Site rengi

Tasarım

Rıfat Koçak’ın cenaze töreni için İngiltere’de olan ailesi bekleniyor…

08.01.2020
A+
A-
Rıfat Koçak’ın cenaze töreni için İngiltere’de olan ailesi bekleniyor…

Dün öğleden sonra tabanca ile vurulmuş olarak bulunan Bodrumlu sanatçı Rifat Kolçak’ın cenaze töreni için ailesi bekleniyor.

Ölüm nedeni konusunda intihar ettiği düşünülen Kolçak, evine klima servisine gelen bir teknisyen tarafından, yatağında ve yanında bir tabancayla hayatını kaybetmiş bir şekilde bulunmuştu. Bodrum kamuoyunda şok etkisi yaratan bu ölümle ilgili olarak bugün adli tıp biriminin ön raporunu açıklaması bekleniyor.

Ailesi Londra’dan geliyor…

Aile yakınlarında edindiğimiz bilgilere göre; Kolçak’ın annesinin ve kız kardeşinin Londra’da olması nedeniyle, Perşembe yada Cuma günü toprağa verileceği, Alevi olan Kolçak’ın cenaze töreninin Kızılağaçtaki evinin bahçesinde yapılabileceği de ifade edildi.

Rıfat Koçak kimdir…

Rıfat Koçak 1971 yılında Tokat’da doğdu. 1992’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisini 1993’te gerçekleştirdi. “Kabus ve Korkular”, “Ayin”, “Helezonik Düşler”, “Atölyelerim”, “Balıkların Gecesi”, “Yokuş Aşağı”, “Tren Yolları” gibi dizi resimler yaptı. Sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı birçok koleksiyonda resimleri bulunmaktadır.

Bodrum’da yaşayan Sanatçı Rıfat Koçak resim ile başladığı sanat hayatına kattığı heykeltıraşlıkta adeta bir çığır açtı. Rıfat Koçak resmin dışında atık demir parçaları birer sanat eserine dönüştürüyor. Bodrum’daki atölyesinde geri dönüşüme farklı boyut kazandırıyor. Rıfat Koçak geri dönüşüm sanatı için; “Genelde araçlar, motosiklet ve bisiklet parçaları olsun makinelerin çok ciddi miktarda atığı oluyor. Bu malzemeleri yan yana getirerek “recycle art” yani geri dönüşüm sanatı diye adlandırdığımız eserler ortaya çıkıyor.” diyor.
Çalışmalarını Bodrum Kızılağaç’daki atölyesinde sürdüren sanatçı Halikarnas Balıkçısı” olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 8 metrelik heykeli bir ton atık metal parça birleştirilerek heykeli Turgutreis D.Marin‘de sergilemişti.

Rıfat Koçak 1993’de İstanbul Maltepe Sanat Galerisinde (Kabus ve Korkular), İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesinde (Ayın dizisinden), 1994’da İstanbul Maltepe Sanat Galerisi’nde (Balıkların Gecesi), 1998’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Sanat Galerisinde (Tren Yolları), Ankara Galeri Serada (Kamera ve Kadın), 2000’de Kadıköy Kültür ve Sanat Merkezinde, 2001’de Ankara Büyük Tenis Klübünde, İzmir Başak Sigorta Sanat Galerisi’nde, Bodrum Halikarnassos Kültür Merkezinde, 2002’de Bodrum Epsilon Sanat Galerisinde, Hollanda Amsterdamda Gallery W.G. Kunst’da, 2003’de İstanbul Ares Sanat Evi’nde, Bodrum Hadigari’de, Adana Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Çanakkale Sanat Evi’nde, 2004’de Bodrum Jazz Now Sanat Galerisinde, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Sanat Fuarında, 2005’de İstanbul Belgi Sanat Galerisinde, Yunanistan Midilli Ticaret ve Sanayi Odası Sanat Galerisinde, 2006’da Bodrum Marmara Koleji Sanat Galerisinde, 2006-2007’de Bodrum Karia Princess Hotel’de, 2007’de Bodrum Osmanlı Tersanesi Senat Galerisinde, İstanbul TÜYAP Sanat Fuarında, 2008’de Beyaz Sanat Galerisinde, 2009’da İngiltere Londra The Brick Lane Galleryde, 2009-2010’da Bursa Ördekli Kültür Merkezinde, 2010’da İstanbul Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde, Bodrum İdart Sanat Galerisinde, 2011’de İstanbul 21 Sanat Evinde, Antalya Art Park Sanat Galerisinde, Bodrum Yengeç Sanat Platformunda, Bodrum Marmara Koleji’nde (Zaman-Mekan-İnsan-An), Ankara Nurol Sanat Galerisinde, Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde, 2011-2012’de İstanbul Ecofest İstanbul Festivalinde, 2013’de İsviçre Zurih Globarte Temporary Galleryde, Avusturya Linz Neues Rathausde, Bodrum Mey Arşipelde, Bodrum LVZZ Hotelde, 2014’de İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, 2016’da İstanbul Galeri Bohem’de, 2017’de Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nda kişisel sergi açtı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.