Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BAŞKAN ARAS “BODRUM NEDEN ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR?” DİYE SORDU…

Yayınlanan

açık

ahmet aras BAŞKAN ARAS “BODRUM NEDEN ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR?” DİYE SORDU… Bodrum Belediyesi Kasim Ayi Meclis Toplantisi 1

Bodrum Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Ahmet Aras başkanlığında yapıldı.

8 Gündem maddesi ve bir önergenin görüşüldüğü toplantıda Bodrum’un 2020 yılı Evsel Katı Atık Tarife Ücretleri ile Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Bodrum Liman projesi tartışıldı. Geçtiğimiz günlerde Londra’da Turizm Fuarı’na katılan Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın, Bodrum’un yeni turizm stratejilerine dair açıklamaları ise çok dikkat çekiciydi.

TÜRKİYE’NİN TURİZM STRATEJİK PLANI’NDA BODRUM’UN ADI YOK…

ahmet aras BAŞKAN ARAS “BODRUM NEDEN ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR?” DİYE SORDU… tayfun yilmazBodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Kasım ayı olağan meclis toplantısında, 2020 yılında Bodrum’da uygulanacak Evsel Katı Atık Tarife Ücretleri ile ilgili kamuoyu bilgilendirdi.   “27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik gereğince hazırlanan “2020 yılına ait Bodrum Evsel Katı Atık Tarife Raporunun ve Tarife Ücretlerine dair sunumu Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz yaptı.

2018 Sayıştay raporuna göre sistemin Muğla Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 13 ilçe belediyesine entegre edilerek uygulanacağını kaydeden Yılmaz, entegrasyondan dolayı yaşanan gecikme nedeniyle yeni tarifenin 2020 Ocak ayı itibariyle geçerli olacağını ve su faturalarına yansıtılacağını bildirdi. Yılmaz, konut ve konut dışı alanlara yönelik tarifeler ile ilgili sunumunda atık miktarının konut ve konut dışı dağılımı, toplam sistem maliyeti ve özkaynak getirisi gibi hususların dikkate alındığını belirterek, mükellef grupları itibariyle yıllık tarife tutarlarını aktardı. Hazırlanan sunum dosyası, Belediye Meclisi’ne katılan vatandaşlara da dağıtıldı.

YASAL ZORUNLULUK OLDUĞU İÇİN YAPILACAK

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, konu ile ilgili kararın 2006 yılında alındığını ancak yeni hayata geçirildiğini hatırlatarak “Sayıştay raporlarına da konu olmuş bu husus, Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı çalışmalarını tamamlamasıyla ve Bodrum Belediyesinin doğrultuda yaptığı çalışmalarla uygulamaya geçmiştir. Bu, belediyeler için yasal bir zorunluluktur.” dedi.

Meclis’in 7’nci gündem maddesi olan rapor, sunumun ardından oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Komisyon görüşünün ardından Belediye Meclisi’nin 15 Kasım 2019 Cuma günü saat 10.00’da olağanüstü toplanarak konuyu inceleyip oylamasına karar verildi.

LİMAN PROJESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPILDI

Belediye Meclisi’nde gündem dışı tartışılan bir diğer önemli husus da Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum Limanında başlatılan proje oldu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’ndan Ceyhun Gümüşsoy, Bodrum Limanında yapılacak altyapı ve döşeme çalışmalarının proje sürecine ilişkin bir sunum yaptı. Sunumun ardından yeni Liman düzenlemesinde kullanılması düşünülen mermer zemin kaplaması ile ilgili olarak konuşan Gümüşsoy, zeminin mermer olması hususunun Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

