01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, “iz takibi yaparken” bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Askeri yetkililer, iz takibini rütbesiz askerlerin  yaptığını hatırlatarak “yolunu şaşırdığı” iddiasının doğru olmadığını söylüyor.

Edirne’nin Karaağaç bölgesinde yakalanan Teğmen Angelos Mitretodis ve Astsubay Çavuş Dimitris Kouklazis, savcılıktaki ifadelerinin ardından Edirne Adliyesi’nde hâkim karşısına çıkarılarak, “Birinci Derece Askeri Yasak Bölgeye girmek” ve  “Askeri Casusluğa teşebbüs” suçlarından tutuklandı ve cezaevine konuldu.

Yunan askerlerinin serbest bırakılması için Yunanistan Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı ile birlikte Yunan Genelkurmay Başkanı da devreye girdi.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, tutuklanan Yunan askerleri konusunu NATO ve AB’nin gündemine taşıdı. Yunan Başbakanı Çipras da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i telefonla arayarak kendisinden, “Yunan askerlerinin serbest bırakılmaları ve Yunanistan’a iade edilmeleri” mesajının Türkiye’ye iletmesini istedi. Tutuklanan iki askerinin tahliye edilmesi için NATO, AB ve BM’yi devreye sokan Yunanistanın aslından sicili oldukça bozuk.

Ege Denizi’ni bir “Yunan Gölü” haline getirmeye çalışan ve 16 adayı işgal ederk asker çıkartan Yunanistan’ın bozuk olan sicilinden örnekler şöyle:

22 YIL ÖNCE

     08 Ekim 1996: Sakız Adası’nın güneyinde, Türk hava sahasında uçan F-16 savaş uçağımız Yunan jetleri tarafından açılan ateş sonucu Ege Denizi’ne düştü. Pilot Yarbay Osman Çiçekli kurtulurken, Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize düşerek şehit oldu.

10 YIL SONRA,

     23 Mayıs 2006: Bir Türk savaş uçağı, Rodos ve Kerpe Adası’nın güneyinde, uluslararası hava sahasında uçarken, bir Yunan savaş uçağı tarafından, alttan ve arkadan çarpmak suretiyle düşürüldü. Çarpma sonrasında pilotumuz paraşütle atlayarak canını zor kurtardı. Yunanlı pilot ise uçağı ile birlikte denize düşerek öldü.

Uçağımızın pilotu Atina Ceza Mahkemesi tarafından gıyabında yargılandı ve yargılama sonucunda, Yunanlı pilotun ölümüne neden olmaktan suçlu bulunarak, Ocak 2009’da 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.      Yunanistan, yargılama sonrasında İnterpol’e başvurarak pilotumuzun yakalanması için kırmızı bülten çıkarılmasını sağladı. Hâlihazırda pilotumuz bu yüzden AB ülkelerine gidemiyor. .

7 YIL SONRA 

13 Nisan 2013: Türk vatandaşı A.K., 20 Suriyeli kaçağı, Didim açıklarındaki Türkiye’ye ait ve 6 millik karasularımız içindeki  Bulamaç Adası’na sişme bot ile taşıdığı iddiası ile Yunan Sahil Güvenlik askerleri tarafından tutuklandı. A.K. Yunan mahkemesi tarafından tutuklu olarak yargılandı ve Eylül 2013’te 50 yıl hapis cezası ve 115 bin avro para cezasına çarptırıldı. Türk vatandaşı A.K.’ya isnat ve iddia edilen insan kaçakçılığı suçu Türk Karasularının içinde ve Türk Adasında cereyan ediyor ama yargılamayı paralel yargı; Yunan mahkemesi yaptı.

BİR YIL SONRA

14 Nisan 2014: Bodrum’lu Türk Kaptan Mustafa Ateş, Türk karasularında seyir halindeyken, Yunan Sahil Güvenlik Botundan açılan uçaksavar makinalı tüfek ateşi ile öldürüldü. Göçmen taşıdığı iddiası ile ateş açılarak öldürülen Mustafa Ateş’in teknesi boş çıktı. Olayın geçtiği bölgede bulunan Keçi Adası 2004’den beri Yunan askerlerinin işgali altında.

BİR YIL SONRA

  30 Mayıs 2014: Bodrum Turgutreis Çatal Ada yakınlarında, Türk karasularında balık avlayan Türk teknesine, Yunan Sahil Güvenlik Botundan uçaksavar makinalı tüfeği ile ateş açıldı. Türk karasularında deniz haydutluğu (korsanlık) yapan Yunanistan Türk karasularını dört buçuk mil ihlal ederk , İstanköy Adasına silah zoruyla götürülen tekne kaptanı Kaan Camuzoğlu, Atina’nın Pire semtindeki Koridalos Cezaevine konuldu.

Kaptan, Kaan Camuzoğlu, AKP Dalaman Belediye Başkan Adayı Süleyman Camuzoğlu’nun oğlu idi. Mahkemeye çıkarılmadan 13 ay hapishanede tutulan Camuzoğlu ölmek üzereyken tahliye edildi. Camuzoğlu Türkiye’ye döndükten sonra 05 Eylül 2015’de İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Tekne kaptanının ölümüne neden olan Yunanistan aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılmadı.

2 YIL SONRA

15 Ocak 2016: Bir Türk özel yatı takip ederken, Türk karasularını 6 mil ihlal eden Yunan Sahil Güvenlik Botundaki askerler Aydın/Didim Tuz Burnu plajına çıkarak karaya oturdu. Ancak bu askerler gözaltına alınarak yargılanmadı

YUNANİSTAN CUMHURBAŞKANI GÖZ ALTINA ALINMADI

Öte yandan Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, işgal altında olan İzmir, Aydın ve Muğla’ya ait adaları gezerek bir yıl önce 16 Nisan 2017’de, Aydın tapusuna kayıtlı Eşek Adası’nda kuzu çevirdi. Bu adalarda Yunanistan’a ait 5 bin YUnan Askeri bulunuyor.