Site rengi

Tasarım

11 KASIM’DA 11 MİLYON FİDAN HEDEFLENDİ…

11.11.2019
A+
A-
11 KASIM’DA 11 MİLYON FİDAN HEDEFLENDİ…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım’da geçtiğimiz yaz aylarında orman yangını sonucu zarar gören Mumcular Mahallesi’ndeki alanda fidan dikimi yaptı.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz öğrenci ve vatandaşların katıldığı etkinlikte binlerce fidan dikildi.

Vatandaşlar ve öğrencilerle çok sayıda fidanı toprakla buluşturdu…

Yapılan etkinlikte gazetecilere açıklama yapan Demir; “Bugün, doğa ve çevre sevgisi anlamında bir dünya rekoruna ortak olmak için toplanıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen ve bundan böyle her yıl düzenli olarak çeşitli etkinliklerle kutlayacağımız 11 Kasımlarda 81 ilimizde 2 bin 23 noktada 11 milyon fidan 3 saat içinde toprakla buluşturularak dünya rekoru kırılmaya çalışılacak. Biz de Bodrum ve Milas’ta buna ortak olmaktan mutluluk duyacağız.” dedi.

Demir, orman yangını çıkan alanlarda ağaçlandırma çalışmalarının rutin olarak sürdürüldüğünü aktararak Ağaçlandırma Günü’nün ilanıyla bunun bir seferberlik haline getirildiğine vurgu yaptı. Demir; “Hepinizin bildiği gibi, şu an içinde bulunduğumuz alan, yaz aylarında yaşanan bir yangın sonucu çok büyük bir zarar gördü. Burada bir rekor denemesi olmasaydı da bildiğiniz gibi bir fidan dikim çalışması yapılacaktı. Bugün Muğla genelinde 200 bin fidan toprakla buluşturuldu.” ifadesini kullandı.

Ağaç sayımız 21.8 milyar edede ulaştı…

Türkiye’nin son 16 yılda ağaç varlığını 16.1 milyardan 21.8 milyara çıktığını hatırlatan Demir; “Son 16 yılda dünyada orman varlığında azalmalar olurken, Türkiye, orman varlığını artıran sayılı ülkeler arasına girmiştir. Son 16 yılda ülke genelindeki ağaç varlığımız 16.1 milyardan 21.8 milyar adete ulaşmıştır. Aynı zamanda gelir getirici ağaç varlıklarıyla da hem doğaya hem de ekonomiye çeşitli katkılar sağlanmıştır. Muğlamız orman yangınları noktasında yüksek riskli yerler arasında bulunuyor. Ancak, orman teşkilatımızın başarısı sayesinde dünyada orman yangınlarına müdahalede lider ülke olduğumuzun bilinmesi gerekiyor. Akdeniz ülkeleri arasında en az yanan alanla lider ülke konumundayız. Yangına ortalama müdahale süresi şu an 12 dakika civarlarında. Yangına sebep olduğu anlaşılan kişiler hakkında da kolluk kuvvetlerimiz ve yargı organlarımız gereken soruşturmaları yürütüyorlar ve en ağır şekilde ceza almaları sağlanıyor.” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.