ahmet aras BAŞKAN ARAS “BODRUM NEDEN ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR?” DİYE SORDU… Bodrum Belediyesi Kasim Ayi Meclis Toplantisi 3“05.12.2017 tarih ve E.7073/28160 sayılı yazımız ile Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne Kentsel Tasarım olarak başvurulmuştur. (K.T.A. Alanlarına girdiği için bütüncül yapılması gerekliliği bildirilmiştir. 18.05.2018 tarih ve E.2535/12610 sayılı yazımız ile Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne Çevre Düzenlemesi olarak başvurulmuştur. Çevre Düzenlemesi projesinde cephe projeleri istenilmiş olup, altyapı projelerini aksatacak bir durum oluşturacaktır. Proje 2 etap olarak değerlendirilmiştir. 24.01.2018 E.347/2169 sayılı yazımız ile Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne Altyapı projeleri olarak başvurulmuştur. Altyapı çalışmaları sırasında bozulacak alanların da projelere eklenmesi, döşeme detaylarının belirlenmesi istenilmiştir. 21.06.2018 tarih ve E.3224/15441 sayılı yazımız ile Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne altyapı ve döşeme Detayları projeleri olarak başvurulmuştur. 3 alternatifli projeler sunulmuştur. Kurul oy birliği ile detay-1 olan projeyi yani mermer kaplama olanı kabul etti. ve  18.07.2018 tarih ve 7003 sayılı karar ile oybirliği ile kabul edildi.”

Kurulun andezit ve bazalit taşları Muğla bölgesine ait olmadığı ve bölgede antik dönemlerden bu yana mermer kullanılmasından dolayı bu projeyi onayladığını belirten Gümüşsoy, sunumun ardından vatandaşların sorularını yanıtladı. Projenin ihale edildiğini ancak zemin kaplama sürecine kadar yapılacak başvuru ve taleplerle kararda değişikliğe gidilebileceğini belirten Gümüşsoy, Bodrum Limanındaki altyapı çalışmalarının büyük bir problem çıkmadan halledilmesi gerektiğini söyledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Bodrum Belediyesi olarak vatandaşlar ve bölge esnafından gelen talepler doğrultusunda konunun takipçisi olacaklarını, gerekirse kurula yeni bir başvuru yaparak ortak akılda buluşmak için titizlikle çalışacaklarını söyledi.

BAŞKAN ARAS FUAR İZLENİMLERİNİ MECLİS İLE PAYLAŞTI…

Konuşmaların ardından söz alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin başkenti Londra’da başlayan WTM Londra 2019 Turizm Fuarı’ndaki izlenimlerini Bodrum kamuoyu ile paylaştı. Bodrum’un en büyük pazarının İngiltere olduğunu ancak Türkiye’nin en popüler turizm kentinin bu pazarda çok düşük bir ölçekte temsil edildiğini söyleyen Aras, “2019 rakamlarına göre 223 bin İngiliz vatandaşı havayoluyla bölgemizi ziyaret etti. Ancak biz ne yazık ki yıllardır bu fuarda bize ayrılan çok küçük bir alanda Bodrum’u anlatmaya çalışıyoruz. Gelecek sene orada çok daha büyük ses getirmemiz gerektiğini gördük” dedi.

EN BÜYÜK PROBLEM ULAŞIM…

Bodrum’un turizmde yaşadığı en önemli sorunun ulaşım olduğuna dikkat çeken Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kış turizminden bahsediyoruz, İngilizler Bodrum’a gelmek istiyorlar ancak ulaşım yok. Yaz döneminde İngiltere’nin belirli noktalarından Bodrum’a konulan charter seferleri var ama bunlar da yeterli değil. Konu tamamen ulaşıma dayanıyor. Şimdi bunun üzerine çalışmaya başlayacağız. Şu anda dış hatlar terminalimiz kapalı. Böyle bir ortamda kış turizminden bahsedilemez.”

Dünyada turizm anlayışının çok değiştiğini söyleyen Başkan Aras, Bodrum Tanıtım Vakfı ile birlikte çok daha aktif bir çalışma dönemine gireceklerinin müjdesini verdi.

