Site rengi

Tasarım

Bodrum’un “kalfası” son yolculuğuna uğurlandı…

20.01.2020
A+
A-
Bodrum’un “kalfası” son yolculuğuna uğurlandı…

Bodrum’un sevilen simalarından, inşaat sektörünün sıra dışı müteahhitlerinden, sosyal demokrat siyasetin önemli kilometre taşlarından Necati Kalfa olarak tanınan Necati Çelik; Adliye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Torba mezarlığında defnedildi.

Defin esnasında ailesi, akrabaları ve sevenleri oldukça hüzünlü anlar yaşadı. Kalfa’nın 61 yıllık eşi Ümran Çelik üzüntüden bitap düştüğü için, camii ve mezarlığa gidemedi. Eşiyle evlerinde vedalaştı. Kalfa’nın Yaşar ve Yalçın isminde 2’si erkek (Bodrum’da esnaflık yapıyorlar), Melek isminde biri kız (Emekli yüksek gıda mühendisi) olmak üzere 3 çocuğu bulunmaktadır. Çelik 1928 yılında Arhavi’de dünyaya geldi. 1973 yılından bu yana Bodrum’da yaşıyor. 93 yaşında yaşamını yitiren Kalfa’nın rahatlığı 1 ay kadar sürdü. Önce üst solunum yolları enfeksiyonu olarak tekrar eden rahatsızlık zaman içerisinde organ yetmezliğine dönüştü. Yapılan tüm tıbbi müdahaleler yetersiz kaldı. Sevenleri uzun süre mezarının başından ayrılamadı.

Kalfanın inşaatları estetik birer eserdi…

18 yaşından bu yana inşaat sektöründe çalışan Necati Çelik, “Kalfa” ünvanını yaptığı inşaatların estetik özelliğinden ve kalitesinden dolayı almıştır. 1973 yılında Bodrum’a gelen Kalfa’nın ilk önemli eseri Tepecik Mahallesi’nde bulunan Ahmet Ertegün’ün evi olmuştur. Dünyada 3 kez üst üste Ağahan Mimarlık Ödülü almış olan düşünür, mimar, şehir plancısı Bodrum’da yaptığı inşaatlarda Necati Kalfa dışında hiç kimse ile çalışmamıştır. Bodrum’daki tüm inşaatlarının başında Kalfa bulunmuştur. O dönem parmakla gösterilen toplu inşaat pozitif örneği Torba-Demir Evleri inşaatı da Necati Kalfa eseridir. Bodrum dışında da önemli inşaatlara imzasını koyan Kalfa Ankara-İstanbul’da Türk Tarih Kurumu inşaatının da harcını karmıştır. Yine Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü inşaatı da Kalfa’nın elinden geçmiştir. Yine Alim Ekinci iş merkezi yanı sıra Kalfa’nın inşaatına el ve akıl koyduğu bazı ünlü isimler şunlardır: Zeyyat Mandalinci, Gülriz Sururi, Engin Cezar, Mücap Ofluoğlu, Cevdet Kudret ve pek çok isim… Kalfa ile iş yapan hiçbir iş adamı ya da bilinen kişi daha sonrasında tekrar benzer işleri olduğunda Kalfa’dan asla vaz geçmediler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Özgenç dedi ki:

    Bu kişinin bir fotoğrafını koysaydınız bari… İsimle hatırlamıyor insan…