019 yılında tüm Muğla’da 8 tane yabancı yatırımcı almışız. Sosyal gelişmişlik endeksi 0.71. Kişi başına gayri safi katma değerimiz 15 bin TL olmaktadır. Bunlar Muğlamız için umut verici olaylardır. Doğru planlama yapmak zorundayız. Biz her sene bir seneyi planlamak yerine 10 yıl sonraki programımızı yaparsak bizim için daha iyi olacak.”

Bu yıl Muğla’ya gelen yabancı turist sayısının arttığını söyleyen Mahmut Serdar Kocadon, yerli turist sayısının İstanbul seçimlerinin de etkisiyle sabit kaldığını söyledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

“Bodrum bizim incimiz ama Bodrum’u Muğla’nın dışında tutmak söz konusu değil. Bölgenin tarihsel boyutuna bakacak olursak, Helen Uygarlığının yerleştiği Milas, Fethiye’de Likya uygarlığı, Karya uygarlığı, Lelegler, Labranda, Hiarapolis’e kadar uzanan çok büyük ve önem arz eden bir bölgede yaşıyoruz. Anadolu coğrafyasının en önemli medeniyetlerinin kurulduğu bir bölgede yaşıyoruz. Binlerce yıl hem deniz ticareti hem tarımsal açıdan hem de kültür açısından dünyanın en zengin coğrafyasında yaşıyoruz. Böylesine önemli bir bölge olan Muğlamızda tek başına değil kolektif düşünmek çok önemli. O nedenle bu toplantıları düzenleyen değerli Oda Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Her işin başı ekonomi, dolayısıyla ekonomik gelişim diğer gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Bölgemizdeki ekonomiyi yaratan insanlar olan sizlerle aynı platformda buluşarak işbirliğini geliştirmeliyiz. Biz Muğla’yı turizmi, tarımı, ticareti, denizciliği, kültürü ile bir bütün olarak düşünerek o şekilde hareket etmeliyiz. Bu işbirliği sayesinde ülkemize çok büyük bir katkı sağlayabiliriz. Biz siyasi düşünceleri bir kenara bırakarak bütün belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle, Odalarımızla hep birlikte bu toprakları eskiden olduğu gibi medeni, güzel o huzurlu, refah günlerine döndürebiliriz bunların çalışmaları içerisindeyiz. Bizim açımızda artık Dünya, Bodrum’a bakarken Lelegleri, Karyalıları, Luileri, Osmanlıları sonra bizi ve bizim yarattığımız değerleri görecek. Bizler bu yolda kararlıyız, sizlerin de desteklerini bekliyoruz.”

Aras’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan başından beri bu toplantılara katıldığını ve konuşulanları ilgiyle takip ettiğini anlatarak, “Ülkemizin bu tür birlikteliklere, yine birlikteliklerin oluşturduğu hoşgörüye, çalışmaya, dürüstlüğe, girişimciliğe ve güvene ihtiyacı olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Ben o nedenle bu toplantıları çok önemsiyorum. Buraya gelirken istek ve heyecanla geliyorum” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.