BODRUM ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR…

ahmet aras BAŞKAN ARAS “BODRUM NEDEN ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR?” DİYE SORDU… Bodrum Belediyesi Kasim Ayi Meclis Toplantisi 4Bodrum’un neredeyse maksatlı olarak ötekileştirildiğini düşünmeye başladıklarını belirten Aras, şunları söyledi: “Eğer öyleyse, bu çok yanlış bir yaklaşım. Hükümetimizin açıkladığı 2023 Turizm stratejik planında Bodrum’un ve hatta Muğla’nın ismi geçmiyor. Şimdi biz her şeyi bırakıp bununla uğraşacağız. Bodrum turizmi bölgemizin can damarıdır. Her türlü sektörün üzerindedir. Turizm her sektöre bakar, tarıma bakar, denizciliğe bakar, inşaata bakar. Biz bu konuyu çok önemli bir şekilde ele almak zorundayız. Türkiye’den bağımsız Bodrum’un stratejik planını yapmak zorunda kalacağız gibi görünüyor. Şu an bunun çalışmalarına başlıyoruz. Gereken temasları yapacağız. Bodrum, Bakanlığın stratejik planında hiçbir aksa konu olmamış. Ne cruise, ne hafif raylı sistem, ne de yol ağındayız. Sadece Bodrum-Milas Havalimanı işaretlenmiş. Bizim günahımız nedir bilmek istiyoruz. Neden Bodrum dışlanıyor? Bilelim, inceleyelim ve tartışalım.”

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Küdür Yarımadası ile ilgili kararını da yorumlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Yalıkavak Küdür Yarımadası’nın hassas bölge ilan edileceğini belirterek “Küdürümüzü en azından yeni imar bölgeleri tehdidinden kurtaracak olan bu adım Bakanlığımız tarafından atıldı. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Çok önemli bir adımdır. Eğer orayı bu haliyle, mera haliyle koruyabilirsek, kültürel ve tabiat varlıklarıyla gelecek nesillere aktarabiliriz ve vatandaşımıza her zaman açık tutarız.” diye konuştu.

OTELLER BÖLGESİNDE TURİZM TAHSİSİNİN ÖNÜ AÇILDI…

Torba ve Yalıçiftlik’in turizm alanı ilan edilmesi ile ilgili de konuşan Başkan Aras, “Güvercinlik’ten Torba’ya kadar, kıyı kenar çizgisinde yer alan oteller bölgesinde, yine turizm tahsisinin önü açıldı. Bu da demektir ki o yol üzerinde, mevcut otellere yeni oteller eklenecek ve yaklaşık 200 ile 400 metre de içeri girecek. Yani o yolun sağındaki yeşil alanların tehdit edilmesi anlamına gelmektedir. Bunu da hep beraber oturup düşüneceğiz. Biz bu konuda gereken itirazı yaptık. Bundan sonraki gelişmelerde de size her zaman bilgi vereceğiz. Tabi ki otel yapılacak, yatırım yapılacak ancak Bodrum’un kültürüne, doğasına, insanına saygılı işler istiyoruz.”dedi.

ahmet aras BAŞKAN ARAS “BODRUM NEDEN ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR?” DİYE SORDU… Bodrum Belediyesi Kasim Ayi Meclis Toplantisi 2

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu

Son Haberler

muğla kom KOM ve Jandarmadan tarihi eser operasyonu… mugala kom 400x240 muğla kom KOM ve Jandarmadan tarihi eser operasyonu… mugala kom 80x80
ASAYİŞ19 saat önce

KOM ve Jandarmadan tarihi eser operasyonu…

Milas ilçesinde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda, 3 şüpheli gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bazı kişilerin, ellerindeki tarihi eserleri satmak...

6 Yıllık mücadele denizden ve sahilden devam ediyor… denize mavi yak  sir 2 400x240 6 Yıllık mücadele denizden ve sahilden devam ediyor… denize mavi yak  sir 2 80x80
BODRUM HABERLERİ1 gün önce

6 Yıllık mücadele denizden ve sahilden devam ediyor…

Bodrum Belediyesi’nin “Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla 6 yıl önce başlattığı deniz dibi temizlik çalışmaları bu yıl Yalıçiftlik Koyunda...

yalıkavakspor hentbol “Denizin Kızları” Üsküdar’ı 30 golle geçti… yalikavakspor uskudar belediyespor 1 400x240 yalıkavakspor hentbol “Denizin Kızları” Üsküdar’ı 30 golle geçti… yalikavakspor uskudar belediyespor 1 80x80
BODRUM HABERLERİ1 gün önce

“Denizin Kızları” Üsküdar’ı 30 golle geçti…

Türkiye Kadınlar Hentbol Süper Liginin başarılı takımı Yalıkavakspor, Üsküdar Belediyespor’u 30-23 yendi. Bugün saat 15:00’de başlayan karşılaşma İstanbul, Çamlıca Spor...

