Site rengi

Tasarım

“5. Hamsi Festivali” Bodrum’da düzenlendi…

12.01.2020
A+
A-
“5. Hamsi Festivali” Bodrum’da düzenlendi…

Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği tarafından bu yıl 5. düzenlenen “Hamsi Festivali” tarafından yoğun ilgi gördü.

Bodrum iskele meydanında düzenlenen şenlikte 2,5 ton hamsi dağıtıldı. Hamsi kuyruğu İskele Meydanından Belediye Meydanına kadar uzadı.

Kemençe ve tulumun ritmine kendini kaptıran Karadenizliler, saatlerce horon tepti. Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen etkinliğe vatandaşların yanı sıra Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Hüseyin Tutkun, Emel Çakaloğlu, siyasi parti başkan ve parti üyeleri de katıldı. Başkan Aras ve yardımcıları vatandaşlara ekmek arası hamsi dağıttı. Aras, stantları tek tek gezerek, Karadenizli kadınların yaptığı hamsinin tadına baktı. Meydanda horon tepen Karadenizlilerle birlikte horon tepenleri izleyen Aras, diğer Karadeniz ürünlerinin tadına bakmayı da ihmal etmedi.

Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği Genel Sekreteri Yener Çelik yaptığı açıklamada, “Bodrum çok kozmopolitik bir yer 81 ilden yaşayan vatandaşlarımız var. Bu tür burada yapılan her etkinlik bir kültürel faaliyet olarak tarihe geçiyor. Gerçekten buradaki kemençeyi görmeyen tulumu görmeyen örf adetlerimizi görmeyenlere bunları görme fırsatı veriyoruz. Yani kültürlerin Entegre olması birbirlerine tanıtılması bunu üstlenmiş durumda Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği bunu da başarıyla yaptığımızı düşünüyorum elimizden geldiğince” dedi.

Bu sene 2,5 ton hamsi getirdik. Malum hamsi de bu sene bayağı pahalı olduğuna dikkat çeken Çelik “Çok zor Çünkü hazırlanmış kesilmiş hamsiler geliyor ve Karadeniz´den geliyor Dolayısıyla burada bunu yaparken milletimiz lezzetini alıyor alan bir daha almak istiyor ama kuyruk da yaklaşık 250 metreyi buldu Ben demin gezdim oralarda çok çok güzel görüntüler Bunlar hakikaten çok mutlu oluyoruz biz de bundan mutlu oluyoruz.” Dedi.

Festivale katılarak vatandaşlara hamsi ikram eden Bodrum Belediye Başkanı Aras ise ilçede her kökenden insanın yaşadığını belirterek, “Bodrum birçok kültürü bir arada yaşayan bir kenttir. Bu kentte yaşayanların kültürlerini, örf ve adetlerini bir arada yaşayacağız. Hoşgörünün ve huzurun olduğu böyle bir kent yok Türkiye’de. Bunun için de Bodrum’u çok seviyoruz ve sahip çıkacağız. Karadeniz Dayanışma Derneğimizin çalışmalarını da ilgiyle takip ediyoruz. Yıllardır bıkmadan usanmadan sizleri bir araya toplamak için uğraşıyorlar. Aslolan bütün insanları bir araya getirmektir. Mutluluğu, kardeşliği, paylaşmayı burada sergilemek çok önemli” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.