Site rengi

Tasarım

Vali Tavlı, Ören Alanlarında İncelemelerine Devam Ediyor…

30.09.2020
A+
A-
Vali Tavlı, Ören Alanlarında İncelemelerine Devam Ediyor…

Vali Orhan Tavlı, Seydikemer İlçesinde Bulunan Letoon ve Tlos Antik Kentlerinde İncelemelerde Bulundu

Arena Bodrum Haber – Muğla Valisi Orhan Tavlı, Seydikemer ilçesi Kumluova Mahallesinde bulunan Letoon Antik Kenti ve Kayadibi Mahallesinde bulunan Tlos Antik Kentinde incelemelerde bulundu.

1988 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Letoon Antik Kentini ziyaret eden Vali Orhan Tavlı, yürütülen kazı çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Likya Uygarlığının önemli yerleşim yerlerinden biri olan Letoon Antik Kenti, içerdiği arkeolojik değerler açından dünya mirasının önemli öğelerinden biri olarak görülmektedir.

Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya dek uzanan Likya Yolu yürüyüş rotasının da bir parçası olan Letoon Antik Kenti, antik çağda Likya’nın dini merkezi konumunda olup kentte, Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir kilise-manastır kompleksi, bir çeşme, giriş kapısı ve kutsal yol, kutsal alanı çevreleyen bir portiko ve Hellenistik Döneme tarihlenen bir tiyatronun kalıntıları bulunmaktadır.

İncelemelerine Tlos Antik Kenti ile devam eden Vali Orhan Tavlı, antik kentte yürütülen bilimsel kazı çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Tlos Antik Kenti’nin 6 Şubat 2009 tarihi itibariyle UNESCO’nun Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında “Dünya Mirası Geçici Listesine” eklendiği, Tlos Antik Kentinin zengin, kültürel ve doğal mirasının “Dünya Miras Listesinde” daha fazla temsil edilebilmesi amacıyla Tiyatro, Stadyum, Büyük Hamam, Kronos Tapınağı, Bazilika ve Kaya Mezarları gibi kentin anıtsal yapılarının kazılarına öncelik verildiği bilgisi paylaşıldı.

Seydikemer’in çok zengin tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğunu ifade eden Vali Orhan Tavlı, Tlos Antik Kentinin yolunun yapılmasından dolayı Seydikemer Belediye Başkanına teşekkür ederek, ilçenin sahip olduğu değerlerin kültür turizmine kazandırılması amacıyla gerekli tanıtım çalışmalarının yapılması yönünde talimat verdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.