milas belediyesi katı atık bedeli Milas Belediyesinden ‘Katı Atık Bedeli’nde geri adım… muhammet tokat 400x240 milas belediyesi katı atık bedeli Milas Belediyesinden ‘Katı Atık Bedeli’nde geri adım… muhammet tokat 80x80
MUĞLA1 gün önce

Milas Belediyesinden ‘Katı Atık Bedeli’nde geri adım…

Milas Belediyesi uzun süredir esnaf ve vatandaşın gündeminde olan ve büyük tepki çeken Evsel Katı Atık Ücretleri, Kaldırım İşgaliye ve...

muğla büyükşehir şubat ayı meclisi Büyükşehir Meclisinde Şubat ayı oybirliği ile onaylandı… buyuksehir meclis toplantisi 2 400x240 muğla büyükşehir şubat ayı meclisi Büyükşehir Meclisinde Şubat ayı oybirliği ile onaylandı… buyuksehir meclis toplantisi 2 80x80
MUĞLA1 gün önce

Büyükşehir Meclisinde Şubat ayı oybirliği ile onaylandı…

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Meclis toplantısı yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında 29 gündem maddesi oybirliği ile kabul...

viyolonsel ve tango 8 Viyolonsel ve klasik’ten tango… viyolonsel tango 1 400x240 viyolonsel ve tango 8 Viyolonsel ve klasik’ten tango… viyolonsel tango 1 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

8 Viyolonsel ve klasik’ten tango…

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla düzenlenen ‘8 Viyolonsel ve Klasik’ten Tango’ya’ isimli konser Bodrumlu sanatseverlere unutulmaz bir...

bodrum sinema ve edebiyat etkinliği “Edebiyat ve Sinema” temalı 14 Şubat etkinliği… edebiyat sanat etkinligi 1 400x240 bodrum sinema ve edebiyat etkinliği “Edebiyat ve Sinema” temalı 14 Şubat etkinliği… edebiyat sanat etkinligi 1 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

“Edebiyat ve Sinema” temalı 14 Şubat etkinliği…

Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle Bodrum Edebiyat Ve Sanat Platformu tarafından “Edebiyat ve Sinema” temasıyla 14 Şubat Dünya Öykü Günü etkinliği düzenlendi....

bodrum pazar yeri Pazar yerleri sahiplerini buldu… bodrum pazar yeri 1 400x240 bodrum pazar yeri Pazar yerleri sahiplerini buldu… bodrum pazar yeri 1 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

Pazar yerleri sahiplerini buldu…

Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde Pazar yeri stantları için kura çekimleri gerçekleşti. Bodrum, Yalıkavak, Konacık ve Bitez’de sebze, meyve ve...

Osman Gökmen: Hamaset siyaseti Bodrum’u ileri götürmez… Osman Gokmen 2 1 400x240 Osman Gökmen: Hamaset siyaseti Bodrum’u ileri götürmez… Osman Gokmen 2 1 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

Osman Gökmen: Hamaset siyaseti Bodrum’u ileri götürmez…

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökçan ile Muğla İl Başkanımız...

Bu sefer Datça sallandı… mu  la deprem 400x240 Bu sefer Datça sallandı… mu  la deprem 80x80
MUĞLA2 gün önce

Bu sefer Datça sallandı…

Akdeniz’de Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer...

Kuvvetli yağış Yalıkavak’ta su taşkına sebep oldu… yalikavak su baskini 3 400x240 Kuvvetli yağış Yalıkavak’ta su taşkına sebep oldu… yalikavak su baskini 3 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

Kuvvetli yağış Yalıkavak’ta su taşkına sebep oldu…

Bodrum’da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli yağış, Yalıkavak’ta taşkın olaylarının yaşanmasına neden oldu. Yalıkavak Mahallesi’ndeki derenin bahçe atıkları...

Mal sahipleri kendi yıkımlarını kendileri yapıyor… bodrum belediyesi yikim 1 400x240 Mal sahipleri kendi yıkımlarını kendileri yapıyor… bodrum belediyesi yikim 1 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

Mal sahipleri kendi yıkımlarını kendileri yapıyor…

Eşsiz coğrafi dokusu, yöresel mimarisi, tarihi ve kültürel zenginliği ile Türkiye’nin ve dünyanın gözdesi olan Bodrum’da bu mirasın korunması için...

