Site rengi

Tasarım

BODRUM’UN PALMİYELERİ TEHLİKE ALTINDA…

13.11.2019
A+
A-
BODRUM’UN PALMİYELERİ TEHLİKE ALTINDA…

Bodrum’un özellikle kıyı bandında önemli bir yer tutan palmiyeleri kurutan kırmızı palmiye böceği, etkili olmaya devam ediyor.

Turgutreis-Akyarlar yolu üzerinde bulunan palmiye ağaçlarında etkili olan ve bazılarını kurutan kırmızı palmiye böceği sorun olmaya devam ediyor. Yapılan ilaçlama çalışmalarının yetersiz olduğu bölgelerde kuruyan palmiye ağaçlarının Bodrum Belediye ekiplerinin dibinden kesilerek naylon malzemeyle kapatıldığı görüldü.

2-3.5 santimetre boyunda, iyi uçabilen, kınkanatlı bir böcek olan kırmızı palmiye böceği, özellikle Turgutreis ve Akyarlar bölgesindeki palmiye ağaçlarında görülüyor.

İthal palmiye ağaçlarıyla birlikte gelmiş…

2005 yılından beri Bodrum’da etkili olduğu bilinen böceğin Türkiye’ye Mısır ve Tunus’tan gelen ithal palmiye ağaçları ile geldiği tahmin ediliyor. Bodrum Belediyesi ve İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin, bu zararlı böceğe karşı mücadelesi devam ediyor.

İlçe Tarım ekiplerinin palmiye ağaçlarına tuzaklar koyarak döllenme sayısını azalttığı ve yıl içerisinde böcekleri izlemeye aldığı belirtildi. Bodrum Belediyesi ekiplerinin böceğin yayıldığı palmiye ağacında ilaçlama çalışması yaptığı, böcek yüzünden kuruyan palmiye ağaçlarının ise imha edildiği bildirildi.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zehra Güler dedi ki:

    Sahil şeritinde bilhassa Bodrumun yakıcı güneşine gölge veren iklime uygun ağaçlardikilmeli..Kıyılar doldurulmadan önce yeşillikti buralar zaten ve palmiye yoktu.Yazın iyice buduyorsunuz ki insanlar işletmelerin tentesine muhtaç kalsın..Biraz insan yaşamına olumlu etki edecek şekilde düşünün ağaçlandırmayı..lütfen..