Üniversite-Akademia gerilimi..

11.02.2020
A+
A-
Üniversite-Akademia gerilimi..

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) yöneticilerinin, vakıf işleri için kullandıkları binaya girmelerinin engellenmeye çalışılması krize sebep oldu.

Akdeniz ülkelerinden ve Türkiye’den bilim adamları, teknisyenler, politikacılar ve iş adamları tarafından 1993 yılında kurulan AKADEMİA Vakfı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu arasında bina krizi yaşanıyor. AKADEMİA Vakfı yetkilileri Atatürk Caddesi Adliye Sokak’taki 3 yıldan beri toplantı yaptıkları ve resmi olarak kullanım haklarının olduğu binaya girmeleri engellenmeye çalışıldı.

Sabah saatlerinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutkun ve Emel Çakaloğlu ile yapacakları toplantı için vakfın bir süreden beri kullandığı binaya gelen AKADEMİA Başkanı Özay Kartal ve Yönetim Kurulu üyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu bünyesinde çalışan güvenlik görevlisi tarafından içeri alınmak istenmedi. Güvenlik görevlisi, üstlerinden aldığı talimat gereği yönetim kurulu üyelerini içeri alamayacağını, gerekmesi durumunda da polis çağırma emri aldığını ifade etti.

Yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan AKADEMİA Vakfı Başkanı Özay Kartal şöyle dedi:

“Rektörlüğün verdiği yasal izne rağmen, Denizcilik Meslek Yüksekokulu yetkilisi, Prof. Dr. Tuncay Kuleli’nin verdiği talimat gereği AKADEMİA Vakfı yetkilileri Bodrum Belediye Başkanı ile yapacağı toplantı için, kullanmakta yetkili olduğu binaya alınmıyor. 3 yıldır bu binada toplantı yapmamıza rağmen nedense bugün Belediye Başkanı ile yağacağımız toplantıya kasten alınmıyoruz. Yetkili şu an içeride, kapı kilitli. Biz kendi anahtarımızla açıp girmek durumunda kalıyoruz” dedi.

Kartal ve beraberindekiler, güvenlik görevlisi ile yaşadıkları tartışmanın ardından kendilerinde bulunan anahtarla kapıyı açıp binaya girdiler. Vakıf yöneticileri, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutkun ve Emel Çakaloğlu ile toplantı gerçekleştirdiler.

Vakıf ile Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu arasında yaşanan kriz, Bodrum Kaymakamlığı’na yapılan bir toplantıyla çözüldü.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.