Bodrum’da dev alt yapının temeli atılıyor… bodrum alt yapi yatirim 1 400x240 Bodrum’da dev alt yapının temeli atılıyor… bodrum alt yapi yatirim 1 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

Bodrum’da dev alt yapının temeli atılıyor…

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum ilçesinin kanalizasyon sorununu ortadan kaldıracak olan ‘Bodrum Kanalizasyon Hattı’ temel atma töreni, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bodrum’un e-sınav merkezi, yakında faaliyete geçecek… bodrum milli egitim 1 400x240 Bodrum’un e-sınav merkezi, yakında faaliyete geçecek… bodrum milli egitim 1 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

Bodrum’un e-sınav merkezi, yakında faaliyete geçecek…

Güler-Mustafa Kızılağaç İlkokulu’nda kurulumu devam eden e-sınav merkezi, yakında faaliyete geçecek. Bodrum İlçe Millî Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz’ın bakanlıkla yaptığı...

2020 Yatırım yılı olacak… bodrum belediye hizmet binasi 3 400x240 2020 Yatırım yılı olacak… bodrum belediye hizmet binasi 3 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

2020 Yatırım yılı olacak…

Bodrum Belediyesi, 2019 mali yılını tek kuruş banka kredisi kullanmadan kapattı. Bodrum Belediyesi 2019 yılında toplam 21 milyon 773 bin...

Katı atık ekonomisiyle büyük dönüşüm… kat   atik bodrum 2 400x240 Katı atık ekonomisiyle büyük dönüşüm… kat   atik bodrum 2 80x80
BODRUM HABERLERİ2 gün önce

Katı atık ekonomisiyle büyük dönüşüm…

Bodrum Belediyesi, Muğla’nın ilk ve tek 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi’ni daha aktif hale getirmek amacıyla çalışmalarına hız verdi. Bodrum’da plastik,...

Bitez’den 23 kamyon hafriyat temizlendi… hafriyat 3 400x240 Bitez’den 23 kamyon hafriyat temizlendi… hafriyat 3 80x80
BODRUM HABERLERİ5 gün önce

Bitez’den 23 kamyon hafriyat temizlendi…

“Bodrum’da Doğa Kazanacak” sloganıyla başlatılan çevre temizliği çalışmaları aralıksız devam ediyor. Belediye ekipleri Bitez Mahallesinde 23 kamyon hafriyat ve bahçe...

akdeniz Ülkeleri akademisi vakfı Üniversite-Akademia gerilimi.. akademia mugla universitesi gerginlik 400x240 akdeniz Ülkeleri akademisi vakfı Üniversite-Akademia gerilimi.. akademia mugla universitesi gerginlik 80x80
BODRUM HABERLERİ7 gün önce

Üniversite-Akademia gerilimi..

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) yöneticilerinin, vakıf işleri için kullandıkları binaya girmelerinin engellenmeye çalışılması krize sebep oldu. Akdeniz ülkelerinden ve...

bitez gülümser mehmet danacı İlköğretim okulu MÜDÜRE ODA BEĞENDİREMİYORUZ… Bitez Gulumser Danaci 400x240 bitez gülümser mehmet danacı İlköğretim okulu MÜDÜRE ODA BEĞENDİREMİYORUZ… Bitez Gulumser Danaci 80x80
BODRUM HABERLERİ7 gün önce

MÜDÜRE ODA BEĞENDİREMİYORUZ…

Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulunun müdürü ile önceki dönem okul aile birliği arasında kütüphane krizi çıktı. Okulun odalarının hangi hizmet...

muğla kom Bodrum’da eş zamanlı operasyon… mugla kom 400x240 muğla kom Bodrum’da eş zamanlı operasyon… mugla kom 80x80
ASAYİŞ1 hafta önce

Bodrum’da eş zamanlı operasyon…

Bodrum, Dalaman, Fethiye ve Menteşe ilçelerinde polis ekiplerince düzenlenen eş zamanlı operasyonda, tabanca, pompalı tüfek, uyuşturucu madde, sahte rakı ve para...

Sponsorlu

En Çok Okunanlar