Site rengi

Tasarım

Ketenpere 2067…

21.07.2020
A+
A-
Ketenpere 2067…

Turgutreis Belde Belediyesi iken 1999 yılında gündeme girip, “Yap – İşlet – Devret” usulü ihale şartnamesi gereğince 25 yıllığına “Marina” olarak ticari faaliyette bulunmasına izin verilen D-Marin isimli işletmenin faaliyeti, ısınan ortamlarda bazı metallerin genleşmesinden dolayı uzaması misali, faaliyet süresi 2067 yılına uzatılmış.

Ne oldu da 2025, 2067 oldu..

1999 yılında ihale aşamasındayken, bazı siyasi parti temsilcileri ve STK’ların, şu an ki yerinin yanlış olarak tanımlanması sebebiyle, olumsuz görüş beyan ettikleri, edindiğim bilgilerden biri.

Ali Server Yazgan’ın Turgutreis Belediye Başkanlığı döneminde, ruhsat ve izin işlemleri tamamlanıp, yapımına başlanan işletme için Ankara’ya kadar gidip, mevcut yer seçiminin olumsuz oluşu, çevreye vereceği olası zararları anlatmaya çalışan, temsilcilerle de konuştum durumu.

Geçen yıl, İngiliz bir şirketi ortak aldığı haberi basına yansıyınca, “kamuoyunda 25 yıllığına tahsis edildiği bilinen yerin devir tarihi yaklaştığından dolayı kar marjı nedir ki, ortak alınsın” diye düşünerek araştırmaya girdim.

Bilgi edinme yasası uyarınca, devir tarihi ile soru sorduğum resmi makamlar yanı sıra, 25 Mayıs’ta Bodrum Belediyesi Basın Birimi kanalıyla, salgın şartlarından dolayı dijital olarak düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, gazetemiz adına sorduğum iki sorudan biriydi bu konu.

“Konu hakkında bilgim yok” cevabını aldığım soruyu değişik alanlara yöneltince, D-Marin isimli işletmenin ecri misil ödememek için bazı alanları Milli Emlak birimine “terk” olarak bildirimde bulunduğu duyumu geldi kulağıma.

Mevcudiyeti, kamuya ait olan ve yakın zamanda kamuya terk edileceği bilinen marinanın, şeffaflık ilkesi gereğine muhalefet edercesine, amiyane tabirle “ketenpere” ye getirilircesine kullanım süresinin sonunu, yazıyı okuyanların çoğunun göremeyeceği tarihe ertelenmiş olması gerçeğiyle yüzleştik.

Halkın, adı geçen işletmenin kamuya ait olacağı beklentisinin aksine, Doğuş Grubu’nun olabildiğince yüksek karla satış yapabilmesi için gerekli altyapı, bizler Bodrum’un kim bilir hangi haberini kovalarken çoktaaan gerçekleşmiş bile..

Ali Peltek / 21 Temmuz 2020 / Bodrum

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.